Yetersiz Süt, mama takviyesi, biberon reddi🥺

Tabiki uzman değilim ama katılıyorum size 4.ayda bile sütü azalanlara yavaştan takviyeye başlatıyorlar erkenmi değilmi tartışılır ama ek gıda mantıklı fakat yazarken şöyle düşündüm ek gıda ne kadar yiyecekki benim kızım ek gıda alırkende mamaya bağımlı yaşıyodu guzel yediği halde
Zaten ilk ek gıdaya geçişte çok az yedikleri için mutlaka anne sütü ya da işte dr dediği gibi anne sütü + formül ve ek gıda oluyor.
İlk bebişim yinede 2 yıl emdi ama bu afacan olacak herhalde ya da benim bi yerlerde yanlışım var :KK43:

Merhaba hanimlar... ilk oğlumu 2 yaşına kadar emzirdim (mama takviyesi olmadan).

Şimdi ise 5 aylık bebeğimin mama takviyesi almasi gerektiğini söyledi pedagok doktorumuz. Bebeğimin kilo alımı düşük. Zaten son 1.5 aydır sütümün bayağa azaldıgını hissediyorum fakat oğlum memeyi bırakınca hiç ağlamıyordu o yüzden açmı değilmi anlamıyordum...

fakat şöyle bir sorunumuz var, minik sıpam biberonu redd ediyor. Emzik dahi sevmedi zaten...bugün annemle bir şekilde az da olsa biberon vermeye calıştık ama hep ağladı ve öğürüp durdu.. emzirme hemşireden randevu aldım çünki bu yavruyu da emzirmeyi istiyorum 😫

biberon reddi yaşayan anneler varsa, nasıl alıştırdınız bebişlerınızı merak ettım? Varmı tavsiye ve ya tüyolarınız? ❤ Randevum henüz belli değil. Doktorumuz bazı ilaçlar anne sütü yapıyor hemşire bilgilendirir dedi..🧐
Ağzina emzik vereceksiniz, o atacak siz vereceksiniz, biraz zor ama birkaç günde alışır. Biberonu da emmezse iki dk sonra bir daha deneyin. Almazsa çay kasigiyla verin. Sık sık deneyin yani

Merhaba hanimlar... ilk oğlumu 2 yaşına kadar emzirdim (mama takviyesi olmadan).

Şimdi ise 5 aylık bebeğimin mama takviyesi almasi gerektiğini söyledi pedagok doktorumuz. Bebeğimin kilo alımı düşük. Zaten son 1.5 aydır sütümün bayağa azaldıgını hissediyorum fakat oğlum memeyi bırakınca hiç ağlamıyordu o yüzden açmı değilmi anlamıyordum...

fakat şöyle bir sorunumuz var, minik sıpam biberonu redd ediyor. Emzik dahi sevmedi zaten...bugün annemle bir şekilde az da olsa biberon vermeye calıştık ama hep ağladı ve öğürüp durdu.. emzirme hemşireden randevu aldım çünki bu yavruyu da emzirmeyi istiyorum 😫

biberon reddi yaşayan anneler varsa, nasıl alıştırdınız bebişlerınızı merak ettım? Varmı tavsiye ve ya tüyolarınız? ❤ Randevum henüz belli değil. Doktorumuz bazı ilaçlar anne sütü yapıyor hemşire bilgilendirir dedi..🧐
Nasıl yaparsınız bilgim yok ama ilac konusundü o ilaçlar bende hiçbir işe yaramadı 😔😔 Mecbur mama takviyesi yapıyorum..

Canım yanlış yazdım biz Canada da yaşıyoruz ve çocuk doktorumuz üniversite hastahanesinde. Ben de anlamadım çünki aç bebek ağlamazmı?? Kilosu %40 olduğu için düşükmüş...Bebeğım güzel uyuyor, göz teması kuruyor gülüyor ediyor... ben de anlamadım :KK43:
Benim bebeğim de emzirince bırakınca ağlamıyor, bezini günde 6 kere değiştiriyorum hatta bir süre bırkıyorum kendi kendinj eğleniyor.. Ama 1 haftalk kilo takibi yaptı doktor 1 haftada 170 g. Aldığını az olduğunu mama takviyesine devam etmemi istedi.. 😏😏😏 Bleki sizin doktorunuz da bu yüzden öyle söylemiştir..

Benim bebeğim de emzirince bırakınca ağlamıyor, bezini günde 6 kere değiştiriyorum hatta bir süre bırkıyorum kendi kendinj eğleniyor.. Ama 1 haftalk kilo takibi yaptı doktor 1 haftada 170 g. Aldığını az olduğunu mama takviyesine devam etmemi istedi.. 😏😏😏 Bleki sizin doktorunuz da bu yüzden öyle söylemiştir..
Aynen... benzer durumdayız canım.. peki mama takviyesine başladığından beri emzirmede problem oldumu senin için?

Ben sütumün azaldigini hissettigim zamanlarda incir kompostosu tükettim. Cok ise yaradi. Biraz cilginca ama birkac sayfa gezerken anne sutuyle yogurt , mama ,muhallebi vs yaptiklarini gordumm.
Benimki de biberon ve emzik almadi 🤷🏻‍♀️ 6 aylik olacagiz biz yavaştan başliyoruz ek gidalara

Aynen... benzer durumdayız canım.. peki mama takviyesine başladığından beri emzirmede problem oldumu senin için?
Yok canım benim bebeğim prematüre zaten küvezdeyken anne sütü yetmediği zaman mama veriyordular biberona da ordan alışkındı.. ama eve geldikten sonra sütüm artsın diye sürekli emzirince mama pek istemiyor.. Ben de biraz emzirip sonra mama veriyorm mamayı bırakınca tekrar biraz emziriyorum tekrar mama veriyorum.. Onda bile hepsini içmiyor mamanın.. bu pazartesi tekrar kilo takibi yapacağım gerekli olıma ulaştı mı merak ediyorum..

Kanada da hangi eyalette ikamet ediyorsunuz?Pediatrician doktorunuz mu bunu soyledi family doctor mu?Bulundugunuz eyalette varsa public nurse gidin emzirme konusunda mutlaka yardimci olurlar.Biberon konusuna gelince artik anne memesine benzer biberonlar var ,hic farkli biberon denediniz mi?avent,nano bebe,nuk bu markalarida bir deneyin derim.Walmartta bulabilirsiniz sanirim.Birde gida takviyesi olarak nestle ve gerber marka rice cereal baslayin.

Yok canım benim bebeğim prematüre zaten küvezdeyken anne sütü yetmediği zaman mama veriyordular biberona da ordan alışkındı.. ama eve geldikten sonra sütüm artsın diye sürekli emzirince mama pek istemiyor.. Ben de biraz emzirip sonra mama veriyorm mamayı bırakınca tekrar biraz emziriyorum tekrar mama veriyorum.. Onda bile hepsini içmiyor mamanın.. bu pazartesi tekrar kilo takibi yapacağım gerekli olıma ulaştı mı merak ediyorum..
İnşallah tombiş tombiş sonuçlar alırsınız❤️

Bana da sizin aylarıniz da mama demişlerdi ben vermedim güzel emerdi, ek gıdaya geçtiğinde de güzel yerdi ama hep zayıf bebekti.
Saglikliydi bu arada, çok hareketliydi.
Ben başka Dr a daha danıştım ve vermedim hiç.
Zaten bebekliginden beri emzik almadı, biberon da almazdı, mamayı da kusardi 😁
İstesem de veremezdim, anca siringayla yada kaşıkla olabilirdi çok elzem olsaydı tabi.

Güle güle büyüsün kuzucuk inşallah 🙏

Kanada da hangi eyalette ikamet ediyorsunuz?Pediatrician doktorunuz mu bunu soyledi family doctor mu?Bulundugunuz eyalette varsa public nurse gidin emzirme konusunda mutlaka yardimci olurlar.Biberon konusuna gelince artik anne memesine benzer biberonlar var ,hic farkli biberon denediniz mi?avent,nano bebe,nuk bu markalarida bir deneyin derim.Walmartta bulabilirsiniz sanirim.Birde gida takviyesi olarak nestle ve gerber marka rice cereal baslayin.
Merhaba, Alberta'dayim. Pediatrician soyledi evet.. simdiye kadar madella ve avent denedim. Annem de dr.brown almis onu da yarin deneyecegim ins. Evet rice cereal icin herhalde vaktimiz geldi artik..

benim hem kızım hem de oğlum biberon ve emziği reddetti. kaşıkla başladık bizde, ilk dönemlerde ince enjektörlerle ağzının içine boşaltıyordum biraz büyüyünce kaşığa geçtik.

Tabiki uzman değilim ama katılıyorum size 4.ayda bile sütü azalanlara yavaştan takviyeye başlatıyorlar erkenmi değilmi tartışılır ama ek gıda mantıklı fakat yazarken şöyle düşündüm ek gıda ne kadar yiyecekki benim kızım ek gıda alırkende mamaya bağımlı yaşıyodu guzel yediği halde

Anne sütü yeteri kadar alıyor bence baksanıza gayet güzel uyuyormuş sıkıntısı yokmuş tek problem az kilo alması. Bana göre kilosu da sıkıntı değil aslında çünkü çok iyi doğmuş o yüzden de genelde az kilo almış olabilir, bence tadımlara başlaması en mantıklısı. Biberona mamaya alışıp anne memesini bırakadabilir ki bence bu riski almaya değmez

artik bebeginiz buyudugu icin daha cok aut cektiginden gogusleriniz dolu dolu olmaz ama daha doyurucu olur sutunuz sut cocuk emdikce gelir
mamaya alisirsa meme reddide yasayabilirsiniz.
kac kilo cocugunuz ?

benim kızım 4 aylıkta memeyi reddetti tutmadı bi daha... biberon denedim almadı hemde defalarca. kaşıkla verdim gece bile uykunun içince kaşıkla verdim mamayı ve ek gıdaya geçmiş olduk yavaş yavaş

5.5 kilo mu maşallah :) ama evet doğum kilosunu katlaması gerekirdi yetersiz sütünüz. El gıdaya başlayın yavaştan gün için de de sık sık emzirip bir iki kez formül mama verirsiniz. Ek gıdaya tamamen geçincede mamayı bırakırsınız. Eds diye bir yöntem var ince bir beslenme hortumunun bir ucunu kendi memenize bir ucunu biberona takıyorsunuz bebek hem göğsünüzü emiyor hemde mamayı içmiş oluyor. Bu saatten sonra biberon vermezdim ben olsam. Bu yöntem sizi ek gıdaya tamamen geçene kadar idare eder. Sonrasında emzirebilmeniz için. Süt yapan ilaçlar Türkiye de yasak kalp bozukluklarına yol açtığı için.

Süt bebek emdikçe ve su tükettikçe artar. Bu aydan sonra haklı olarak bebek biberon istemez. Biberona alıştırırsanız da memeyi bırakma ihtimali çok yüksek. Ağlamıyor ve sağlığı da yerinde ise bence mama takviyesine hiç başlamayın. Doktor daha iyi bilir ama bazı doktorlar yoktan yere bebeklere mama veriyorlar. İsterseniz emzirme yanlısı bir iki doktora daha danışın, gerçekten gerekli miymiş mama takviyesi. Emzirmek istiyorsanız mama takviyesine başlamanız sütünüzü daha da azaltır.
İyi bir emzirme danışmanı bulun.
Bebeğinizin sağlığı için illa mama takviyesi gerekiyorsa, biberon ile değil (biberona alışırsa meme reddi yaşarsınız), eds yöntemi ile ya da kaşıkla besleyin.

X