Yeni evlendim Kaygılıyım

Yılbaşında maaş artacak heralde
Üstteki yorumu okudunuz mu Mirta Mirta 'nın ?
Oturup hesap kitap yapmaktan bir habersiniz, kenarda 2-2,5 milyonunuz var mı? Eşinize kredi çıktığını farz edelim elde para kalmıyor ne yiyip içiceksiniz? Maaş artar kredi azalir mantiğinda olmaniz için önce bu seviyede misiniz ona bakın. Birde insan önce altini koyalim kredi cekelim araba alalim der siz direk ev alalim onu alalim bunu alalim. Oturduğunuz yerden isteyinde isteyin ne güzel iş. Bi kaç sene sonra cocuk istiyorum evim kücük arabamiz yok cart curt memnun olmazsiniz. Allah eşinize sabir versin. Totonuzu kaldirip çalışın biraz hayatı ögrenin. Dinimize göre oturcam evde diyorsan dizini kıracaksın eşin ne imkan sunarsa tamam diyeceksin bu kadar. Evlenmişsin artik evlenmeden sorgulayacaktin o imkanlari.

Şu dönemde kredi çekilmez. 1 çekiyorsun 4 ödüyorsunuz ve yıllarca ödüyorsunuz bunu. Konut taksitleri şu an aylık 30.000 TL'den başlıyor şu anki maaşınız ile ödeyemezsiniz zaten. Sadece şöyle bir durum var, siz İstanbul'u bırakarak bir fedekarlık yapmışsınız kendi adınıza. Yaşadığınız şehri, diğer sevdiklerinizi geride bırakmak da büyük bir fedekarlıktır aslen. Evliliğinizi bir kaç sene gözlemleyin derim, hep fedekarlık yapan taraf siz mi olacaksınız bir bakın, yaptığınız fedekarlıkların farkında oluyor mu ? Karşılığını alabiliyor musunuz ? Şu an bir yorum yapmak için çok erken.

Şu dönemde kredi çekilmez. 1 çekiyorsun 4 ödüyorsunuz ve yıllarca ödüyorsunuz bunu. Konut taksitleri şu an aylık 30.000 TL'den başlıyor şu anki maaşınız ile ödüyemezsiniz zaten. Sadece şöyle bir durum var, siz İstanbul'u bırakarak bir fedekarlık yapmışsınız kendi adınıza. Yaşadığınız şehri, diğer sevdiklerinizi geride bırakmak da büyük bir fedekarlıktır aslen. Evliliğinizi bir kaç sene gözlemleyin derim, hep fedekarlık yapan taraf siz mi olacaksınız bir bakın, yaptığınız fedekarlıkların farkında oluyor mu ? Karşılığını alabiliyor musunuz ? Şu an bir yorum yapmak için çok erken.
Aslında burada fedakarlık yok. Koca orada çalıştığı için gitmiş. Haa konu sahibi de çalışıyor olur, evliliği için işi bırakıp giderse bana göre o fedakarlık olur

şu zamanda krizin en ağır zamanlarından geçiyoruz. kredi çekmek akıl karı değil. bu zaman biriktirme zamanı.

iş beğenmemezlik etme benim anam 40ından sonra çalışmaya başladı babamın tek maaşı yetmeyince.

a101 bim lcw gir bir yerden. part time da olsa başla para paradır.

şu zamanda krizin en ağır zamanlarından geçiyoruz. kredi çekmek akıl karı değil. bu zaman biriktirme zamanı.

iş beğenmemezlik etme benim anam 40ından sonra çalışmaya başladı babamın tek maaşı yetmeyince.

a101 bim lcw gir bir yerden. part time da olsa başla para paradır.
Aslında tam kredi çekme zamanı. Ama gelirin uygunsa. Böyle bodoslama dalınmaz. Konu sahibinin şartlarında da kredi çıkmaz zaten.

Ya beni korkutan git gide herşeyin çok daha pahalanıyor olması bide işi geçici ya sonra çabuk bulamazsa kira da ne yaparız diye endişeleniyorum
O iş bulamazsa siz çalışırsınız,zaten siz ya kpss hazirlanin ya da iş bulun...Bir planınız olsun.Esinizin aldığı 28 bin lirayla nasıl ev alıp kredi ödemeyi düşünüyorsunuz.Adami darlamayin.Ya da siz ise girin,maaşı krediye bağlayın bu kadar korkuyorsanız ..Bence yaptırmak istedikleriniz ütopya.Hem çalışmiyorsunuz hem de eşinizin parasıyla yatırım yaptırmaya çalışıyorsunuz ki o para ev için krediye yetmez

Aslında burada fedakarlık yok. Koca orada çalıştığı için gitmiş. Haa konu sahibi de çalışıyor olur, evliliği için işi bırakıp giderse bana göre o fedakarlık olur
Yazdığı tondan Bursa'ya istemeyerek gittiği çok anlaşıyor. Belli ki hayatlarına İstanbul'dan başlayıp Bursa'ya gitmişler. Evlenmeden önce aklında Bursa'da yaşayacağı yokmuş gibi geldi yazdıklarından ve bu onu mutsuz ediyor belli ki sanki biraz ben buralara kadar geldim ama ondan şunu şunu istedim o yapmıyor gibi yazmış.. Tabi ben burada kendimden yola çıkarak biraz yorumluyorum konuyu benzeri benim başıma geldi işim gücüm ailem Ankara'da ve evlenme planı yaptığım kişi ben eninde sonunda Bursa'da yaşayağım bunu bil dedi. Ben de hem işim hem de ailem Ankara'da olduğu için kabul etmedim ve ekonomik olarak da ayaklarımın üstünde durmak istediğim için bu kişiden ayrıldım. İş güçten de bağımsız olarak bir kişiyi yaşamak istemediği bir yerde yaşamaya zorlamak da o kişiden fedakarlık istemek oluyor. Ama tüm ömrü boyunca eşinin onu geçindirmesini bekliyorsa söylenecek söz yok, o zaman herşeye katlanacak yada çalışıp eşine destek olacak.

konuyu yorumlarınızı okudum. çok çelişkili bir insansınız. önce diyorsunuz ki dinen kadın çalışmasa da olur. erkek eşine bakmalı okey.
sonra torpille kul hakkı yiyerek bir yerlere gelen kuzeninize özenmişsiniz.
ve sonra faizle ev alabiliriz diyorsunuz. kul hakkı yemek, faize bulaşmak olur ama kadın kocasına bakmalı dinen böyle. bu ne perhiz bu ne lahana turşusu. Allah eşinize sabır versin.
Bunlar dinin işlerine gelen kısmını alıyorlar gelmeyeni almıyorlar. İki ay olmuş evleneli adam tek maaş aldığının büyük bir kısmı kiraya gidiyor kalan para anca ikisinin masrafına yeter kendi çalışmaz herşeyi adamdan bekler. Neymiş efendim kuzeni böyle böyle yapmış diye sidik yaristirmaya kalkıyor. Ona bakarsak benim sulalem bulundigum şehirde en lux semtte oturuyorlar aylık 40, 50 bin maas alanları var napalim yani eşimi onla mi kiyaslayip boğazına mi yapisayim.

2 Ay oldu evleneli. Eşimle severek evlendik. Evlendiğimiz zaman eşimin arabası ve evi yoktu. Bursa da 5 yıllık bir projede iş buldu mühendis olarak ve İstanbulda ailemle yaşıyordum 27 yıldır ve ilk defa başka şehre yaşamaya gittim. Tuttuğumuz ev apart kadar küçük ve eşyalı. Eşyalar yeni ama tabi Bi koltuk var mesela ev 60 m2 kirası da az değil 10 bin lira. Eşimin maaşı 28 bin lira. Ben daha iş bulamadım kimyagerim. Ben geçici olarak o evde oturmayı kabul ettim başka yerden daha büyük ev bakmaya çalıştığım da bana kızıyor depozitomuz yanar falan diyor. Balayına da gidemedik ailesinin sağlık sorunları oldu. Yani istediğim hiçbirşey tam olmadı gibi. Ev alalım diyorum düğünde takılanlar var tabi yetmez ama işte kredi falan çekelim diyorum faizler çok yüksek diyor. Ben memnun olmadığım şeyleri söyledikçe kızıyor tartışıyoruz bana anlayışsızsın sabırsızsın diyor ama biliyorsunuz ki herşey gittikçe çok pahalanıyor ne kadar acele etsek iyi diye düşünüyorum. Bi yandan doğduğum büyüdüğüm yer İstanbul u ailemi arkadaşlarımı çok özlüyorum İstanbul da yaşamayı istiyorum ileride. Ama git gide imkansız gelmeye başladı. Kpss den atanmak istiyorum daha iyi maaşım olunca belki ev alırız diye ama o da zor gibi. İçim çok daralıyor umutsuzlanıyorım bana tavsiyeleriniz nelerdir.
Sakin olun öncelikle bu çok telaşlı çok aceleci tavrınız evliliğinizin daha ilk aylarında sizi çoook yıpratır.
Ev araba almak hayal artık ama imkansızda değil. Sadece biraz zaman verin kendinize ve evliliğinize bu aceleci tavrınızı yatıştırmayı deneyerek başlayabilirsiniz

Yazdığı tondan Bursa'ya istemeyerek gittiği çok anlaşıyor. Belli ki hayatlarına İstanbul'dan başlayıp Bursa'ya gitmişler. Evlenmeden önce aklında Bursa'da yaşayacağı yokmuş gibi geldi yazdıklarından ve bu onu mutsuz ediyor belli ki sanki biraz ben buralara kadar geldim ama ondan şunu şunu istedim o yapmıyor gibi yazmış.. Tabi ben burada kendimden yola çıkarak biraz yorumluyorum konuyu benzeri benim başıma geldi işim gücüm ailem Ankara'da ve evlenme planı yaptığım kişi ben eninde sonunda Bursa'da yaşayağım bunu bil dedi. Ben de hem işim hem de ailem Ankara'da olduğu için kabul etmedim ve ekonomik olarak da ayaklarımın üstünde durmak istediğim için bu kişiden ayrıldım. İş güçten de bağımsız olarak bir kişiyi yaşamak istemediği bir yerde yaşamaya zorlamak da o kişiden fedakarlık istemek oluyor. Ama tüm ömrü boyunca eşinin onu geçindirmesini bekliyorsa söylenecek söz yok, o zaman herşeye katlanacak yada çalışıp eşine destek olacak.
Sonradan değil baştan gidilmiş Bursa ya. İstemiyorsa evlenmeseydi

Her sey daha iyi olsun istiyordun madem evliligi biraz daha erteleyip, sen de calisip daha iyi kosullarda bir hayat kuracaktin. Eldekilerle olan bu. Ki ben olsam sahsen sevdigime daha erken kavusmak icin asgari kosullarda sabredip yasamayi tercih ederim, bir an once evlenirim. Ama bunu yaptiktan sonra da oturduğum yerden bık bık ötmem. Sevdigime kavustum, canim kocam , kocam da kocam der mutluluguma bakarim. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu. Adami sevseniz boyle seyleri dert etmemeniz, birlikte el birligiyle yuvanizi yapmaniz gerek. Yok adami sevmiyorsan, bir yaninla mantik evliligi yaptiysan (hic benlik degil ama saygi duyarim) o zaman da istedigin hayat kosullarini saglayip evleneceksin veya sana o sartlari saglayabilecek kisiyle evleneceksin. Boyle daha cok aglarsin

Benim isteme sebebim şu. Mesela aylık kredi ödemesi diyelim şimdi 20 bin ama seneye o para fazla gelmeyecek. Mesela bundan 3 sene önce ev alan adamın aylık taksisi 3 bin civarı başta çok geliyordu ama şimdi çok az geliyor. İşte şimdiden farkı faizler çok enflasyon kötü
Bugün en kötü bir ev için 2 milyonluk 10 yıl ödemeli bir kredi çeksen aylık ödemesi 35 bin falan tutar bunun için de eşinizin en az 70 bin maaşı olması gerekiyor bence hayal kurarken gerçekleri gozardi etmemeniz gerekiyor.

2 Ay oldu evleneli. Eşimle severek evlendik. Evlendiğimiz zaman eşimin arabası ve evi yoktu. Bursa da 5 yıllık bir projede iş buldu mühendis olarak ve İstanbulda ailemle yaşıyordum 27 yıldır ve ilk defa başka şehre yaşamaya gittim. Tuttuğumuz ev apart kadar küçük ve eşyalı. Eşyalar yeni ama tabi Bi koltuk var mesela ev 60 m2 kirası da az değil 10 bin lira. Eşimin maaşı 28 bin lira. Ben daha iş bulamadım kimyagerim. Ben geçici olarak o evde oturmayı kabul ettim başka yerden daha büyük ev bakmaya çalıştığım da bana kızıyor depozitomuz yanar falan diyor. Balayına da gidemedik ailesinin sağlık sorunları oldu. Yani istediğim hiçbirşey tam olmadı gibi. Ev alalım diyorum düğünde takılanlar var tabi yetmez ama işte kredi falan çekelim diyorum faizler çok yüksek diyor. Ben memnun olmadığım şeyleri söyledikçe kızıyor tartışıyoruz bana anlayışsızsın sabırsızsın diyor ama biliyorsunuz ki herşey gittikçe çok pahalanıyor ne kadar acele etsek iyi diye düşünüyorum. Bi yandan doğduğum büyüdüğüm yer İstanbul u ailemi arkadaşlarımı çok özlüyorum İstanbul da yaşamayı istiyorum ileride. Ama git gide imkansız gelmeye başladı. Kpss den atanmak istiyorum daha iyi maaşım olunca belki ev alırız diye ama o da zor gibi. İçim çok daralıyor umutsuzlanıyorım bana tavsiyeleriniz nelerdir.
En azından kendi esyalarınızı alıp bir ev tutsaydınız. Şimdi alınmayan eşya evlenince hiç alınmaz

Sonradan değil baştan gidilmiş Bursa ya. İstemiyorsa evlenmeseydi
Ya da istanbulda iş bulsaydı baksaydı kocasına. Hatta kredi çekip ev araba alsaydı.

Baştan da olsa sonradan da olsa kimse kimseyi zorla bir yere götürmemiş. Oturulur konuşulur en uygun seçenek neyse ona karar verilir böyle durumlarda. Birlikte alınan kararda niye konu sahibi fedakarlık yapmış olsun?

Yılbaşında maaş artacak heralde
Cidden mantıksal bulmanız kendinizi beni güldürdü. Eşim büyük bir firmada Proses mühendisi olarak çalışıyordu ki firma dünya devi markalarla çalışan yurt dışında fabrika kuran bir yerdi . Birden sıkıntıya girdiler ve küçülmeye girdiler. Eşim işten cikarildi. Mühendis olarak çalışan bir insan hatta özel sektörde çalışan insan bilir ki her an çıkarılabilir. Öyle büyük borçlara girmek için bir insanın mirası kalır ne bileyim 1+1 ev vardır birde araba vardır satıp üzerine üç yüz beş yüz kredi çekersin olur. Sizde birşey yok banane banane ev al diyorsunuz . Bu nerenin mantiksali . Evlendiginiz insanın aldığı maaş belli size sunabileceği standart belli. Sizde poponuzu kaldırıp çalışirsaniz iyi kötü bir araba alırsınız .

Evlenirken eşya bile almamışsınız birden nereden geldi "hadi ev alalım" perileri? Biraz planlı hareket etseydiniz keşke. Mesela ben çok planlı hareket ettim ama ev alamadım asşdklaş

Düğünden önce niyetlendik alalım diye peşinat olarak sadece benim arabam ve biriktirdiğim bi miktar para vardı (eşim kenara 1 lira bile atmadığı için yıllardır kendisinden bi destek gelmedi tabi) Hatta gidip bankalarla konuştum aşırı uygun faizli kredi buldum ama peşinat yeterli gelmedi. Ben zaten eşyalarımı yıllardır alıyordum onlarla kiralık eve çıktık. Düğünden gelen altınlarla kredi çekeriz dedim. Geçen ay evlendim, altınları Zeki Alasya gibi oturup saydım, "Şimdi bu peşinatla ev alınır işte" dedim...sonra bi baktım abooov. Krediler almış başını gitmiş. 1.20 faizli kredi çıkar mı diye bekliyorum tabi şöyle de bir durum var kredi çıksa ev fiyatları yine fırlayacak. Neyse eninde sonunda alıcam ama biliyorum :KK53:

Kirada oturmak gittikçe korkunç hale geliyor. Geçen sene oturduğum eve 1 yılda 4 kere zam yapıldı. Her an kapına dayanıp kavga çıkarabilirler. Canı istediğinde hayatını zorlaştırabilir ev sahibi. Hepimiz aynı ülkede yaşıyoruz ben bu "ay gençsiniz gezin tozun" diyen ekibe anlam veremiyorum. Konu sahibine de anlam veremedim. Çocuk gibi istekleriniz var. Eşinizin maaşı ortada biraz ölçün tartın altından kalkabilecek misiniz bu ödemenin düşünün.

X