Yedikule hast. Acilinin beni çıldırtması, Hekim arkadaşlar varsa yardım!

Akciğerde hava kanalları alerjiden dolayı şişiyor. Şiştikçe havanın geçtiği alan daralıyor. Atak dönemlerinde iltahapta oluyor aynı hava kanallarında. Bu sefer biz sanki yeterince nefes alamıyor gibi hissediyoruz ve gerilerek akciğerlerde ki yüzey alanımızı genişletip daha fazla nefes stoklamak istiyoruz bronşlara. Ama tabi aldığımız nefes istediğimiz gibi geçemediği için kanallardan, tam rahatlayamıyoruz. Sanki %70 nefes alabiliyoruz gibi oluyor. Özellikle gece yatarken , akciğerler küçüldüğünde tam bir işkence. O yüzden Ventolin veya diğer inhalerlerden alıyoruz. Fısfıs yani. O ilaç hava kanallarında ani genişlemeye sebep oluyor. Rahatlatıyor. Ama beyin damarlarında da ani genişleme yaptığı için baş ağrısı yapıyor çoğu insanda misal ben. Aynı şekilde antihistaminikler de alerjiye yönelik olduğundan ciğerlerde rahatlama sağlıyorlar alerjik reaksiyonu bastırarak. Ben bu konuda uzmanlık yaptım ,başka soru varsa yapıştır hazırım 😄
ventolinler karaciger de buyumu yapar mi ?

Geçmiş olsun. Öncelikle acil bölümü adı üstünde o an gerçekleşen acil vakalar için. 2 buçuk aydır devam eden bir sorunda sizin başvurmanız gereken yer acil servis olmamalıydı. Randevunuzu alıp uzman doktora muayene olmalıydınız. Evet 2 hafta sonraya alınıyor randevu maalesef buna yapacak bir şey yok, iptal durumu olursa diye düzenli takip edebilirsiniz veya özel hastaneye gitmelisiniz. Standart soruları bile dert etmenize anlam veremedim. Bir sürü de test yapılmış. Eğer korktuğunuz gibi bir durum olsa illa çıkardı. Hastaneyi boş yere hedef göstermişsiniz. Siz doktordan daha iyi anlıyorsanız kan testi sonucundan neden kendinizi yorup doktora gösterdiniz ki?

Sağlık çalışanıyım. Anlamak için doktor olmaya gerek yok. Çok yüksek olmayabilir fakat yüksek. Müdahale edilmezse yükselecek
Sağlık çalışanı olarak ne görev yapıyorsunuz ? Bizim ülkemizde doktorculuk çok oynanıyor ya adamlar kaç sene okumuş defalaca test yapılmış tomografi bile çekilmiş neyin kafası zaten kadına ayrılmayın bile demiş eve gitmeyin demiş demek ki ciddi bişeyi yok

Geçmiş olsun. Öncelikle acil bölümü adı üstünde o an gerçekleşen acil vakalar için. 2 buçuk aydır devam eden bir sorunda sizin başvurmanız gereken yer acil servis olmamalıydı. Randevunuzu alıp uzman doktora muayene olmalıydınız. Evet 2 hafta sonraya alınıyor randevu maalesef buna yapacak bir şey yok, iptal durumu olursa diye düzenli takip edebilirsiniz veya özel hastaneye gitmelisiniz. Standart soruları bile dert etmenize anlam veremedim. Bir sürü de test yapılmış. Eğer korktuğunuz gibi bir durum olsa illa çıkardı. Hastaneyi boş yere hedef göstermişsiniz. Siz doktordan daha iyi anlıyorsanız kan testi sonucundan neden kendinizi yorup doktora gösterdiniz ki?
👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻

ventolinler karaciger de buyumu yapar mi ?
Zor sordun bak 🤣 Direk karaciğer büyümesi yapmaz. Çünkü etken maddesi genel olarak damar ve kas yapısını gevişeterek büyütüyor. Ama başka birşeylerle etkileşime giriyorsa bilemem. Karaciğeri büyütmez ama gevşetip kafa yapar mı bilmiyorum 🤔

Sağlık çalışanı olarak ne görev yapıyorsunuz ? Bizim ülkemizde doktorculuk çok oynanıyor ya adamlar kaç sene okumuş defalaca test yapılmış tomografi bile çekilmiş neyin kafası zaten kadına ayrılmayın bile demiş eve gitmeyin demiş demek ki ciddi bişeyi yok
Ne olarak görev yaptığım sizi ne ilgilendiriyor? Doktorculuk oynayan biri de sizsiniz sanırım. Size mesleğimin hesabını mı vericem? Her eve gönderilen hastada ciddi bir şey yok anlamına gelmez. Bana göre gerekli özen gösterilmemiş.

Ne olarak görev yaptığım sizi ne ilgilendiriyor? Doktorculuk oynayan biri de sizsiniz sanırım. Size mesleğimin hesabını mı vericem? Her eve gönderilen hastada ciddi bir şey yok anlamına gelmez. Bana göre gerekli özen gösterilmemiş.
size gore ne yapilmaliydi acil servis sartlarinda merak ettim bir doktor olarak neyi eksik buldunuz ?

Zor sordun bak 🤣 Direk karaciğer büyümesi yapmaz. Çünkü etken maddesi genel olarak damar ve kas yapısını gevişeterek büyütüyor. Ama başka birşeylerle etkileşime giriyorsa bilemem. Karaciğeri büyütmez ama gevşetip kafa yapar mı bilmiyorum 🤔
yok kafa yapmiyo 😂😂

Acilde yapılabilecek her şey yapılmış, hastanede bir problem yok bence. Randevu alıp polikliniğe görünmeniz daha uygun olur. Annem de birkaç hafta önce ayyynı anlattığınız gibi rahatsızlandı. Bi üşüyorum bi yanıyorum diyordu, yerinde duramıyordu ama ateşi 36'ydı. Öksürüğü halsizliği vardı, eklem ağrısı vs vardı. Uzun süre toparlayamadı. Ben ilk günden itibaren hastaneye git bi' baksınlar dedim ağırlaşınca gitti. Acilde sizinkine benzer tahliller yaptılar sonra eve yolladılar, acil bir durumu yoktu. Covid testi de negatif geldi sonra. Ne olduğunu anlayamadık

Son düzenleme:
Evet d dmar icindi tum her sey.
Acaba crp ve sedimantasyon yük. Neden olur.onu merak ettim.
Bende romatizma var crp Ve sedim yüksek çıkıyor ilaçlarla düşüyor ilaç kullanmadığım zamanda yükseliyor ve üşüme titreme nöbeti geliyor aynı sekilde sabah kalktigimda vücudumda kasılma yaşıyorum yani sadece ağrı kesiciyle gecistirilecek bir şey olmayabilir

bende acilde yapılacak her şeyin yapıldığını düşünüyorum. yine de randevu alıp poliklinikte sonuçlarınızı detaylıca gösterin aklınıza takılanları sormuş olursunuz böylece. crp değeriniz yüksek sayılmaz, grip nezle gibi rahatsızlıklarda da o kadar yükseldiği oluyor şayet geçen hafta babamın da aynı şekilde şikayetleri vardı ama kısa sürede geçti ve alerjik astım kuzenim de sizin gibi. alerjik astımınız olup olmadığını biliyor musunuz? sanki olabilirsiniz gibi. ve pcr testi de mutlaka yaptırın. benim daha önce enfeksiyondan dolayı akciğerim su topladı, çok zor günler geçirdim o zaman crp değerim 350ydi 2017 yılında. aynı zamanda sağlık çalışanıy-dım. pcr testinizi olup, tekrar doktora görünün hem içiniz daha rahat etmiş olur

Acilde yapılabilecek her şey yapılmış, hastanede bir problem yok bence. Randevu alıp polikliniğe görünmeniz daha uygun olur. Annem de birkaç hafta önce ayyynı anlattığınız gibi rahatsızlandı. Bi üşüyorum bi yanıyorum diyordu, yerinde duramıyordu ama ateşi 36'ydı. Öksürüğü halsizliği vardı, eklem ağrısı vs vardı. Uzun süre toparlayamadı. Ben ilk günden itibaren hastaneye git bi' baksınlar dedim ağırlaşınca gitti. Acilde sizinkine benzer tahliller yaptılar sonra eve yolladılar, acil bir durumu yoktu. Covid testi de negatif geldi sonra. Ne olduğunu anlayamadık
Bende ayni durumdayim, anneniz düzeldi mi?

bu ulkeye acil servisin mantigini bir turlu anlatamadik gercekten.
Siz yazdigimi okuyor ancak anlayamiyorsunuz, gercekten cildirtiyorsunuz okudugunuzu anlayin okudugunuzu anlayin, okudugunuzu anlayin

Burasi gercekten ulkemizin kucuk bir ornegi, birisi yazilanlari yanlis anliyor, onun arkasindan gelen ise baslatilan sacmaligi devam ettiriyor, bu sefer haydaaa konunun özünü merak eden yok, yanlış anlaşılmaya müsait mi yazım bari onu deyin de orasını düzeltelim habire açıklama yapmayalım.
Bazı insanlar 2.5 aylık şikayete odaklanmış şuanki zorluğu es geçmiş, herşeyi yapmışlar bak sorun yok.
Evet evet sorun yok ahh benim yerimde olsaydınız şuan...

Bende romatizma var crp Ve sedim yüksek çıkıyor ilaçlarla düşüyor ilaç kullanmadığım zamanda yükseliyor ve üşüme titreme nöbeti geliyor aynı sekilde sabah kalktigimda vücudumda kasılma yaşıyorum yani sadece ağrı kesiciyle gecistirilecek bir şey olmayabilir
Benim babannem bu romatisma hastalığından vefat etmiş, tabii 1960larda olmuş bu,değil şimdi ise ben siz deyince aklıma geldi, siz hangi bölümden randevu alıyorsunuz?
Çok geçmiş olsun Allah şifa versin.

Siz yazdigimi okuyor ancak anlayamiyorsunuz, gercekten cildirtiyorsunuz okudugunuzu anlayin okudugunuzu anlayin, okudugunuzu anlayin
benim anlama kapasitemi sorgulayacak durumda oldugunuzu pek zannetmiyorum, hele ki su olay ozelinde. sadece doktor cocugu olarak uzuluyorum su donemde dahi doktorlarin elinden geleni yapmasina ragmen boyle yaftalanmasina. her neyse hastaymissiniz gecmis olsun umarim iyilesirsiniz iyi bir doktora gorunup.

X