Yemek yemeyi çok sevmek var mı benim gibi olan?

41ask_derin

Eşim, oğlum♥️kızım
Kayıtlı Üye
3 Mayıs 2018
905
915
İyi geceler herkese
Benim ergenliğimden beri devam eden bir sorun bu hep çok sevdim yemek yemeyi ve hep kilo sorunu yaşadım. Çok diyet yapıp verip geri aldım. İstikrar sağlayamıyorum. Sabah akşamın menüsünü akşam sabahınkini düşünüyorum galiba duygusal boşluklarımı yemekle kapamaya çalışıyorum. Bunun için psikolojik destekte aldım (gerçekten aldım. Değişen birşey olmadı. Duygusal sorunlarımı çözdüm ama yemek yeme sorunum hala aynı. İştahım çok açık. iştah kapama yöntemi bilen varsa yazsın lütfen ne yapmam lazım bilmiyorum Benim gibi olan varsa dertleşelim artk zayıflamak istediğimi dilediğimi giymek istiyorum çok mutsuzum

Yemek yemeyi seven çok var bence. Ki bu kadar çeşitli ve lezzetli yemeğe boş yere sahip değiliz:) Yani yalnız değilsiniz. Bir yerde irade devreye giriyor ama... Sizin şikayet ettiğiniz kısim irade. Onu da dizginlemek kişiden kişiye degisiyordur.

Bnce onceliklle bunu kafanda bitirmek işin ya istedigin şeyleri yiyip mideni dolduracaksin yada diyet spor yapıp kilo verip istediklerini giyeceksin bnde bunun kararını verecek sin...bnde öyleydim çünkü seviyrum yemek yemeyi ama bu bnm icin güzel sonuç olmuyordu o yuzden kafamda bitirdim diyet az yemek spor midem küçüldü bazen kendime ödül veriyrm ama onda bile sınırlı yiyebiliyrm ve daha mutluyum yemek yedikten sonra mutluluk bitiyor ama az yiyip istedgin şekilde olmak daha mutluluk verici...

İyi geceler herkese
Benim ergenliğimden beri devam eden bir sorun bu hep çok sevdim yemek yemeyi ve hep kilo sorunu yaşadım. Çok diyet yapıp verip geri aldım. İstikrar sağlayamıyorum. Sabah akşamın menüsünü akşam sabahınkini düşünüyorum galiba duygusal boşluklarımı yemekle kapamaya çalışıyorum. Bunun için psikolojik destekte aldım (gerçekten aldım. Değişen birşey olmadı. Duygusal sorunlarımı çözdüm ama yemek yeme sorunum hala aynı. İştahım çok açık. iştah kapama yöntemi bilen varsa yazsın lütfen ne yapmam lazım bilmiyorum Benim gibi olan varsa dertleşelim artk zayıflamak istediğimi dilediğimi giymek istiyorum çok mutsuzum
46 kiloyum şuan. Tuhaf gelecek ama hiçbir yemegi canım çekmiyor.Azcık yesem doyuyorum. 2ögün yiyorum. Ara ögünde yogurt falan yıyorum.Kılo almak ıcın bı ton sey kullandım ıse yaramadı. Pes ettım. Bu kılo ıle mutlu yasamaya calısıyorum. Bende sizin tam tersınızım. Ne köfte seviyorum ne kıyma.Bende tuhaflık var. Hamur ısı maksımum 1dılım yerım yeter.Sebze meyveyı cok severım ama

Ben yemeğe düşkün biri değilim ama hareketsiz biriyim ve kiloluyum. Ama siz hareketli biriyseniz ve yemeği çok seviyorsanız bunu avantaja neden cevirmiyorsunuz. Yiyeceğiniz şeyleri değiştirin. Mesela bol soslu makarna yiyorsunuz diyelim bir koca tabak yiyeceginize küçük kasede yanına başka şeyler takviye ederek yiyin. Öğünlerinde kefir kullanın. Belli bir saatten sonra yemek yemeyin akşam aç kalsanızda devam edin . Sonra alışacaksınız. Tom balığı ve protein tüketin öğünlerde. Ben öğlen yarim kase yoğurda pulbiber limon ve acı biber turşusu ekleyip yerdim. Bitki çayları sevmiyorum fazla ama ihlamur çok içiyorum. Yemeği avantaja çevirin kili verirsiniz illaki. Benim gibi hareketsiz tembel olmayin yeter. Birde bir ara aç karnına ılık limonlu içiyordum. Bunuda deneyebilirsiniz.

Ben vardım :KK66: insanlar üzülür kilp verir ben aksine daha da alırdım.
Sonra baktım ki ömrümü hep şişman geçirmişim gençliğim hep zayıflara özenmekle geçmiş dur diyebildim nihayet.
Ama bu çok zor sizi anlayabiliyorum. İnstagramda dr. Rengin Börekçi diye bir doktor var.
İf yöntemini anlatıyor ve bu yöntemle kilo veren takipçilerini paylaşıyor.
Bir bakın derim belki faydası olur sizi de motive eder.
InşaAllah sizde kafada bitirirsiniz.
Başka yolu yok ne yazık ki o satılan ilaçlar, çaylar, psikolojik yöntemler vs. Hikaye.
Hepsini denemiş biri olarak söylüyorum.

Rabbim yolunuzu kolaylaştırsın.

Hangi sporları yapıyorsunuz?
Haftada en az 4 defa koşuya çıkıyorum. Tek vesait gidebileceğim her yere yürüyorum (İstanbul'dayım).
Evde sürekli direnç bantları bacaklarımda kollarımda.
Bol bol dans ediyorum.
Kışın da spor salonuna gidiyorum.
Ama hareketi hiç kesmiyorum bütün olay o.
Evden hiç çıkmayacak isem evin merdivenlerinden aşağı yukarı iniyorum.

Yemek yemeyi ben de çok seviyorum ama irademi saf dışı bırakmıyorum.
Porsiyonlarımı küçük tutmaya çalışıyorum.
Bir gün biraz aşırıya kaçtıysam sonrasında birkaç gün dikkat ediyorum.
Spor da yaparak kilomu koruyorum.
Hergün içimden geldiği kadar yesem ciddi kilo sorunu yaşardım sanırım.

İradenizi kullanmak zorundasınız başarılı olabilmek için. Onu hakerete geçirmek sizin elinizde.

İyi geceler herkese
insanların kimisi yaşamak için yer,ben ve benim gibi bazıları da yemek için yaşar 🙈

yemek yemeyi çok severim, açıkça da söylerim,hiç de gocunmam.

ancak belli bir kiloyu geçince ,yani kendimi rahatsız hissedip,aynaya bakınca hoşnutsuz olmaya başlayınca ekstra önlemler alırım.

bu zamana kadar diyet yaptığım zamanlar oldu,ama adı diyet bence. abur cuburu kesip ev yemeklerini istediğim gibi yemeye devam ettim. günde 10 km yürüyüş yaptım. 10-12 kilo verdim.

yani kilomdan rahatsız olursam ne yapacağımı biliyorum. asla kendimi AMAAAAAN diye salmadım,çünkü hoş değil bence.

sporu,en azından yürüyüşü yaşam tarzı haline getirmeye çalışın,en azından bir öğünde lifli besin yiyin, günde 1 bardak bitki çayı içerim ben mesela,artık benim için alışkanlık oldu.

siz de kendi yazılımınıza bir format atıp ,yeni bir alışkanlık geliştirin bence. bu saydıklarımı çoğu insan kilo vermek için yapar,ama ben yürüyüş ve bitki çayını bir alışkanlık,rutin bir aktivite olarak yaparım. siz de böyle rutin aktiviteler oluşturmalısınız bence.

yoksa bir süre sonra yemek krizine girip,her şeyi yiyip,sonra kilo almamak için çıkaracak psikolojiye gelebilirsiniz. bunun tıptaki adını da hemen hepimiz biliyoruz zaten.

iş oralara varmadan kendi iradenizi konuşturmanız lazım.

Bu bir bağımlılık gibi tık diye keseceksin. Mesela abur cubur hiçbir yararı yok. Onu kesmeye çalış. Sadece çikolata yiyeceğim de. Diğerleri cidden çok zararlı hayatından at sigara gibi. Çok nadir alabilirsin. Zaten bir süre sonra miden bulanıyor cidden.

Meşrubat direkt bırak. Sonra diyeceksin ki ya ben bunu nasıl içmişim?

Maden suyu, sade kahve, çay, su bol bol iç. Bunların hiç kalorisi yok. Canın sıkılınca miden dolar. Bir süre sonra kalori almadan da ara öğün yapabileceğini göreceksin. Aa bir maden suyu içeyim diyeceksin hatta canın çekecek.

Fast food bırak. Çok sağlıksız onun yerine git iskender falan ye. En azından tereyağlı, etli az bir değeri var.

En son tavsiyem boş durma. İşi olan insan yemek yemeye vakit bile bulamıyor. Gez toz dışarılarda ol. Evde ders çalış ama canın sıkılınca yürüyüşe git. Canın sıkılınca film izle. Yemek gelmesin aklına. Bir süre sonra alışırsın

Hayatım yemek üzerine kurulu. Sevdiğim yemekleri yerken aşırı zevk alıyorum. Ama her gün sevdiğim yemek pişmediği için o kadar iştahlı olamıyorum.

Bu akşam cips yedim mesela. Yarın saat 7 den sonra bir sey yememeye çalışacağım. Canım çok isteyecek ama yemeyeceğim. Bir sonraki yemeği zevkle yemek için bunu yapmam gerekiyor diye kendimi motive ediyorum.

Henüz önümdeki yemek bitmemişken bir sonraki öğünümü düşünüyorum, ben de yemek için yaşayanlardanım :KK48:

Öğünler arasında denge kurmak ve hareketsiz kalmamak çok önemli. Kahvaltıda aşırıya kaçmışsam akşam yemeğinde daha hafif şeyler yiyorum. Hareketsiz kalmamaya özen gösteriyorum.

X