Yeni evlendim Kaygılıyım

Hayır lise kpss ile atandı ama mühendisliği bitirdi sonradan
O zaman çocuk okumuş hakkıyla mühendis olmuş. Sizi kırmak istemem ama cevaplarınızı okudum sizi haset buldum bu şekilde emin olun hiçbir şeye sahip olamazsınız. En çok neyi isterseniz Tanrı onunla sınar sizi. Başkasının işiyle gücüyle evi arabası ile kafa yoracağınıza eşinizi ve kendinizi mutlu eden aktiviteler bulun 2 aylık evlisiniz bilmem farkında mısınız? İnsan daha ne olduğunu anlamıyor adapte olmaya çalışıyor o sürede yatak odasına hiç girmiyorum bile, siz bunlarin hepsini aşmış para ve yatırımla ilgili adamı darlıyorsunuz.
Acaba annenizin etkisinde kalıyor olabilir misiniz? Ben öyle hissettim o sizi yönlendiriyor gibi.

2 Ay oldu evleneli. Eşimle severek evlendik. Evlendiğimiz zaman eşimin arabası ve evi yoktu. Bursa da 5 yıllık bir projede iş buldu mühendis olarak ve İstanbulda ailemle yaşıyordum 27 yıldır ve ilk defa başka şehre yaşamaya gittim. Tuttuğumuz ev apart kadar küçük ve eşyalı. Eşyalar yeni ama tabi Bi koltuk var mesela ev 60 m2 kirası da az değil 10 bin lira. Eşimin maaşı 28 bin lira. Ben daha iş bulamadım kimyagerim. Ben geçici olarak o evde oturmayı kabul ettim başka yerden daha büyük ev bakmaya çalıştığım da bana kızıyor depozitomuz yanar falan diyor. Balayına da gidemedik ailesinin sağlık sorunları oldu. Yani istediğim hiçbirşey tam olmadı gibi. Ev alalım diyorum düğünde takılanlar var tabi yetmez ama işte kredi falan çekelim diyorum faizler çok yüksek diyor. Ben memnun olmadığım şeyleri söyledikçe kızıyor tartışıyoruz bana anlayışsızsın sabırsızsın diyor ama biliyorsunuz ki herşey gittikçe çok pahalanıyor ne kadar acele etsek iyi diye düşünüyorum. Bi yandan doğduğum büyüdüğüm yer İstanbul u ailemi arkadaşlarımı çok özlüyorum İstanbul da yaşamayı istiyorum ileride. Ama git gide imkansız gelmeye başladı. Kpss den atanmak istiyorum daha iyi maaşım olunca belki ev alırız diye ama o da zor gibi. İçim çok daralıyor umutsuzlanıyorım bana tavsiyeleriniz nelerdir.
Eşinizin şartlarını evlenmeden önce biliyordunuz sonuçta. Tüm bu durumları bilmiyormuş gibi sürekli eşinizden talep etmek evliliğinizi olumsuz etkiler ayrıca daha iki aylık evlisiniz. Bu şekilde eşinizi darlamak yerine KPSS çalışıp atansanız daha mantıklı olur.

2 Ay oldu evleneli. Eşimle severek evlendik. Evlendiğimiz zaman eşimin arabası ve evi yoktu. Bursa da 5 yıllık bir projede iş buldu mühendis olarak ve İstanbulda ailemle yaşıyordum 27 yıldır ve ilk defa başka şehre yaşamaya gittim. Tuttuğumuz ev apart kadar küçük ve eşyalı. Eşyalar yeni ama tabi Bi koltuk var mesela ev 60 m2 kirası da az değil 10 bin lira. Eşimin maaşı 28 bin lira. Ben daha iş bulamadım kimyagerim. Ben geçici olarak o evde oturmayı kabul ettim başka yerden daha büyük ev bakmaya çalıştığım da bana kızıyor depozitomuz yanar falan diyor. Balayına da gidemedik ailesinin sağlık sorunları oldu. Yani istediğim hiçbirşey tam olmadı gibi. Ev alalım diyorum düğünde takılanlar var tabi yetmez ama işte kredi falan çekelim diyorum faizler çok yüksek diyor. Ben memnun olmadığım şeyleri söyledikçe kızıyor tartışıyoruz bana anlayışsızsın sabırsızsın diyor ama biliyorsunuz ki herşey gittikçe çok pahalanıyor ne kadar acele etsek iyi diye düşünüyorum. Bi yandan doğduğum büyüdüğüm yer İstanbul u ailemi arkadaşlarımı çok özlüyorum İstanbul da yaşamayı istiyorum ileride. Ama git gide imkansız gelmeye başladı. Kpss den atanmak istiyorum daha iyi maaşım olunca belki ev alırız diye ama o da zor gibi. İçim çok daralıyor umutsuzlanıyorım bana tavsiyeleriniz nelerdir.
Artık bankalar adam akıllı kredi vermiyor. Bence bi işe girip çalışıp eşinize destek olun, bide yeni evlenmişsiniz belki borçları vardır eşinizin biraz anlayışlı olun.

O zaman çocuk okumuş hakkıyla mühendis olmuş. Sizi kırmak istemem ama cevaplarınızı okudum sizi haset buldum bu şekilde emin olun hiçbir şeye sahip olamazsınız. En çok neyi isterseniz Tanrı onunla sınar sizi. Başkasının işiyle gücüyle evi arabası ile kafa yoracağınıza eşinizi ve kendinizi mutlu eden aktiviteler bulun 2 aylık evlisiniz bilmem farkında mısınız? İnsan daha ne olduğunu anlamıyor adapte olmaya çalışıyor o sürede yatak odasına hiç girmiyorum bile, siz bunlarin hepsini aşmış para ve yatırımla ilgili adamı darlıyorsunuz.
Acaba annenizin etkisinde kalıyor olabilir misiniz? Ben öyle hissettim o sizi yönlendiriyor gibi.

Ya benim ona bişe dediğim mi var olsun tabi ki Allah daha iyilerini versin inşallah. Ben sadece diyorum ki yakınımda biri hemen böyle olunca etraftan da örnek gösteriliyor ister istemez insan kendide hevesleniyor. Onda olmasın demiyorum olsun tabi ki ama bizde de biraz olsun diye mücadele etmek istiyorum bende çalışmak istiyorum zaten hemende kocam tamamen borca girsin demiyorum en azından biraz yatırım araştırması yapması konusunda uğraştım tartıştık. Millette sanıyor ki adamı zorluyorum sadece yatırımlık bişeler adım atmak istiyorum illa evde olmasa olur

Ya benim ona bişe dediğim mi var olsun tabi ki Allah daha iyilerini versin inşallah. Ben sadece diyorum ki yakınımda biri hemen böyle olunca etraftan da örnek gösteriliyor ister istemez insan kendide hevesleniyor. Onda olmasın demiyorum olsun tabi ki ama bizde de biraz olsun diye mücadele etmek istiyorum bende çalışmak istiyorum zaten hemende kocam tamamen borca girsin demiyorum en azından biraz yatırım araştırması yapması konusunda uğraştım tartıştık. Millette sanıyor ki adamı zorluyorum sadece yatırımlık bişeler adım atmak istiyorum illa evde olmasa olur
Bu bakış açısı ama hepimizin çevresinde maddi olarak bizden iyi yada kötüler var. Birileri örnek verilince ben herkes kısmetini yer, herkesin nasibi farklıdır diyorum ve buna inanıyorum. Bazı konularda dinden örnek vermişsiniz bunu da kısmet ve nasip olarak yorumlayabilirdiniz.
Bu konuları konuşmak için çok erken önce evliliginiz otursun, bı adamı kendinize bağlayın , evliliğin başında adamı yorarsanız sizi paragöz olarak görür ileride başınıza kakabilir, sevmediğinizi para için evlendiğinizi düşünebilir.

Bu bakış açısı ama hepimizin çevresinde maddi olarak bizden iyi yada kötüler var. Birileri örnek verilince ben herkes kısmetini yer, herkesin nasibi farklıdır diyorum ve buna inanıyorum. Bazı konularda dinden örnek vermişsiniz bunu da kısmet ve nasip olarak yorumlayabilirdiniz.
Bu konuları konuşmak için çok erken önce evliliginiz otursun, bı adamı kendinize bağlayın , evliliğin başında adamı yorarsanız sizi paragöz olarak görür ileride başınıza kakabilir, sevmediğinizi para için evlendiğinizi düşünebilir.
Doğru herkes nasibini yaşar bekleyip sabretcem artık işe de girersem rahatlarız biraz

Gezme hevesim var tabiki ama gezemiyoruz ki izni kalmadı seneyeki izinleri bile bitti. balayına gidecektik iptal oldu ailesinde Bi olay oldu sağlık açısından. Yani heveslendiğim şeyler de gerçekleşmeyince ondan da daraldım. Para konusunda da çok sıkıntıdayız.
Evlenirken aklın nerde ? Adamın geçici işte çalıştığını biliyorsun, tek maaş olduğunu biliyorsun sonra da evimiz yok diyorsun. Nerden gelecekti ev gökten zembille mi inecekti ??? Hadi kredi ile gelse evlerin fiyatları kaç milyon aylık ödemesi ne haberin var mı? Hem dinen gerek yok çalışmayayım hem işi maaşı yüksek biriyle evlenmeyeyim hem de evim yok?? Ne olsun istiyorsunuz çözemedim 😂 ben ve eşim çalışıyoruz bizim de evimiz yok gelirimiz iyi çok şükür fakat evlenirken eşimi biliyordum yani ikimizde elimizden geleni yapıyoruz bir noktada nasip olur umarım. Ama siz ya da o 20 bin kazanınca da ev alınacak bir noktada değiliz yani ekonomi oralarda değil artık gerçekçi olmak lazım

Konu sahibi siz daha once çalıştınız mi , kaç yıllık deneyiminiz var ? 22 yaşında mezun olsanız bı 5-6 yıllık iş hayatınız var mı ? Bu süreçte ne kadar birikim ve ne yatırımları yaptınız?

Eşiniz mühendis olduğu için yapabileceğiniz en iyi şey, Türkiye'de onu ev konusunda zorlamanız ya da kpss ile uğraşmanız yerine ikinizin de yabancı dili iyi değilse önce Ingilizcede iyi seviyede olmanız. Sonra da eşinizi Hollanda'da iş bulmaya ikna etmeniz olur.

Türkiye'de bir mühendis hak ettiği parayı alamıyor maalesef ama Hollanda'da iş bulursa, aslında tam da istediğiniz gibi siz henüz calismiyorken bile onun geliri ile mortgage size full çıkar ve 3 ay sonra ev alabilirsiniz.

Kuzen ile kıyaslanarak büyümek, hırslı olmak, hayatta zorlanmak nedir bilirim. Madem hırsınız var, o halde olmayacak duaya amin demek yerine bakış acınızı değiştirip diğerlerinin göremediği, hayal bile edemediği şeyleri öğrenmenizi, arastirmanizi tavsiye ederim.

Dediğimi yaparsanız hayatınız kurtulur. Üstüne siz de iş bulduğunuz zaman kuzeniniz de kimmiş, görün bakın nasıl bir hayatınız oluyor.

Ama kolay mı elbette değil, azimli olmalı, yabancı dilleriniz iyi olmalı bu plan için. Ama Türkiye'de ev alma planında daha olası bir plan olduğu da aşikar.

Daha yeni evlisiniz biraz sabredin şuan krediler yüksek çekseniz bile nasıl ödeyeceksiniz.önce bir işe gir evliliğine alış.

Daha dur bismillah dün bir bugün iki.
Ev de araba da öyle hemen olmuyor hele de günümüz şartlarında. İki kişisiniz zaten apartta pek de güzel idare edebilirsiniz bir süre. Yeni şehir yeni düzen eşine de anlayış göster bir iki ay çalışsın önünü görsün harcamalarına baksın o zaman bir hal çare düşünülür acele etmeyin.

Çok yenisiniz acele etmeyin askinizi yasayin doya doya ...çocuk düşünmeyin korunun hayatıniz düzene girene kadar...sonrası hallolur ..eşinizle de boşuna tartışmayın ..elinden gelen bu kadar demekki..güç savaşı değil güç birliği yapın...

İşte günden güne değişti :KK43: ben bakarken Perşembe 2.20 olan faiz oranı salı kalktı ve 2,89 la geldi . Ben 2,74 ile cekebildim :KK43: ertesi hafta 2,84 e çıktı ve banka çalışanı 500 bin bile veremiyoruz dedi en son . Ama geliriniz yüksek ancak o kadar , şaka gibi rakamlar .biz kira bakarken kiralar gözümüzü korkuttu içimize çok sinmese de alalım dedik , sen de bursadaydin değil mi ? Hayaller Balat gerçekler görükle diyorum :) araba ihtiyaç değilse arsa baksan margaret
Minerva sende mi ev aldın hayırlı olsun. Ne kadar kedi çekmiştin 2.74 ten

X