Doğuma Hazırlık Yeni anneden anne adaylarına doğum ve emzirme tavsiyeler

Bebeklerimize aldığımız eşyalar, hastane çantası, ürünler için tavsiye ve öneriler....
kızlar insan doğururken çok üşürmüş ayakları donarmış
ben doğumda çorap giymeyi düşünüyorum sezeryanda olsam
normalde doğursam ameliyathaneye ayağımda çoraplarla gircem inşallah kaydirigubbakcemile3

evet canım hastanede öyle ped veriyorlar ve de çok kullanışlı oluyor. iyi hasta bezi almayacağım :)
bi de emzirme sütyeni kullanışlı olmuyor diyenler var. emzirme sütyeni yerine ne alabilirim. şu an 7 aylıkım göğüslerim 85. acaba daha büyürler mi 90 alsam mı?

Canım benim çevremde de kullananlar çok rahat olduğunu söylediler. Ayrıca, 1-2 ay önce özel bir hastanenin hamilelik eğitimine gitmiştim. Eğitimde bebek yıkama, emzirme vs kısımlarını başhemşire anlattı. Emzirme südyenlerinin çok kullanışlı olduğunu, göğsün sarkmasını minimuma indireceğini söyledi. Çünkü bebek emerken yağ bezleri incelirmiş, göğüs boşta kalırsa da kolayca sarkarmış. Bu arada ben 2 tane de emzirme atleti aldım. Çünkü emzirirken mideyi üşütebilirmişiz. Ben denedim çok kullanışlı geldi.

Ameliyathaneye çorap ve atletle girdim. Atlet giyebilirseniz iyi olur hiç yoktan göğüslerinizi örtmüş olursunuz. Tamamen çıplak kalmazsınız.
Bol bol dua ettim hatta hastaneye giderken elimde dua kitabı vardı. Dua ettikçe rahatladım.
Beni çok korkutmuşlardı yok sonda çok acıyacak yok spinalin iğnesi acıtacak filan filan... Hıç kimseye kulak asmayın, herkesin bünyesi farklı ne sondam takılırken acıdı ne de spinal iğnesi yaparken. Ameliyata nasıl girerseniz öle çıkıyorsunuz ben mutlu girdim odama geldiğimde kahkalarla gülüyordum. Canınızın acıyacağını düşündüğünüz anda tüm bunlar geçicek bi kaç saat sonra bebişim yanımda olacak diye telkin edin kendinizi.

Bebiş odaya geldiğinde ilk babasının kucağına vermelerini tembihleyin bence önemli bi ayrıntı yoksa anneler ve kayınvalideler atlıyorlar hemen. Bence önce sizin sonra babasının kokusunu duymalı bebişler. Benim önce eşim kucağına aldı kokladı sonra annemlere teslim etti giydirsinler diye.
Hastaneye sorun mutlaka bebişleri yıkıyorlar mı doğduktan sonra. Benim doğum yaptığım hastanede yıkamamışlardı, silmişlerdi ama yine de kanlıydı yavrum. Yanınızda ince bi tülbent götürürseniz kanlarını temizlersiniz ılık suyla.

Hastane çantanızı hazırlarken bebişinkini ve kendinizinkini ayrı ayrı hazırlarsanız daha düzenli olur. Hatta refakatçime kolaylık olsun karışmasın eşyalar diye bebişin eşyalarını takım takım buzdolabı poşetlerine koymuştum ben. En üste de doğumdan gelince giymesini istediğim kıyafetini koydum. Böylece hangi eldiven hangi takımın hangi zıbın hangisinin karışmamış oluyor. Poşet halinde tam takım çıkıyor kıyafetler.

NE kadar ağrınız olursa olsun ilk bi kaç gün sürekli emzirin bebişi, yalnız aynı göğsü sakın 10 dakikadan fazla vermeyin ilk bi kaç gün. Göğüsler henüz alışık olmadığı için yara oluyor hemen. Hemşire uyarmıştı beni dinlemedim, acısını çok çektim sonradan. 10 dakikada bi değiştirin mümkünse, çünkü bebişler hemen yorulup uykuya dalıyor bazen 1 saat kalıyorlar göğsünüzde.
bir de hastanede odanızın kalabalık olmamasına dikkat edin ve refakatçinizi bu konuda uyarın, herkes şokta olduğu için doluşuveriyor odaya kimsenin sizin bile o anda aklınıza gelmiyor. ama anne karnından çıkan bebişin o kadar insanla aynı havayı soluması çok sakıncalı.

ılk birkaç hafta gerçekten zor geçicek. Eve gelir gelmez duş alın, cesaretiniz kırılırsa zor oluyor. Bebiş sürekli emmek isteyecek meraklanmayın. Benim minnoş saat başı emmek istiyordu, her emmeside 45 dakika sürünce sürekli yapışık halde geziyorduk. Çok bunalmıştım ağladığımı bile hatırlıyorum yeter artık diye. Ama sürekli emzirmek çok önemli, hem sütünüz geliyor hem de bebiş sizin kokunuzla ve kalp atışlarınızla rahatlıyor. Düşünün tamamen yabancı bi yerde ve tanıdığı tek koku sizinki, hal böyle olunca sık sık kucaklayın emzirin bebişi. Korkmayın ilk iki ay alışkanlık kazanmıyorlar. Bırakın huzur bulduğu yerde geçirsin dünyaya alışma süresini. Göğüs ucunuz yara olursa da emzirmeye devam edin. Çok acıyor ama vermesseniz göğsünüz körelebiliyor. Bu durumda göğüs kalkanı çok işe yaramıştı bende, nemli tutup iyileşmesini sağladı. Bır de her emzirmeden sonra kendi sütünüzle temizleyin göğsünüzü ve açıkta kurumasını bekleyin. ılk iki ay her emzirme seansında iki göğsümü de verdim. ıki aydan sonra tek göğüs yeterli oluyor. Hemde anca doluyor zaten.

Doğumdan sonra bi kaç gün içinde acayip bi kaka atımı olucak, korkmayın bebişler bağırsaklarını temizliyormuş. Ben gecenin 3.de bezi hastaneye tahlile yollattım ishal oldu mikrop kaptı diye.Ama gayet normalmiş bu durum.

ılk doğdukları zaman altını sık sık değiştirin kızlar yoksa pişik oluyorlar. ıl k 3 ay gece bezi yapmadım hiç. Her emzirme seansında değiştirdim altını. 3 aydan sonra tek bezle sabahlamaya başladık. Bır de ben hep emzirmeden önce değiştirdim altını, hem daha huzurlu emiyorlar hemde kusma sorunu yaşanmıyor. Hele ki emzirdikten hemen sonra sakın değiştirmeyin bebişlerin altını reflüye sebep oluyormuş. Benim kızım çok kusan bi bebek. Reflü teşhisi konmuştu ilk ay. Şu anda daha iyi ama sürekli kusan bi bebişiniz varsa emzirmeden önce altını değişteceksiniz ve emdikten yarım saat sonrasına kadar dik tutacaksınız. Ayrıca bir de yatağın başını yükselteceksiniz.

ılk on gün 2 saatte bir sonra her üç saatte bir uykudan uyandırıp emzirin bebişleri. Kan şekerleri düşüyor Allah korusun. bir aydan sonra yavaş yavaş düzeni oturtmaya çalışın. ılk 1,5 ay her istediğinde emzirdim bebişimi ama sonra düzen kurmaya başladım yavaş yavaş. Önce 1,5 saat, iki aydan sonra 2 saat, 3.aya yaklaşırkende 3 saatte bir emme süreleri koydum. Çünkü belli bir süre geçtikten sonra düzen kurmayıp her istediğinde devamlı emzirirseniz bebişler az ama sık emmeye alışıyorlar, karınlarını tam doyurmayıp az bi zaman sonra tekrar memişlere saldırıyorlar. böyle olunca gelsin hazımsızlık gitsin gaz sancıları. Süt bol olsun diye bol bol su için kızlar, gerisi fasa fiso. Bır de uyku ve dinlenme.Bebiş uyuduğu zaman sizde uyuyun mutlaka.

15 gün sonra meşhur gaz sancıları başlıyor. Elektrik süpürgesi, aspratör, saç kurutma makinası olmadı arabayla gezdirme... Hepsi de işinize yarayacak. Ben zinco kullandım gaz damlası olarak. Karna sıcak havlu da işe yaradı. Birde acı elma yağını kulak çubuğuna sürüp yalnızca bir damla filan ayak topuklarına sürünce de işe yarıyor. Sakın fazla sürmeyin yakan bişi çünkü. Bır de ikinci ay 15-20 cc rezene çayı verdim akşamları o da işe yaradı.

Benim minnoş şimdi 5 aylık. Emin olsun ilk zamanlar o kadar çabuk geçiyor ki. Ben şimdiden ösledim... :) Ne olursa olsun tadını çıkartın... bir de unutmadan doğduğundan beri günlük tutuyorum ben. büyüyünce kızıma hediye edicem inşallah. çünkü her ne kadar unutmam deseniz de unutuluyor bazı şeyler, mutlaka yazın...

sormak istediğiniz başka bişi varsa burdayım kızlar. aklıma şimdilik gelenler bunlar.

Çok Teşekkürler, Bizleri gerçekten aydınlattınız. ınanın sanki bebek bakımına ait hiçbirşey bilmiyorum gibi geliyor,halbuki arkadaşlarımın kuzenlerimin bebeklerine rahatlıkla bakabiliyorum. Ama kendi bebeğime gelince içimde bir korku var.Karnını doyurabilecekmiyim, dilinden anlayacak mıyım, anne olmayı beceremilecek miyim????? Şu anda 28 haftalık hamileyim ve ilk defa birşeyleri başaramamaktan korkuyorum. :bbo:

Paylastiginiz bilgiler icin cok tesekkür ederim, benim icin cok bilgilendiri oldu ama hala Lavmani nasil yaptiklarini anlamadim, Dogum öncesi bunu tek basima yapabilir miyim bilmiyorum ?

bir de dogum sonrasi dikisleri baticonla sildim demissiniz nette biraz aradim inceltilmis baticon mu ben bunu nerden bulabilirim?

Çok güzel yazmışsınız.Çok teşekkürler

ben teşekkür ederim

:gitme: çok gusel yazmışsın cok duygulandım
ve bılgılerde emınım ısımıze yarayacak tesekkurler alkisalkisalkis

umarım faydalı olur

çok ayrıntılı tam merak edilenleri cevaplayacak şekilde olmuş yazınız üstüne soru sormaya bile gerek kalmıyor hocam:) teşekkür ederim.

estagfurullah ben teşekkür ederim

normalde bukadar uzun yazıları okumuyorum :)
seninkini zevkle okudum :)
eline koluna sağlık ne güzel dile getirmişsin
ben maalesef normal doğum yapamadım sezeryanla dünyaya geldi bebeğim
hemen yürüdüğümüzü yürüyebildiğimizi söylemişsin ancak yaşayan bilir heralde ben 2gün kıpırdayamadım acıdan bırak yürümeyi

canım ben 15 gün yatan da gördüm ama bir gün bile yatamayan da
galiba bünyeyle alakalı
ben sadedce yürüyebilmekle kıyasladım
ilkini normal ikinciyi sezeryan yapan arkadaşım da böyle söylemişti
o ikisinde de bi gün bile yatamamış kaynanası sağolsu ondan öyle yazmıştım
şimdiki aklım olsa çok da takmazdım normalmiş sezeryanmış

bılgıler süperdi ben cok korkuyorum aralıkta dogum yapacagım allah ızın verırse endıselıyım bu yuzden ....kolay dogum için dua edıyorum :KK43:

hamileliğin yan etkisi zaten endişe ve korku canım :)
ama korkma herşey olacağına varır minicik bebişin elinde olunca hepsi geçecek...

ne kadar güzel bilgi bunlar çok teşk.ederim kısmetse 6 gün sonr abende anne olucam umarım çok işime yarıyacak opuyorumnanaktan

şimdiden hayırlı olsun bebişinn..

çok samimisin çok güzel yazmışsın
teşekkürler kulağıma küpe yaptım bilgileri opuyorumnanaktan

sağolasın canım...

Selma Hanım,
Sizi gerçekten tebrik ediyorum. Paylaşımınız verdiğiniz bilgiler ve anlatışınız çok güzeldi.Birde doğuma saatler kalmış ve siz gelecek olan misafirleriniz için hazırlık yapmışsınız. Vallahi bravo. alkisalkisalkisalkisalkisalkisalkisalkisalkis
Bu arada bende hamileliğimde bol bol su içtim.Hiç ihmal etmedim. Su gerçekten hem kabızlığı önlüyor hemde doğum sonrası sütün devamlılığını arttırıyor. Dediğiniz gibi kayısıyıda unutmamak lazım. zemuszemus

evet sıvı alımı çok önemli, ben teşekkür ederim takdiriniz için..

süperselma süpersin tatlım :KK66:
ben de şunu hatırlatayım doğumun başladığını, çok fazla büyük tuvaletiniz geldi gibi hissediyorsunuz, öyle anlarsınız.. ıkınma ihtiyacı oluyor zaten..

evet kesinlikle hatta ben çok utanılacak bişey yapmıştım :)
doktorum bana büyük tuvaletini yapar gibi ıkın dediğinde doğum anında
doğuracam diyeceğime yanlış bi ifade kullanıp özür dilemiş ve çoook utanmıştımmm..

yazı cok guzel olmuş canım elıne saglık cok gereklı bılgıler...............herkese saglıklı doğumlar ınş.............hasta bezı gerekmez ıllakı..........panmugu hgazlı beze sarın kullanın cok guzel ve rahat oluyo zaten hastanede sıze verıyo öle hazılayıp..............tabı ozel olanlar...............

evet ben de gazlı bez kullanmıştım

Canım benim çevremde de kullananlar çok rahat olduğunu söylediler. Ayrıca, 1-2 ay önce özel bir hastanenin hamilelik eğitimine gitmiştim. Eğitimde bebek yıkama, emzirme vs kısımlarını başhemşire anlattı. Emzirme südyenlerinin çok kullanışlı olduğunu, göğsün sarkmasını minimuma indireceğini söyledi. Çünkü bebek emerken yağ bezleri incelirmiş, göğüs boşta kalırsa da kolayca sarkarmış. Bu arada ben 2 tane de emzirme atleti aldım. Çünkü emzirirken mideyi üşütebilirmişiz. Ben denedim çok kullanışlı geldi.

ben önden açılıp kapanan sütyenleri tavsiye ediyorum yani iki göğsün ortasından çıtçıtı olan

çok güzel tavsiyeler...
teşekkürler....

ben teşekkür ederim

Teşekkürler :)

ben teşekkür ederim

Ellerinize sağlık, gerçekten çok güzel bilgiler...

ben teşekkür ederim

süper bilgiler günlük tutmak aklımdaydı zaten
unutmıyım diye bazı bilgileri not aldım
teşekkürler opuyorumnanaktan

ben de teşekkür ederim

Çok Teşekkürler, Bizleri gerçekten aydınlattınız. İnanın sanki bebek bakımına ait hiçbirşey bilmiyorum gibi geliyor,halbuki arkadaşlarımın kuzenlerimin bebeklerine rahatlıkla bakabiliyorum. Ama kendi bebeğime gelince içimde bir korku var.Karnını doyurabilecekmiyim, dilinden anlayacak mıyım, anne olmayı beceremilecek miyim????? Şu anda 28 haftalık hamileyim ve ilk defa birşeyleri başaramamaktan korkuyorum. :bbo:

hiç korkma canım bence zaten tecrübeliymişsin. ben de teşekkür ederim

valla süpersin ellerine sağlık üşenmemiş yazmışsın hepsini ii oldu

sağolasın

Ameliyathaneye çorap ve atletle girdim. Atlet giyebilirseniz iyi olur hiç yoktan göğüslerinizi örtmüş olursunuz. Tamamen çıplak kalmazsınız.
Bol bol dua ettim hatta hastaneye giderken elimde dua kitabı vardı. Dua ettikçe rahatladım.
Beni çok korkutmuşlardı yok sonda çok acıyacak yok spinalin iğnesi acıtacak filan filan... Hİç kimseye kulak asmayın, herkesin bünyesi farklı ne sondam takılırken acıdı ne de spinal iğnesi yaparken. Ameliyata nasıl girerseniz öle çıkıyorsunuz ben mutlu girdim odama geldiğimde kahkalarla gülüyordum. Canınızın acıyacağını düşündüğünüz anda tüm bunlar geçicek bi kaç saat sonra bebişim yanımda olacak diye telkin edin kendinizi.

Bebiş odaya geldiğinde ilk babasının kucağına vermelerini tembihleyin bence önemli bi ayrıntı yoksa anneler ve kayınvalideler atlıyorlar hemen. Bence önce sizin sonra babasının kokusunu duymalı bebişler. Benim önce eşim kucağına aldı kokladı sonra annemlere teslim etti giydirsinler diye.
Hastaneye sorun mutlaka bebişleri yıkıyorlar mı doğduktan sonra. Benim doğum yaptığım hastanede yıkamamışlardı, silmişlerdi ama yine de kanlıydı yavrum. Yanınızda ince bi tülbent götürürseniz kanlarını temizlersiniz ılık suyla.

Hastane çantanızı hazırlarken bebişinkini ve kendinizinkini ayrı ayrı hazırlarsanız daha düzenli olur. Hatta refakatçime kolaylık olsun karışmasın eşyalar diye bebişin eşyalarını takım takım buzdolabı poşetlerine koymuştum ben. En üste de doğumdan gelince giymesini istediğim kıyafetini koydum. Böylece hangi eldiven hangi takımın hangi zıbın hangisinin karışmamış oluyor. Poşet halinde tam takım çıkıyor kıyafetler.

NE kadar ağrınız olursa olsun ilk bi kaç gün sürekli emzirin bebişi, yalnız aynı göğsü sakın 10 dakikadan fazla vermeyin ilk bi kaç gün. Göğüsler henüz alışık olmadığı için yara oluyor hemen. Hemşire uyarmıştı beni dinlemedim, acısını çok çektim sonradan. 10 dakikada bi değiştirin mümkünse, çünkü bebişler hemen yorulup uykuya dalıyor bazen 1 saat kalıyorlar göğsünüzde.
bir de hastanede odanızın kalabalık olmamasına dikkat edin ve refakatçinizi bu konuda uyarın, herkes şokta olduğu için doluşuveriyor odaya kimsenin sizin bile o anda aklınıza gelmiyor. ama anne karnından çıkan bebişin o kadar insanla aynı havayı soluması çok sakıncalı.

İlk birkaç hafta gerçekten zor geçicek. Eve gelir gelmez duş alın, cesaretiniz kırılırsa zor oluyor. Bebiş sürekli emmek isteyecek meraklanmayın. Benim minnoş saat başı emmek istiyordu, her emmeside 45 dakika sürünce sürekli yapışık halde geziyorduk. Çok bunalmıştım ağladığımı bile hatırlıyorum yeter artık diye. Ama sürekli emzirmek çok önemli, hem sütünüz geliyor hem de bebiş sizin kokunuzla ve kalp atışlarınızla rahatlıyor. Düşünün tamamen yabancı bi yerde ve tanıdığı tek koku sizinki, hal böyle olunca sık sık kucaklayın emzirin bebişi. Korkmayın ilk iki ay alışkanlık kazanmıyorlar. Bırakın huzur bulduğu yerde geçirsin dünyaya alışma süresini. Göğüs ucunuz yara olursa da emzirmeye devam edin. Çok acıyor ama vermesseniz göğsünüz körelebiliyor. Bu durumda göğüs kalkanı çok işe yaramıştı bende, nemli tutup iyileşmesini sağladı. Bİr de her emzirmeden sonra kendi sütünüzle temizleyin göğsünüzü ve açıkta kurumasını bekleyin. İlk iki ay her emzirme seansında iki göğsümü de verdim. İki aydan sonra tek göğüs yeterli oluyor. Hemde anca doluyor zaten.

Doğumdan sonra bi kaç gün içinde acayip bi kaka atımı olucak, korkmayın bebişler bağırsaklarını temizliyormuş. Ben gecenin 3.de bezi hastaneye tahlile yollattım ishal oldu mikrop kaptı diye.Ama gayet normalmiş bu durum.

İlk doğdukları zaman altını sık sık değiştirin kızlar yoksa pişik oluyorlar. İl k 3 ay gece bezi yapmadım hiç. Her emzirme seansında değiştirdim altını. 3 aydan sonra tek bezle sabahlamaya başladık. Bİr de ben hep emzirmeden önce değiştirdim altını, hem daha huzurlu emiyorlar hemde kusma sorunu yaşanmıyor. Hele ki emzirdikten hemen sonra sakın değiştirmeyin bebişlerin altını reflüye sebep oluyormuş. Benim kızım çok kusan bi bebek. Reflü teşhisi konmuştu ilk ay. Şu anda daha iyi ama sürekli kusan bi bebişiniz varsa emzirmeden önce altını değişteceksiniz ve emdikten yarım saat sonrasına kadar dik tutacaksınız. Ayrıca bir de yatağın başını yükselteceksiniz.

İlk on gün 2 saatte bir sonra her üç saatte bir uykudan uyandırıp emzirin bebişleri. Kan şekerleri düşüyor Allah korusun. bir aydan sonra yavaş yavaş düzeni oturtmaya çalışın. İlk 1,5 ay her istediğinde emzirdim bebişimi ama sonra düzen kurmaya başladım yavaş yavaş. Önce 1,5 saat, iki aydan sonra 2 saat, 3.aya yaklaşırkende 3 saatte bir emme süreleri koydum. Çünkü belli bir süre geçtikten sonra düzen kurmayıp her istediğinde devamlı emzirirseniz bebişler az ama sık emmeye alışıyorlar, karınlarını tam doyurmayıp az bi zaman sonra tekrar memişlere saldırıyorlar. böyle olunca gelsin hazımsızlık gitsin gaz sancıları. Süt bol olsun diye bol bol su için kızlar, gerisi fasa fiso. Bİr de uyku ve dinlenme.Bebiş uyuduğu zaman sizde uyuyun mutlaka.

15 gün sonra meşhur gaz sancıları başlıyor. Elektrik süpürgesi, aspratör, saç kurutma makinası olmadı arabayla gezdirme... Hepsi de işinize yarayacak. Ben zinco kullandım gaz damlası olarak. Karna sıcak havlu da işe yaradı. Birde acı elma yağını kulak çubuğuna sürüp yalnızca bir damla filan ayak topuklarına sürünce de işe yarıyor. Sakın fazla sürmeyin yakan bişi çünkü. Bİr de ikinci ay 15-20 cc rezene çayı verdim akşamları o da işe yaradı.

Benim minnoş şimdi 5 aylık. Emin olsun ilk zamanlar o kadar çabuk geçiyor ki. Ben şimdiden ösledim... :) Ne olursa olsun tadını çıkartın... bir de unutmadan doğduğundan beri günlük tutuyorum ben. büyüyünce kızıma hediye edicem inşallah. çünkü her ne kadar unutmam deseniz de unutuluyor bazı şeyler, mutlaka yazın...

sormak istediğiniz başka bişi varsa burdayım kızlar. aklıma şimdilik gelenler bunlar.

bebeğin hayırlı olsun

ha kızlar bi de sorayım dedim.. kaynım bu sene üniversiteyi kazandı benim yanıma geldi kalmak için.
koskoca delikanlı. 6 aylık hamileyim ve kapalı bir bayanım, evde pek rahat değilim yani. ama kabullenmeye mecburum eşimle aramız bozuluyor yoksa.
neyse sadede geleyim. doğum yaptığım günler evde nasıl olur ki? rahatsız olur muyum? kayınbabam da gelmeyi düşünüyormuş mafoldumben gelme desem mi? ya da kaynıma doğumdan sonra şu kadar gün arkadaşlarında kal desem mi?
of offf çekecek çilem varmış mafoldumben

çile olarak bakarsan derdin daha da büyür canım
o yüzden olumlu düşün
ve gerçekten sana yardımcı olabilirler dede de amca da

mrb arkadaşlar bende 29 haftalık hamileyim 2. bebişim ilki ters olduğu için mecburen sezaryen oldum buda maalesef sezaryen olucak arkadaşların deneyimlerine katılıyorum ben 2 hafta yürüyememiştim ama tamamen bünyeyle alakalı ertesi gün kalakan arkadaşlarımda olmuştum ve ne olursa olsun yanın ıza eşinizden başkası kalmasın kedi anneniz bile olsa çok zor benim ilkinde annem kalmıştı yanımda ve çok zor olmuştu bu sefer eşimle düşünüp taşındık eşim bu yıl hiç izin kullanmadı ve doğum sonrası bana bakmaya kartar verdi 5 yaşındaki kızım zaten okula gidiyo rahatım evede temizlik ve yemek için gelen yarım günlük bir ya<rdımcım var inşallah kimseye ihtiyacım kalmadan geçireceğim lohusalığı ama yanınıza birini çağırmadan iki kere düşünün hepinize sevgiler

ne güzel tecrübelerini paylaşmışsın çook teşekkür ederim paylaşımın için.ben de normal düşünüyorum ama korkuyorum...1 temmuz gibi bakacak dokorum öyle karar verecek normal mi sezeryan mı...benim ebe yengem var o çok korkutuyor...işte normal doğumda bebeğin hayatı tehlikeye girermişş,benim için kötü olurmuş...orası eski haline dönmezmiş..eşinle sorun yaşarmışsın vs vs...ama bu kadar da olmaz yani beni cesaretlendirmesi gerekirken...neyse canım Allaha sığındım ben hayırlısı artık...

canım ben normal dogum yaptım hıcte korkutuldugu gıbı degıl benı sadece bıraz sunı sancı yordu o kadr dogumum 10 dakda hepsı bıtmıstı dıkıs atrken hıssetmıyosun bıle hıc korkma allah hayırlısıyla kurtulmak nasıp etsın canım:nazar:

Bend eilk doğumumda sezeyan oldum ve aynı gün kalkıp yürüyorsunuz zaten mecburen dikişler yüzünden, yürütüyorlar .Ertesi günd evee çıktım hiç yatmadım çok rahat geçti çok şükür, bundada sezeryan olacağım inşallah yine aynı olur sorunsuz atlatırım, allah herkese yardımcı olsun.

Ben doğum yaptığımda annem vardı yanımda özellikle çok istedim , o olmasa ne yapardım bilmiyorum.Allah razı olsun sağlıklı ömür versin anneme, bu seferde yine inşallah en büyük yardımcım olacak.Mesele sadece kendim değilim, bebeğin bakımından hiç analamazdım, zaten ameliyatlı olunca hemen yatıp kalkamıyorsunuz bebek devamlı ağlıyor uyanıyor emmek için, annem hiç uyumadı ilk geceler bana ve bebişime bakmak için.Altını o açtı banyosunu o yaptırdı, göbek bakımını o yaptı üstünü o değiştirdi, bize yemekler yaptı beni yıkadı yani ne anlatayım başka.

Eşim de benim gibi nerden bilsin bebek bakımını oda bana yardımcı oldu daha çok,banyoda wc de , üzerimi değiştiriken, bizim bütün ev işlerimizi yaptı.Yani eşimde annemde sağolsun benim hayatımı çok kolaylaştırdılar.

Kauınvalidem gelecem dedi ben istemedim, birde bana inat kayınpederide getirdi.Ya ben ameliyatlıyım kış günü, ev klima ile ısınıyor ben aynı odada onlarla nasıl oturayım çok çok düşüncesizler şunun inadımı olur allah aşkına, emzirecem içeri git denmiyor, ben gitsem üşüteceğim bebeğide üşütecem. Annem bana ve bebeğe baktığı yetmezmiş gibi bird eonlara hizmet ediyor yemek yapıyor, kayınvalide asla ne ev işi ne yemek yapmaz , kendi evind ebile kocası yapar normalde:))

Herkesin kendi annesi ben ona beni yıkda da diyemem, ev işini yapda diyemem, iç çamaşırımı değiştirde diyemem, ama ısrarla olacak ayak bağı gibi. Neyse bu sefer öyle sorunum olmayacak çok şükür

Sanki 1 hafta sonra gelsele rne olur yada 3-5 gün sonra, insanın kendini toparlama süresinde birde ruhen yormasalar olmaz.

Lohusalık diye bişey var , bundan sonra asla beni strese sokacak beni gerecek bişeye izin vermem , çocuğum benim için herşeyden değerli ve önemli.

Yemeğinizi yaptırın işinizi tutturun, madem geliyorlar istenmeden her işi yükleyin şunu canım istedi bunu yap diyin , şurası batmış temizletin, misafir gecekse pasta börek yaptırın birde bebeğin bakımınıda verin bakın nasıl kaçıyorlar. Kendiniz yaparsanız her işinizi, veya anneniz başkası yaparsa onlar ohhh rahat rahat oturup birde sizi gererler.

X