Yaşadıgim kararsizlik ev, esya, vs konularda

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Allah bereket versin, benim de almak için beklediğim kahve makinesine %200 zam gelmiş falan. Öyle işte
1 senedir ha bugün ha yarın diye ertelediğim kahve makinesi, türk kahvesi makinesi ve robot süpürge sanırım %200 ün üzerinde bir zamma uğramış.
Daha kasım ayında ‘eh tamam aynı fiyat’ deyip de almadığım indirimlerin acısını şuan yaşıyorum.
Belli ki loto çıkana kadar da hayal olarak kalacak.

Konu sahibi, sizin durum bende de vardı çünkü memur ailesinde büyüdüm.
Bir şey alınırken ulaşılabilirliğin en en iyisi alınır ve bir kere alınır mantığıyla, neyse ki evlenince pinti kocam sayesinde 1 taneye vereceğim parayla ömrünü doldurup 4 kere yeniden alabileceğimi keşfettim ve bıraktım o tarz şeyleri.

Ay bende sizin gibiyim ama parasızlıktan alamıyorum
Şimcik şöyle bişey var marka takıntısı çok çok farklı bişey siz biraz markaya inananlardansınız gibi
Bende elektronik bi eşya alacağım zaman nette didik didik yorumlarına bakarım alışveriş siteleri şikayet var vs
En son alacağım şeydede araştırmaya koyuldum kafayı bozdum resmen hangisini alsam diye 1 kere alıyoruz sonuçta
Anam bi baktım ultralüks markaların müşteri hizmetleri berbat olabiliyor bozulan parça sıkıntısı çekiliyor ve aynı parçayı markadan ötürü çok çok pahalıya alabiliyorsun
Örnek verecek olursam şuan fiyatı 7000lik eski bi ürün var elimde 5 senede 2 defa servise verip o zamanın şartlarında muadili 3 tane alabilirdik kaliteli diye yapmadım elimde patladı 5 sene kullanabildim oda sıkıntı ile
5 sene önce 250 tl aldığım malıda 5 sene kullandım hiç servise vermedim şuan tekrar yenisini aldım
Anladımki pahalısınıda alsam taş çatlasın 5 sene kullanabiliyorum

Ya hic birsey 1 kere alinmiyor.. yani ilk
Aldigim bulasik malinasi tam garantisi bitince bozuldu..markasida bosch tu.. yani yenisi aliniyor mecburen.. bizde yaslaniyoruz sanki ayni yasimizda kaliyoruz.. ben o yuzden isimi gorsun mantigindayim..tabii gozume
Gonlume hitap etmeli aldigim
Sey ama en pahalisi olmasada olur sorun yok.

Gerçekten çok teşekkür ederim yorumunuz için. Aslında anlatmak istediğim buydu. Suourge sadece orneklemek icin verdiğim birseydi ama yanlış anlaşıldım sanırım. Gerçekten para kolay kazanılmıyor. Birkere alayım en iyisinden olsun uzun süre kullanayım diye düşünüyorum ama böyle olunca ihtiyaç bitmiyor yani alayım alayım nasil olsa hersey tamamlanınca birikime başlarım diye birsey mumkun değil cunku sürekli bir eksik çıkıyor. şimdi şöyle birsey düşündüm. Alacağım şeyin orta hallisini alıp sanki en iyisini almışım gibi aradaki farkı birikime atacağım.

Ins istediklerinizin en güzellerini nasip eder Rabbım çok doğru söylüyorsunuz. Zaten beyaz eşya biraz şans işi ☺

İşte benim ailemde gerçekten miyadı dolana kadar 1 kere alınır, sürekli bir şey yenilenmez, bozuldu diye kaldırılmaz.
Buzdolabını geçen sene değiştiler, en son ben 12 yaşımdayken alınmıştı mesela

Keza bir süpürge var bizde tövbe yarabbim rainbow alınır sadece, araba alırsın yani.
Babam başka almaz, en iyisi odur der.
Bana da ondan aldılar evlenirken, ha ne oldu yardımcı abla susuz çalıştırmış yaktı motoru, yedek parça değişmek gerekti tamiri 500 600 euro muydu neydi, benim kocam ne yaptı o paraya 3 kere süpürge alırım deyip annemlerin evine iade edip gerçekten de yeni süpürge aldı

Bende bu mantıkla bakacağım artık çok teşekkür ederim.

Yani yaptirmak yenisini almaktan daha pahaliya geliyordu artik eskisi gibi degil. Beyaz esyalar vs. 30 yil
Oncesi
Gibi saglam
Degil, parcalari bulunmuyor cok pahali
Oluyor.. kisaca tuketim
Toplumu
Haline geldik boyle boyle iste

Bütçeye göre almayı siz yanlış anlıyorsunuz bence, şimdi benim cebimde 200lira var, istediğim ürün 200lira, bütçeme uygun diye bunu almak sizin yaptığınız, normali 100liralık olanı alıp kalan 100lirayı cepte tutmaktır
Standartlarımız yüksek yaşıyoruzdan kastınızı çok merak ettim
Mesela benim kullandığım arabayı mobilyayı telefonu kıyafeti oturduğum evi gören çooook zengin zanneder ama değilim sadece akılcı hesaplı adımlar atıyorum, sahip olduklarım benim hayat kalitemi düşürmüyor, birikim de yapıyorum, özentiye göre değil ihtiyaca ve önceliklere göre tercih yapıyorum
Ya maddi durumunuz sandığınız kadar iyi değil ya standardınız gerçekten yüksek değil, bir mantıksızlık var

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…