Doğuma Hazırlık Yeni anneden anne adaylarına doğum ve emzirme tavsiyeler

Bebeklerimize aldığımız eşyalar, hastane çantası, ürünler için tavsiye ve öneriler....
gercekten mükemmel yazmışşın
emınım benım gıbı bır cok kısının işine yarıyacak
emegıne saglık vakıt ayırdıgın ve paylastıgın ıcın tesekkurler
herkeze hayırlı ve huzurlu dogumlar inşallah...

Gerçekten güzel biligler vermisiniz arkadaşlar teşekürler herkeze .Medine hurmasını deneyipte gercekten kolay doğum yapan varmı aranızda merak ettim.bende denemeyi düşünüyorum ama deneyen arkadaşın tavsiyesin duymak isterim önce.

Gerçekten güzel biligler vermisiniz arkadaşlar teşekürler herkeze .Medine hurmasını deneyipte gercekten kolay doğum yapan varmı aranızda merak ettim.bende denemeyi düşünüyorum ama deneyen arkadaşın tavsiyesin duymak isterim önce.

ALINTI
Kur’anı Kerim bu konuda şöyle haber veriyor.
Doğum sancısı onu bir hurma ağacına (dayanmaya) sevketti. "Keşke, dedi, bundan önce ölseydim de unutulup gitseydim!" (Meryem 23)
"Hurma dalını kendine doğru silkele ki, üzerine taze, olgun hurma dökülsün." (Meryem 25)

canlarım ben normal doğum yaptım
kolay oldu.
yağlıydım 88kilo ve nerdeyse hiç yürümemiştim
medine hurması yemiştim kolaylaştırıyor dediler öyle oldu
bi de 6.ayda vajinal tablet ve sebamet dış bölge temzileyici kullandım suyum erken gelmesin diye doktorum verdi
kızım suyuyla geldiği için kolay oldu.
doğum yapanlar bölümünde kolay doğum önerilerini oku

sonrasına gelince,
diikişlerimi her tuvalette sıcak suyla yıkadım ve baticonla sildim kuru tuttum
çamaşır giymedim dikişleri acıttııı gazlı bezi pamuga sardım kullandım
önemlisi doğum öncesi lavman verince veya hamilelikte kabız olunca doğum sonrası sezeryan bile olsa basur veya makat çatlağı oluyor biçok kişide bende de oldu
tavsiyem hamileyken bol kayısı ye su iç kabız olmayın, olursanız yırtılmasın diye azıcık zeytinyağlı pamuk koyun sürekli, tuvalete gittiğinde atarsınız zaten.
ben bunu öğrenene kadar neler çektim.
bak açık yazıyorum ayıp saymayın
hemen oturmayın,patlamasın dikişler yatın aşağı dinlenin.
ben günlerce ayakta emzirdim oturamıyordum. yatarak emzirtmediler alışmayım diye maalesef günlerce ayağım şişti
şimdi yatarak emziriyorum ohhh
yani biraz da yanında kalana bağlı.
ama takmayın hepsi geçiyor.
ey anne adayııı opuyorumnanaktan
süte gelince önce ilk süt denilen ağızı emiyor sarı gibi rengi
sonra sulu sütler bi kaç gün sonra geliyor. ilk emzirmeler değişik duygu hissettirir belki hafif acıtır. anneliğin en zevkli yanı emzirmek. hele ki ilerki aylarda elinizi ağzınızı göğsünüzü tutacak :) .süt en çok üçüncü gün geliyor bikaç ay deli pınar gibi akıyor ve zamanla düzene geliyor sulu süt yağlanıyor rengi sarıdan beyaza dönüyor zamanla.
süt emzirmeye bağlı geceleri uyandırıp emzirebilirsiniz karnı tok olursa iyi uyur gazını da çıkarın.

ilk emzirme acıtabiliyor yara olmaması için soğanı kesip ikiye, sürün ucuna kurusun kuruyunca yıkayıp durula öyle emzir yara olmaz.
bi de kahverengi ucu ve halkayı tamamen ver bebişe
bi de emzirme bitince kurumadan kapatma göğsünü

oturup da dikişlerini açarsan, baticon kullanmazsan mikrop kaptırırsan, normalde 20gün süren kanaman 40 veya 60 gün sürebilir.
dikişlerin 3-4 gün olmadı bi haftada kapanıyor merak etme normale dönüyorsun sersemlik gidiyor. sezeryanın üstte ama dikkat onda da.
kan kaybetmemek için ferro veya pekmez yersin

önemli hastanede su içebilirsin dedikleri zaman bol iç sakın kabız olma! bi de kalabilirsen hastanede fazla kal eve gelip eziyet çekme ama hastanede mama vermesinler ha!

gelelim kocişleree
benim dikişleri eskisinden dar dikmiş doktor ilk bikaç ilişkide eski haline döndü ama acımadı ki acımadı ki :)
sezeryande değişime yok tabi
herşey eskisine dönüyor
ben korse de takabiliyorum sezeryan hemen takamıyor
ama fark ilk günler sezeryanda alttan dikiş olmadığı için yürümekte zorlanmıyorsun:)

sana tavsiyem doğumdan sonra canlı görünme hata yapma benim gibi
ağlamaklı yorgun bitkin takıl ki yatırsınlar dinlenesin
kimisi sezeryanlıyı bile yatırmıyor
halbuki doğum bir ameliyat kan da kaybediyorsun üstelik
vee bol bol emzir bebek istemese de ver
sakın hemen mama verme
anne sütü kanser astım gibi hastalıklardan korur mümkünse iki sene emzir

sütün fazla olur ağrıtırsa sağ bebişe bardakla içir
en basit pompa 9tl al buruşturup kahverengi kısmı içine koyy rahatlarsın biriken süt çıkmazsa apse yapabilirmiş
biberon verme tavsiye etmem memeyi bırakıyorlarmış

bi de ilk aylarda süt bol sulu su vermene gerek yok
damak tadı gelişsin diye öyle tattırısan yemek falan o zaman su ver

bebişler gazı olunca uykusu olunca hele de dişi kaşınınca bazıları da altı pisken emmez
azcık emse bile onu tutar
ben hiç emmiyor dediğim ay 400 gr civarı almıştı o da normal. obez olmasın bebişler

aklıma şimdilik bunlar geliyor

lohusayken hassas oluyorsun
kim ne derse desin takma bebişine bol bol sarıl
kokunu alsın annesisin bişey olmaz kıskananların elinden gülümseyerek al ve kucakla ben ilk günler yapamadım vermediler sinir oldum sarılamadım dilediğim gibi annelik açlığı çektim o yüzden beşikte değil yanımda yatırdım. 2 ay kadar sonra ayıracam odasını
kocamdan da ayrı yatmadım üçümüz sığıyoz Allah koruyor.
pasif olma bacım yanında kalanlara karşı ağla nazlannn
kimseyi sana yardım için de zorlama başa kalkmasınlar en iyisi eşinle tek olmak ciddiyim kocişler herkesten iyi bakıyor
hoşaf sütlaç bulgur süt tahin süt yapar

bi de beşiğine alıştır ilk günden ya da 1 yaşına kadar yanında yatır senin seçimine kalmış

inşallah bebişine hayırlısıyla kavuşursun önemli olan sağlıkla kucağında olması sezeryan normal farketmez
normal olup aylarca kanama çeken de var,
sezeryan olup da karın içi zarı kangren olan da oluyor binde bir veya azıcık soğukta gazlanıp karnı şişenler
veya hiç sorunsuz yatmadan ayağa kalkanlar
normal doğumdan 2ay sonra mekik çekebilirsin ama sezeryanda zaman alır

yani bünye şeker annecikleer...
bebiş kısmetinizde varsa eninde sonunda çıkacakk opuyorumnanaktan

cok sagol arkadasımm cok yıl olmus sen yazalı ama dun gıbı okudumm ınsl enımde dogumu temmuze gelıyor bende bır avaz da dogurur ve sım sıkı sarılırım oglusumaa

bende genıtal bolge temızleyıcısı arıyordumm kalıtelısınden dr sormadan alsammı kı cunku ılk dogum ve her an hersey olabılır sureklı temız kalmak enn ıyısı dımı:KK34::KK34:

cok sagol arkadasımm cok yıl olmus sen yazalı ama dun gıbı okudumm ınsl enımde dogumu temmuze gelıyor bende bır avaz da dogurur ve sım sıkı sarılırım oglusumaa

bende genıtal bolge temızleyıcısı arıyordumm kalıtelısınden dr sormadan alsammı kı cunku ılk dogum ve her an hersey olabılır sureklı temız kalmak enn ıyısı dımı:KK34::KK34:

canım kusura bakma 25 haziranda ikinci doğumumu yaptım. O YÜZDEN KONUMA YA DA SİTEYE HATTA İNTERNETE PEK GİRMEDİM GEBELİĞİMDE DE. ÇOK NADİR girdim.
bu gebeliğimde doktora da çok gitmedim ikili test veya ayrıntılı ultrason da yaptırmadım.
sağlık ocağından devletin verdiği VİFER kansızlık için kullandım. bir de 3.aydan itibaren elevit kullandım doktor yazmıştı. 14 haftalıkken ve 24 haftalıkken şeker yükleme testleri yaptırdım devlet hastanesinde. iyiydi sonuçlar çok şükür.
gebeliğimde bir risk görünmediğinden doktora her ay gitmedim. son ay her hafta gittim. 40+3 de normal doğum yaptım. kızımın doğumuna göre çok sakindim. nefesimi hep derin ve burundan alıp ağzımdan verdim. kızımda paniklemiştim hızlı nefes alıp vermiştim, belki de o yüzden bebek strese girip kakasını yapmıştı ki doğduktan sonra midesini yıkamışlardı. ama ikincide oğlumun doğumunda daha rahattım, tabi ki nasıl olacak kaygısı da vardı. Allahtan önce annelere sonra da bebeklerine sağlık dilerim, nitekim annesiz kuzu melemezmiş.

bu gebeliğimde SEBAMED kullanmadım. HURMA yemeyi unuttum son ay aklıma geldi, günde üç kere yedim. sadece 4. ayda balık yağı kullandım. sonra yenisini almadım.

CEVİZ ve fındık çok tükettim. kızıma hamileyken hiç yemediğim abur cuburlardan et ve sarmısaktan oğluma gebeyken çok yedim. tabi burda kelle paçayı kastediyorum :)

her gebelik farklı geçiyor ama en önemli şey sakin olabilmek ve tevekkül edebilmek galiba..
bu doğumda da kestiler eski dikiş yeri çok sertleşmiş olduğundan farklı yerden kestiler.

daha önceki doğumda onların ıkın demesini beklemiştim. bu doğumda ıkınma hissi az olduğu halde ıkınasım var deyip var gücümle 3-4 kez ıkınıp doğurdum. kızımda iki kez ıkınmıştım. bu doğumda acele etmemin sebebi suni sancıdan bir an önce kurtulma düşüncesiydi. çatala çıkmadan önce sancı geldikçe çömeldim. biraz kafama göre takıldım. haziran anneleri doğum hikeyelerinde biraz anlattım.

konuma ilginiz için çok teşekkür ediyorum.

İkinci bebeğiniz de hayırlı ve uğurlu olsun inşaAllah..

Verdiğiniz faydalı bilgilerden dolayı da çok teşekkür ederim... Akıcı ve akılda kalıcı ifade etmişsiniz...

2. Bebeğim 21 aylık. Sakin olmak bilinçli anne olma yolunda ilk adım.. resimdeki kızım 1.sınıfa gidiyor. dilerim herkes doğum gibi özel anlarını güzel atlatır. Doğum değil de önceki ve sonraki psikoloji daha önemli aslında. destek olan bi çevre ve annenin kendi hobilerine arada bir yönelmesi kronik bi durum olan kaygı dolu anneliği daha güzel yaşamasını sağlayabilir.

Arkadaşlar ikinci danamı 2 yıl emzirdim ve adet olmadim 2 yil. Adet oldum ve spiral taktirmayi dusunurken yine hamile kaldim. Dikişlerim 1yıl dolmadan toparlanmisti. Tabi yine bi aksilik olmazsa normal doğum istiyorum. İşin sırrı yavaş yavaş derin nefes alip vermek.
Düşünsenize bi komşum filmlerde kadınlar hızlı nefes alıp veriyor diye öyle hızlı hızlı nefes almıştı acil sezeryane alindu. Benim ilk doğumumda bende öyle nefes aliyordum. Ben doktorun sakinlestirmesiyle normal dogurdum üstelik tanımadığım nöbetçi doktordu. Doktor bebeğini boguyorsun yavaş nefes al dedi. Bebeğim bu yüzden kakasini yapmışti ve yutmus olabilir diye midesi yikandi dogunca. Kötü sonuçları olmadi çok şükür. Derin ve yavaş nefes o kadar. Ikinma hissi gelince de ıkınıyoruz kabiz gibi o kadar..
Herkes için kararlilik ve cesaret diliyorum. Bebek cikar çıkmaz aci sanci bitiyor. Eş plasenta da düşünce Dikişler için uyusturuyorlar dikisi bekliyosunuz o kadar.

İlk doğumumdan sonra Dikişlerim çabuk iyilesmisti. IkincIde de ayni yerden kestiği için çabuk iyilesse de eski halini, dış görünüm olarak yani, almasi uzun sürdü. Yani kanama falan değil iyilesmeden kastettiğim dış gorunus. 1hafta 10günde dikişler tamamen iyileşiyor yani. Birkaç santim Kesmelerinin sebebi dağınık yırtılmalarin olmasina engel olmak.

vallahi süpersin! verdiğin mesajları aldım gayet açık ve net.
kısmetse ben de normal dogum dusunuyorum.
27.haftalık hamileyim şu an ve sıkıntısız bir hamilelik yaşadım, yaşıyorum..
kabızlık sorunum hiç yoktu, o konuda sıkıntı yaşayacağımı sanmıyorum. çok da sıvı alıyorum.
umarım doğum sonrası kanama normal boyutta olur ve dikişlerimize iyi bakabiliriz. her tuvaletten sonra temizlemeyi ihmal etmemek lazım.
yanımda da kendi annem kalacak kısmetse, oyle herşeye karışmaz, aksine yatıp dinlenmemi sağlar sositososito.
emzirme konusunda endişeliyim, umarım hepimizin sütü yeter ve bebişlerimiz alır ve umarım yara olmaz göğüslerimiz. bunun için 32.haftada lansinoh kremi kullanmaya başlayacagım.
bir de şunu hiç duymamıştım "6.ayda vajinal tablet ve sebamet dış bölge temzileyici kullandım suyum erken gelmesin diye" demişsin. tabletin adı nedir? ben de haftaya dr.a gidicem, danışırım mutlaka!
bu arada bebişin ne kadarlık oldu? allah uzun ömür versin inş. :nazar: darısı başımıza a.s.

Son cümlendeki soruyu yeniden cevaplayayim canım
İlk bebisim simdi 7buçuk yaşında. Ikinci 3 yaşında. Üçüncü 40günlük :)
Artık dükkanı kapattık tüpleri bağlattım

X