Yetersiz Süt, mama takviyesi, biberon reddi🥺

miseyyy

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
5 Mayıs 2012
77
35
Merhaba hanimlar... ilk oğlumu 2 yaşına kadar emzirdim (mama takviyesi olmadan).

Şimdi ise 5 aylık bebeğimin mama takviyesi almasi gerektiğini söyledi pedagok doktorumuz. Bebeğimin kilo alımı düşük. Zaten son 1.5 aydır sütümün bayağa azaldıgını hissediyorum fakat oğlum memeyi bırakınca hiç ağlamıyordu o yüzden açmı değilmi anlamıyordum...

fakat şöyle bir sorunumuz var, minik sıpam biberonu redd ediyor. Emzik dahi sevmedi zaten...bugün annemle bir şekilde az da olsa biberon vermeye calıştık ama hep ağladı ve öğürüp durdu.. emzirme hemşireden randevu aldım çünki bu yavruyu da emzirmeyi istiyorum

biberon reddi yaşayan anneler varsa, nasıl alıştırdınız bebişlerınızı merak ettım? Varmı tavsiye ve ya tüyolarınız? Randevum henüz belli değil. Doktorumuz bazı ilaçlar anne sütü yapıyor hemşire bilgilendirir dedi..

Bu saatte uykusuz bi anne dahaBende sutten kesmeye calisiyorum.su saat oldu hala uyumadim.benim kizimda biberon istemiyo.bakalim ne tavsiyeler gelecek.Allah yardimciniz olsun.

5. Ayda kilo alımı zaten azalır bu normal, yavaş yavaş ek gıdaya başlarsanız zaten kilo alımı toparlar. Bu saatten sonra mamaya biberona başlanmaz ki nasıl bir uzman bu gittiğiniz kişi. Pedakok diye bişe yok pedagog hiç yok, her doktor da bu anlamda doğruyu söyleyemeyebiliyor ben çocuk doktorunuzı değiştirin diyorum.

Günde bir öğün yoğurt meyve ile başlayın, altıncı ay bitince de tamamen ek gıdaya geçersiniz

Miss gibi anne memesi ve sütü varken biberonu reddettiği için kuzunuzu alnından öpüyorum bence doktordan daha zeki

Canım yanlış yazdım biz Canada da yaşıyoruz ve çocuk doktorumuz üniversite hastahanesinde. Ben de anlamadım çünki aç bebek ağlamazmı?? Kilosu %40 olduğu için düşükmüş...Bebeğım güzel uyuyor, göz teması kuruyor gülüyor ediyor... ben de anlamadım

İlk çocuğum 3 aylıkken aynı durumu yaşadım araştırma yaparken malt içeceğine rastladım kullandım iki ay icinde mamayı bırakmamızı söylemişti doktorumuz gerçekten işe yarıyor eczanelerde ve marketlerde bulabiliyorsunuz. Emzirme kambıda yaptım bunu da araştırabilirsiniz size uygun gelirse yapabilirsiniz bol sütünüz olur inşallah.

Siz yoğurt/mevsim meyvesi başlayın. Benim doktorum altıncı ayda şehriye/tarhana/ yayla çorbasına da başlatmıştı. Bunları tadımlık verince bile kilosunu yükseltmişti. Çok istiyorsanız kaşık mamalara başlayın ama emen çocuğa biberon vermeye çalışmak bana göre çok doğru değil. Persentil değerleri nasıl ki. Kaç kilo doğdu şuan doğduğu kiloyu ikiye katladı mı mesela??

Amin valla her bebişin başka derdi oluyor. Allah daha büyük dert vermesin yavrulara❤
Bebeginizde sorun yokmuski.neye uzuldunuz anlamadim.anne sutu emzirdikce cogalir.bitme diye bisey olmaz.sutu artirici seyler tuketin.cocuk ac kalsa zaten anlarsiniz.bosuna uzmussunuz kendinizi.biberonuda almazsa almasin.baska ek.gidalarla takviye yaparsiniz.

Bu aydan sonra biberon tutmaz canım. Kaşık maması baslayabilirsin. Hiç ugrasma formül mama aldıysan onuda hazırladığın yiyecenlere katarsin besleyici olur.

Bebeğim 5430gr doğdu ama şimdi tam 7 kilo.. persentili %40 yani maalesef oldukça düşük

Bu aydan sonra biberon tutmaz canım. Kaşık maması baslayabilirsin. Hiç ugrasma formül mama aldıysan onuda hazırladığın yiyecenlere katarsin besleyici olur.
Çok güzel tavsiye, çok teşekkür ederim, hiç öyle düşünmedim direk formül ver dedi doktoru ek gıda içinde 6. Ayını bekle dedi

Demi... yani ek gıdaya bu kadar yaklaşmışken formül mama bilemedim zaten doğru düzgün içmedi de :)

Benim doktorum iki sipayi da 5. Ayda ek gidaya baslatti, bnmde sutum yetersizdi.
Bende sut fiskirtan sey ise kemik suyuna sebze corbasi.
Yani ne zaman icsem 1 saate goguslerim dolardi.
Biberon icin bisey diyemicem,tutmayan tutmuyor.
Kasik mamasi deneyin formul sutlerle hazirlanandan tut, suyla hazirlanan cesitleri var, bi suru degisik cesidi var, onlardan yer bnce.

Kesinlike deneyecegim. Esim et/kemik suyu icmedigi icin ben de uzun zamandir icmemistim...

Bebeğim 5430gr doğdu ama şimdi tam 7 kilo.. persentili %40 yani maalesef oldukça düşük

wuhuhuuueh masallah 5.5kilo cocuk dogurmak herkesin harci degil :)

alkolsuz bira ile sut arttirmayi deneyebilirsiniz.

ben benim bidigi 1 yasinda biberona baslatmistim. ilk almamisti 3 5 tane farkli biberon almistim en son lansinoh beğenip tutmustu. farkli farkli markalar alip sevecegi ucu bulabilirsiniz.

Tabiki uzman değilim ama katılıyorum size 4.ayda bile sütü azalanlara yavaştan takviyeye başlatıyorlar erkenmi değilmi tartışılır ama ek gıda mantıklı fakat yazarken şöyle düşündüm ek gıda ne kadar yiyecekki benim kızım ek gıda alırkende mamaya bağımlı yaşıyodu guzel yediği halde

Bak canim benim bebegimde 8 aylik . Sana tavsiyem biberona zorlama . 3 saate bir mutlaka emzir. Geceleri vs uyanmadigi zaman gigsundeki sutu pompayla cek ertesi gun kasikla ver. Ayrica 5 aylik bence gunde 1 ogun yogurt vermeye az az baslayabilirsin. Benim Sutumde ilk ay azdi 4 kilo dogan bebek 1 ayin sonunda 3.700 civariydi dusun. Simdi 8 aylik 9 kilonun ustunde ve hala cogunlukla anne sutu aliyor ek gida yi az miktarda yiyor
Bir de çocuk doktorunun tavsiyesiyle motilium hap kullandim cidden sutumde artti. Sut hormonu artiyor. Ben cay rezene humana malt içecekleri nin sut artirdigini dusunmuyorum 2 dogumumda da test ettim.

Evet değişik biberon denemem lazım herhalde çünki madella ve aventi beğenmedi paşam

Biberonu siz vermeyin. Sizin olmadığınız bir ortamda başka biri versin. Anne=meme şu anda onun için. Meme kaynağı gözünün önündeyken biberonu seçer mi hiç?
Ayrıca sütünüzün yettiğini düşünüyorsanız başka bir hekime daha gösterin bebeğinizi ve aylık kilo alımını. Belki de mama elzem değildir.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…