Yeni anne olacaklara tavsiyeler

birannebirbebek46

Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
22 Mart 2023
350
25
57
Merhaba ben bu yazıyı öncelikle çok çektiğim ve yeni anne olacaklar çekmesin diye deneyimlermi yazmak istedim faydası olur inşallah.
Öncelikle hamile değilseniz ve planlıyorsanız özelde doğum yapmayı düşünüyorsanız 1 sen öncesi özel sağlık sigortası yaptırın çünkü sigorta yaptığınız seneyi kapsamıyor.
Hamile kalmadan önce hormon tsh idrar tahlili vs yapın bunun için kadın doğuma gidip anne olmak istediğini ve bunların bakılmasını istediğinizi söyleyin varsa sorun düzeltip çocuk yapın
İstanbul avrupada doğum yapacaklar için nevin altuncu numanoğlunu öneririm çok ilgili güleryüzlü bir kadın maddi durumunuz daha iyiyse etilerdeki kağan kocatepe de çok iyi doktor
Emzirme eğitimi alın kesinlikle
Hamileliğinizin son haftası göğüs ucu kremi sürmeye başlayın sonra çok çatlak oluyor Ben lansinohun kremini kullandım tavsiye ederim
Göğüs çatlağı için gümüş kapak kullanın
Doğumdan sonra eve gelince sıcak su altında göğsünüze masaj yapın göğsünğz süt dolamaya başlayacaktır
Süt sağmak için çift pompa alın aynı anda iki göğsünüzüde sağar vakitten kazanırsınız ve pompamızın masaj özelliği olması daha iyi olur
Sağılmış sütünüzü biberonla vermeyin bu meme reddine neden oluyor kaşık biberon beya şırınga ve beslenme sondası veya eds ile verebilirsiniz
İlk bir ay emzik kullanmayın buda meme reddine neden oluyor
Meme reddi yaşıyorsanız veya başka bir sebebten emzirme danışmanından destek almanız gerekiyorsa online yerine eve gelen danışmandan destek alın yaşadığınız şehirde yoksa böyle bir danışman yada maddi durumunız yoksa temasbağımlıları.com derneğinden ücretsiz destek alabilirsiniz
Özellikle sezeryanla doğum yapacak olanlar hastaneye mutlaka emzirme yastığı ile gitsinler
Hastanede sütünüz damla damla gelirse sütüm yok diye düşünmeyin normal
Eğer bebeğe göğsünüzü tutturmakta zorluk yaşarsanız direk silikon göğüs ucu kullanmaya başlamayın olurda başlamanız gerektiğini söylerlerse bir emzirme danışmanı ile görüşün ve bir an önce bırakmaya çalışın çünkü benek emerken normalden fazla efor sarf ediyor ve daha az beslenip çabuk yoruluyor tam kapasite ememediğinden sütünüz artmaz
Bebeğinizi ilk 15 gün saatte 1 2 saatte 1 emzirin sarılık olmasın
Bebeğinizin 15. Gününde kan alınıp Tsh bakmaları lazım eğer doktorunuz böyle birşey bakmak istemediyse siz talep edin anne babada troid olmasa bile bebekte çıkabiliyormuş buda gelişim geriliğine neden oluyormuş
Eğer iri bir bebek doğurduysanız beyin ve kalbine bakmaları lazımmış benim ilk doktorum dememişti ama sans eseri gittiğimiz hastanedeki doktor bunalrın bakılması gerektiğini sötlemişti iri bebeklerde
Bebek pudrası kullanmayın çünkü gözenekleri tıkıyor
Bebek kıyafetlerini alt üst şeklinde değilde tulum şeklinde almanızı öneririm rahat edersinşz özellikle eldivenli tulumlar büyük rahatlık
Reflü yatağı kullanın bebekler çok çabuk reflü oluyor
Bebek arabası alırken bebek arabsı kilosuna dikkat edin arabaya bebek ve bebeğin eşyalarıda eklenince ağır bebek arabası alınca sürmek zorlaşacaktır
emziğe alıştırırken bebeğiniz öğürüyorsa normaldir böyle alışır diyenleri dinlemeyin emziğinizin şeklini değiştirin ve emicekmi diye deneyin
Süt arttırmak için bol su için mümkünse dinlenin sütüm gelmezse diye düşünüp stres yapmayın bunların yanında bestlak süt damlası ve e bebekte satılan alkolsüz birayı öneririm
Bebeğinizin burnunu sadece aspiratörle çekmek yetmiyor sf ile yıkayın sonra nefes almakta zorluk çekiyorlar ağızdan nefes alamadıkları içinde ciddi bir şey burun temizliği
Kundak yaparken ayakları bağlamayın
En önemlisi içinizdeki sese kulak verin etraftan söylenenlere değil içgülerinize güvenin kendinizie güvenin.
Özellikle emzirme konusunda silikon uç kullanan biberon ve doğduğu gibi alışsın diye bebeğin ağzına emzik tıkılması sonucu meme reddi yaşayan emzirirken acıdan ağlayan göğüs ucu kanayan kısacası çok sıkıntı çekmiş bir anne olarak tavsiyelerimi paylaşmak istedim inşallah yeni anne olacakların işine yarar allah hepinize sağlıklı evlatlar nasip etsin

Söylediğiniz herşey herkes için geçerli değil.Emzik verdim meme reddi yaşamadım,sağılmış sütü biberonla verdim meme reddi yaşamadım,meme ucu problemim hiç olmadı çünkü doğru emzirmeyi hastanede öğrendim.Emzirme danışmanına inanmıyorum.Hastanede bebek hemşireleri zaten doğru emzirmenin nasıl olduğunu gosteriyorlar.Emzirme danışmanı,uyku eğitimi bana göre sadece para tuzağı.Tulum bana ve pek çok arkadaşa kullanımı zor gelen bi kiyafet oldu.Alt üst takım tercih ettik.

Guzel yazmissiniz, elinize saglik. Benim de katildigim ve katilmadigim yonler var. Mesela sut sagmak. Surekli emzirdigim icin zaten bir de sut sagamadim, aci vericiydi ozellikle ilk zamanlar. Onun yerine mochi alabilirmisim. Emzirirken diger memeden akan sut bosa gitmezdi.

Söylediğiniz herşey herkes için geçerli değil.Emzik verdim meme reddi yaşamadım,sağılmış sütü biberonla verdim meme reddi yaşamadım,meme ucu problemim hiç olmadı çünkü doğru emzirmeyi hastanede öğrendim.Emzirme danışmanına inanmıyorum.Hastanede bebek hemşireleri zaten doğru emzirmenin nasıl olduğunu gosteriyorlar.Emzirme danışmanı,uyku eğitimi bana göre sadece para tuzağı.Tulum bana ve pek çok arkadaşa kullanımı zor gelen bi kiyafet oldu.Alt üst takım tercih ettik.
Meme reddi yaşamadığınız için böyle düşünüyorsunuz eğer yaşasaydınız ne zaman emzirmeye kalksanız bebeğiniz katılarak ağlasaydı keşke biberon vermeseydim emzik kullanmasaydım diye pişman olurdunuz kullanmamak önlem sizde olmadı belki bir çok kişide olmadı ama bu biberon emzik meme reddi yaşatmaz demek olmuyor emniyet kemeri takmadan kaza yapıp ölmeyem insanlarda var ama bu ölünmüyor demek değil bende bebeğimi hastanede doğurdum evde doğurmadım ve hastanede bebek hemşirelerinin yanlış yönlendirmeleri yüzünden silikon göğüs ucu kullanmaya başladım bu yüzden sütüm artmadı para tuzağı dediğiniz emzirme danışmanı olmasaydı bıraktıramazdımda o yazdıklarım kendi deneyimlerim alttada belirttim olumsuz birçok şeyi yaşamış ve çok çekmiş bir anne olarak yeni anneler çekmesin diye yazdım

Guzel yazmissiniz, elinize saglik. Benim de katildigim ve katilmadigim yonler var. Mesela sut sagmak. Surekli emzirdigim icin zaten bir de sut sagamadim, aci vericiydi ozellikle ilk zamanlar. Onun yerine mochi alabilirmisim. Emzirirken diger memeden akan sut bosa gitmezdi.
sütü çok anneler sizin dediğiniz gibi yapabilir ama benim yanlış başlayan sürecim yüzünden emzirirken diğer göğsümden süt akmıyordu hep sağmam gerekti sizin dediğinizde süt konusunda sıkıntı yaşamayan annelere tavsiye olabilir mochi yi duydum bende ama sağmak zorunda kalanlar için çift pompa zaman açısından pratik oluyor masaj özellikli pompanın amacı zaten sağım yaparken acımaması ben lansinohun manuel pompasını almıştım başta acıdığı için masajlı pompa aldım ve gerçekten fark etti

sütü çok anneler sizin dediğiniz gibi yapabilir ama benim yanlış başlayan sürecim yüzünden emzirirken diğer göğsümden süt akmıyordu hep sağmam gerekti sizin dediğinizde süt konusunda sıkıntı yaşamayan annelere tavsiye olabilir mochi yi duydum bende ama sağmak zorunda kalanlar için çift pompa zaman açısından pratik oluyor masaj özellikli pompanın amacı zaten sağım yaparken acımaması ben lansinohun manuel pompasını almıştım başta acıdığı için masajlı pompa aldım ve gerçekten fark etti
haklısınız.

Meme reddi yaşamadığınız için böyle düşünüyorsunuz eğer yaşasaydınız ne zaman emzirmeye kalksanız bebeğiniz katılarak ağlasaydı keşke biberon vermeseydim emzik kullanmasaydım diye pişman olurdunuz kullanmamak önlem sizde olmadı belki bir çok kişide olmadı ama bu biberon emzik meme reddi yaşatmaz demek olmuyor emniyet kemeri takmadan kaza yapıp ölmeyem insanlarda var ama bu ölünmüyor demek değil bende bebeğimi hastanede doğurdum evde doğurmadım ve hastanede bebek hemşirelerinin yanlış yönlendirmeleri yüzünden silikon göğüs ucu kullanmaya başladım bu yüzden sütüm artmadı para tuzağı dediğiniz emzirme danışmanı olmasaydı bıraktıramazdımda o yazdıklarım kendi deneyimlerim alttada belirttim olumsuz birçok şeyi yaşamış ve çok çekmiş bir anne olarak yeni anneler çekmesin diye yazdım
Meme reddinin en baş sebepleri emzik, ve sık biberon kullanimi ornek veriyorum gece 2 sefer emzirmenin arkasindan 30ml mama vermek (ilk 1 ay icin) meme ressi yapmaz yapmadı surrkli kullanmadi cunki, ama emzik surekli agzinda oldugu icin direk emme reddi yapti saglik ocagindaki ebe uyardi ama dinlemedim şimdi okadar pişmanim ki yani cok haklisiniz her detay tam olarak doğru

X