Yıllardır çalışmayan erkek

Allah akıl veriyorda kullanmasını bilmekte ayrı irade istiyor sanırım yoksa mümkün değil bu konunun buraya sorulması bile saçma. Bazen sabahları sıcacık yatağımdan kalkıp işe gitmek zul geliyor birde bunca çileme elalemin tembeline bakacağım? Hayır hasta olsa, sonradan işsiz kalsa falan okey de gelmiş 40 yaşına hayatında çalışmamış asalak biri ne bekliyor vahiy inip aniden çok çalışkan olmasını mı?

ileride calis yeter artik biktim sende adammisin diye basina kakmayacaksa evlensin evlenirsede calismiyor vs diyede kimseye dert yanmasin carsambanin gelecegi salidan belli olir cünkü hersey ayan beyan

ablanız neden 15 yıl çekti merak ettim
Toplum baskısı, düzelir mi umudu, gelecek kaygısı.
Bir çok kadının yaşadığı ama bizim içinde olmadan anlayamadığımız psikolojik şiddetin sonuçları.
En son "sen zaten 15 yıldır kendini ve bir evi geçindiriyorsun korkun ne? Bundan sonra neyi başaramayacaksın sence?"
diye sorduğumda kendine gelmişti.
Herkes bana sen zaten güçlü kadınsın dediğinde şaşırıyordum, çünkü o kadar güçsüz hissediyordum dedi boşandıktan sonra.
Daha önce de girişimleri olmuştu, ama negatif fikir verenlerle son kararında görüşmedi.
O kuyudan elimi atıp her çıkma çabamda, elimin altından toprağı çekiyorlar elim boşta kalıyor diye ağladığını bilirim.

Yapabileceğini biz de düşünmüyoruz, misal en ufak bir konuda teyzem işten geldim yorgunum dese karşı taraf alınganlık yapıyor dediği her şeyi yanlış anliyormus.
Ki teyzem de çocuk olunca çalışmak istemem ücretsiz izne ayrılırım diyor ama zaman ne gösterir bilinmez
Yazacaklarım için kusura bakmayın, belki yazan olmuştur ama adam tam bir uyanık, çalışmasa dahi kendini geçindirebilen bir kadından daha iyi aday bulamazdı, adam yatacak kadın adamı maddi manevi üstlenecek.

Teyzeniz adamın çalışmamasını sorun etmeyebilir, evlenirse ömür boyu eşini finanse etmeyi kabul edebilir lakin şimdi tatlı geliyor evlenip aynı eve girince tahammül edemeyecek çünkü çalışmaması bir yana, teyzeniz sabahtan akşama çalışıp bir de evde yemeğiydi, çamaşırı, bulaşığıydı, adamın özel istekleri ve alınganlıklarıydı derken her işi kendi yüklenecek.
Yetmeyecek işten biraz geç gelse veya erkek çalışma arkadaşlarından biriyle konuşsa kıskançlık kavgaları çıkaracak, adam küsünce para karşılığı barışacak.

Nereden biliyorum çünkü bizim akrabalardan birkaç tanesi aynısını yaşadı, bir tanesi aynı teyzeniz gibi çevre baskısı yaşın geçiyor çocuk yapma zamanın geçiyor denip bir adamla evlendi, adam çalışmıyordu, hadi çalışmıyordu ama akşam eve yorgun gelen karısından yemek bekliyordu, evde hiçbir işin ucundan tutmuyordu, iş arıyorum benim vasfımdaki bir adama yakışır iş bulamıyorum deyip oyalıyordu, kendi yetmez gibi 7 sülalesine hizmet ettiriyordu, her şeye alınıp küsüyor kadının kıyafetlerine karışıyor, trafik yüzünden kadın eve biraz gecikse hangi erkekle geziyordun diyordu, kadın dayanamadı boşandı.

Diğeri yine akraba ama kımıl zararlısı olan erkek bizim akrabaydı maalesef, karısının paralarını yedi, karısının kendi parasıyla aldığı evden kovdu, dolandırıcı kardeşi için kredi çektirdi, her küstüğünde barışmak için, hatta hatta karısına kendini öptürmek için bile para istedi, bu çift boşanmadı çünkü kadın hala bu kımıl zararlısını seviyormuş, kocamı seviyorum dedikçe bana fenalık geliyor🤦‍♀️

Teyzeniz belli ki adamla evlenecek ama inşallah çok para yedirmez.

Son düzenleme:
Teşekkürler, teyzemin düşündüğü şey cidden mi bulamıyor yoksa cidden keyfinden mi çalışmıyor. Eğer bulamiyorsa acımasızlık olur diye düşünüyor
Bunu anlamak için sekiz yıl sizce de referans almak için yeterli bir süre değil mi?

Toplum baskısı, düzelir mi umudu, gelecek kaygısı.
Bir çok kadının yaşadığı ama bizim içinde olmadan anlayamadığımız psikolojik şiddetin sonuçları.
En son "sen zaten 15 yıldır kendini ve bir evi geçindiriyorsun korkun ne? Bundan sonra neyi başaramayacaksın sence?"
diye sorduğumda kendine gelmişti.
Herkes bana sen zaten güçlü kadınsın dediğinde şaşırıyordum, çünkü o kadar güçsüz hissediyordum dedi boşandıktan sonra.
Daha önce de girişimleri olmuştu, ama negatif fikir verenlerle son kararında görüşmedi.
O kuyudan elimi atıp her çıkma çabamda, elimin altından toprağı çekiyorlar elim boşta kalıyor diye ağladığını bilirim.
neyse zararın neresinden dönersen kardır. onun adına sevindim çöpe giden 15 yılı olsa da

Açılın itiraf ediyorum 😁

Benim 4 yıllık bir ilişkim vardı 18 yaşında başlamıştı. Aynı teyzenizin sevgilisi tarzında biriydi sevgilim. 18 deyken anlamıyorsunuz ama yaş 22 olunca birşeyler yerine oturdu ve bu kişiyle devam etmeyeceğime karar verdim. Bakınız 22 yaşında lise mezunu ve ilk sevgililiğini yaşamış biri olarak. Bazen geri dönüp baktığımda "aferin kız pabuç bırakmadın asalağa" diyorum. O yaşta o kararı nasıl vermişim bazen hayret ediyorum.

Teyzeniz yaşına uygun düşünsün bence.

Teyzenizle kız kardeşimi karşı karşıya getirip konuşturmak isterdim.
Anında vazgeçer adını bile duymak istemezdi sanırım.
Kardeşim 15 sene katlandı böyle bir adama. Anlattığınız gibi bir işe girip iki aydan fazla çalışmazdı.
Her iş yerinde hoşlanmadığı bir şey, kötü birileri vardı. Herkes kötü bir tek bu iyi yani. Yada iş arar arar ama bulamazdı.

Karedşim doğumuna iki gün kalana kadar çalışıp, doğum masrafını bile kendisi verdi hastaneye.
O çocuğun büyürken ki tüm harcamaları, evinin masrafı, kendisinin ve hatta koca herifin masraflarına kadar karşıladı.
Yetmedi çekilen kredileri ödedi. Yetmedi ikinci işe girip akşamları mesai bitimi başka bir işte çalıştı.
Oda yetmedi evini bozup kv evine yerleşti, senelerce bu şekilde yaşadı.
Yaşadığı stres, tek başına hayat mücadelesi, umursamaz ergen beyinli kocanın yarattığı psikolojik tahribat, içtiği depresyon ilaçları yanına kâr kaldı.
Akşama kadar bilgisayar başında takılan çapsız o kızın kazandığı parayla yaptığı, işten yorgun gelip emek verip hazırladığı yemekleri yerdi birde. Kıçındaki dondan, yediği yemekten, içtiği sigaraya kadar karısının emeği olan adam kalktı ayrılmak istiyor diye "kesin başkası var" yakıştırması yaptı birde.
Tembel olan adam evinde de tembeldir, Hamile karsını karda buzda işe gönderip kendisi sıcak yatağında yumurtalarını ısıtan adam merhametsizdir. İşten gelen karısına bir kap yemek bile çıkarmayı bırak, kıçından çıkarıp attığı donu yıkatan adam vicdansızdır. Kısacası olay sadece tembellik değil. Muhakeme yeteneği olmayan karşı tarafın emeğini düşünmeyip kendi rahatını düşünen adam bencildir. Teyzen ben bu kadarını yaşamam demesin. Bu yaşa gelip ekmeğini kazanmak yerine ailesine parazit gibi yapışan, yediği paradaki emeği hiçe sayıp kendi rahatını düşünen adam tüm bu kişilik özelliklerini taşır.

Teyzenin şu satırları okutun, dertsiz başına dert almak istiyorsa bırakın yaşasın öğrensin.
Yada şimdiye kadar nasıl yaşadıysa öyle yaşamaya devam etsin, elbet iş çevresinden kendisi gibi okumuş sorumluluk sahibi biri çıkar karşına. Adamı hayatından çıkarmadan evleneceği kişiyi tanıma fırsatı nasıl olsun ki.
Kesinlikle evet
Ben eşime nasıl üzülüyorsam stresli anlarda işe erken gittiği günlerde geç geldiği zamanlarda
Aynı şekilde o merhameti ondan beklerim
Yani her şey kadın erkek değil illa ama çalışmayan erkek kesinlikle vicdansızdır çok net

Merhaba, bu konuyu ailemden birinin sıkıntısı için açıyorum. Farklı bakış açılarına ihtiyacı olduğunu söyleyince buraya konu açmanın mantıklı olduğuna karar verdik, birlikte okuyacağız.

Şöyleki yakınım dedigim kişi teyzem, teyzem 37 yaşında ögretmen olarak çalışıyor, iyi eğitimli kültürlü ve maddi olarak iyi bir durumda. Çalışmasa dahi aileden kalanlarla idare edecebilecek bir düzeyde.
Şimdi bir kaç yıl öncesine gidelim, teyzemin evlenmeye pek gönlu yoktu kendi deyimiyle gezip eğlenmek her zaman daha cazip geliyordu. Zevkine üniversite okuyor yüksek lisans yapıyordu ve çalışmıyordu bundan 8 yıl önce. O ara sosyal medyadan biriyle tanışıyor ve öylesine sohbet ederken bu adamın aslında uzaktan bir akraba olduğunu öğreniyor. Günler günleri kovalıyor ve bu adamla görüşme kararı alıyorlar. Her şey iyi hoş adam yakışıklı, kendi yaşıtı bir adam üniversite mezunu ama çalışmıyor.
Teyzem başlarda sorun etmemiş elbet çalışır demiş ama karşı taraftan boyle bir hamle hiç gelmemiş. O ara teyzem de çalışmıyor kira gelirleri var ama karşıdaki adamın hiçbir geliri yok. Ailesiyle kalıyor ama ailenin durumu da çok parlak değil maalesef. Hesabı teyzeme odetmiyor ama kendinde de olmadığı için sürekli parklarda, mesire alanlarında buluşuyorlar yemek yemeye çok nadir olarak gidiyorlar orda da tantuni, tavuk döner yiyorlar bir nevi liseli öğrenciler gibi.
Velhasıl kelam ilişkinin gidişini tahmin etmişsinizdir diye düşünüyorum. Teyzemin yaşı geldiği için çevreden devamlı ne zaman evleneceksin soruları geliyor teyzem de artık evlenmek istiyor ama mesele adamın işi yok.
Teyzem böyle olmayacak deyip kpss çalışıp atandı 4 sene önce, ev için gerekli bir çok şeyi aldı ama karşı taraf asla çalışmak istemiyor gönlüme göre iş bulamiyorum deyip kenara çekiliyor.
8 yılda 2 işe girmiş toplam 3 ay çalışıp istifa etmiş.
Bu zamanlar annemin diğer teyzemin haberi yok tabi, bir şekilde teyzem söyleyince bizimkilere işler karıştı.
Annem böyle olmayacagini ayrılması gerektiğini söylesede teyzem ayrılmak istemiyor. Bir kaç kere ciddi ciddi konuşup böyle devam etmeyecek ayrılalım demesine rağmen sevgilisi asla kılını kipirdatmiyor, ben basvuruyorum geri dönmüyorlar diyor.
Teyzem şimdi bir dönüm noktasında, geçen ay evlenme teklifi aldı, ya evlenecek ya ayrılacak.
Evlenmek istediğini söylese aileye hayatta kabul etmezler ciddi bir anlaşmazlık çıkacak, ailenin beklediği damat adayı en azından işi gücü evi arabası olan kendilerine yakın biri ama bizim adayımız araba için babasına yalvaran, kavga çıkaran babası harçlık vermediği için gece eve girip sabah çıkan birisi.
Teyzem sevdiğini söylüyor ama dayimlarla dedemle karşı karşıya gelirse nerden savunacagini bilmiyor.
Ayrılmak için yeterli mi bu sartlar onu da bilmiyorum diyor.

Ciddi yorumlarınızı bekliyoruz.
Evlenince tüm maddi sorumluluk onda olacak, aklı başına geldiğinde ‘biliyordun durumumu’ diye üste çıkacak bide karşı taraf. Ama rahatsız olmayanlar da var böylelerinden, açıkçası aileden varlıklı kadınlar sanki biraz da 🙄 ben evimi arabamı çalışıp aldım o yüzden zoruma gider açıkçası

Evlenince teyzenin aynı şekilde bakabileceğini düşünmüyorum. Büyü bozulacak, aşk bitecek yerini sevgiye bırakacak yada bırakmayacak.
Niyet bence çok önemli. Sanırım ben olsam, en azından iyi kötü bir işe girip çalışmasını beklerdim.
Hiç bulaşmasın bence.

Kusma emojisi de koyun şu tepkilere abla. Ciddiyim
Akraba olmaktan utandığım bazı şahısları yazarken dahi kusma geliyor ablacım🤢 böyle adamlara sinir oluyorum fakat kadınlara çok fena kızıyorum, bir insanın bir huyu güzel olur, karakteri güzel olur vs kimse dört dörtlük kusursuz değildir ama elle tutulur bir yanınız olur, parayla öptüreni bir görseniz ne dili tatlı ne kendi insan gibi insan, düşün ki ben akrabam olduğu için utanıyorum hiçbir topluma bu da benim akrabam diye çıkarmam öyle bir rezillikte, karısıysa çok maharetli, çalışkan, ekonomik özgürlüğü var, evi var, ailesiyle kenetlenmiş birbirine bağlı bir ailenin kızı, ne işi olur böyle adamla, çocukları da yok ki çocuklar için dayanıyorum savunması yapsın, biz adamın akrabası olduğumuz halde boşan bu hödükten diyoruz seviyorum diyor gel de çıldırma, ay tövbe tövbe aklını mantığını kullanan hiçbir kadın 1000 gönlü olsa birini buna vermez, ona parayla bakacağına öksüze yetime hayır işler daha iyi ama işte anacım böyle kımıl zararlılarını baş tacı yapan kadınlar da var😵‍💫

Böyle iki örnek var çevremde.Kadınların ikisi de öğretmen ve eşlerinin çalışmaya gönlü yok.Bahaneler bahaneler…Birinin evliliği bu yüzden bitmek üzere,öbürününki de kör topal devam ediyor.
Evlendiklerinde adam iyice serilecek eve,zaten eve giren düzenli bir maaş var diye düşünerek.Kadın bekleyecek ki çalışmıyor bari ev işlerini yapsın,gelince de derli toplu bulayım evi ama onu da bulamayacak,sinirler gerilecek.
Zamanla çalışmayan adama saygısı kalmaz.En basitinden öğretmenler odasında eşin ne iş yapıyor muhabbeti olunca ezilir,bunu eve yansıtır.Hiç yaşım geldi diye ailesini de karşısına alıp kendini yakmasın.

37 yaşındaki kadın için neden bütün aile seferber oluyor anlayamadım. 25 yaşında kız ailem istemiyor deyince vayyy sen ailenin ağzına mı bakacaksın diyenler nerdeler??? Evin geçimini sadece erkeğin sağladığı aileler yok mu? Bunu kadın yapınca kimsenin zoruna gitmesin bi zahmet. Çünkü kadın bunu is-ti-yor.
İyi de ben ev işinin tamamını üstlenip çocuğuna bakan bir erkek görmedim Türkiye'de.

İyi de ben ev işinin tamamını üstlenip çocuğuna bakan bir erkek görmedim Türkiye'de.
Bilemeyiz ki, bu adam yapar belki. Ben senin kurduğun cümleyi kurunca bu forumda birçok kişi “tabii herkes kendi çevresine göre konuşuyor, ben ev hanımıyım bütün temizliği kocam yapar” falan diyerek beni ezikliyor😂 demek ki erkekler ev işi yapıyor , hele kadının evi geçindirdiğini düşün…

Merhaba, bu konuyu ailemden birinin sıkıntısı için açıyorum. Farklı bakış açılarına ihtiyacı olduğunu söyleyince buraya konu açmanın mantıklı olduğuna karar verdik, birlikte okuyacağız.

Şöyleki yakınım dedigim kişi teyzem, teyzem 37 yaşında ögretmen olarak çalışıyor, iyi eğitimli kültürlü ve maddi olarak iyi bir durumda. Çalışmasa dahi aileden kalanlarla idare edecebilecek bir düzeyde.
Şimdi bir kaç yıl öncesine gidelim, teyzemin evlenmeye pek gönlu yoktu kendi deyimiyle gezip eğlenmek her zaman daha cazip geliyordu. Zevkine üniversite okuyor yüksek lisans yapıyordu ve çalışmıyordu bundan 8 yıl önce. O ara sosyal medyadan biriyle tanışıyor ve öylesine sohbet ederken bu adamın aslında uzaktan bir akraba olduğunu öğreniyor. Günler günleri kovalıyor ve bu adamla görüşme kararı alıyorlar. Her şey iyi hoş adam yakışıklı, kendi yaşıtı bir adam üniversite mezunu ama çalışmıyor.
Teyzem başlarda sorun etmemiş elbet çalışır demiş ama karşı taraftan boyle bir hamle hiç gelmemiş. O ara teyzem de çalışmıyor kira gelirleri var ama karşıdaki adamın hiçbir geliri yok. Ailesiyle kalıyor ama ailenin durumu da çok parlak değil maalesef. Hesabı teyzeme odetmiyor ama kendinde de olmadığı için sürekli parklarda, mesire alanlarında buluşuyorlar yemek yemeye çok nadir olarak gidiyorlar orda da tantuni, tavuk döner yiyorlar bir nevi liseli öğrenciler gibi.
Velhasıl kelam ilişkinin gidişini tahmin etmişsinizdir diye düşünüyorum. Teyzemin yaşı geldiği için çevreden devamlı ne zaman evleneceksin soruları geliyor teyzem de artık evlenmek istiyor ama mesele adamın işi yok.
Teyzem böyle olmayacak deyip kpss çalışıp atandı 4 sene önce, ev için gerekli bir çok şeyi aldı ama karşı taraf asla çalışmak istemiyor gönlüme göre iş bulamiyorum deyip kenara çekiliyor.
8 yılda 2 işe girmiş toplam 3 ay çalışıp istifa etmiş.
Bu zamanlar annemin diğer teyzemin haberi yok tabi, bir şekilde teyzem söyleyince bizimkilere işler karıştı.
Annem böyle olmayacagini ayrılması gerektiğini söylesede teyzem ayrılmak istemiyor. Bir kaç kere ciddi ciddi konuşup böyle devam etmeyecek ayrılalım demesine rağmen sevgilisi asla kılını kipirdatmiyor, ben basvuruyorum geri dönmüyorlar diyor.
Teyzem şimdi bir dönüm noktasında, geçen ay evlenme teklifi aldı, ya evlenecek ya ayrılacak.
Evlenmek istediğini söylese aileye hayatta kabul etmezler ciddi bir anlaşmazlık çıkacak, ailenin beklediği damat adayı en azından işi gücü evi arabası olan kendilerine yakın biri ama bizim adayımız araba için babasına yalvaran, kavga çıkaran babası harçlık vermediği için gece eve girip sabah çıkan birisi.
Teyzem sevdiğini söylüyor ama dayimlarla dedemle karşı karşıya gelirse nerden savunacagini bilmiyor.
Ayrılmak için yeterli mi bu sartlar onu da bilmiyorum diyor.

Ciddi yorumlarınızı bekliyoruz.
Bilerek calismak istemiyorsa bunun adi sorumsuzluk olur ki evliligi hakkinda da sorumlulugu almaz Kesinlikle öyle birsey olacagi da düsünmesin teyzene söyle gelsin bu sayfanin konulari okusun gözleri acilsin. Ama is aramak icin cabaliyorsa destek olunur da kismen dedenler hakli olabilecegi düsündüm kim anne babalar evladin kötülügü ister ki gelecegi düsünerek hareket ediyorlar olmaz diyorsa olmaz, yoksa damat bu zamana kadar is bulmus olmaliydi, teyzeniz kac yasinda?

X