Makarnalar Yaptığımız Makarna Sosları

makarnayı yağlarken.yağına tuz salça kekik atıp hafif kavuruyorum ve yarım çay bardağı soğuk su döküyorum. sonra bi foşşş diye karıştırıp makarnayı ekliyorum. nefisssssssssssssss olduğunu söylüyolar :)

sos tavasına ince ince domates doğruyorum.birazda biber salçası koyuyorum.pişiriyorum.daha sonra pul biber koyuyorumve inderecek zaman maydonoz-baharatları ekliyorum ve bitti:KK56::KK56::KK56::KK56:çok müthiş oluyor

Son düzenleme:
mısır, ton balığı, kaşar, mayonez, süt :KK70: bunları karıştırıp bu mantı makarnalar var ya odun gibi :KK1: onlarla karıştırınca harika oluyolarr :KK70: aynısını fırın makarnayla üstüne beşamel sos ekleyince de nefiss oluyoo :KK76:

farfalle makarnayı pişirip süzüyorum.. tavada 1 çay kaşığı tereyağında birkaç sarmısak ve ince kıyılmış mantarı karıştırarak diri kalacak şekilde pişiriyorum üzerine yarım veya 1 paket hazır krema ekleyip karıştırıyorum , fokurdayınca üzerine makarnayı ekliyorum..isteyen keskin olmayan baharat da ekleyebilir.. nefis oluyor.

biz öğrenci evindeyken tesadüf eseri bulduk bu sosu ve sonra vazgeçilmezimiz oldu..deneyin derim pişman olmazsınıZ:KK66:
patlıcanları,patatesleri,yeşil biberleri küçk küçk doğrayıp kavruyoruz üstüne de baharatlardan koyup makarnamızn üstüne koyup bir güzel yiyoruz..bu arada biz bir gün evde makarna bitmişti erişte vardı annelermzn koyduğu..onla yaptık onla daha br güzel oldu:)

BENIM VAZGECILMEZ SOSUM.. Tavuk gogusunu ince ince dograrim baharatlayip yagda kizartirim. Biberleride ayni sekil kizartirim. Ayri bir tavada sogan sarimsak piser , biber tavuklari eklerim domatesler rendelenir tuz karabiber ve tavuk baharati ekleyip piser. Makarnamla karistirip afiyetlee yeriiizz..

Bizde asla makarna sade yenmez.. En çok tercih ettiğimiz sos ise şöyle;

Biraz yağda salçayı kavurup içine bir kibrit kutusu kadar beyaz peyniri atıp, peyniri de iyice ezip eridikten sonra sütle sos kıvamına (renk hafif turuncu oluyor) getirip ocağı kapatıyorsunuz.

Sosu sade yemenin yanında, makarna üzeri sarımsaklı yoğurt ve onun da üzerine bu sosu koyunca mükemmel oluyor.

Sosun ölçüleri damak tadına göre değişkenlik gösterdiğinden bardak, kaşık hesabı yapmadım. Misal ben bol peynirli sevdiğimden 1 kibrit kutusu büyüklüğünden çok daha fazla koyuyorum. Kimisi yağını bol koyar. Size kalmış.

Afiyet olsun :-)

(Sosu makarna tenceresine karıştırmayın. Makarnayla beraber her seferinde sosu da ısıtıp, makarnanın üzerinde servis yapın)

soğanları doğrayıp kavurduktan sonra 1 kaşık salça ekliyorum.
doğranmış domatesleride 3 - 4 tane domates olacak.
iyice ezildikten sonra maydanoz karabiber , tuz eklyip
haşlanan makarnanın üzerine döküp yoğrtla afiyetle yiyoruz :))
isteğe bağlı yeşil biberde eklenebilir.

Peynirli hariç genelde her şekilde çok severim makarnayı :KK56:

makarna salatası şeklinde yaparım bazen (garnitür-kornişon-yoğurt-mayonez)

domatesli biberliyide çok yapıyorum

çarliston biberleri kare kare tahtada doğruyorum sıvı yağda rengi değişene kadar kızartıyorum üzerine 2 ya da 3 rendelenmiş domates
ekliyorum bu şekildede yağda biraz çeviriyorum tuz ve pul biber katıp haşlanmış makarnayla karıştırıyorum :KK56:

salçalı makarnaya mayonez ekleyerek yemeyide çok severim :KK52:

makarnaya bayılırım 1 yaprak sarması 2 makarna vazgeçilmezlerim :) makarnayıda her şekil yaparım peynirli sucuklu salatasını soslusunu bi fırında denemedim onuda bilmediğimden sanırım onuda yakın zamanda denicem:KK1:

icinde denemediklerim var.
mutlaka deneyecegim herkese tesekkürler :KK45:

Hımmm çok güzel fikirler aldım sağolun arkadaşlar bende sizinle benim en sevdiğim sosu paylaşmak isterim..

1 domates rendele
1 tatlı kaşığı salça
1 yemek kaşığı mayonez
1 tatlı kaşığı ketçap
birkaç diş sarımsak
1 tatlı kaşığı soya sosu
Çekirdeği ayıklanmış siyah zeytin(ben bol koyuyorum)
bir çimdik; kimyon,karabiber,pul biber,tuz
kaynayana kadar pişirin. Tüm bu miktarları damak zevkinize göre artırın yada azaltın.Sonra ister sade makarnanın tabağınızdayken üstüne alın isterseniz tencerede pişirdiğiniz makarnaya karıştırın :KK66: Afiyet olsun..

En kolay yapabildiğim yemek makarna olunca, bir sürü sos deniyorum.
en sevdiklerim : rendelenmiş bir sürü parmesan peyniriyle kremayı karıştırıp, içine maydanoz ekleyerek yağda pişirip makarnanın hepsiyle karıştırmak

soğan - kabak - ve renkli biberleri yağda pişirip makarnanın içine katmak, üzerine fesleğen ve domatesli sos yapıp dökmek

bir sürü sosisi küçük küçük kesmek, haşlanmış ince kesilmiş mantarlarla kremalı sos yapmak

bir de ıspanaklı tortellini için de, peynirli sos yapıyorum. tavsiye ederim harika oluyor

makarnayı çoook sevdiğimden hemen hemen her türlüsünü yerim en sevdiğim dereotlu-kıymalı-peynirli bayılıyorummmmmmmmm:KK56::KK56:

Pek çok favori sosum bulunuyor ama en kolayı:

Bir paket herhangi tip makarnayı hasladıktan sonra suyunu süzüp tekrar sıcak tencereye alıyorum. İçine sızma zeytin yagı ekleyip karışırıyorum.Yagı sevdiğiniz kadar koyabilirsiniz ben bol seviyorum kokusu hoş oluyor.Daha sonra kırmızı biberlerden yapılan Paprika isimli üründen bir iki kaşık ekleyip iyice karıstırıyorum. Çok pratik ama tadı enfes bir makarna oluyor. Paprika ürünü aynı zamanda ekmeğe sürüp de yenebildiği için dolapta durması işe yarıyor.

Ben evde ne varsa koyuyorum ama en çok domatesli biberli salamlaı sosu seviyırm çok kolay hemde güzel kokuyo.

çok kolay bir sos tarifi biliyorum. biraz fesleğen yaprağı, varsa çam fıstığı (antep fıstığı değil) ve cheddar peynirini (eski kaşar veya herhangi bir peynir de olur ama en güzel cheddar'la oluyor) blenderdan geçirdiğinizde sosunuz hazır. hem kolay hem lezzetli.

ayrıca kendi fesleğeninizi evde pencere önünde tohumdan da yetiştirebilirsiniz. çimlenmesi 3 gün alıyormuş sadece.

Son düzenleyen: Moderatör:
X