Yer Nasıl Silinir?

Nevreste

Bir garip yolcu
Yönetici
Editor
16 Ağustos 2010
288.171
591.236
42
laminat-parke-nasil-temizlenir_646x340.jpg


Evin temiz ve hijyenik olmasında yerin temizliği çok önemlidir. Eğer yerlerinizi kirli hissediyorsanız belki de onları silme zamanınız gelmiştir. Yer silmek ne kadar zor bir iş olarak görünmese de doğru yöntem ve malzemelerle daha etkili bir temizlik yapmanız mümkün.

 1. Sileceğiniz yerde bulunan masa, sandalye, halı ve diğer engelleri kaldırınız. Eğer bu eşyaları da temizleyeceksiniz önce bunları temizleyiniz. Böylece temizlediğiniz toz veya pislikler siz yeri temizlemeden önce yere düşmüş olur. Aynı mantıkla tezgah ve masanın üstü gibi yüzeyleri de önce temizleyiniz. Temizleyeceğiniz yerde yürüyebilecek insanları ve hayvanları alandan uzaklaştırınız. Bunun sebebi diğer yerlerdeki kiri temizlediğiniz yere getirmemektir.
 2. Daha sonra sileceğiniz yeri süpürgeyle ya da elektrik süpürgesiyle süpürünüz. Paspas yerdeki kırıntıları, tozu, saçı ve diğer pislikleri almakta çok da iyi değildir. Bu yüzden eğer yeri silmeden önce süpürmezseniz bunları oraya buraya itelemiş olursunuz. Üstelik yerdeki pislikler yeri silerken zemininizin çizilmesine yol açabilir.
 3. Kovanıza paspasınızı koyduğunuzda taşmayacak kadar sıcak su doldurunuz. Daha sonra istediğiniz temizleyici seçip ekleyiniz. Temizleyici kullanma talimatına göre kullanınız. Gereğinden fazla dökmeyiniz. Fazla temizleyici fazla temizlik demek değildir aksine zemininize zarar verebilir. Mümkünse sıradan bulaşık deterjanı kullanabilirsiniz. Eğer yerlerinizi doğal bir temizleyici ile temizlemek istiyorsanız 1 yemek kaşığı arap sabunu, 1 bardak karbonatı ve limon suyunu sıcak suda karıştırabilirsiniz ya da temizleme suyuna bir bardak elma sirkesi ve birkaç güzel kokulu bir yağ dökebilirsiniz.
 4. Paspasınızı deterjanlı suya batırınız ve iyice suyu emmesini sağlayınız.
 5. Daha sonra paspasınız suyunu iyice sıkınız. Eğer yerleriniz çok kirliyse önce biraz sulu bir paspasla yerleri silip sonra kuru bir paspasla fazla kirli suyu almanız önerilir.
 6. Silmeye köşelerden başlayınız. Temizlemek istediğiniz yeri kiri almaya yetecek bir baskıyla siliniz. Paspasınız kirlenince tekrar suya batırıp sıkınız.
 7. Eğer inatçı kirler varsa o alanı biraz deterjanlı suyla bekletiniz. Böylece deterjan daha çok nüfuz edip kirleri çıkartmanızı kolaylaştıracaktır.
 8. Temizlediğiniz yere kirli ayaklarınızla basmamaya dikkat ediniz.
 9. Sildiğiniz yeri kurumaya bırakınız. Gerekirse pencereyi ve kapıları açabilirsiniz.
 10. Yer kuruduktan sonra kaldırdığınız eşyaları yerlerine yerleştiriniz.
 11. İşiniz bitince kokmaması ve çürümemesi için paspasınızı kovanın içinde bırakmayınız. Kuruması için ıslak kısmı aşağı sarkacak şekilde asınız.
Kaynak:Nasıl kolay
 
Ahşap parkeler nasıl parlatılır? Nasıl temizlenir ? Bu konuda detaylı bilgi için ; sistre cila ustası tavsiyeleri şunlar;

Bir kova suyun içerisine sirke veya az miktarda Arap sabunu koyabilir, mikrofiber bez ile çok ıslak olmadan parke yüzeyleri silinebilir.
 
Son düzenleyen: Moderatör:
X