Yaşama enerjisini kaybetmek

Hillad

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
30 Nisan 2018
516
472
Arkadaşlar iyi günler,
Bu konuyu çok yakın bir arkadaşım için açıyorum. Kendisi aynı zamanda çok eski bir arkadaşımdır ve hala görüşürüz. Ona yardımcı olmak istiyorum ama ben pek bişey öneremedim açıkcası.
Şöyle özetleyeyim: Arkadaşım 34 yaşında, yüksek lisans mezunu, evli, okula giden iki çocuğu var, çalışmıyor ancak maddi bi kaygısı yok çünkü kocası gayet iyi kazanıyor. Yani atanıp mesleğini yapsa bile eşinin kazancının 1/4 ünü kazanabilecek ancak.
ancak arkadaşım yaşam enerjisini kaybetmiş durumda. Hiçbir şeyden ama hiçbir şeyden zevk almıyor.
yapabileceği bir çok şey var. Tenis oynayabilir, kitap okuyabilir; alışverişe çık gez, bitkilerle ilgilen, hobilerle ilgilen, çocuklarla vakit geçir, memleketinegit-gel..
Ne önerdimse hiçbir şey istemiyor.
Ağır depresyon geçiriyorum sanki diyor.
Psikolojik tedavi de gördü bu yüzden.
kısmen fayda gördüm diyor.

Hani gerçekten güzel de öyle takıntı edecek bir şeyi yok. Sevilmeme, ilgi görememe gibi bir şeyi de yok. 2 Evi var, birini yazlık olarak kullanıyorlar, eşinin ve kendisinin arabası var. İnsanların yıllarca çaba sarfederek elde etmek isteyeceği her şeye çoktan sahip. Biliyorum ama bunların hiçbiri gözümde yok diyor, benim için anlamlı değil diyor.

Ama bir şey eklemeliyim sanırım. Eşinin narsist olduğundan bahseder arada.
Bilemiyorum tek başına bir neden olabilir mi?
Bir çok parçaları bir araya getirip, hakkında uzun zamandır araştırma yapıp kendisi karar vermiş eşinde narsist kişilik bozukluğu olduğuna. Ama eşinin kesinlikle kabuk etmeyeceğini söyler. Bu yüzden ona hiç bahsetmemiş.
yani açıkçası adamın mesleği prestijli bir alanda ve egolu tavırları da var, şahit oldum bir kaç kez. Ama sever arkadaşımı biliyorum.
Bir de bir kaç defa atanmak için girişimlerde bulundu. Puanı hiç bir zaman yetemedi maalesef. Gerçekten bölümü atanmanın çok kısıtlı olduğu bir bölüm, öyle söyleyeyim, zor zaten yani.

bu arada farklı ve uzak şehirlerde yaşadığımız için arkadaşımla vakit geçirmek gibi bir şansımız da yok.
Kuantum olumlamalarına yöneldik bir ara beraber, ben hala devam ediyorum, ama arkadaşım işe yaramıyor bende demeye başladı.
İnancımın zayıfladığını bile hissediyorum gibi şeyler söylüyor. Size sorum şu ki
‘Arkadaşım için ne yapabilirim?
Ona ne önerebilirim?’

Çalışmak çalışmak çalışmak.işleyen demir ışıldar. ..arkadaşınızi bu durumda maddi sebeplerden ötürü çalışmak yerine (maddi durumları iyi demişsiniz) üretmek için çalışsaydı bunalıma girmezdi.
Ne alaka yahu çalışınca bunalıma girilmiyor mu belki eş kaynaklı yada başka birşey.

Yapabileceğiniz bişey yok sanırım. Eşi ile mutlu değilse düzelmez. Herşey mutlu yuva dan geçer

tabi ki bir psikologla görüşsün
bu kadar para içinde iki üç online seans nedir ki yani?
bir de kadınların ne olursa olsun eşimin durumu iyi çalışmıyorum olayına katılmıyorum.
aynı durumda erkek olsa yine de çalışır
sonra kadın erkek eşitliği diyoruz
az olsun benim olsun.
he tabi ki saçma sapan işlerde az paraya çok mesaili çalışmam açıkçası eşimin durumu iyiyse.
ama en azından durumumuz sıkıntılı olmadığı için iyice araştırıp bir iş bulabilir bir kadın bence.
ekonomik özgürlük iyidir.

tabi ki bir psikologla görüşsün
bu kadar para içinde iki üç online seans nedir ki yani?
bir de kadınların ne olursa olsun eşimin durumu iyi çalışmıyorum olayına katılmıyorum.
aynı durumda erkek olsa yine de çalışır
sonra kadın erkek eşitliği diyoruz
az olsun benim olsun.
he tabi ki saçma sapan işlerde az paraya çok mesaili çalışmam açıkçası eşimin durumu iyiyse.
ama en azından durumumuz sıkıntılı olmadığı için iyice araştırıp bir iş bulabilir bir kadın bence.
ekonomik özgürlük iyidir.
Yani daha iyi kazancı olacak bir iş bulamaz açıkçası. Zaten eşi her ay en az 10 bin TL hesabına otomatik gönderir, o da istediği gibi harcar eder. Yani çalışmadan d mutlu olabilen bir çok insan var. Kira gelirleriyle geçinen sayısız insan var. Ama hepsi bi şekilde gününü geçiriyor, hayattan zevk almayı biliyor.
çocuklu bir kadının zaten çocuklar tüm gününü zapt edebilir, ödevdi etkinlikti oyundu falan derken. Çalışsa bu kez de evle çocuklarla ilgilenememenin vicdanını yapacak benim gibi, biliyorum.
Ama işte, onunkisi bi hayattan soğuma, bıkkınlık durumu. Pandemiden önce de böyle süreçleri olmuştuayrıca. Sadece pandemiye özgü de değil yani

Bol ve boş vakit olabilir, herseye doymuş olabilir, eşiyle sorunlar sevgisizlik, falan ..

coronadandir o coronadan.
Suan birçok kişi öyle malesef :KK43:

Tedavi olması lazim. Bu çok açık. Bir de şu var. Egolu insanlar asla başka birini sevemezler. Arkadaşınız bu sevgisizligi içten içe hissede hissede ruhsal olarak yıpranmış olmalı.

Yapılacak bir sürü şey var illa işe gitmesine gerek yok ki . Çocuklarla ilgilenmek spor yemek alışveriş kitap okumak yemek yapmak kişisel bakım yapmak hepsi bir günü doldurur zaten . Başka sorunları var belli doğru düzgün psikolojik destek alması şart . Ben sıkılacak 1 saniye bulamıyorum keşke sıkılsam allahım keşke

Rutin şeyler bunaltıyor insanı. Çalışınca insan daha sağlıklı hissediyor kendini ama ülkemizde maalesef şartlar insanları mutsuz etmeye yetiyor. Çalışınca da sorunlarla beraber mutsuz oluyor insanlar. Yani ülkenin sorunları başlı başına depresyon sebebi zaten.

Arkadaşınız psikolojik destek almalı.
Gerçek bir narsist ruh emici gibidir. Öyle kolay bir hayat değil.
Her ne kadar arkadaşınız tatminsizlik yaşıyor gibi görünsede narsistin hasta ettiği bir insan olabilir.
Öte yandan kimi insan için tatminsizlik duygusu üretme, başarmayla azalır bence.
Çalışmak gerek, sadece para için değil ruh için bir şeyler yapmak gerek. Bazı insanlar çalışmadan duramaz.
İsterlerse hesabına her ay 100.000 gönderilsin yine çalışır.
Bu şekilde tanıdığım bir kaç tane insan var.
Aileden deli gibi zenginler.
İşyerinde kazandıkları para çerez parası.
Fakat yaptıkları iş muazzam.

Arkadaşınıza iki kitap önermek istiyorum.
Narsistle ateşkes - Wendy Behary
İkigai - Hector Garcia, Francesc Miralles

Ağır depresyon geçiriyorum sanki diyor.
Psikolojik tedavi de gördü bu yüzden.
kısmen fayda gördüm diyor

Desteğe devam etsin.
Kısmen fayda gördüyse devamını niye getirmemiş?
Doğru bir uzman tercih etsin.
Tamamen iyileşmek mümkün.

Çalışmak sadece atanmayla olmuyor ki. İnsanın hayatta bir amacı olmayınca yaşamak boş gelebilir. Herşeyi var çoluğu çocuğu yani hayatta ulaşacak amacı kalmamış. Ya yeniden gidip bir üniversite falan okusun yada işe girsin. İnsan sadece para için çalışmaz sosyallik içinde çalışır psikolojik destek alıyor dediğiniz için o kısma değinmedim ama bırakmasın devam etsin

Bir amacı olmalı hayatında. Yani sadece atanmak vs degil kendisini mutlu edecek heyecanlandıracak bir amaç. Mesela farklı bir üni okusun çok önceden varsa ulaşmak istediği ona çabalasın. Benim arkadaş evli çocukluyken öylesine bi iki yıllık üni kazandı okudu sonra o bölümün dört seneliğini kazandı kalburüstü bir üniversitede. Herşeyi tamamen değişti daha mutlu kendi yolunda ilerliyor. Tabii kocayı da boşadı ama zaten evlenmiş olmak için evlenilen ailelerin gönlü olsun tarzı bir evlilikti. Ona bu isteksizlik halinden önce yapmak istediği şeyleri hatırlamasını sağlayın belki bi hedef bulur kendine.

X