Mutfak Püf Noktaları Yogurt içi kaymaklanma!

Kaymaksız yoğurt yapacaksanız hemen mayalamamanız lazım. İçinde bulunan yağlar hemen üstte toplanmıyor çünkü. 1 gece buzdolabında üstü açık bekletip kaymağı alın, o zaman içinde kaymak oluşacak yağ kalmıyor😉
Aynen ne yapsan kaymak oluyor.Ben birazını içmek için ayırıyorum.Güya üstteki kaymağı alıp kavanoza koyuyorum .Ertesi gün 1 parmak kaymak oluyor.Ama arkadaşın kaymak değil:KK66:

Kaymaksız yoğurt yapacaksanız hemen mayalamamanız lazım. İçinde bulunan yağlar hemen üstte toplanmıyor çünkü. 1 gece buzdolabında üstü açık bekletip kaymağı alın, o zaman içinde kaymak oluşacak yağ kalmıyor😉
Bu bilgi icin tesekkur ederim 😘

Komple kaymagi sutten ayirip oyle mayasini katarim. Ilk oldugunda yogurt cok iyiydi boyle bir durum yoktu ki mayalamada hata ettim diyim? Sonlara dogru gordum bu durumu :KK43: tamam yogurt bitti ama mayalik ayirmistim demekki o da boyle ben simdi bununla nasil mayaliyim yeni sutu?:KK43:
Mayanıza bir çimdik tuz ve toz şeker katın. İyice çırpın süte katmadan 😉

Mayanıza bir çimdik tuz ve toz şeker katın. İyice çırpın süte katmadan 😉
Onu yapuyorum canim 👍 her zaman boyle olmuyordu simdi oldu bir de daha once olmustu ama soguk mayaladim herhalde diye dusunmustum zaten ufak bir kavanozdu dert etmedim ama simdiki dusundurdu

yoğurdun kaymağı olsa üstte kalır. Sütün içine de karışmamış. Bence ondan değil. Ben kaymak tutmasına izin vermeden sürekli karıştırarak soğuturum sütü yoğurdun kaymağı olsun diye. Yine de içinde böyle bir şey görmedim.

yoğurdun kaymağı olsa üstte kalır. Sütün içine de karışmamış. Bence ondan değil. Ben kaymak tutmasına izin vermeden sürekli karıştırarak soğuturum sütü yoğurdun kaymağı olsun diye. Yine de içinde böyle bir şey görmedim.
Ben hususi kaymaklı olsun isterim, tereyağımı evde yaptığım için. 👀

X