Zeytin çekirdeği yutmak

myraa

('',))
Kayıtlı Üye
14 Temmuz 2011
19
0
BİZZAT DENEYİMLEYEN BİRİ OLARAK,
zeytin çekirdeğini yaklaşık bir aydır kahvaltıdan hemen önce 1 tane yutuyorum.
bunu bana tavsiye eden kişi akupunktur tedavimi yapan ve diyet listemi hazırlayan uzman doktor
aslında bana her öğünden önce yutmamı söylemişti tok tutma ve diğer faydalarından ötürü fakat ben de netten ve etrafımdakilerden farklı görüşleri duyup tereddütte kalmıştım. zaten diğer öğünlerde bulmak da zor olduğundan aklıma geldiğinde sabahları 1 tane yutuyordum.

taa ki bugüne kadar.......

bu hafta yaptığım diyet biraz farklı oldu. önce 3 gün saf proten, sonra 4 gün 0 protein.
tabi protein günlerinde zeytin çekirdeği yutmadım bitki olduğu için,
fakat dün sebze günümdü, çok az yemek yedim. sabah ve öğle salatamdaki zeytinlerden birer tane yutmam bugün tuvalette ağlayarak geçirdiğim 1 saatime mal oldu......

çok afedersiniz, çekirdekleri sindirilmeden olduğu gibi çıkarttım. kabızlık hafif kanama ve acısı da cabası...

bir aydır ilk defa bu oldu ama bir daha hayatta zeytin çekirdeği falan yutmam.
mideye inerken sindirilmeye başladığına inanmıyordum zaten, öyle olsa ağızda beklerken de erirdi. bilimsel gerçekler var bir yerde... Fakat mideye faydalı olduğunu ve selüloz olduğundan tok tuttuğunu düşünmüştüm. y
tabi diğer yediklerimizle etkileşim içinde olduğunu da düşünüyorum.

Siz de biyerlerden duymuşsunuzdur bu konuyu. ben yaşadıklarımı sizlere anlatmak istedim. Çekirdeğin sağlıklı ve faydalı olduğuna artık inanmıyorum. karar sizin...

daha başlığı okuyunca sonucu aklıma geldi zaten geçmiş olsun canım

tatlım çok geçmiş olsun.. ben de hergün zeytin çekirdeği yutanlardanım nette basura iyi geldiğini duymuştum.. ve denemeye karar verdim.. ben açıkçası çok memnun kaldım bi haftada basurum gitti metabolizmam çalıştı kanayan yaram yok oldu..çok şükür.. sana neden böle olmuş anlamadım.. ama şöyle bi durum var midedeki enzimlerle ağızdaki bir değil o yüzden ağızda onu sindrmen mümkün değil :)) tekrar geçmiş olsun..:26:

tatlım çok geçmiş olsun.. ben de hergün zeytin çekirdeği yutanlardanım nette basura iyi geldiğini duymuştum.. ve denemeye karar verdim.. ben açıkçası çok memnun kaldım bi haftada basurum gitti metabolizmam çalıştı kanayan yaram yok oldu..çok şükür.. sana neden böle olmuş anlamadım.. ama şöyle bi durum var midedeki enzimlerle ağızdaki bir değil o yüzden ağızda onu sindrmen mümkün değil :)) tekrar geçmiş olsun..:26:

çok teşekkür ederim canım. senin rahatsızlığının iyileşmesine sevindim, çok şükür.
bazı yerlerde sindirilmesi çok kolaydır, daha mideye inerken erimeye başlıyor diye söylendiği için böyle dedim. yoksa tabi ki ağızda sindirilemez:)

benim o günlerde yediğim yiyeceklerle de alakalı olduğunu düşünüyorum zaten. sebze yedim, protein ve yağ almadığımdan, vucut tek bir tür besini %100 sindiremezmiş. dietimin amacı da buydu zaten. ama vucudum sindirmemek için zeytin çekirdeğini tercih etmiş demek ki... :KK50:

sen yine de dikkatli ol canım, inşallah hiç tekrarlamaz rahatsızlığın :)

çok geçmiş olsun..
bana da annem söyledi çok faydalıymış diye, saçmalama dedim.
karpuz çekirdeğini sindiremeyen mide ya da mısır yedikten sonra bile tam sindirmeyen mide zeytin çekirdeğini nasıl sindirecek dedim.

şimdi de okuyorum ki herkes sabahları 1-2 yutuyor..

bilimden şaşmayacaksın ya... bilim olmasaydı hala kendimi adamın birinin kaburga kemiği sanacaktım :)

tekrar geçmiş olsun

Balıkesir'in Edremit ilçesinde faaliyet gösteren 'Kale Natürel' isimli araştırmalar yapan şirket, sofralık hazır zeytin çekirdeğinin yutulmasının insan sağlığına fayda sağlamadığını açıkladı. Zeytin çekirdeği kabuğunu ve kabuğun içindeki özü gelişmiş teknoloji ile inceleyen şirket, salamura edilmiş hazır zeytin çekirdeğinin kabuğunda ve kabuğun içinde faydalı bileşen kalmadığını tespit etti. Yapılan araştırmada, salamura edilmemiş, dalından kopmuş hali ile etinden ayrılan zeytin çekirdeğinin faydalı olduğunu belirledi.

Doktorun biri dünyanın en kolay sindirilebilen yiyeceği demişti zeytin çekirdeği için. Benim de yutmuşluğum var ama hiç başıma böyle bir olay gelmedi.

BİZZAT DENEYİMLEYEN BİRİ OLARAK,
zeytin çekirdeğini yaklaşık bir aydır kahvaltıdan hemen önce 1 tane yutuyorum.
bunu bana tavsiye eden kişi akupunktur tedavimi yapan ve diyet listemi hazırlayan uzman doktor
aslında bana her öğünden önce yutmamı söylemişti tok tutma ve diğer faydalarından ötürü fakat ben de netten ve etrafımdakilerden farklı görüşleri duyup tereddütte kalmıştım. zaten diğer öğünlerde bulmak da zor olduğundan aklıma geldiğinde sabahları 1 tane yutuyordum.

taa ki bugüne kadar.......

bu hafta yaptığım diyet biraz farklı oldu. önce 3 gün saf proten, sonra 4 gün 0 protein.
tabi protein günlerinde zeytin çekirdeği yutmadım bitki olduğu için,
fakat dün sebze günümdü, çok az yemek yedim. sabah ve öğle salatamdaki zeytinlerden birer tane yutmam bugün tuvalette ağlayarak geçirdiğim 1 saatime mal oldu......

çok afedersiniz, çekirdekleri sindirilmeden olduğu gibi çıkarttım. kabızlık hafif kanama ve acısı da cabası...

bir aydır ilk defa bu oldu ama bir daha hayatta zeytin çekirdeği falan yutmam.
mideye inerken sindirilmeye başladığına inanmıyordum zaten, öyle olsa ağızda beklerken de erirdi. bilimsel gerçekler var bir yerde... Fakat mideye faydalı olduğunu ve selüloz olduğundan tok tuttuğunu düşünmüştüm. y
tabi diğer yediklerimizle etkileşim içinde olduğunu da düşünüyorum.

Siz de biyerlerden duymuşsunuzdur bu konuyu. ben yaşadıklarımı sizlere anlatmak istedim. Çekirdeğin sağlıklı ve faydalı olduğuna artık inanmıyorum. karar sizin...
Biraz eski bir yazı ama zeytini bütün olarak mı yuttunuz cignemeden mi yani. Çünkü mide zeytin in zarını delemiyormus o yüzden olduğu gibi çıkarmış

Doktorun biri dünyanın en kolay sindirilebilen yiyeceği demişti zeytin çekirdeği için. Benim de yutmuşluğum var ama hiç başıma böyle bir olay gelmedi.
Bütün halinde olduğu gibi yutulunca bu sıkıntı oluyormus öyle okudum ben

merhaba salamura edılen zeytının cekırdeği faydasız dıye duydum faydalı olan dalından yenı kopmus zeytının cekırdeğidir

X