Yaşli baba türkiye ziyareti

lxuxtti

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
29 Temmuz 2021
381
414
41
Iyi günler hayırlı ramazanlar,
Sağlik sektöründen anlayan bana biraz yardımcı olursa çok sevinirim.

Babam 85 yaşinda artık doğru dürüst yürüyemiyor .
2022 yılında bağırsak ameliyatı oldu ve torba taktılar .Bağirsağinin yüzde 80 aldılar.
Biz çocukları olarak asla istemedik ,kanser değildi.Senede bir iki kere hastenede yatması gerekiyordu ve tamamen bağirsaklari sonda ile boşaltiliyordu.
Tabiki bu da çok can sıkıcı bir durumdu .
Maalesef korona ya denk geldi ve bizler birebir görüşemedik.
Olay Almanya'da, hastanedeki doktorlar bilinçli olarak babama müdahale etmediler ki ameliyatta direttikleri için .
Babamin bağirsaklari şişmeye başliyor ve çok fazla ağri sancı yapıyor .
Biz telefonda ameliyata karşi olduğumuzu söyledik, fakat doktorlar babamı ikna etmişler ,izin almışlar.
Babanızın zihni yerinde bilinçli ve kendi kararını kendi vere bilir dediler .
Tabii ağrilar içinde yatan adam nasıl karar versin.
Neyse ,iki senedir torba takılıyor iki güne bir eve hemşire gelir temizler torbayı değiştirir.
Annemde evde yardımcı ,extra hizmet (yabancı birinden) kabul etmiyorlar.
Artık anneminde rahatsızlıklari çogaldi kimbilir belki bu sene memleketlerini görmezlerse bidaha gidemezler.

Abim ve ben onları köylerine götürmek istiyoruz .Altı sene gidemediler.
Çok üzülüyorum ve çok kafama takıyorum .

Sorum:Türkiyede bağirsak torbası değişmesi için hastaneye gitsek yapmazlarmi?
Yada köye hemşire cağirsak yapan olmazmi?
Elbette hepsini özel ödeyeceğiz ,o sorun değil .
Köy ilçeye 45 km ve 50 dakkada ulaşılır .
Yakında sağlik ocağı var .

Bunları bilmeden ayarlamadan gidemeyiz.

Annen neden yardımcı kabul etmiyor
Siz neden ameliyat istemiyorsunuz?
İşi yokuşa süren bence sizsiniz, babanıza - annenize iyilik mi yapıyorsunuz o da şüpheli.
Çok geçmiş olsun, konuyla ilgili bilgim yok ama ilgili hastaneyi aratın bir yakınınıza, o daha sağlıklı bilgi alir
Anlamadım nasıl.yokuşa sürüyorum.
Annem strese giriyor ha geldi ha gelmedi diye bütün gün bekler .
Siz torbayla yaşamak nasıl olduğunu biliyormusunu?
Şimdi babamın ameliyat yeri şişti ve dişariya sarkıyor torbayla birlikte .
Hiç bir yere cikmadiği için yürümeside azaldı .
Haklısınız konuyla ilgili bilginiz yok

Bahsettiğiniz şey kolostomi torbası sanırım burda hastalar kendileri değişiyor diye biliyorum çok steril tutulması lazım enfeksiyon kaptırmamanız gerekir ben sizin yerinizde olsam hiç mevcut düzenimi bozarak riske atmazdım. Rabbim yar ve yardımcınız olsun

Özel hemşire tutabilirsiniz bu işi yapabilecek. Danışmanlık firmalarıyla görüşün derim. Köyde sağlık ocağından destek alamazsınız. Sık sık gittiğiniz bildiğiniz köy olsa. Hemşireyi tanıyor olsanız para ile yaptırabilirdiniz belki. Ama şu durumda riske atamazsınız. Hemşire bulup yanınızda özel hemşirenizle gitmeniz lazım diye düşünüyorum.

Girişte Almanya’daki doktorları neden eleştirdiniz bilmiyorum ama tıbbi bilginiz daha iyise kendiniz de yapabilirsiniz belki :)

Özel hemşire tutabilirsiniz bu işi yapabilecek. Danışmanlık firmalarıyla görüşün derim. Köyde sağlık ocağından destek alamazsınız. Sık sık gittiğiniz bildiğiniz köy olsa. Hemşireyi tanıyor olsanız para ile yaptırabilirdiniz belki. Ama şu durumda riske atamazsınız. Hemşire bulup yanınızda özel hemşirenizle gitmeniz lazım diye düşünüyorum.

Girişte Almanya’daki doktorları neden eleştirdiniz bilmiyorum ama tıbbi bilginiz daha iyise kendiniz de yapabilirsiniz belki :)
Öneriniz için teşekkür ederim .
Özel hemşireyi 7/24 tutamayiz maalesef.
Babam artık kendisi değiştiremez ,birde ulaşabileceği şekilde yerleştirmiş.
Mutlaka destek alması gerekiyor .

Doktorları eleştiri nedenim artık çok şey ticaret gözüyle bakılması .
Evet Almanya'da devlet sigortali hizmet yüksek ama bir okadar çarpik .
Babama müdahale etmeyerek 3 gün ağrisya beklentiler ve razı olduktan sonra ertesi gün ameliyat yaptılar.
Bilmiyorum tabii belkide en iyi buydu babam için .
Almanya'da yeni hastane reformu çıktı ,çok fazla hastaneler kapanıyor çünkü yeterli hasta olmadaği için .
200.000 kişilik şehirde yaşıyorum ve bu aralık ayında biri kapanda ,sadece bir tane hastane var .

Babama müdahale etmeyerek 3 gün ağrisya beklentiler ve razı olduktan sonra ertesi gün ameliyat yaptılar.
Almanya'da yeni hastane reformu çıktı ,çok fazla hastaneler kapanıyor çünkü yeterli hasta olmadaği için .
200.000 kişilik şehirde yaşıyorum ve bu aralık ayında biri kapanda ,sadece bir tane hastane var .

Türkiye’de özel hastanelerde 5 yıldızlı otel konforunda en iyi doktorlardan ücretini ödeyerek hizmet alabiliyorsunuz sanırım o açıdan daha iyi. Ama devlete kalırsanız ameliyat bile etmezler. Küçük yerde yaşıyorsanız ve paranız da yoksa sağlık hizmetlerinden faydalanmakta oldukça zorluk çekiliyor.
O tip işlemler de maalesef özele giriyor ve köylerde küçük ilçelerde bu tip hizmetleri almak mümkün olmuyor. Yakında özel hastane olsaydı evde bakım hizmeti satın alabilirdiniz.
Bence merkez sağlık ocağını vs arayıp şansınız deneyin.

Sahsen babaniz icin o ameliyati o yasta uygun gördüyseler bir nedeni vardi diye düsünüyorum.Cünkü o yasta gerekli degilse böyle ameliyatlari riskli diye yapmiyorlar. Kayinpederimin yasi babanizinkinden de büyük oldugu icin doktorlari ile ben görüsüyorum esimin zamani olmasa. Ordan biliyorum. Allah acil sifalar versin.
Sorunuza gelecek olursak:ucak ile gelirken asistan imkani oluyor, ucaga binerken ve cikarken. Onu muhakkak ayarlayin. köyünüzün yakininda saglik ocagi varsa orasi ile görüsün. Köy yerlerine gündelik hemsire bulmak zor cünkü. Düzgün yapilmasa babaniz icin riskli olur. Devamli götürüp getirebilecek biri olur mu köyde? Yurtdisi saglik sigortaniz varsa sigorta yapacaginiz ödemeleri belki karsilar. Onu önceden sigorta ile konusun.
Genel olarak anneniz icin de nacizane fikrimi belirtmek isterim: yardim konusunda bu kadar kati olmasin. Onun sagligi da söz konusu cünkü. Annem rahmetli babama bakarken bir kac defa hastanelik oldu stresten dolayi. Bazi saglik sorunlari kaldi onda da.
Cok gecmis olsun

Sahsen babaniz icin o ameliyati o yasta uygun gördüyseler bir nedeni vardi diye düsünüyorum.Cünkü o yasta gerekli degilse böyle ameliyatlari riskli diye yapmiyorlar. Kayinpederimin yasi babanizinkinden de büyük oldugu icin doktorlari ile ben görüsüyorum esimin zamani olmasa. Ordan biliyorum. Allah acil sifalar versin.
Sorunuza gelecek olursak:ucak ile gelirken asistan imkani oluyor, ucaga binerken ve cikarken. Onu muhakkak ayarlayin. köyünüzün yakininda saglik ocagi varsa orasi ile görüsün. Köy yerlerine gündelik hemsire bulmak zor cünkü. Düzgün yapilmasa babaniz icin riskli olur. Devamli götürüp getirebilecek biri olur mu köyde? Yurtdisi saglik sigortaniz varsa sigorta yapacaginiz ödemeleri belki karsilar. Onu önceden sigorta ile konusun.
Genel olarak anneniz icin de nacizane fikrimi belirtmek isterim: yardim konusunda bu kadar kati olmasin. Onun sagligi da söz konusu cünkü. Annem rahmetli babama bakarken bir kac defa hastanelik oldu stresten dolayi. Bazi saglik sorunlari kaldi onda da.
Cok gecmis olsun
Çok teşekkür ederim .
Annemde dediğiniz gibi bu iki sene içinde stresden dolayı baya çöktü.
Mutlaka eve yardımcı konusunu bu sene cözeceğim

Çok teşekkür ederim .
Annemde dediğiniz gibi bu iki sene içinde stresden dolayı baya çöktü.
Mutlaka eve yardımcı konusunu bu sene cözeceğim

Insallah. Disardan birinin gelmesi ilk basta zor geliyor, ama onun da zamanla ici rahat eder. Allah yardimciniz olsun. Babaniza tekrar acil sifalar dilerim

Anlamadım nasıl.yokuşa sürüyorum.
Annem strese giriyor ha geldi ha gelmedi diye bütün gün bekler .
Siz torbayla yaşamak nasıl olduğunu biliyormusunu?
Şimdi babamın ameliyat yeri şişti ve dişariya sarkıyor torbayla birlikte .
Hiç bir yere cikmadiği için yürümeside azaldı .
Haklısınız konuyla ilgili bilginiz yok
E peki anneniz neden bakıcı istemiyor? Yaşlı kadin, canına yazık değil mi?

E peki anneniz neden bakıcı istemiyor? Yaşlı kadin, canına yazık değil mi?
Annemin anksiyetesi var ,strese giriyor panik yapıyor .
Ben bile yardıma gittim mi arkamda dolanır ,
Kontrol eder ne yapıyorsam .
Yani bir şeylerin yerini değiştirmek gibi yada fazlalıkları atmak gibi.

Torbayi anneniz değiştirebilir.
Ben annemin torbasini rahatlikla değistiriyordum.
Hemşireye kesinlikle gerek yok.
TRye gitmeden önce hemşire eşliğinde denesin. Eli aliştiği zaman 2 dakika bile sürmeyen bir işlem.

Kolostomi torbasını babamda kullanıyor kendı kendıne degısıyor ,bunun ıcın ayrıca bır hızmet almadı
Ilk baslarda annem veya evde baska bırı yardım ederdı
Yanı bunun hastanede olması nasıl olacak bazen cok fazla doluyor hemen degısmesı gerekıyor
Babanızın yaşı dolayısıyla gerekıyor galıba..
Bence annenızde yapabılır yanı hastaneye gerek olacagını sanmıyorum

2022 yılında bağırsak ameliyatı oldu ve torba taktılar .Bağirsağinin yüzde 80 aldılar.
Biz çocukları olarak asla istemedik ,kanser değildi.Senede bir iki kere hastenede yatması gerekiyordu ve tamamen bağirsaklari sonda ile boşaltiliyordu.
Olay Almanya'da, hastanedeki doktorlar bilinçli olarak babama müdahale etmediler ki ameliyatta direttikleri için .
Biz telefonda ameliyata karşi olduğumuzu söyledik, fakat doktorlar babamı ikna etmişler ,izin almışlar.
Neyse ,iki senedir torba takılıyor iki güne bir eve hemşire gelir temizler torbayı değiştirir.
Artık anneminde rahatsızlıklari çogaldi kimbilir belki bu sene memleketlerini görmezlerse bidaha gidemezler.

Siz neden onları köye götürmek istiyorsunuz anlamadım?
Türkiyede normal yatarken bile Avrupadaki gibi bakmıyor hemşireler(refakatçı gerekiyor)
O yüzden torba değişimi için asla özel hemşire gelmez.
Özel hastanelerde veya özel bakım için birilerini tutarsanız parayla o olabilir.
Telefonla arayıp bilgi alabilirsiniz

Degisistirilir ucretini odedikten sonra saglik kuruluslarinda yapilir. Bagirsagi neden aldilar kanser yoksa onuda anlamadim.polipler muhtemelen kotu huyluya çevirir diye almislardir. Yani kendileri istiyorsa gelsinler bence. İstemiyirlarsa o kadar yasli insanlara eziyet olur boyle seyler.

X