Yemek yapamayan bir es, anneyim galiba :(

1mirac

Popüler Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
17 Temmuz 2016
4.992
4.182
Ya arkadaşlar ben Gerçekten yemek yapamıyorum yani yapiyorumda yok yani kaynanaminki gibi anneminki gibi lezzetli olmuyo şuan oturdum ağlıyorum beceriksizligime. Evlenmeden önce tek tük biliyodum evlendiğim ilk günden beride kaynanamlarda yiyorduk. Artık kendim yapmaya çalışıyorum ama olmuyo az önce bulgur pilavı yapıyım dedim facia resmen , aynı kaynanamın yaptığı gibi yaptım ama olmuyo geçende aynısı oldu. 1 bardak bulgur 1buçuk 2 bardak sıcak su azıcık salça birazda domates rendeledim . Ama bulgurlar büyük büyük. Kv yaptığında bulgurlar gayet minik minik ve lezzetli oluyo. Rengide kırmızıya dönük oluyo ama benimki öyle değil. Tadıda değişik. Ve cıvık gibi . Iyice suyunu da çekti.Diğer yaptığım (yapamadığım) yemekleri söylemiyorum bile heleki pilavı. Bana kısa ve pratik bilgileriniz varsa verirmsiiniz bide emziriyorum sürekli patates Menemen atıştırmalık yemek yetmez sanırım nasıl öğrenicem ya ben bunuuuuuu yardım lütfen :KK43:

Ya arkadaşlar ben Gerçekten yemek yapamıyorum yani yapiyorumda yok yani kaynanaminki gibi anneminki gibi lezzetli olmuyo şuan oturdum ağlıyorum beceriksizligime. Evlenmeden önce tek tük biliyodum evlendiğim ilk günden beride kaynanamlarda yiyorduk. Artık kendim yapmaya çalışıyorum ama olmuyo az önce bulgur pilavı yapıyım dedim facia resmen , aynı kaynanamın yaptığı gibi yaptım ama olmuyo geçende aynısı oldu. 1 bardak bulgur 1buçuk 2 bardak sıcak su azıcık salça birazda domates rendeledim . Ama bulgurlar büyük büyük. Kv yaptığında bulgurlar gayet minik minik ve lezzetli oluyo. Rengide kırmızıya dönük oluyo ama benimki öyle değil. Tadıda değişik. Ve cıvık gibi . Iyice suyunu da çekti.Diğer yaptığım (yapamadığım) yemekleri söylemiyorum bile heleki pilavı. Bana kısa ve pratik bilgileriniz varsa verirmsiiniz bide emziriyorum sürekli patates Menemen atıştırmalık yemek yetmez sanırım nasıl öğrenicem ya ben bunuuuuuu yardım lütfen :KK43:
çok güzel yemek siteleri var güzel ayrıntılı anlatıyorlar ölçüleri birebir yap mükemmel oluyo ben o şekilde yapıyorum çoğu yemeği ev iş çocuklar derken

çok güzel yemek siteleri var güzel ayrıntılı anlatıyorlar ölçüleri birebir yap mükemmel oluyo ben o şekilde yapıyorum çoğu yemeği ev iş çocuklar derken
Tamam bide öyle deneyeyim, aslında geneldede internetten bakıp yapıyorum bende:) artık elimin lezzeti yok heralde diyorum ya

Canım bende böyleydim. Eşim çok irdelerdi yemek seçerdi bi dönem kendimi o kadar beceriksiz hissettim ki. Sonra ona söyledim, kötü olsada iyi olmuş diyordu öyle öyle tatmin olarak devam ettim.
Öncelikle kayınvalidene asla güvenme yani yapamadığımı yapar ya da gider orada yerim diye düşünme öğrenemezsin ben de yapamayınca oraya güveniyordum. Ama ben yapıcam dedim. Misafirim geldi kimseye minnet etmedim kendim yaptım anneme sora sora, hep kendin yap. Mesela pilav yaptın hoşuna mı gitti hemen o ölçüyü bi mutfak defteri yap ona yaz ve hep o ölçüyle yap, göz kararı yapma, yemek yapmadan önce iki üç tarife göz gezdir en son ara annene felan sor detayları öğren öyle yap. Merak etme olur bende çok bilmiyorum ama karnımız doyuyor :)

Son düzenleme:
Bulgurla alakalidir belki. Nefis yemek tarifleri diye bi site var ne zaman yemek yapacak olsam oradaki ölçülerle yapıyorum öyle aşırı becerikli eli lezzetli biri de değilim ama yenecek kadar oluyor siz de öyle yapın. Atom parcalamıyosunuz ya zamanla oturur zaten.Ki yemek yapmak zorunda da değilsiniz olduğu kadar aglanacak bi şey yok abartmayın

Önce bi sakinleşelim.Herkesin el lezzinin farklı olduğunu da kabul edin.
Şimdi kv.nin bulgurları farklıdır muhtemelen daha çok çekilmiş kısırlık bulgurdan az irice olanındandır.Düğürcük derler bazı yörelerde.Sizin bulgurunuz markette satılan kapalı düğürcüğün kalınıdır yani o sebeple iri olmuştur.
Tabi cinsine göre su miktarı değişir.
Pirinç pilavı için 1 sb. 1,5 sb sıcak sudur ölçü.Bulgur içinde cinsine göre 1,5 yada 2 sb dır.
Ne yapıyoruz şimdi sizin o kötü yaptım deyip oturup ağladığınız bulgurdan çorba yapabiliriz mesela.
Tencereye tereyağı az sıvı yağ soğan salça ekleyip kavurun bol nanede ekleyin az daha kavurun suyunu koyun olmamış pilavın bulgurlarını içine atın 1-2 kaynadımı tamamdır.(Et suyu veya Tavuk suyu varsa daha güzel olur)

Nefis yemek tarifleri sitesine gir birebir denenmiş çok güzel garanti yemekler var canım.

Ayrıca bikaç tane bulgur çeşidi var sanırım sen büyük boy olan pilavlık bulgurla yaptın. Belki kayinvaliden orta boyda olanla yapmıştır ondan onunki kucuk seninki büyük gelmiştir gözüne. Bu orta boy dediğim kısırlik değil onun biraz büyüğü var.

Yemek yaptıkça elinin lezzeti olur ve cok güzel yemekler yaparsın.

pilavlarda ölçü hep aynı olmaz. Her pirinç, bulgur farklıdır. Deneyerek sizin bulgurunuz ne kadar su çekiyor öğrenmeniz lazım. Emziriyormussunuz. Pilav patates değil de sebze ve et yemeklerine yonelseniz çok daha besleyici ve sağlıklı olur. Sebzeleri doğrayıp tencereye atınca yemek oluyor zaten. Bir kere bunu yaptıktan sonra az, çok pisenleri görürsünüz tencereye atma sırasını ona göre belirlersiniz. Bence her insanın yemek yapabilmesi gerekiyor. Ama ilgi de çok önemli. Zevk alabilmek önemli. Evlilik bu açıdan da güzel, sorumluluk paylaşımı yapılabiliyor. Eşiniz sevmiyor mu yemek yapmayı?

Soğan sarımsak ve salça koymadıysanız güzel olmaz, ayrıca pilavlara tavuk veya et suyu olmadan o lezzet gelmiyor bence.

Bende netten öğrendim
Nefis yemek tarifleri ve bugünnepişirdin blog dan bakıyorum genelde
Özellikle yemeği uzun sürede en kısık ateşte pişirmek lezzetini artırıyor
Baharatları başta ancak tuzu en son eklemek
Yağı abartmamak (ben hep zeytinyağı kullanıyorum)
Biraz salça biraz rende domates kullanmak
Salçayı biber domates karışık kullanmak
Yemeği yapmış olmak için yapmamak özen göstermek
Sıcak/soğuk su kullanımına dikkat etmek
Kavrulacak malzemeleri iyi kavurmak
Aklıma gelen ayrıntılar bunlar gerisi iyi bir tarife bakıyor

Domatesli bulgur pilavı yapıyorsan içine soğan,sarımsakta koy kavur daha lezettli olur,bulgurun iridir o yüzden büyük durmuştur onun bir boy inceside var onu kullanabilirsiniz.Salçayıda karışık kullanın derim biber-domates daha lezzetli olur.

Bulgurun çeşidi farklıdır belki? Aman boşverin canım dünyaya yemek yapmak için gelmedik ya niye sıkıyosunuz canınızı her kadın yemek yapacak her kadın temizlik yapacak diye bi kaide yok

Bir de bahsettiğiniz bulgur tam bulgur sanırım. Kaynananiz kırık bulgurdan yapıyordur. Kırık bulgur daha çok su çeker büyüklere nazaran. Ondan alıp tekrar deneyebilirsiniz. Domatesli bulgur pilavinin içine patlıcan da çok güzel yakışıyor. Hatta ben tavuklu da yapıyordum bazen o da güzel oluyordu

yemek konusunda el lezzetine inanıyorum.
kendi püf noktalarımı söyleyeyim ben size yemeği asla ocağın büyük gözlerinde pişirmem en küçük gözde kaynayana kadar yüksek ateşte kaynayıncada en kısıkta dinlene dinlene pişiririm. pilavları biraz erken pişiririm dinlenmesi için bulgur pilavında ölçü kullanmam ama pirince ölçüm 1 bardak pirince 1,5 bardak su kullanırım ama pirinci öncesinde tuzlu sıcak suda ıslatırım. genelde dolmalarımı çok beğenirler onun da püf noktası yarı yarıya soğan doğrarım. son olarak yemekleri her zaman bi kaç saat erken pişiririm yemeğin dinlenmesi için

Sende sorun yoktur kullandığı bulgur salça onlardan farkeder. Ayrıca senin de bir tarzın oluşacak zamanla damağınız ona alışacak. Ben de kv gibi pilav yapamam mesela ama yapamayım yani o da benim gibi hamur işi ve sarma yapamaz. Eşim annesinin pilavını över de över ben de bana geldiklerinde tutuşturum eline tencereyi pilavı yapıver benimki güzel olmaz derim. Senin çocukların da senin yemeklerini sevecek özleyecek emin ol. İnternetteki tarifler de çok güzel tutuyor

X