Yıllardır çalışmayan erkek

Şunuda yazayım teyzeniz diyelim evlendi,çoluk çocuk oldu, dayanamadı ve boşanmak istedi.Bu adam teyzenizden hem tazminat hem nafaka talep edebilir.Öğretmen olan teyzenizin maaşından adama nafaka kesilir, hatta ve hatta kira aldığı evlerin kirasınıda gösterir böyle sağlam güzel bir nafaka alır.Evilikte edinilen mallar zaten ortak ama öncesinde elde ettiklerinden kazandığı gelirden bile hak talep edebilir.Evlenirim çocuğu yaparım olmadı boşar kurtulurum diye düşünüyorsa bu ihtimalide unutmasın.Ömür boyu adama nafaka ödemek zorunda kalabilir.

adam çok yakışıklı olmaz zengin olmaz arabası olmaz idare edersin.huyu güzeldir dersin ilerde beraber yaparız dersin.banlanmazsam bu tür adamlar için teyzemin bir lafı vardır ki damadı da bunlardandır:ipiyle kuşağı si......yle daşağı derdi.edit:mune banlama lütfen atasözü sayılır.:KK53:
Hahhahha çok tatlısın sen 😍
Çalışmayan erkekte son zamanlarda moda oldu

Şunuda yazayım teyzeniz diyelim evlendi,çoluk çocuk oldu, dayanamadı ve boşanmak istedi.Bu adam teyzenizden hem tazminat hem nafaka talep edebilir.Öğretmen olan teyzenizin maaşından adama nafaka kesilir, hatta ve hatta kira aldığı evlerin kirasınıda gösterir böyle sağlam güzel bir nafaka alır.Evilikte edinilen mallar zaten ortak ama öncesinde elde ettiklerinden kazandığı gelirden bile hak talep edebilir.Evlenirim çocuğu yaparım olmadı boşar kurtulurum diye düşünüyorsa bu ihtimalide unutmasın.Ömür boyu adama nafaka ödemek zorunda kalabilir.
Bunu lütfen teyzenize okutturun.

Bende çoktan evlenmisler diye anladım.Daha ortada evlilik yok tabi ki ayrılmalı.Teyzeniz bir ömür onu mu besleyecek.Canim cicim ayleri geçince bu çok büyük bir sorun olacak zaten.Yol yakınken bitirsin.Yada çok seviyorsa sevgili kalsınlar evlenmesinler ama.Zaten teyze evlenmek istemiyordu sanki .

böyle bir tanıdığım var. genç yaşta evlendi, boyu kadar çocukları var ama çalışmaya gönlü olmadığından çoğunlukla anne babasının veya kardeşlerinin eline baktı. herkesin de bir hayatı var kimse bir noktadan sonra kimseyi beslemek zorunda değil. adam gelmiş 40 yaşına, o işe giriyor olmadı çıktım, bu işe giriyor olmadı çıktım. herseye bir bahanesi var çünkü aslında çalışmakta gönlü yok. bir yaştan sonra da alışmış çalışmamaya, hiç çalışmaz. teyzeniz şimdi sorun etmiyor ama aynı eve girince sorun olacak. saygısı kalmayacak bir kere. saygının olmadığı yerde sevgi de kalmaz. adam istese girer bir garsonluk yapar, marketlerde kasiyerlik yapar yine iş bulur. belliki çalışmak istemiyor, rahata alışmış. bence olmaz. çalışmayan, sorumluluk almayan insanla hayat geçmez.

Teyzenize kendi akrabalarımdan birini örnek göstermek istiyorum sadece. Benden bir kaç yaş büyük, lisede okumayı bıraktı çalışacağım ben dedi ve işe girdi. Bir kaç ay bir kaç ay babasının zoruyla bir yerlerde çalıştı olmadı çıktı evde yattı. O zamanlar yaşlarımız küçük, ben mesela okuyorum kimse çocuktaki bu isteksizliğin sürekli yatma istediğinin de farkında değildi. Gel zaman git zaman bu evlenmeye karar verdi, çalışkan ancak bir mesleği (üniversite mezunu değil demek istiyorum) bir kızla evlenmek istedi. Kızın gözüne iyi görünmek için işe girdim olmadı çıktım diyor gözünde arpacık çıksa işte isten oldu diyip ayrılıyo falan. Bu arada eşyalar borçla alındı, ailesi adına başka akrabadan borç almış kıza söylememiş, telefon almış defalarca borçlarını ödememiş vs. Evlendiler adam sürekli çalışmıyor ancak akan bir para da yok kız mecbur çalışıyor ama olmuyor ay sonunu getiremiyorlar hala anne babadan sürekli yardım istediği, kızın gururunu iki paralık etti borçlanmadığı insan kalmadı. Çalışkan gururlu tatlı bir kız eşi ben çok severim mesela.
Gel zaman git zaman kız çalışıyor, ailesi diyor ki bu salağa mı bakacaksın sen ömür boyu evde yatıyor kızın isten gelmesine 1 saat kala evden cıkıp iş arıyorum sabahtan beri diyor. Kira ödemiyorlar sürekli ev değiştiriyorlar. Kız hamile kaldı bu süreçte. Bebekleri oldu. Kız bir süre çalışamayınca işler daha kabusa döndü tabi. Evindeki her şeyi kıza sormadan satmış biraz para eline geçsin diye. Ailesnin yanına gittiler. anne baba hala çalışıyor, bu evde yattığı için babası uyarıyor olmuyor kavga ediyor olmuyor evden kovdular. Gidin kendinize ev bulun diye. Bebeğe yetmeyi bırakın mutfağa yemek almadığı için anne babasına yalvardılar kışı bizde geçirin ısınma falan ödeyin diye zavallı adamla kadın bunlara gitti bir de evi yürütelim bu da iş arasın başlasın diye( Yaş oldu 35 bu arada). Kız işte girdi bebeğe kayınvalidesi baktı, cocuk her gün evde yatıyormuş ailesi zorluyor git iş ara bul kız tek başına çalışıyor bebeği ile birlikte kalamıyor diye cocuk ailesiyle kavga ediyormuş evde yattığımı söylerseniz kendime zarar veririm, iş arıyor diyeceksiniz diye. Annesi ben gelinime daha fazla yalan söyleyemem diyip evi terketti en son, kıza da bizimle gel istersen demişler.
Dış kapının dış mandalı olarak konuya ben bu kadar hakimim çünkü ben yaşça küçük olmama rağmen benden bile defalarca borç istedi. Hayatta üniversite diplomasına sahip olmak değil bir işi cidden yapmak ve bu disiplinde olmak önemli. Bilmiyorum, arkadaş ortamına soktuğunda herkesin işi gücü olacak? eşini ne iş yapıyor diye tanıtacak? Veya evde yatan bir adamın bütün masraflarını karşılamak belkide cocugu ile zaman geçirmemek pahasına işe gitmek zorunda kalacak bu hoşuna gidecek mi?

evlenmesin.
10 seneye yakın evliyim, eşim çalışkandır toplam 1 yıl işsiz kaldı, evde o yatarken işe gitmek bana çok dokunuyordu. evet evlenmesin.
Teyzenize sormuyorlar mı, damat bey ne işle meşgul diye ? Mesleği geçtim en azından iş olmalı değil mi ?

1 tane evladım var, 2.yi istiyorum işten çıkmam gerekecek, bakıcısı, okulu, eğitimi, kursu vs nasıl olucak ?
Teyzeniz çalışıp kocasına mı bakmak istiyor.. Çocuğu kim doğuracak, doğum iznine kim çıkacak çocuğa kim bakacak.
meslek arkadaşları yazları kültür turları yaparken, oturup hesap kitap mı yapacak.
kendisi iş garantili, '' eşim de çalışır elbet , çalışmasa da sıkıntı yaşamayız zaten'' diye düşünüyorsa evlensin.
bana doğru gelmedi, ama saygı duymalı kendi tercihlerini yapacak seviyede.

Ben kendi arkadaşımdan biliyorum. Deli gibi aşıklardi birbirlerine. Hatta üniversite son sınıfta evlendiler. Sonrasında ailesi ikisinide ise soktu. Erkek ordan huzurluk çıkarıp işten ayrıldı. Bir yıl boyunca arkadaşım evi gecindirdi. Erkek evde yattı. Bir süre sonra arkadaşım da bıktı ne aşki gözü gördü ne o kadar yılını ayrıldı. Velhasıl sorumsuz insanın aşkından olseniz de çok zor. Bir süre sonra insan kendini aptal yerine koyuldugunu düşünüyor

evet insanın kendine saygısı olmalı önce.. diye düşünüyorum. güzel seviyeli bir yorum :KK51:

Teyzenizle kız kardeşimi karşı karşıya getirip konuşturmak isterdim.
Anında vazgeçer adını bile duymak istemezdi sanırım.
Kardeşim 15 sene katlandı böyle bir adama. Anlattığınız gibi bir işe girip iki aydan fazla çalışmazdı.
Her iş yerinde hoşlanmadığı bir şey, kötü birileri vardı. Herkes kötü bir tek bu iyi yani. Yada iş arar arar ama bulamazdı.

Karedşim doğumuna iki gün kalana kadar çalışıp, doğum masrafını bile kendisi verdi hastaneye.
O çocuğun büyürken ki tüm harcamaları, evinin masrafı, kendisinin ve hatta koca herifin masraflarına kadar karşıladı.
Yetmedi çekilen kredileri ödedi. Yetmedi ikinci işe girip akşamları mesai bitimi başka bir işte çalıştı.
Oda yetmedi evini bozup kv evine yerleşti, senelerce bu şekilde yaşadı.
Yaşadığı stres, tek başına hayat mücadelesi, umursamaz ergen beyinli kocanın yarattığı psikolojik tahribat, içtiği depresyon ilaçları yanına kâr kaldı.
Akşama kadar bilgisayar başında takılan çapsız o kızın kazandığı parayla yaptığı, işten yorgun gelip emek verip hazırladığı yemekleri yerdi birde. Kıçındaki dondan, yediği yemekten, içtiği sigaraya kadar karısının emeği olan adam kalktı ayrılmak istiyor diye "kesin başkası var" yakıştırması yaptı birde.
Tembel olan adam evinde de tembeldir, Hamile karsını karda buzda işe gönderip kendisi sıcak yatağında yumurtalarını ısıtan adam merhametsizdir. İşten gelen karısına bir kap yemek bile çıkarmayı bırak, kıçından çıkarıp attığı donu yıkatan adam vicdansızdır. Kısacası olay sadece tembellik değil. Muhakeme yeteneği olmayan karşı tarafın emeğini düşünmeyip kendi rahatını düşünen adam bencildir. Teyzen ben bu kadarını yaşamam demesin. Bu yaşa gelip ekmeğini kazanmak yerine ailesine parazit gibi yapışan, yediği paradaki emeği hiçe sayıp kendi rahatını düşünen adam tüm bu kişilik özelliklerini taşır.

Teyzenin şu satırları okutun, dertsiz başına dert almak istiyorsa bırakın yaşasın öğrensin.
Yada şimdiye kadar nasıl yaşadıysa öyle yaşamaya devam etsin, elbet iş çevresinden kendisi gibi okumuş sorumluluk sahibi biri çıkar karşına. Adamı hayatından çıkarmadan evleneceği kişiyi tanıma fırsatı nasıl olsun ki.

Böyle adamlarda hep okumuş, çalışan, eğitimli kadınlara düşüyor.Teyzeniz 1 sene anca dayanır bu adama.
Benim kaynım ve sevgiliside onların 5 sene önceki halleri. Kaynımda aynı şekilde iş bulamıyorum diyor. Ama görüşmeye gittigini birkez duymadım.Kız mimar. Tek yaşıyor. Evi, arabası var, ailesinin maddi durumu çok iyi. Kız kaynıma, bak evlenmek istesek, bişey almana gerek yok, ev, eşya herşey var diyormuş. Ve kaynım pek yanaşmıyor. Kv evlendirmeye çalışıyor.Demem o ki, bazı kadınlar herşeyi üstlenmeye hazır.
Teyzeniz bence yaşasın görsün. 8 sene olmuş çünkü

İş yerimde bir kız var, eşiyle uzun süre sevgililik döneminden sonra geçtiğimiz yıl evlendi. Çocuk çalışmıyor bebekleri de oldu. Hiçbirimiz sormuyoruz mesela eşin çalışıyor mu? Ücretsiz izne ayrılacak mısın? Evde iş bölümü nasıl? diye. Ancak arkasından herkes illa ki bir şeyler diyor. Mesela benim eşimin bile mantığı almıyor bir erkek çalışmadan nasıl evde saatlerce, günlerce vakit geçirebilir diye. Bazı kadın arkadaşlar çalışmayan erkeği adam diye koluma takmam diyor.

Teyzeniz evlilik konusunda ciddi ise karşısındaki adamı bu şekilde kabul edecek, asla çalışmasını beklemeyecek ve bu konuda ısrarcı olmayacak. Evin geçimini tek başına karşılarım, sabah ayazında işe giderken kocamın sıcak yatakta yorgana sarılıp fosur fosur uyuması beni rahatsız etmez diyorsa evlenmeli.

Simdi ben alisilmisin disinda bir bakis acisiyla fikrimi soyleyecegim. Hic calismamasi garip karsilansa bile, Eger kadin tarafi tek calismayi sorun yapmiyorsa, ev islerinin tamamini erkek ustlenecekse, kisaca kadin erkek rolu degisecek ise, ve cift olarak bunu kabullenecek ve birbirlerinin kafalarina kakmayacaklarsa, neden olmasin?

Bu sekilde rolleri degistirip yasayan cift biliyorum, cocuk da var, hic sorun olmamis.

Ancak....erkek kadin rolunu de tam almayip, evde yan gelip yatarsa, kadin isten geldiginde herbir is onu beklerse, iste o zaman olmaz.

Hicbirsey imkansiz degil, Boyle bir evlilik de imkansiz degil. Ancak cok ama cok ince noktalar var dusunulmesi gereken.

Aile istemez diye ayrilmayi dusunmek degil, bu Adam evdeki tum sorumlulugu ustlenir mi?
cıks yine olmaz, kadın ve erkeğin doğası tabiatı gereği olmaz
Kadın iyice erilleşir, erkek dişil olur
Denge her konuda şart, dengenin olmadığı hiç bir ortamda cinsler tabiatlarını yaşayamazlar
İyi bir insan olduğunu söylüyor. Merhametli karıncayı bile incitmeyecek bir insan diyor.
İyi insan başkasının emeğine saygı duyar, onun kazandığıyla yaşamayı kendisine yakıştırmaz
Sorumluluğunu bilir, dünyaya geliş amacını sorgular
İyi insan tanımını tekrar okusun teyzeniz
Tembelliği yüzünden başkasının hayatından çalmanın iyilikle alakası yok
Basiretsizliği iyilikle karıştırıyor teyzeniz

Evlenmesin çok ama çok pişman olur
şimdi ona herşey güllük gülistanlık geliyor ama sonra çok üzülür

adama bir rest çeksin bakalım şöyle sağlamından işin olmadıktan sonra evlenemeyiz
o kadar masrafı tek karşılayamam vs diye

Çoğunlukla parkta çekirdek yaz kış demeden :KK43:
Evlilik teklifini nasıl etmiş? 8 senenin hatrına harçlıklarını biriktirip bi yemeğe çıkarsaydı bari.
Teyzenizin adamla tanıştığı yaşta sayılırım, bu model evlerden uzak olsun. Dertsiz başına dert almasın.

Son düzenleme:
Teyzeniz hiç para sıkıntısı çekmediği için şu an için önemsemiyor herhalde para konularını ama güldüm de yazık ya 40 yaşında insanlar yaz kış çekirdek mi çitlermiş parklarda. Bari avmye gitsinler oradaki oturma alanlarında otursunlar yazın serin kışın sıcak olur :KK70: Çekirdeğe verdiği parayı teyzenizden istemediyse parası için birlikte değl mi demek oluyor? Gerçi teyzeniz de para yedirmemiş hep parklarda buluşmaya devam etmiş bu da ayrı komik durumu iyi olan insan nasıl bu şekilde o yaşta vakit geçirebilir ki ben bu yaşımda kabul etmem sürekli parkta buluşmayı. En azından ben ödiyim de şuraya gidelim dememiş mi? Zaten 40 yaşında 3 ay tecrübeli adamı artık o çalışmak istese bile çok az yer işe alır. Ben olsam ayrılırdım, evlenince tüm evi teyzeniz çekip çevirecek üstüne temizlik yemek yapacak, evde de bir tane adam yan gelip yatacak. Kabul ediyor mu bunları ?

Merhaba, bu konuyu ailemden birinin sıkıntısı için açıyorum. Farklı bakış açılarına ihtiyacı olduğunu söyleyince buraya konu açmanın mantıklı olduğuna karar verdik, birlikte okuyacağız.

Şöyleki yakınım dedigim kişi teyzem, teyzem 37 yaşında ögretmen olarak çalışıyor, iyi eğitimli kültürlü ve maddi olarak iyi bir durumda. Çalışmasa dahi aileden kalanlarla idare edecebilecek bir düzeyde.
Şimdi bir kaç yıl öncesine gidelim, teyzemin evlenmeye pek gönlu yoktu kendi deyimiyle gezip eğlenmek her zaman daha cazip geliyordu. Zevkine üniversite okuyor yüksek lisans yapıyordu ve çalışmıyordu bundan 8 yıl önce. O ara sosyal medyadan biriyle tanışıyor ve öylesine sohbet ederken bu adamın aslında uzaktan bir akraba olduğunu öğreniyor. Günler günleri kovalıyor ve bu adamla görüşme kararı alıyorlar. Her şey iyi hoş adam yakışıklı, kendi yaşıtı bir adam üniversite mezunu ama çalışmıyor.
Teyzem başlarda sorun etmemiş elbet çalışır demiş ama karşı taraftan boyle bir hamle hiç gelmemiş. O ara teyzem de çalışmıyor kira gelirleri var ama karşıdaki adamın hiçbir geliri yok. Ailesiyle kalıyor ama ailenin durumu da çok parlak değil maalesef. Hesabı teyzeme odetmiyor ama kendinde de olmadığı için sürekli parklarda, mesire alanlarında buluşuyorlar yemek yemeye çok nadir olarak gidiyorlar orda da tantuni, tavuk döner yiyorlar bir nevi liseli öğrenciler gibi.
Velhasıl kelam ilişkinin gidişini tahmin etmişsinizdir diye düşünüyorum. Teyzemin yaşı geldiği için çevreden devamlı ne zaman evleneceksin soruları geliyor teyzem de artık evlenmek istiyor ama mesele adamın işi yok.
Teyzem böyle olmayacak deyip kpss çalışıp atandı 4 sene önce, ev için gerekli bir çok şeyi aldı ama karşı taraf asla çalışmak istemiyor gönlüme göre iş bulamiyorum deyip kenara çekiliyor.
8 yılda 2 işe girmiş toplam 3 ay çalışıp istifa etmiş.
Bu zamanlar annemin diğer teyzemin haberi yok tabi, bir şekilde teyzem söyleyince bizimkilere işler karıştı.
Annem böyle olmayacagini ayrılması gerektiğini söylesede teyzem ayrılmak istemiyor. Bir kaç kere ciddi ciddi konuşup böyle devam etmeyecek ayrılalım demesine rağmen sevgilisi asla kılını kipirdatmiyor, ben basvuruyorum geri dönmüyorlar diyor.
Teyzem şimdi bir dönüm noktasında, geçen ay evlenme teklifi aldı, ya evlenecek ya ayrılacak.
Evlenmek istediğini söylese aileye hayatta kabul etmezler ciddi bir anlaşmazlık çıkacak, ailenin beklediği damat adayı en azından işi gücü evi arabası olan kendilerine yakın biri ama bizim adayımız araba için babasına yalvaran, kavga çıkaran babası harçlık vermediği için gece eve girip sabah çıkan birisi.
Teyzem sevdiğini söylüyor ama dayimlarla dedemle karşı karşıya gelirse nerden savunacagini bilmiyor.
Ayrılmak için yeterli mi bu sartlar onu da bilmiyorum diyor.

Ciddi yorumlarınızı bekliyoruz.
Asla evlenmesin öyle biri ile , dışarıdn para kazanan kişi teyzeniz olacak evde yemek ,temizlik işi yine kendinde olacak .... bir süre sonra onun her işini yapmak ,teyzeni yoracak ve bu evlilik bitecek bir de belki çocuk olacak ( en çok yıpranan çocuk olacak ) bu durumu arkadaşım yıllardır yaşadığı için yabancı değilim açıkcası ( bütün gün evde yiyip içip akşama bir sürü bulaşık biriktiren tembelin teki haline dönüşüyorlar ) isteyen her türlü iş buluyor ( 40 yaşına kadar çalışmayan iş bulamayan adam 40 dan sonra kimse deneyimsiz diye işe almaz zaten ) hayatını mahvetmesin :KK43:

Teyzenizle kız kardeşimi karşı karşıya getirip konuşturmak isterdim.
Anında vazgeçer adını bile duymak istemezdi sanırım.
Kardeşim 15 sene katlandı böyle bir adama. Anlattığınız gibi bir işe girip iki aydan fazla çalışmazdı.
Her iş yerinde hoşlanmadığı bir şey, kötü birileri vardı. Herkes kötü bir tek bu iyi yani. Yada iş arar arar ama bulamazdı.

Karedşim doğumuna iki gün kalana kadar çalışıp, doğum masrafını bile kendisi verdi hastaneye.
O çocuğun büyürken ki tüm harcamaları, evinin masrafı, kendisinin ve hatta koca herifin masraflarına kadar karşıladı.
Yetmedi çekilen kredileri ödedi. Yetmedi ikinci işe girip akşamları mesai bitimi başka bir işte çalıştı.
Oda yetmedi evini bozup kv evine yerleşti, senelerce bu şekilde yaşadı.
Yaşadığı stres, tek başına hayat mücadelesi, umursamaz ergen beyinli kocanın yarattığı psikolojik tahribat, içtiği depresyon ilaçları yanına kâr kaldı.
Akşama kadar bilgisayar başında takılan çapsız o kızın kazandığı parayla yaptığı, işten yorgun gelip emek verip hazırladığı yemekleri yerdi birde. Kıçındaki dondan, yediği yemekten, içtiği sigaraya kadar karısının emeği olan adam kalktı ayrılmak istiyor diye "kesin başkası var" yakıştırması yaptı birde.
Tembel olan adam evinde de tembeldir, Hamile karsını karda buzda işe gönderip kendisi sıcak yatağında yumurtalarını ısıtan adam merhametsizdir. İşten gelen karısına bir kap yemek bile çıkarmayı bırak, kıçından çıkarıp attığı donu yıkatan adam vicdansızdır. Kısacası olay sadece tembellik değil. Muhakeme yeteneği olmayan karşı tarafın emeğini düşünmeyip kendi rahatını düşünen adam bencildir. Teyzen ben bu kadarını yaşamam demesin. Bu yaşa gelip ekmeğini kazanmak yerine ailesine parazit gibi yapışan, yediği paradaki emeği hiçe sayıp kendi rahatını düşünen adam tüm bu kişilik özelliklerini taşır.

Teyzenin şu satırları okutun, dertsiz başına dert almak istiyorsa bırakın yaşasın öğrensin.
Yada şimdiye kadar nasıl yaşadıysa öyle yaşamaya devam etsin, elbet iş çevresinden kendisi gibi okumuş sorumluluk sahibi biri çıkar karşına. Adamı hayatından çıkarmadan evleneceği kişiyi tanıma fırsatı nasıl olsun ki.
ablanız neden 15 yıl çekti merak ettim

X