yenidoğan sünneti???

pinarmiyim

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
10 Temmuz 2009
277
1
41
merhaba,
mart ayında doğum yapacağım ve doğumdan sonra bebeği hemen sünnet ettirmeyi düşünüyorum, çocuk cerrahları böylesinin daha sağlıklı olduğunu söylüyorlar..yaptıranınız varmı? evde bakımında zorlanıyor musunuz?

cnm bu konuyu çok araştırdım...ve çevremde yaptıranlara sordum... bebek doğduğu gün bile yaptıra bilirsin..doktorumla konuşucam ben göbek bağı iyleşe kadar sünnet yeride iyleşir.. 1 hft toplamda...ve plastik kıskaç yöntemi ile yaptırmayı düşünüyorum... ve bebeklerde yapılan sünnette 20 kat daha az enfeksiyon kapma riski var.. yani çok az ihtimal.. bide bebiş çok kolay idrarını yapa biliyo.. pastik kalıyo o bölgede huni şeklinde..iğleştikçe kendi atıyo die biliyorum..

kizlar ben de bu konuda bir seyi ogrenmek istiyorum. hic anestezi vermeden uyusturmadan yapiliyormus yenidogan sunneti ilk gunler bebekler aciyi jissetmez diye ama arkadasima ozel hastanedeki cerrah bunun bir efsane oldugunu 6.ayinda lokal anestezi ile yaptirmasini tavsiye etmis. bunu duyunca kafam karisti, yaptiranlarin tecrubeleri nelerdir?

biz,oğlum iki aylıkken yaptırdık.sadece iğnenin etkisi geçtiğinde biraz ağladı...ertesi gün hiç bir şey olmamış gibi uyandı.kolay atlattık...on gün pansuman yaptık...o kadar.

cnm bu konuyu çok araştırdım...ve çevremde yaptıranlara sordum... bebek doğduğu gün bile yaptıra bilirsin..doktorumla konuşucam ben göbek bağı iyleşe kadar sünnet yeride iyleşir.. 1 hft toplamda...ve plastik kıskaç yöntemi ile yaptırmayı düşünüyorum... ve bebeklerde yapılan sünnette 20 kat daha az enfeksiyon kapma riski var.. yani çok az ihtimal.. bide bebiş çok kolay idrarını yapa biliyo.. pastik kalıyo o bölgede huni şeklinde..iğleştikçe kendi atıyo die biliyorum..

teşekkürler, bende araştırıyorum olumsuz bişey söyleyen olmadı.ağrı, acı hissetmemesi ve enfeksiyon riskinin düşük olması cazip geliyor...diğer taraftan ya yanlış bi cerrah yaparsa çocuğumun bütün hayatını etkiler diiye düşünmekten kendimi alamıyorum :KK43: aslında bu hangi yaşta olursa olsun tedirgin eder.

biz,oğlum iki aylıkken yaptırdık.sadece iğnenin etkisi geçtiğinde biraz ağladı...ertesi gün hiç bir şey olmamış gibi uyandı.kolay atlattık...on gün pansuman yaptık...o kadar.

iste benim demek istedigim de bu, yeni dogdugunda hicbir uyusturucu olmadan yaptiklari icin, bekleyin biraz buyusun uysuturarak yaptirin demis arkadasima doktoru. simdi ben de nasil yapsam diyorum. yani hafif agrisinin olmasina da raziyim sizinki gb igneden sonra ama yeni dgomus bir bebege hicbir anestezi olmadan aci vererek nasil bu islemi yaptiririz diye dusunmeye basladim.
acaba nerde yaptirdiniz ogrenebilir miyim?

ben oğlumu 41 günlükken sünnet ettirdim.anestezi verilerek yapıldı sünneti.20-25 dk falan sürdü toplamda.oğlum uyuyarak girdi uyuyarak çıktı.ilk idrarını yaparken birazcık ağladı sonrasında hiçbirşey olmamış gibiydi.10 günde tamamen iyileşti.her bezini açtığımda pansumanını yaptım.dr um 3 gün z.yağı sürmemi söyledi çevresindeki bezin kolay çıkması için.gerçektende çok iyi geldi.yavaş yavaş 2.gün çıktı.kendinden düşen iplikleri vardı 4-5 tane onlarda kendi düştü.şu an gayet iyi.herkese tavsiye ederim.çocuklar büyüyünce onların psikolojisini bozmaya gerek yok.ben büyüyünce güle oynaya sünnet düğününü vs. yapıcam inş.

Bende dogar dogmaz sunneti olsun istiyorum ama acı duyar ya da hisseder diye de cok korkuyorum..
Sanırım en iyisi bir cerrahla görüşmek...

slm kızlar ssize tavsiyem hemen yaptırın biz 4 aylıkken yaptırdık ve çok şükür bişey hissetmedi çok rahat geçti diger bebekler 9 ay ve üstü hepsi çok aglıodu bebeklerin acı eşikleri çok yüksekmş bişey hissetmez demişti doktorum ve gerçekten çok rahattı diger beebekleri görünce iyiki yaptırmışız dedikk

bizde 6 aylıkken sinnet ettirdik oğlumu ve lokal anestezi kullanıldı ancak düşünüldüğü gibi iğne falan değil. önce sakinleştirici bir ilaç verildi makattan lağman gibi 5 dakka sonra operasyona geçildi o arada da sprey bir uyuşturucu kullanıldı. ne ilk çişini yaparken ne sonrasında hiç ağlamadı mızıklamadı. ayrıca her anında yanındaydık doktor işlem yaparken bıcırım eline verdikleri ilaç kutuları yırtma çabasındaydı :KK1: ancak yeni doğan çok daha iyi olmalı çünkü daha az hareket ediyor bakımı daha kolay olur. anne babada aman dönmesin etmesin ya bişey olursa diye tedirgin olmaz.acı meselesine gelincede hissetmiyor diyorlar ama aynı düşüncede değilim hissetmiyor olsa 3 günlükken alınan topuk kanında kıyameti koparmazlar.

merhaba kızlar, bende nasipse nisanda doğum yapıcam ve bi yerde okumuştum çocuk doğar doğmaz acı hissi olurmuş acı hissetmez diye bir şey yokmuş. birde çocuğu erken aylarda sünnet ettirmek psikolojisini olumsuz etkiliyormuş diye okudum bilimsel bir araştırmaydı okuduğum. bende hemen olması taraftarıydım ama bu yazıyı okuduktan sonra kararsızlaştım yazıyı bulursam paylaşacağım sizinle. en doğrusunu buluruz inşallah...

bizde 6 aylıkken sinnet ettirdik oğlumu ve lokal anestezi kullanıldı ancak düşünüldüğü gibi iğne falan değil. önce sakinleştirici bir ilaç verildi makattan lağman gibi 5 dakka sonra operasyona geçildi o arada da sprey bir uyuşturucu kullanıldı. ne ilk çişini yaparken ne sonrasında hiç ağlamadı mızıklamadı. ayrıca her anında yanındaydık doktor işlem yaparken bıcırım eline verdikleri ilaç kutuları yırtma çabasındaydı :KK1: ancak yeni doğan çok daha iyi olmalı çünkü daha az hareket ediyor bakımı daha kolay olur. anne babada aman dönmesin etmesin ya bişey olursa diye tedirgin olmaz.acı meselesine gelincede hissetmiyor diyorlar ama aynı düşüncede değilim hissetmiyor olsa 3 günlükken alınan topuk kanında kıyameti koparmazlar.

canim iste yenidoganda hicbir ilac kullanmadan oluyormus ve o da 3.gun yapiyiorlar fransada. yani agrimasa dedigin gb topuk kaninda aglamazlar. bana da tavsiye edilen 6.ayda yaptirmamdi ilacla.

merhaba kızlar, bende nasipse nisanda doğum yapıcam ve bi yerde okumuştum çocuk doğar doğmaz acı hissi olurmuş acı hissetmez diye bir şey yokmuş. birde çocuğu erken aylarda sünnet ettirmek psikolojisini olumsuz etkiliyormuş diye okudum bilimsel bir araştırmaydı okuduğum. bende hemen olması taraftarıydım ama bu yazıyı okuduktan sonra kararsızlaştım yazıyı bulursam paylaşacağım sizinle. en doğrusunu buluruz inşallah...

ilk dogdugu gun yaptirdik zaman gectikce anne bab icin de zor olacagini dusundum ben memnun kaldim gobeginden once iyilesti unuttuk gitti sunnet yaptirmayan kimi gorsem keske diyorlar yaptirsaydik:KK49:

bende doğunca sünnet ettirmek istiyorum kuzucum doğar doğmaz acı çekicek diye kıyamıyorum ama kaçarı yok bu işin :KK58:

ben ce kendini mahrum bırakma ilerde cocugun büüyüdügünde sünnet diye bir hefesin olmaaycak adet neyyse ona göre yap bunca zaman eşlerimiz kç yalarında olmuşta bişey olmmış şimdi zararlı olcek boşver daha sonra ayptırısuın

X