Yurumeyen evliligim.

7 yıllık evliyim demişsiniz ama sanki daha 1 yıllık evliymiş gibi anlatmışsınız. Her evliliğin başı biraz sancılı geçer. Siz ayrı gayrı kalmaktan o sancılı evreye yeni geçmişsiniz. Gebeliğin duygusallığı da var tabi. Üst üste gelmiş. Zamanla beraber yaşamaya ve beklentilerinizi karşıdakine göre ayarlamaya başlıycaksınız. Kalp kırıkları vs olucak. Geçecek gidecek. Birbirinizi alınganlık göstermeden anlamaya çalışın.

Açıkçası gebelik hastalık değil gibi bakanlar olabilir ama öyle değil. Tüm hormonlar değişiyor, kiminde bulantı kiminde yorgunluk, kiminde gerginlik... Şiddetli bulantı yaşayıp o yemeğin y sini bile yapamaz hatta duymaya tahammül edemeyebilirdiniz. Yine bu şekilde mi davranacaktı. Yada kurduğunuz ailenin acaba şu an farkında mı?
İletişim sorunları yaşıyorsunuz bariz bir şekilde.

Ben ciddi anlamda güzel yemek yaparım. Eski eşim sürekli eleştirirdi bir gün dedim sen yapacaksın bundan sonra o lafla beraber hep o yapmıştı. Boşandık ama yemek konusunda çok süperdi ya. Boşverin kalksın kendi yapsin

Haklisin kardes. Bende de hata var. Fazla ustune dustum. Tahammul de edemuyrm artik. Bugun bosansam mi diye dusundum hep..barisma adina cabasi bile yok. Ilk cocugumuz . ya insan cani gonulden bir karnimi tutup sevmez mi. Hic mi babalik heyecani olmaz. Canim deli gibi lokma cekti. Hatta 3 gece ruyamda gordum. O derece yani. Yok yok yok. Insan bukur getirir. Ama nerde . okuz iste. Suc bendeki ondan bekliyrm
Benim de hamile kalırsam olacağı bu.Zor böyle erkekler.

Isin tuhaf kismi, kadin gibi trip yapiyor bir de. Ben yapmiyrm onun yaptigini😂.
Valla cok bunaldim. Az once sinirler esyalarimi topladm zaten. Seytan diyor al basini git.
Gercekten benim eşim gebelikte benden gebe lohusayken de benden daha lohusaydı. Ben emziririm o uyuyamaz ben yorulurum o söylenir. Erkekler bencil.
Şuan üç çocugum var, iş yerinde buna lıyorum diyor. İyi de ev de zor diyorum benimle yarısöa diyor. Ya senle niye yarısayım seninki sana zor benimki bana (ben çalıştım da. Full de calıştım part time da calıştım Hem part time hem annelik de yaptım ev hanımı da oldum. Ev ve cocuk gercekten zor)
Erkekler bencil ve empatiden yoksun. Gebelik gibi yük bir dönemde kadına daha da yük oluyorlar

Ben ciddi anlamda güzel yemek yaparım. Eski eşim sürekli eleştirirdi bir gün dedim sen yapacaksın bundan sonra o lafla beraber hep o yapmıştı. Boşandık ama yemek konusunda çok süperdi ya. Boşverin kalksın kendi yapsin
Bende ilerde eşimden bosanirsam en çok uzulecegim durum bu olur🙃
Aşırı güzel yemek yapıyor 😂

Bende ilerde eşimden bosanirsam en çok uzulecegim durum bu olur🙃
Aşırı güzel yemek yapıyor 😂
Bir de benim eski es harika yemekler yapıyor sofralar kuruyordu. Temizlik falan da yapıyordu. Ben mukemmelliyetciyim diyordu ben de bravo diye gaz veriyordum 🤣 Sen karnıyarık yapıyorsun ya valla pes cidden el lezzetin nereden deyince hemen yapiyordu🤣 yolu açık olsun diyelim

Gorucu usulu evlenmedik. Ama mukemmel degildm ev islerinde. Hep ablasiyla ya da annesiyle kiyslamalar basladi snra.

7 senelik evliyim. Saglik personeliyim. Esim de kamu da memur. Evlendikten snra universite okudum tekrar. Bitirdim de. Bu sure icinde uzak kaldik birbirimizden. Ama topladik yine de. Okulum il disindaydi cunku.
Okul biteli 2 sene oldu. Tam gezelim tozalim derken pandemi cikti. O yurtdisi , yurtici gezi hayalleri, dogaya acilma hayalleri yalan oldu. Evde tikilip kaldik. Saglik personeli olmanin dezavantajini zaten yasiyrm. Yorgunluk, tukenmislik, caresizlik, insanlarin umursamazligi derken panik atak ve obsesif oldm iyice.herseye pis ve kirli gozuyle bakiyrm. Esimle bu konuda kavga ediyrz surekli.
Ocak ayinda hamile kaldm ve guzel gidiyor simdilik. Oglum olacak insallah. Bu obsesyon yuzunden esimle surekli kavga ediyrz. (bu kadar takintili olmamin bir diger nedeni gecen sene 20 haftalik kizimi kaybetmem). Ama son zamanlarda eften puften seylere kavga etmeye basladik. Gecen cok guzel yemek yapmsm. Pilavi da iftara yakin yapayim ki sicak sicak yesin dedim.e malum hamilelikten ve is yorgunlugundan dolayi sizmisim. Iftara yarim saat var. Neden beni uyandirmadin dedim. O da bana kizmaya basladi iftar vakti uyuyani da sende gordum diye. Ben ona kiyamazken bagirdi bana. Bi küstü. Tam 1 hafta konusmadi. Hadi baristik. Dun yine kavga ettik. Bazlama yapmistim, piserken kabarmadi nedense. Annesine anlatirken guzel olmadigini, kabarmadigini falan anlatiyor. Ben de kizdim buna . benim eksi yonlerimi neden anlatiyorsun diye.
Kayinvalidem yazin ki bi konusmamizda ciddi ciddi " annen sana hicbisey ogretmedi mi, neden beceremiyorsun hicbiseyi" demisti. Buna istinaden anlatmasina kizmistim dunku meselede. O bana bagirdi, ben de ona. Son cumlesi " sen annemin 10 da biri olamazsin" oldu. E yine konusmuyoruz. Ben bunaldim artik. Hamileyim. Baskasi olsa el ustunde tutar esini, cocugunu. Ama yok. Bana acimiyor, ondan gectim karnimdaki etkilenir diye de dusunmuyor.
Kac aydir canim karpuz cekiyor. Kis gunu asere asere karpuz aserdim. Binbir nazla aldi.

Sanirim bunaldim artik. Hormonlar mi, yoksa gidisattan midir nedir hic mutlu degilim. Bebegim de etkileniyor. Ne yapmam gerek bilmiyrm. Bana bir akil verin nolur😟?
Ben sende değil onda gördüm sucu

Ya herseye tamam da, suan bebegime yansitmamak tek niyetim. Okudum ki tum hayatini etkileyeblrmis suan yasadiklari

Yillar once kuruma is icin gelen birinin esi kisin karpuz asermis ama nereleri aramislar istanbula bakmislar yok yok sonra akillarina koyler gelmis topraga gomerlermis hastalar yesin diye benim hic alakam olmamasina ragmen kuryelik yapmistim. Insan bebegine kiyamaz tamam soylesin niye kabarmadi diye tartisin edin bitsin soylenip soylenip kusmek nedir ya?
Hic ciddiye almayin hic hemde. Usteledikce cosacak.
Siz umursamadikca o duzelecek

B
Bir de benim eski es harika yemekler yapıyor sofralar kuruyordu. Temizlik falan da yapıyordu. Ben mukemmelliyetciyim diyordu ben de bravo diye gaz veriyordum 🤣 Sen karnıyarık yapıyorsun ya valla pes cidden el lezzetin nereden deyince hemen yapiyordu🤣 yolu açık olsun diyelim
Benimkde gaza geliyor çok
Gazlasam çok daha şey yapar da ben ovmekten hoşlanmıyorum 😅

Açıkçası gebelik hastalık değil gibi bakanlar olabilir ama öyle değil. Tüm hormonlar değişiyor, kiminde bulantı kiminde yorgunluk, kiminde gerginlik... Şiddetli bulantı yaşayıp o yemeğin y sini bile yapamaz hatta duymaya tahammül edemeyebilirdiniz. Yine bu şekilde mi davranacaktı. Yada kurduğunuz ailenin acaba şu an farkında mı?
İletişim sorunları yaşıyorsunuz bariz bir şekilde.
Benim hamileliğin 5. Haftasında kanama başladı son haftaya kadar azar azar hep kanamalı bölgem oldu ayağa kalktığım zaman gelirdi hep.sabah aksam hem igne hem fitilim vardi.3 ay bitene kadar esim pisirdi yataga kadar getirirdi suyuma kadar ben yedim esim yıkadı supurdü camasirda ütüledi.doktor tuvalet dışında kalkmayacak demişti.4. Ayda annem gelmişti o devraldı.Sadece benim bebeğim degilki karnımdaki onunda bir parçası.Bizler bu durumları yaşamak istermiyiz acaba?Birazda onlar fedakarlık etmeli.Dogumdan sonra bir gögsüm tıkanıp ateşlendim 1 hafta hastanede sütümü sagıp boşalttılar.Halbuki ilk kızımda doğumun ertesi günü evimi süpürmüstüm .Çorabımı bile giymek için bükülmedim pembe pembe gelirdi hemen.

Üzmeyin kendinizi, he deyip geçin . Temizliğe , ütüye yardımcı olacak bir ablayla konuşabilirsiniz. Hem doğumdan sonra da lazım olacak. Kayınvalideniz ve eşiniz yaptığınız şeyleri beğenmezse , çokça yapsın maharetli annesi , kıymetli oğlu da gitsin arabaya doldursun getirisin . Derin dondurucudan çıkarsın ısıtıp ısıtıp yesin . Hatta çatlayıncaya kadar yesin pisboğaz .
Ben hamileyim , ben yorgunum , hormonlarım beni çok gergin yaptı , ben uykusuzum vs deyip azıcık mızmızlanın .
Güçlü olmaya çalıştıkça , hep en iyisini yapmaya çalıştıkça Allah razı olsun demiyor kimse . Yapamadığın bir şey varsa o gözlerine batıyor .
Adım Hıdır elimden gelen budur. Hayat felsefeniz olsun . Her türlü yardıma hazırım deyin kayınvalidenize . Uzanın siz , bebeğinizi kucağınıza alacağınız günleri düşünün .
Ben olsam yatından itibaren yemek yapmam mesela . Midem bulanıyor derim .

Benim hamileliğin 5. Haftasında kanama başladı son haftaya kadar azar azar hep kanamalı bölgem oldu ayağa kalktığım zaman gelirdi hep.sabah aksam hem igne hem fitilim vardi.3 ay bitene kadar esim pisirdi yataga kadar getirirdi suyuma kadar ben yedim esim yıkadı supurdü camasirda ütüledi.doktor tuvalet dışında kalkmayacak demişti.4. Ayda annem gelmişti o devraldı.Sadece benim bebeğim degilki karnımdaki onunda bir parçası.Bizler bu durumları yaşamak istermiyiz acaba?Birazda onlar fedakarlık etmeli.Dogumdan sonra bir gögsüm tıkanıp ateşlendim 1 hafta hastanede sütümü sagıp boşalttılar.Halbuki ilk kızımda doğumun ertesi günü evimi süpürmüstüm .Çorabımı bile giymek için bükülmedim pembe pembe gelirdi hemen.

İnanın benim düşük tehlikem yok ama bulantım o kadar çok ki haftalardır değil iş yapmak mutfağın kapısının önünden geçemiyorum. Evde sürekli serum alıyorum, yemek yiyemiyorum sürekli kusuyorum. İş hayatının yanı sıra benim bakımım evin düzeni kendi yemeği kedinin bakımı her şey ona kaldı. Ne kadar daha sürecek bilmiyorum da. En nihayetinde geçici bir süreç ve biz anne olurken bunca ızdırabın çekerken onlarda babalık görevi olarak bunları üstleniyorlar. Allah tüm gebelik geçirenler başta tüm sağlık sorunu çekenlerin yardımcısı olsun.

X