Zeytinyağlılar Zeytinyağlı Kabak Çiçeği Dolması-Anadolu Mutfağı Pirinç Sponsorluğunda

Kirmizi pabuc

Nirvana
Kayıtlı Üye
31 Aralık 2017
12.133
32.162
35
Eskiler doğduğun yer mi doyduğun yer mi ? Demişler.Doğduğumuz yer gönlümüzde olsa da doyduğumuz yer dedik biz.
Ekmeğimizi kazandığımız güzel Ege mizin incisi İzmir den bir zeytinyağlıyla karşınıza geldim.
Sabah erken saatlerde sizler için kabak çiçekleri toplandı.Sayenizde ben de hem yemeyi hem yapmayı öğrenmiş oldum.

Zeytinyağlı Kabak Çiçeği Dolması

Malzemeler;
Büyükse 20-25 tane küçükse 35-40 tane kabak çiçeği
1 su bardağı pirinç
3/4 su bardağı zeytinyağı
2 tatlı kaşığı şeker
Yarım demet maydonoz
Yarım demet nane
6 tane soğan (büyükse 3 yeter)
1 büyük domates
1 su bardağı sıcak su
Karabiber
Tuz

Zeytinyağının yarısını tencereye döküp yemeklik doğranmış soğanları ekleyip kavuruyoruz.

Üzerine pirinçleri ekleyip kavrulunca 1 su bardağı sıcak suyu ekleyip kapağı kapalı pişiriyoruz.

Pirinç suyunu çekince altını kapatıp 15 dk dinlendiriyoruz.

Dinlenen pirinçsin üstüne doğranmış domates tuz maydonoz nane ve karabiberi ekleyip iyice karıştırıyoruz.Tekrar kapağını kapatıp içimizi dinlendiriyoruz.

Kabak çiçeklerini soğuk su dolu leğende çok iyi yıkıyoruz.İçlerine böcek kaçmış olabiliyor.Daha sonra sirkeli suya koyuyoruz.

Güzelce yıkadığımız çiçeklerin polenlerini çay kaşığı yardımıyla çıkartıyoruz.(Eğer çıkarılmazsa dolmalarınız acı olur )çiçekler çok hassas olduğu için bu aşama da dikkat gerekiyor.

Hazırlanan çiçeklerin ortasına ortalama bir tatlı kaşığı harç koyup yapraklarını katlıyoruz.Dibine kalan zeytinyağımızın birazını koyduğumuz tencereye dipleri alta gelecek şekilde hafif dik yerleştiriyoruz.

Bütün kabak çiçeklerini sırayla diziyoruz.Bardakta kalan zeytinyağının içine şekeri atıp iyice karıştırıyoruz kabak çiçeklerinin üstüne gezdiriyoruz.Çiçeklerin yarısına gelecek şekilde su ekleyip kısık gözde suyunu çekene kadar pişiriyoruz.

Kabak çiçeği dolmalarımız hazırrr

Son düzenleyen: Moderatör:
Eline sağlık ablacım çok güzeldi

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…