Yöresel Tarif Yeşil Fasulye Turşu Kavurması

Yöresel Yemekler

isabel

Kuzey Ege
Yönetici
Super Moderator
Anneler Kulübü
6 Mart 2012
17.731
27.732
48
20201220_162145.jpg

Mısır ekmeğini :KK56:yapınca yanına muhlamadan sonra sevdiğim bir diğer Karadeniz lezzeti olan turşu kavurması yaptım. Nasıl nir bir keyifli anlatamam..
Turşuda kendi yaptığım olunca yemelere doyamadım...

Malzemeler​

• 500 gram fasulye turşusu
  • 1 adet büyük boy kuru soğan
  • 3 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 2 yemek kaşığı tereyağı
  • 2 diş sarımsak
  • 1 çay kaşığı pul biber
  • 1 çay kaşığı tuz

Yapılışı :

Fasulye turşumuzu eğer tuzlu ise bir süre soğuk suda bekletiyoruz, değilse fasulye turşularını süzüyoruz ve verev bir şekilde iri iri doğruyoruz..

Soğanları ince ince yarım halka şeklinde doğruyoruz ve derince bir tavada ısıttığınız zeytinyağı ve tereyağında, soğanlar pembeleşene dek güzelce kavuruyoruz.

Fasulyeleri ilave edip kavurmaya devam ediyoruz..

Sarımsakları bir havanda eziyoruz ve üstüne ekliyoruz. Birkaç dakika daha kavurduktan sonra pul biber, gerekiyorsa tuz da ekliyoruz ve altını kapatıyoruz..

Sıcak ya da soğuk istediğiniz şekilde servis edebilirsiniz.

Afiyet Olsun...

20201220_162219.jpg

20201220_162131.jpg

Turşunun tarifini de yazar mısınız internette bi çok tarif var insan hangisine guvenecegine karar veremiyor fikir olur ayrıca 😊

Mısır ekmeğini :KK56:yapınca yanına muhlamadan sonra sevdiğim bir diğer Karadeniz lezzeti olan turşu kavurması yaptım. Nasıl nir bir keyifli anlatamam..
Turşuda kendi yaptığım olunca yemelere doyamadım...

Malzemeler​

• 500 gram fasulye turşusu
  • 1 adet büyük boy kuru soğan
  • 3 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 2 yemek kaşığı tereyağı
  • 2 diş sarımsak
  • 1 çay kaşığı pul biber
  • 1 çay kaşığı tuz

Yapılışı :

Fasulye turşumuzu eğer tuzlu ise bir süre soğuk suda bekletiyoruz, değilse fasulye turşularını süzüyoruz ve verev bir şekilde iri iri doğruyoruz..

Soğanları ince ince yarım halka şeklinde doğruyoruz ve derince bir tavada ısıttığınız zeytinyağı ve tereyağında, soğanlar pembeleşene dek güzelce kavuruyoruz.

Fasulyeleri ilave edip kavurmaya devam ediyoruz..

Sarımsakları bir havanda eziyoruz ve üstüne ekliyoruz. Birkaç dakika daha kavurduktan sonra pul biber, gerekiyorsa tuz da ekliyoruz ve altını kapatıyoruz..

Sıcak ya da soğuk istediğiniz şekilde servis edebilirsiniz.

Afiyet Olsun...

Ellerine sağlık ablacım enfes görünüyor 😋

X