Zeytinyagi

gulceayyuzlum

Guru
Kayıtlı Üye
21 Şubat 2012
2.671
1.269
Arkadaslar belki guleceksiniz fakat bilmemek ayip degil ogrenmemek ayip deyip konuya gireyim:)
Zeytinyagini sadece salatalara kullaniyordum
Artik yemeklere koyma karari aldim
Alismak oldukca guc olsada yavas yavas alismaya başladık.
Simdi bilmedigim bir husus var
Acaba zeytin yaginda salca,sogan kavuruluyormu?
Sicaga dayanikli bir yagmidir
Mesela kizartma yapilabilirmi
Aslinda bunun cevabini en iyi zeytin yagi ureten memleketteki arkadaslar bilir vede anneleri uzun yillardir zeytin yagiyla mutfakta ugrasan arkadaslar cvp verirseniz sevinirim.

Ayçiçek tadını bilmem desem yeri. Zeytinyağı elim ayağım kolumdur. Her şeye çok rahat kullanabilirsin. Isıya dayanıklıdır fakaaat vitamini minerali ısıya değdikçe azalır. O sebepten ben yemeklerimi pişirdikten sonra yemeğin üstünden gezdiririm ki kaybolmasın diye.
Kızartmayı da nerdeyse unuttuk :)
Kızartma yerine fırına fanlı ayarda atıyorum aynı kızartma tadı oluyor. Tavsiye ederim :)

Ayçiçek tadını bilmem desem yeri. Zeytinyağı elim ayağım kolumdur. Her şeye çok rahat kullanabilirsin. Isıya dayanıklıdır fakaaat vitamini minerali ısıya değdikçe azalır. O sebepten ben yemeklerimi pişirdikten sonra yemeğin üstünden gezdiririm ki kaybolmasın diye.
Kızartmayı da nerdeyse unuttuk :)
Kızartma yerine fırına fanlı ayarda atıyorum aynı kızartma tadı oluyor. Tavsiye ederim :)
Bu alistigimiz salcayi kavurma isini yapmamaliuiz o zaman.peki lezzet kaybi olmaz mi

Zeytinyağı satan biri olarak şunu söyleyim zeytinyağı çabuk yanan bir yağ kızartma yapılır ama yağ çabuk yanacağından etraf duman olur ayçiçek el karıştıranilirsin yemeklerini de normal nasıl yapıyorsan öyle yap hiç sıkıntı olmaz zeytinyağı candır eve başka yağ girmiyor gibi bişey bizim

Arkadaslar belki guleceksiniz fakat bilmemek ayip degil ogrenmemek ayip deyip konuya gireyim:)
Zeytinyagini sadece salatalara kullaniyordum
Artik yemeklere koyma karari aldim
Alismak oldukca guc olsada yavas yavas alismaya başladık.
Simdi bilmedigim bir husus var
Acaba zeytin yaginda salca,sogan kavuruluyormu?
Sicaga dayanikli bir yagmidir
Mesela kizartma yapilabilirmi
Aslinda bunun cevabini en iyi zeytin yagi ureten memleketteki arkadaslar bilir vede anneleri uzun yillardir zeytin yagiyla mutfakta ugrasan arkadaslar cvp verirseniz sevinirim.

Bende geçen yıla kadar zeytinyağımı sadece salata ve soslarda kullanıyordum. Kilo vermek için zeytinyağlı yemeklerin tercih edilmesi gerektiğini duymuştum. İlk zamanlar ufak ufak kendime kadar denemek için birkaç sebze yemeği yaptım fakat sonuç oldukça ağır bir koku ve balçık gibi tadı oldu bütün hayallerim yıkılmıştı. Uzun bir süre tekrar denemedim. Fakat daha sonra bir arkadaşımda misafirliğe gittiğimde yediğim yemeklerin hepsini zeytinyağı ile yaptığını duyunca çok şaşırdım. Hatta tas kebabını bile J Şimdi sağ olsun onun sayesinde tüm yemeklerimi tavsiye ettiği yağ ile yapıyorum. Size de tavsiye ederim her marka maalesef yenmiyor hele ki bilindik markalar daha kötü oluyor. kızartma yapıldığını biliyorum fakat ben henüz denemedim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Zeytinyağı satan biri olarak şunu söyleyim zeytinyağı çabuk yanan bir yağ kızartma yapılır ama yağ çabuk yanacağından etraf duman olur ayçiçek el karıştıranilirsin yemeklerini de normal nasıl yapıyorsan öyle yap hiç sıkıntı olmaz zeytinyağı candır eve başka yağ girmiyor gibi bişey bizim
Merhaba, siz daha iyi bilirsiniz, %0,5 , %0,2 asitli falan yağlar oluyor da son aldığımda %0,04 yazıyordu. Etiket yanlış sanırım, değil mi?

Zeytin yagi cig olarak veya yemeklerde rahatlikla kullanilabilir.

Kizartmalarda kesinlikle kullanilmamasi gereken bir yag.
Yüksek isida zararli maddeler olusuyor. Bu kizartmanin genel problemi gibi görülsede, daha az zararli daha cok zararli diye siralarsak, kizartmalarda ay cicek kullaniniz.

Asit miktari ne kadar az olursa agir kokusu o kadar eksilir.

Zeytin yagi cig olarak veya yemeklerde rahatlikla kullanilabilir.

Kizartmalarda kesinlikle kullanilmamasi gereken bir yag.
Yüksek isida zararli maddeler olusuyor. Bu kizartmanin genel problemi gibi görülsede, daha az zararli daha cok zararli diye siralarsak, kizartmalarda ay cicek kullaniniz.

Asit miktari ne kadar az olursa agir kokusu o kadar eksilir.
Canan Karatay'ın yazılarını okumanızı tavsiye ederim. Trans yağa dönüştüğü için ayçiçek, mısır, kanola vs vs hiçbirini önermiyor.
Bir de kızartma olabildiğince yapmamaya çalışın. Fırın alternatifi deneyin gerçekten büyük kolaylık oluyor ve tatları aynı oluyor.

Canan Karatay'ın yazılarını okumanızı tavsiye ederim. Trans yağa dönüştüğü için ayçiçek, mısır, kanola vs vs hiçbirini önermiyor.
Bir de kızartma olabildiğince yapmamaya çalışın. Fırın alternatifi deneyin gerçekten büyük kolaylık oluyor ve tatları aynı oluyor.

ayni düsüncedeyim. kizartma olabildigince uzak durdugum ve bunun yerine firini veya izgara tavasini yagsiz olarak tercih ediyorum.
fakat arkadas direkt kizartma olarak yazinca, zeytinyaginin kizartmada kullanilmamasi gerektigini belirtmek istedim.
Karatayi severek takip ediyorum, her dedigine uyamasamda

Hanımla bir yanlışınız var, müsaadenizle anlatayım.
Zeytinyağı sıcaklığa dayanıklı bir yağdır, 210 dereceye çıkmanız lazım. Zaten ev koşullarında bu sıcaklıklara kolay kolay çıkamıyoruz. Bunun yanında zeytinyağı kanserojen yapar gibi bir bilgi dolaşıyor etrafta, bu da güncel olmayan bilgiler ile yazılan bir bilgi. Zeytinyağı yüksek sıcaklıklarda şu an sofralarımızda kullandığımız yağlar arasında en az karsinojen ve toksik madde üreten yağ durumunda. Bununla ilgili palm yağı krizinden sonra avrupa birliği gıda konseyinin yayınladığı tablolar var. İsteyene link verebilirim.

Söylemekte fayda var zeytinyağı ısındıkça sağlık faydası azalır ama zararı artmaz. Sofralarımızdaki en güvenli ve şifa kaynağı bir yağdır.

Güvenle tüketebilirsiniz, canan hoca kendini güncellememiş maalesef bu konularda yeterince.

Canım nenelerimden beri zeytinyağı kullanırız biz kızartmaya kullanmanızi tavsiye etmem ama salça soğan her türlü yemekte kullanabilirsiniz pastalar hariç koku oluyor çünkü

Söylemekte fayda var zeytinyağı ısındıkça sağlık faydası azalır ama zararı artmaz.

bu konuda bir türlü bilinci, doğru bilgiyi yayamadık.

Güvenle tüketebilirsiniz, canan hoca kendini güncellememiş maalesef bu konularda yeterince.

Canan hocanın beyni labne peynir gibi olmuş saçmaladığı (gebelik şekeri gibi) başka konularda var.

Salata da sarma da falan üzerine çiğ olarak kullanabilirsin. Ben kızartmasa kullanmıyorum ama sonrasın da atık kutusuna şişeyle atıyorum tekrar kullanmıyorum cevremde var kullanan

X