Yaş farkı ve arkadaşlık

laytralaylom

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
6 Temmuz 2020
136
233
Herkese merhaba,
Uzun bir yazı olacak. Sabreden okuyan ve yorum yazan herkese teşekkürler.
İşyerimde benden 18 yaş büyük bir iş arkadaşım var. Ben 30 yaşındayım. Yaklaşık bir sene önce doğumgünümde kırmızı bir gül hediye etmesiyle aramızda bir yakınlık oluştu. Yakınlıktan kastım fiziksel bir yakınlık değil, birlikte vakit geçirme, sohbet etme, dertleşme, birlikte bir şeyler yapma vs. Aile yaşantımız, geçmiş travmalarımız, ilgi alanlarımız ortak çıktıkça aramızda fiziksel bir şeye dayanmayan bir bağ oluştu. Kendisi de birbirimize iyi geldiğimizden bahsediyordu ki benim hissiyatım da o yöndeydi. O sırada erkek arkadaşımdan ayrılmıştım, evlenmeyi düşünüyorduk, hayatımda bazı sorunlar daha vardı ve duygusal boşluktan ve galiba bir miktar 30 yaş bunalımı ve evde kaldım korkusuyla kendimi bu arkadaşımla yaşadığım duruma biraz fazla kaptırdım. Babamla yıllardır görüşmüyorum, konuyu biliyor ve bu kişi kendini bir miktar babamın yerine koyup korumacı davranmaya, bana bir miktar hayat dersi vermeye çalıştı, özellikle ilişkiler konusunda :) yine bir gün sohbet esnasında hayatına kimseyi almak istemediğinden, evlilik düşünmediğinden vs. bahsetti. Arkadaş mıyız diye sordu hatta bana. Davranışına çok bozulduğum halde öyleyiz dedim. Ertesi gün bana yine ilişkiler üzerine psikolojik temalı bir video gönderdi video zor zamanlarımızda karşımıza çıkan kişilere hissettiğimiz duygunun aşk değil bir kaçış olduğu ile ilgiliydi, videoyu bana bir mesaj olarak yolladığını düşündüm. videonun kısmen o an içinde bulunduğum durumu ifade ettiğine katılmakta birlikte, hem hayatıma bu şekilde bir otorite gibi karışmasından- iyi niyetle bile olsa- ama aslında bir önceki akşamki ilişki istemiyorum tavrından çok rahatsız olduğum için (beni evlilik meraklısı, bulduğu adamın üzerine atlayan bir kategoriye koyduğunu düşünerek) uzun ve sert bir mesaj atıp kendisinin benim babam olmadığını ve bu şekilde yönlendirmelerine ihtiyacım olmadığını, arkadaşlığımızın da belli sınırlar içinde kalması gerektiğini belirten bir mesaj yazdım. Sonra üç dört ay kadar işyerinde resmî ilişkimize devam ettik. (İşyerinde direkt olmasa da bir As üst ilişkimiz var, ben yöneticiyim) Bu arada kendisi birbirimize isim ile hitap etmemizi istemişti ama ben hem yaş farkından hem iş ilişkimizden bey hanım kalıplarını sürdürdüm. Birkaç ay sonra tekrar başbaşa olma durumumuz oldu. Attığım mesaj yüzünden üzgün olduğunu, o videoda bahsedilen durumun benimle ilgisi olduğunu düşünmediğini o nedenle göndermediğini söyledi. Kızgın olduğumu ama kızgınlığımın video ile alakalı olmadığını ama konuyu kapatmak istediğimi söyledim ve kapattık. Arkadaşlığımız devam etti. Son birkaç aydır bir kaç defa evime geldi, birlikte film izledik, yemeğe çıktık, sohbet ettik vs. Dün mesajlaşırken bir konuda takıldım ona, yaşlıyım ben dedi. Kaçırdık o zaman en güzel zamanları dedim (yaşlıyım dediği için iltifat etmeye çalışıyorum aklımca, erkek kadın farketmez arkadaşlarına çok rahat iltifat eden biriyim) Birden, hayatımda kimseyle bir mesele bir sorun yaşamak istemediğim bir dönemdeyim (ben yine ilişki istemiyorum demek istedi gibi anladım) gibi bir cümle kurunca gözüm döndü. Başladım yazmaya: bunu 2. Defa yapıyorsunuz, ne demek istiyorsunuz, benim size karşı bir hayranlığım olabilir ama niyetim kütüğü sizin memlekete almak değil, haddinizi bilin artık tarzında verdim veriştirdim. (Bu arada ben bazı konularda aşırı Olgun bazı konularda aşırı çocuğumdur, kahkahalar, hoplamalar, zıplamalar, sevgimi ifade etme biçimi olarak konuşurken dokunmalar vs.) Afalladı, söylediğine göre o iş ile ilgili bir şeyden bahsetmiş ikimiz ile ilgili bir şey değilmiş. Telefonda anlaşamıyoruz mesajlaşırken, sizi yemeğe çıkartayım dedi, geldi aldı beni, rahatsız olduğum için önce nöbetçi eczaneye götürdü, sonra yemek yedik. Yemekte konuyu konuşmadık. Yemekten kalktık, ne yapacaksınız işiniz var mı dedi, Eve gideceğim dedim bindim arabaya. Yolda pek konuşmadım. Evimin önüne gelince aslında niyetim bugün sizi bende misafir etmekti rahatsızsınız geceniz tek başınıza zor geçmesin isterdim dedi. (İyi niyetli bu konuda) teşekkür ettim tam inecektim, dayanamadım açtım konuyu. Siz benim hareketlerimi yanlış yorumluyor olabilir misiniz acaba dedim. İçiniz rahatlayacaksa söyleyeyim sizi seviyorum ve benim için değerlisiniz, bu şartlarda olmasak belki çok farklı bir ilişkimiz olabilirdi ama bu şartlardayız (yaşı kastediyorum) ve arkadaşlıktan başka bir ilişkimiz olmayacak. Eğer konuşurken size dokunmam bu yorumlamaya yol açtıysa bu benim sevgimi ifade etme biçimim ve herkese karşı böyleyim dedim. Gözlerim doldu. Beni zor bir zamanımda tanıdınız ve hakkımda yanlış yargılarım kapılmanızı da anlayışla karşılıyorum fakat yanlış anlaşılmak istemiyorum, ben bundan sonra konuşurken üç kere düşünmek zorunda kalacağım sizinle, dokunsam yanlış anlaşılır mı kaygısı taşıyacağım dedim. Israrla benim düşündüğüm gibi olmadığını o cümleyi bambaşka bir şeyleri düşünüp yazdığını yanlış anlaşıldığını söyledi. Çok üstelemedim, abartmış olabilirim bunu ama bu imayı daha önce de yaptınız belki nesil farkından bu sorunları yaşıyoruz, birbirimizi yanlış anlıyoruz, belki de arkadaş olmamamız gerekiyor dedim. İlişkimizin bitmesini istemedi. Daha önce hata yapıp size karşı çok korumacı hatta baba gibi davrandım siz de bana gayet güzel haddimi bildirdiniz dedi. Ayrıca ben de size dokunmak istiyorum ama hatırlarsanız bey hanım kalıplarını sürdürmek isteyen ve bu şekilde bana sınırı çizen de sizdiniz dedi. (Bu dokunma o anlamda bir dokunma değil, ben ona dokunsam da o hiç dokunmaz hep dikkat eder) Bunu söylerken az daha elimi tutacaktı son anda kendini tuttu. Ne diyeyim abi mi dememi istersiniz daha samimi olur dedim, bozuldu. Hayır olmaz tabi dedi. Benim daha önce sizin yaşınızda bir arkadaşım olmadı İsminizle hitap edemem, rahat hissedemem, ayrıca aramızda bir iş ilişkisi de var dedim. Bu günü unutalım lütfen dedi. Kindar olduğumu da bildiği için kin tutmayın lütfen bana, sizi kırmak istemezdim dedi. Son iki gündür de mesaj atıp rahatsızlığımın nasıl olduğunu soruyor, ben de ben çok samimi ne çok resmî orta ayarda cevaplıyorum.

Benim sorum ise şu: sizce bu şartlarda bir arkadaşlık (gerçek anlamda arkadaşlık, flört etmiyoruz) sürebilir mi, sürmeli mi? Bu kişinin niyeti gerçekten bir arkadaşlık mı yoksa farklı bir anlam aramalı mıyım? Hislerimin hayranlık olduğuna eminim ama ileride bunun aşka dönüşmesinden korkuyorum. Bu durumda ne yapmalıyım.

Çok teşekkürler.

Cok yapmacık geldi bana bu tavirlar ya ikinizinde. İş yerindeki yerinizle, disardaki yerinizi kariştiriyorsunuz heralde birlikte calistiginiz için.
Sizli bizli konuştuğum insanla aramda mesafe vardir ve siz diye hitap ettiğim insana devamli "dokunarak" konuşmazdim, o şekilde konuşulmaz cunku.
Evde evde film izleyecek kadar samimi olup sinirlenince de "haddinizi biliniz" şeklinde hemen resmiyete dönmeniz filan, asiri bir kasilma var iki tarafta da. 😂😂😂😂

Burda garip olan birseyler var ya da garip olan benim bilemedim. Ama adam sizi doğru anlamiş gibi gorunuyor disardan okuyunca bile. 🙄 Cunku tutarli degilsiniz.

Bu flört değil de nedir:)) bence kendince tanımlar yapmışsın ama ikinizin de davranışlarınızın içeriği arkadaşlık filan değil. “Bana göre” bir kadın ve bir erkek birbirlerinin evinde yalnız yemek yiyor, film izliyor vb paylaşımları oluyorsa arkadaşlıktan sevgililiğe doğru kayma vardır. Üstelik bu durumla ilgili konuşmalar da olmuş. Yaşadığınız şeye kendimizce tanım oluşturmak istiyorsanız buyurun ama dışarıdan bakan objektif bir göz olarak bunun tanımı belli derim ben

Evde yemek yeyip film izlicek samimiyet varken nasıl sizli bizli konuşmayı devam ettirebiliyorsunuz anlayamıyorum. Samimi davranıp gülüp şakalaşıp bir anda (ki gereksiz olduğunu düşünüyorum) haddinizi biliniz şeklinde ayar vermeye kalkıyorsunuz. Sizin bu tutarsızlığınızda adam size nasıl davranacağını şaşırıyor bence. Şu siz bizi kaldırdığınız anda adamın hislerini tam anlamıyla anlarsınız.

cekinecek bir durum mu var veya birbirinizden uzak durucak? yani adam bekar diye varsayiyorum ama bu girdiginiz hal ve tavirlar da garip yani..

yas farkindan dolayi mi yoksa bukadar kasinti durumlar? sen cocuk degilsin ki artik.. cidden 30 yasinda misin yoksa daha mi kücük?

Haddinizi bilin demiyorum kelime olarak ama verdiğim cevaplar o yönde olduğu için o anlama çıkıyor. Bir an samimi olup ertesi an had bildirmiyorum da :) bir senelik arkadaşlıkta iki defa takıştık böyle bu konudan. Sizi bizi kaldırmayı ben de isterdim ama isimle hitap etmek de ne bileyim, garip geliyor. Haklı olunan nokta evet bu samimiyet sizi bizi pek kaldırmıyor, benim düşüncem de sizi bizi bile kaldıramadığım insanla arkadaş kalmamın ne derece mantıklı olduğu.

cekinecek bir durum mu var veya birbirinizden uzak durucak? yani adam bekar diye varsayiyorum ama bu girdiginiz hal ve tavirlar da garip yani..

yas farkindan dolayi mi yoksa bukadar kasinti durumlar? sen cocuk degilsin ki artik.. cidden 30 yasinda misin yoksa daha mi kücük?

Bekar. ben 30,5, o 49 yaşında. Aslında ben biraz duygusal bir yapıda olduğum için sanırım üzülmekten korkuyorum ve kendimce bir mesafeli ben bir miktar kasıntıyım bu kadar yorum yapan insan yanılıyor olamaz :)

Enteresan bir ilişki olmuş. Siz-biz demekten taviz verilmiyor ama hasta olunca eve davet edilebiliyor filan. Özellikle dengeli bir ilişki olmasın diye uğraşılmış. Bu kesinlikle bir arkadaşlık değil. Karşıdaki adam da çakal. Gayet takılmalık birini arıyor.

Bence bu arkadaşlık devam etmemeli yoksa bu işin sonunda biriniz işinden de olacak arkadaşlığından da...

Hiç bir arkadaşıma siz diye hitap etmiyorum. Bir kaç aydır ayda bir kaç defa evinize gelmiş, beraber filmler seyredilmis başbaşa yemekler yenmiş hala sizli bizli, Ayşe hanım, Ahmet beyli konuşmak komik ötesi.
Bir tuhaflık var. Kim kime yürüyor, iki taraf da niye bu kadar kasıyor anlamadım. İngiliz sitcomu gibi birşey olmuş.

Adam sizden hoşlanıyor, ama yaşından mütevellit sizin bir boşluk durumundan kaynakli mi onunla birlikte olduğunuzu anlamlandirmaya calisiyor (attığı yazi video vs ile sizin kendinizi sorgulamanizi saglamaya çalışıyor). Belli ki çekim var karşılıklı. Benim anladığım siz ona acilsaniz ve sizle olmak istiyorum (sevgili, eş vs) deseniz adam kosa kosa gelecek. Burda sizin kendinizi çözmeniz gerekiyor, evet yas farkına rağmen ben bu ilişkiyi yaşayacağim, ya da asla olmayacak gibi gibi. Cunku demek ki o çekime engel olamıyorsunuz, yok ya biz arkadaşız kılıfı yetersiz kalıyor.

Evde film izlerken ast ust ilişkisini nasıl surdurebıkıyosunuz, tuhaf geldi.. Yaş Farkına çok takılmıyorum ama, flort edıyorsunuz ve aslında bu ıkınıznde hosuna gidiyor..
Yaşı ve deneyimi dolayısıyla üst gibi davranmıyorum çünkü. Odama gelirse masamdan kalkar masamın önündeki misafirlere ayrılmış karşılıklı sandalyelere geçerim o da karşıma geçer öyle konuşuruz

Yaşı ve deneyimi dolayısıyla üst gibi davranmıyorum çünkü. Odama gelirse masamdan kalkar masamın önündeki misafirlere ayrılmış karşılıklı sandalyelere geçerim o da karşıma geçer öyle konuşuruz
Kac aydır bu sekılde Bı arkadslıgınız var?
Bence şans tanıyın, eger bu derece saygılı bi arkadslık varsa..

X