Yerimde olsanız ne yapardınız? Lütfen vakti olan okusun işin içinden çıkamıyorum!

Seni anlamaya çalıştım anlayamadim arkadasim. Çünkü 27 yasindasin. Ben 6-7 yaslarimdayken annemden nefret ederdim,cunku babama resmen asiktim. Annem giderse biz cok mutlu oluruz diye dusunurdum. Bildigimiz annemin kumasi gibiydim. Ama diyorum ya cocuktum daha. Galiba sen pek büyüyememişsin. Bu arada hayat kpss den ibaret degil. Annene sabirlar diliyorum. Ve kizi yaninda olmadığı icin üzüldüm kadina.

İyi geceler herkese.

Dün bir konu açmıştım bu da 2 oldu ama asıl takıldığım nokta aylardır bu aslında çıkar yolu bulamıyorum artık boş boş durup zaman öldürmekten başka bir şey yapamıyorum. İçim daralıyor.

27 yaşındayım, bir ay sonra kpss sınavım var son vakitler sıkı bir şekilde ders çalışmam gerekirken özellikle son bir haftadır modumu düşüren bir ton olayla karşılaştım.
Dünkü konum akrabamla ilgiliydi bugünkü ise anne babamla ilgili. Akrabayı zaten takmıyorum artık ama annem için ne yapmam lazım bilmiyorum.

Babamdan Allah binlerce kez razı olsun, onun gibi bir babam olduğu için hep şükrettim en büyük destekçim oldu hep ama annem için maalesef aynı şeyleri söyleyemeyeceğim.
Son zamanlarda sürekli rahatsız ediyor, boş şeylere takılıp ben masa başında ders çalışırken habire bölüyor, komşudan ordan burdan bahsediyor, babamla tartışmasını anlatıyor vs sebebi;
Benim çoğu zaman babama hak vermem ve kendisinin yanlışlarını da söylemem, gerçekten de yeri gelir annemi de savunurum ama bu çok nadir olur maalesef çoğunlukla annem haksız olur gereksiz tartışma çıkarıp babamın kendisini zorluk çıkarmadan boşamasını istediği için nispet yapıyor bir nevi, bıksın da hemen boşasın, özgür kalsın öyle kafasına göre iş çevirsin istiyor ama gerek yok zaten babam da bıktı annemin saçma huylarından. Zorluk çıkaracak bir adam değil. İstese yarın boşanır.
Sınavımı bekliyor sırf sarsılmayayım diye. Ben bu konuyu da konuştum babamla arkadaş gibiyiz. Ben seni bekliyorum kızım bilmediğin çok şey var artık çekemiyorum anneni, kafana takma dersine bak inşallah güzel puan alırsın vs der durur.
Hep orta yolu bulma derdindeydim, annem her konuda ne olursa olsun sırf kendi egosu olsun, ona hak verilsin diye beni habire dersimden etsin diye odamın kapısını günde en az 4-5 defa açar içeri girip boş muhabbetler eder bahsettiği şeylerin çoğu da babamı kötüleme amaçlı. Resmen yaptığı nispet yani şunu demek istiyor:
Sen babanı hep haklı bul bak böyle böyle oldu şunu dedim kızdı bana vs gündelik şeyler ve hepsi zamanımı alacak kadar önemli değil. Önemli olsa zaten kesinlikle vakit ayırırım dinlerim yapmadığım şeyler değil.
İstiyor ki kendisini destekleyeyim sadece, babam ortada kalsın yıllardır babama kötü deyip durdu ama o kadar sorumlu bir adam ki anlatsam sayfalar sığmaz yaptığı fedakarlıkları ama annem hâlâ memnun değil çünkü aklında başka biriyle evlenmek var, boşanıp evlenmek istiyor biriyle ( annem 53 yaşında şu an) saygı duydum hep, tamam evlenirsin anne dedim ama annemden başta ders konusu olmak üzere birçok konuda anlayış göremiyorum. Yıllar önce bu kadar değildi ama kpss benim için çok önemli dememe rağmen hiç değişmiyor.
O kadar istedim ki anne - kız oturup sakince konuşmayı, dertleşmeyi, sarılmayı ama yok yaklaşık 10-15 senedir annemin bana içten sarılıp öptüğünü hatırlamam mesela.

Şehir dışında üniversite okudum eve döndüğümde bile özlemediğini hissederdim.
Çok ağrıma giderdi ama alttan alırdım. Her neyse çok uzar diye bahsedemediğim şeyler var çok fazla.

Kısacası ben annemde bana karşı sevgi göremiyorum sadece maddi imkanı olmadığı için şu an bekliyor beni ve bunu da yansıtıyor bana.
Her şeye rağmen çoğu şeyi yutup üzerimde hakkı var diye anneme;

Ben seni ortada bırakmam anne, biraz daha sabret düzenli bir maaşım da olur Allah'ın izniyle, destek olurum sana ayrılırsın babamdan karakterleriniz uymuyor olabilir anlaşamıyorsunuz biliyorum ama her gün bıktım anlatma bunları, kafamı dolduruyorsun sınavım bitsin bari Allah rızası için kafamı doldurma artık son vakitleri stresliyim diye bir ton şey dememe rağmen garezi var gibi istisnasız her gün yine kafamı meşgul ediyor.
Ders başında tüm gün oturup bir gram ders çalışamamaktan o kadar sıkıldım ki anlatamam.
Dün de ağladım bugün de.
Çok mu zor bir evlada destek olmak sadece manevi destek istiyorum zor mu bu arkadaşlar?
Ne yapmam lazım bir fikir verin lütfen.
Sınava bir ay kaldı diye elim kolum bağlı. Bir yandan stres bir yandan onun beni bir evlat gibi değil arkadaş gibi görmesi artık çok bunalttı.
Onca laf anlattım ne yapabilirim ki daha aklıma hiçbir şey gelmiyor.
Sınavdan sonra ikisi de ayrılacaklar zaten ve ben annemin (dinlerse inşallah) psikolojik tedavi görmesini de istiyorum ama şu an için ne yapmam gerek onu bilmiyorum.
Kızıp bağırınca vicdan yapıyorum annem sonuçta diyorum ne gerek vardı ama o da beni mahvediyor kafama takıyorum tüm günüm berbat geçiyor artık bıktım usandım.

.
.
.

Annenle babanın durumu yeni değil ki sen neyine stres oluyorsun. Son 3 aydır burada kpss çalışan onlarca kadın kıldan tüyden sebepler ile ders çalışamıyorum diye buraya konu açtılar.
Arkadaşım ders çalışmak için üniversitelerin kütüphaneleri 24 saat açık kaldır konu git orada çalış.
Ben de böyle konuları görünce aklıma benim ev arkadaşım geliyor. Finallere çalışacağı son hafta dip köşe temizlik yapardı. Evet kpss zor sinav otur calis gercekten insan bunaliyor. Ana annen olmasa bu sefer başka şeye takacak gibisin.

Diyorum ya her şeyi burada anlatamıyorum.
Annem çok kez kalbimi kırdı çok kez ders başında ağlattı.
Beni sevsin de demiyorum, bu saatten sonra gerek de yok ama sadece sınava bir ay kala kafamı rahat bıraksın bari.
Kütüphane yok maalesef yakınımda.

Uzaktaki kütüphaneye gidebilirsin. Sakin bir kafeye gidebilirsin.havalar sıcak parka bile gidebilirsin. Bir komşuna gidebilirsin. Bu ülkede tek göz odada tüm aile yaşayan çocuklar üniversite sınavlarinda başarı sağlıyor. Bunlar bahane gibi geliyor.

Bir de bu 2. Konunmus burada. Diğer konunü da hatırladım. Yenge hanıma cahil dedik moral verdik sana. Eee bu sefer ne diyelim. Tamam annen de kötü bir anneymis mi diyelim. Ders çalışmaya fırsat bulamıyorum diye üzülen bir insanın kk da konu açıp mesajlarla ugrasmasi da enteresan geldi.

Hiçbir yorumumu okumadığınız çok belli oluyor.
Bakın aşağıda alıntıladım. Defalarca herkese aynı açıklamayı yapamam malum vaktim değerli.
Molalarımda ve gece dersi bıraktığım vakitlerde girebiliyorum
Annemi hiçbir yerde karaladığımı düşünmüyorum kesinlikle.
Elimden geleni yaptım ona karşı ve yorumları okusaydınız aralarda nelerden bahsettiğimi de anlardınız.
Annemin kişiliğini bilmediğiniz için böyle düşünmüşsünüz doğal olarak ama size böyle yansımış galiba.
Tabiki herkesin sorunları olur tek sorunlu benim ailem değil.

Benim annem 9 aylıkken minibüsle köye yollamış tek başıma, minibüsten birine vererek ve bunu anaannemle birlikte yapmış. Evet sorunları vardı babamla ama evlat olarak da bizi babam kadar sevmedi. Önem verseydi bana korkardı.
Babamı cinnet noktasına getirmiş bu olay.

Diyorum ya buraya her şey yazılmıyor. Zaten kelimelerle anlatamam.

Her anne, anne olamıyor
Her baba da baba olamıyor maalesef.

Keşke herkes gerekliliğini yapsa da sadece çocuk yapmakla iş bitti sanmasalar.

Kısacası ailevi sebeplere yönelik yorum yapabilmek zor oluyor gerçekten.
Ben herkesin beni anlayabileceğini de düşünmüyorum zaten.
Sağ olun.

Seni anlamaya çalıştım anlayamadim arkadasim. Çünkü 27 yasindasin. Ben 6-7 yaslarimdayken annemden nefret ederdim,cunku babama resmen asiktim. Annem giderse biz cok mutlu oluruz diye dusunurdum. Bildigimiz annemin kumasi gibiydim. Ama diyorum ya cocuktum daha. Galiba sen pek büyüyememişsin. Bu arada hayat kpss den ibaret degil. Annene sabirlar diliyorum. Ve kizi yaninda olmadığı icin üzüldüm kadina.

Annenle babanın durumu yeni değil ki sen neyine stres oluyorsun. Son 3 aydır burada kpss çalışan onlarca kadın kıldan tüyden sebepler ile ders çalışamıyorum diye buraya konu açtılar.
Arkadaşım ders çalışmak için üniversitelerin kütüphaneleri 24 saat açık kaldır konu git orada çalış.
Ben de böyle konuları görünce aklıma benim ev arkadaşım geliyor. Finallere çalışacağı son hafta dip köşe temizlik yapardı. Evet kpss zor sinav otur calis gercekten insan bunaliyor. Ana annen olmasa bu sefer başka şeye takacak gibisin.

Uzaktaki kütüphaneye gidebilirsin. Sakin bir kafeye gidebilirsin.havalar sıcak parka bile gidebilirsin. Bir komşuna gidebilirsin. Bu ülkede tek göz odada tüm aile yaşayan çocuklar üniversite sınavlarinda başarı sağlıyor. Bunlar bahane gibi geliyor.

Bir de bu 2. Konunmus burada. Diğer konunü da hatırladım. Yenge hanıma cahil dedik moral verdik sana. Eee bu sefer ne diyelim. Tamam annen de kötü bir anneymis mi diyelim. Ders çalışmaya fırsat bulamıyorum diye üzülen bir insanın kk da konu açıp mesajlarla ugrasmasi da enteresan geldi.

Bu da yine başka bir arkadaşa yaptığım yorum alıntıladım bunu da..
Evet zaten artık sadece şu son bir ayı nasıl değerlendirmem gerektiğini düşünüyorum yeterince meşgul oldum ailevi sebeplerle.
Keşke anlasabilen insanlar olsaydı da sadece kendimi dusunebilseydim ama o kadar zor ki bu evde.
Kütüphane yok bulunduğum yerde yıllar once kapatıldı. Evden başka yerde de derse odaklanamıyorum zaten bu yüzden artık susup sadece ders çalışmaya yöneleceğim.
Zaten annem de
"babanla aramı düzeltme boşayacağım onu görsün gününü" dedikten sonra ben artık çok dahil olmuyorum ki bir evlat olarak elimden geleni yaptım artık bundan sonrası sınava kaldı.
İkisi de mutlu olsun ben de sınavı kazanayım da her türlü desteği zaten sağlarım.
Umarım her şey yoluna girer.

Dünyanın en zor şeyidir anlaşılabilmek ve ben zaten herkesin beni aynı oranda anlamasını beklemiyorum.
Benim istediğim çözüm odaklı fikirlerdi.
Yanlış anlaşılmış bayağı...

Bence abartiyorsunuz. Bosanacaklarsa bosansinlar 5 yasinda cocuk musunuz? Zaten biliyorsunuz bosanacaklarini. Acsin yarin babaniz davayi. Bu uzatma neden? Diger kisma gelince de odanizi kitleyin. Olmadi tersleyin. Agzini acar acmaz odadan gonderin. Hepimiz gectik o yollardan. Agkayacak birsey yok. Gercekten calismak istiyorsaniz bahanelerinize saklanmayin bence. Sinav stresiyle biraz abartiyorsunuz gibi geldi bana olaylari. Allah gonlunuzdeki yeri kazanmanizi nasip etsin.

Bunun cevabını da yazmıştım bir yorumumda inşallah bulabilirsem alıntı yapayım.

Ayrıca bahane yapsaydım buraya konu açmaktansa dersi bırakıp gezip tozmayı seçer, dersi bırakırdım.
Meslek lisesi mezunu olarak mühendis olabildiysem KPSS'yi de kazanırım nasipse.
Teşekkür ederim.

O yorumu bulunca tekrar alıntılarım.
Bence abartiyorsunuz. Bosanacaklarsa bosansinlar 5 yasinda cocuk musunuz? Zaten biliyorsunuz bosanacaklarini. Acsin yarin babaniz davayi. Bu uzatma neden? Diger kisma gelince de odanizi kitleyin. Olmadi tersleyin. Agzini acar acmaz odadan gonderin. Hepimiz gectik o yollardan. Agkayacak birsey yok. Gercekten calismak istiyorsaniz bahanelerinize saklanmayin bence. Sinav stresiyle biraz abartiyorsunuz gibi geldi bana olaylari. Allah gonlunuzdeki yeri kazanmanizi nasip etsin.

Bunun cevabını da yazmıştım bir yorumumda inşallah bulabilirsem alıntı yapayım.

Ayrıca bahane yapsaydım buraya konu açmaktansa dersi bırakıp gezip tozmayı seçer, dersi bırakırdım.
Meslek lisesi mezunu olarak mühendis olabildiysem KPSS'yi de kazanırım nasipse.
Teşekkür ederim.

O yorumu bulunca tekrar alıntılarım.
Kazanirsiniz insallah. Bir muhendis olarak atanmanin zorlugunu kpss nin stresini bende cok iyi bilirim. Ama bu stresle biraz kafanizda buyutuyorsunuz gibi geldi bana. Derse bi yarim saat mola verin bi annenizle cay kahve icin o ara bol bol konussun. Sonra donun calisin bu sayede zort pirt bisey anlatma istegi de duymaz. Iliskinizi de iyi yonde etkiler belki. Ha cekemem diyorsaniz kutuphaneye gitmeyi deneyin mesela. Sizde bunalmissiniz..

Çoklu alıntı ile seçtim önceki yorumlarımı tüm cevaplar var içinde bakabilirsiniz.
Ben annemi çok severdim inanın hatalarına rağmen çok severdim ama yıllar geçtikçe daha olgun düşündükçe çok büyük yanlışları olduğunu fark ettim.
Vefa borcum var anneme evet katlandı babamı sevmediği halde yaşadı aynı evde kaldı aç kalmadık yedirdi içirdi ama şimdi o iyiliklerini bile bir bir götürüyor.
Bir anne öz evladına psikolojik baskı yapmaktan hoşlanır mı?
Hem maddi hem manevi beklentisi var ama maddi olanı zaten sınavla birlikte verebilirim şu an zaten hiç bir şeyim yok.
Destek olup
"olur kızım hadi çalış dersine, takma kafana bizi, Allah emeğini boşa çıkarmasın" gibi lafları duymamak bunalttı beni.
Babamın ağzından dua eksik olmaz.
Ama annnemden 1 hayır duası alamıyorum. Tamam etmesin ama Allah için rahat bıraksın şu bir ay.
O kadar diyorum ki resmen dilimde tüy bitti.
O yüzden işin içinden çıkamıyorum yaa buraya yazdım son çare.
Aile büyüklerinden bir tek annemin babası kaldı o da hiç sorumlu bir adam değildir.
Bugün babalar günü anne dedim haber verdim ki belki arar diye dedemi hııı babalar günü mü dedi durdu.
Yani ben gerçekten evlat olarak her şeyi denedim anneme karşı tek yapamadığım para verememek o olsa zaten bu durumda olmayacağız.

Çok teşekkür ederim.
Ben zaten planlı programlı bir insanımdır elimden geleni yapiyordum taa ki son 2 ay kala tüm motivasyonum düştü. Kaldıramadığım bir sürü şey oldu artık içime ata ata doldum.
Şu bir ay bir an evvel geçsin istiyorum ve kazanamama ihtimalini bile aklıma getirmek istemiyorum düşündükçe bunalıyorum bu evde bir sene daha duramam çünkü.
Elimden geleni yapmaya çalışacağım zaten bir süre ara verdiğim için toparlamam gerek konularım çok fazla birikti.
İlk kez lisans kpss'ye gireceğim ve işi bitirmek istiyorum.
Mühendislik olmasa bile düz memurluk düşünüyorum başka çıkar yolum kalmadı çünkü.
Ne mutlu size atanmışsınız,
Rabbim bana ve emek edip sınava giren herkese yardım etsin inşallah.

Ne yazık ki küçük bir yerdeyim ve ev dışında da ders çalışamıyorum odaklanma problemim de var zaten odamda gayet rahatım ama tek sıkıntı kafamın dolması...
Sınava az bir zaman kala annemin yaptığı davranışlar.
2 gündür çok kötüydüm ağladım durdum ama şimdi rahatladım buraya da yazarak biraz daha dayanırsam halledeceğim inşallah.
Kazanirsiniz insallah. Bir muhendis olarak atanmanin zorlugunu kpss nin stresini bende cok iyi bilirim. Ama bu stresle biraz kafanizda buyutuyorsunuz gibi geldi bana. Derse bi yarim saat mola verin bi annenizle cay kahve icin o ara bol bol konussun. Sonra donun calisin bu sayede zort pirt bisey anlatma istegi de duymaz. Iliskinizi de iyi yonde etkiler belki. Ha cekemem diyorsaniz kutuphaneye gitmeyi deneyin mesela. Sizde bunalmissiniz..
Kesinlikle çok bunaldım ama iki gün öncesi gibi de değilim çok şükür.
Her günüm bugünkü gibi geçse çok güzel hakkından geleceğim sınavın inşallah.

Teşekkür ederim.
Rabbim herkesin gönlündekini nasip eder inşallah.

Bu arada tek bir soru cevapsız kaldı onu şu an bulamadım yorumlarımda da

Şu an boşanmama sebepleri annemin babama maddi yönden bağlı olması ve benim sınavım varken ayrılmaları sınavıma az bir zaman kala planımı bozar, odaklanamam diye korkuyor babam.
Bir de tüm İşler bana kalacak çünkü babamın iş yeri evin önünde. Hem iş hem ev hem kpss yürütemem ve bu sefer sınava geç kalırım.
Bu yüzden ben kazanırsam inşallah babam işi de bırakacak.
Zaten hasta olduğu için hiç istemiyorum çalışmasını da ama maddi açıdan çalışması şart bu sene.
Düzen bozulsun istemiyorum derken sadece sabretmek kalıyor bana şu son 1 aylık zamanda.

Hep dua ediyorum.
İnşallah alnımın akıyla çıkarım bu işin içinden.

Anneniz galiba sınavı kazanmanızı istemiyor bunun için sizi rahatsiz ediyor anlattiginiz karaktere göre bunu anladim ben ama neden kazanmanizi istemesin? Bunu yalnizca siz bilebilirsiniz. Çok fesat mi düşünüyorum acaba aklima şöyle bişy geldi acaba annenizin evleneceği adam sizi istemiyor diye, anneniz sınavı kazanmamanızı sağlayıp ondan nefret edip onun yaninda yaşamayın diye yapiyor olabilir mi tüm bunları?

Kusura bakmayin,anneniz babaniz da olsa aile iliskilerini bilemezsiniz. Ben de bekarken annemle hic anlasamaz, evlensem de kurtulsam diye dusunurdum. Babamsa naif, anlayisli, etliye sutluye karismayan bir adamdi. Evlendikten sonra annemle daha yakin olduk, evlilik hayati hakkinda konusmaya basladik ve anlattiklarina o kadar sasirdim ki babam su an bir es olarak cekilmez biri ve annem nasil cekmis, nasil bunca seyi basarmis hayret ediyorum.
Gozumdeki o surekli soylenen, otoriter, herkesi yonetmeye calisan, bir tek kendi derdi varmis gibi onemsemeyen, beni degersiz hissettiren insan gitti yerine cok cileler cekmis ama ayakta kalmis biri geldi.
Ders konusunda tavsiyem odanizin kapisini kitleyin, bunu da belirtin ben musait olunca acarim gelirsiniz onun disinda kimse konusmasin zaten kalmis 1 ay diye.

Anneniz galiba sınavı kazanmanızı istemiyor bunun için sizi rahatsiz ediyor anlattiginiz karaktere göre bunu anladim ben ama neden kazanmanizi istemesin? Bunu yalnizca siz bilebilirsiniz. Çok fesat mi düşünüyorum acaba aklima şöyle bişy geldi acaba annenizin evleneceği adam sizi istemiyor diye, anneniz sınavı kazanmamanızı sağlayıp ondan nefret edip onun yaninda yaşamayın diye yapiyor olabilir mi tüm bunları?
Annemin kendince yöntemlerinden biri, bize zıt gitmek ve babamı bıktırıp onun kendisini kolayca boşayabilmesi. Yani babamın boşanma konusunda ona zorluk çıkarmamasıymış amaç.
Bunu bana sık sık söyler canımı sıkar zaten ama artık duyarsızlaştım hep aynı şeyleri duymaktan.
Babam zorluk çıkarmayacak aksine o zaten istiyor boşanmayı. Babamın şu an tek istediği benim bunalmamam ve sınavımın iyi geçmesi.
Düzenim bozulsun istemiyor.
Çok az bir süre kaldı çünkü.
Ben de defalarca anneme
Babam zorluk çıkarmayacak ki kendisi de istiyor zaten ama o sınavdan sonra istiyor dedim.

Kusura bakmayin,anneniz babaniz da olsa aile iliskilerini bilemezsiniz. Ben de bekarken annemle hic anlasamaz, evlensem de kurtulsam diye dusunurdum. Babamsa naif, anlayisli, etliye sutluye karismayan bir adamdi. Evlendikten sonra annemle daha yakin olduk, evlilik hayati hakkinda konusmaya basladik ve anlattiklarina o kadar sasirdim ki babam su an bir es olarak cekilmez biri ve annem nasil cekmis, nasil bunca seyi basarmis hayret ediyorum.
Gozumdeki o surekli soylenen, otoriter, herkesi yonetmeye calisan, bir tek kendi derdi varmis gibi onemsemeyen, beni degersiz hissettiren insan gitti yerine cok cileler cekmis ama ayakta kalmis biri geldi.
Ders konusunda tavsiyem odanizin kapisini kitleyin, bunu da belirtin ben musait olunca acarim gelirsiniz onun disinda kimse konusmasin zaten kalmis 1 ay diye.
Yok yanlış anlamışsınız.

Ben asla evlensem kurtulsam diye düşünmedim mesela, aksine evlilikten korktuğumu çoğu kez anneme de babama da söylerim.
İkinizin sorunlarını görünce korkuyorum artık evlilikten derim.

Annemin annelik konusunda çok eksikleri var maalesef artık beklentimi azaltmaktan başka çare bulamadım.
Mesela bakın siz demişsiniz ya evlendim annemi anladım diye.
Bende durum tam tersi.
Büyüdüm ve annemin ne kadar büyük haksızlıklar yaptığını anladım.
Yıllarca babamı kötüledi annem ama meğer babam haklı tarafmış. Her konuda degil tabiki babamın da yanlışları olmuş ama 27 yaşında daha da iyi anladım ki annem maalesef çok daha anlayışsızmış.

Son düzenleme:
Yok yanlış anlamışsınız.

Ben asla evlensem kurtulsam diye düşünmedim mesela, aksine evlilikten korktuğumu çoğu kez anneme de babama da söylerim.
İkinizin sorunlarını görünce korkuyorum artık evlilikten derim.

Annemin annelik konusunda çok eksikleri var maalesef artık beklentimi azaltmaktan başka çare bulamadım.
Mesela bakın siz demişsiniz ya evlendim annemi anladım diye.
Bende durum tam tersi.
Büyüdüm ve annemin ne kadar büyük haksızlıklar yaptığını anladım.
Yıllarca babamı kötüledi annem ama meğer babam haklı tarafmış. Her konuda degil tabiki babamın da yanlışları olmuş ama 27 yaşında daha da iyi anladım ki annem maalesef çok daha anlayışsızmış.
Benim anlatmak istedigim farkli. 28imde evlendim, evlenene kadar annem benim icin kotu bir anne, ayrim yapan bir anne, despot bir anneydi. Babam daha naif gorunurdu gozume. Evlenip ise girip o sorumluluklarin altina girmeden anneleri anlamak sanirim mumkun olmuyor cunku bir cok sey yasiyorsunuz ve tipki o begenmediginiz anneniz gibi davraniyorsunuz. Sizin de fikirleriniz degisebilir, bakisiniz farklilasabilir.

Konuda en çok takıldığım nokta dışarıda ders çalışamaman. Kütüphanede, evde çalıştığımdan çok çok daha verimli ders çalışıyorum ben. Hiçbir dikkat dağıtıcı öge yok etrafta çünkü. Bence buna yönel. 1 ay kalmış, evde verimli çalışamayacaksın belli ki.

X