Çocuk Hastalıkları Yenidoğan Göbek Bakımı

Bebek Hastalıkları, diş çıkarma, bebeklerde kusma, bebeklerde ishal, bebeklerde uyku düzensizliği

NILBERA

SeVGi KeLeBeĞi
Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2006
6.086
95
37
Yenidoğan Göbek BakımıAnne karnında iken bebeğin beslenmesini sağlayan göbek kordonu doğumdan sonra kesilir ve kısa süre içinde kuruyarak sert, kahverengi bir hal alır. Göbek kordonu genellikle ilk 2-3 hafta içinde düşer.

Göbek kordonu bakımı için birkaç öneri;

Bebeğinizin bezini değiştirirken göbeğin altında bağlamaya özen gösterin. Böylelikle göbek kordonu bebeğin idrarı ile ıslanmayacak ve daha çabuk kuruyacaktır.
Göbek kordonunun düşmesinde en önemli etken kuru kalmasıdır. Bu nedenle göbek kordonunun dibini sık sık akıntılardan temizlemek iyi olur. Göbek kordonunda sinir hücresi olmadığından bu işlem sırasında bebeğinizin canını acıtmazsınız.
Göbek kordonunun kuruması için mersol, alkol ve benzeri maddeler kullanmak yerine kendi kendine düşmesini bekleyin. Son zamanlarda yapılan çalışmalar göbek kordonunun doğal olarak kurumasının düşmesini hızlandırdığını göstermiştir.
Göbek kordonu düşene kadar bebeğinize silme banyosu yaptırın. Kordon düştükten sonra su içinde banyo yaptırabilirsiniz.
Bebeğinizin göbeğinin şeklini düzeltmek amacı ile para, gazlı bez, bant gibi maddelerle kapatmayın. Göbek şekli doğuştan gelen bir özelliktir ve dışarıdan müdahale ile değişmez.
Bazen göbek kordonu düştükten sonra sarımtırak bir akıntı olabilir. Buna umbilikal granulom adı verilir. Doktorunuz bu durumda Gümüş Nitrat kullanarak akıntının durmasını sağlayacaktır.
Zaman zaman göbek kordonu düştükten sonra göbekten sızıntı şeklinde kanamalar olabilir. Böyle bir durumda önce göbeğe on dakika basınç uygulayın. Kanama durmuyorsa doktorunuza danışın.
Eğer göbekten sarı iltihabi akıntı oluyorsa, kötü koku varsa ya da göbeğin çevresi kızarık ve şişse lütfen doktorunuza danışın.

alıntıdır
 
Son düzenleme:
nilbera cok tesekkurler. yakinda isime yarayacak bir bilgi bu. insallah 2 haftaya kadar geliyor bebegim. kizimi oldurmemek icin elimden geleni yapmaya calisicagim. :KK70: :KK70: :KK70: :KK70:
 
benim bebeğimin göbeği düştükten bir gün sonra çok az kan geldi bir kaçgündürde devam ediyor ama bir iki az damla şeklinde badisine sürülüyor ama sürekli diyil günde bir defa geliyor benden bir ay önce doğum yapanlar normal bizimde ongün boyunca az az geldi diyorlar sizin yorumunuz nedir.
 
eğer koku varsa doktora ğötür bence bebeği cok huzursuz ediyor benim kızımda malesef bilgisiz insanlar yüzünden bezlenirken ğöbek icerde bırakılmıs 4 ğün düstü ama bir koku cok igrenc doktor alkol dök dedi alkol döktükce daha kötü oldu en sonunda ğümüs nitratla yaktılar cok korkunc değil sadece bir demir ğibi bir seyle dağlıyor soğuk sıcak değil ocuk cok ağlamıyor ama hemen rahatlıyor ama mümkün oldugu kadar kuru tutun ve büyüklere cok müdahale ettirmeyin öyle insanlar varki kahve basan tükürükle tedavi etmeye calısan ben öyle insanları ğörünce cıldırıyorum sanki deneme tahtası kücücük bebekler
 
X