Dolmalar Sarmalar zeytinyağlı yaprak sarması

Woman_212

Guru
Kayıtlı Üye
18 Mayıs 2009
1.945
99
41
....

.....

..

ramazan sofralarınızda yaprak sarması olsun hanımlar. siparişler sorunsuz şekilde ulaştırılmaya devam ediyor.kilosu 10tl buyrun hadi tadına bakın...

g193.imageshack.us/i/0707091809.jpg/]
0707091809.jpg
[/URL]

konuyu yanlış yere açmış olabilirim, yaprak sarması yapıp satışını yapıyorum, isteyen herkese hatta her şehire sorunsuz ulaştırıyorum,onu demek istemiştim.

ekmek dolması
Malzemeler
• 500 gram kıyma
• 150 gram tereyağı
• 1 adet dolmalık ekmek
• 1 baş soğan
• 2 su bardağı haşlanmış nohut
• 3 su bardağı et suyu
• 1 demet maydanoz
• 1 çay kaşığı karabiber
• 1 çay kaşığı tuz
yapılışı
Bir gün önce alınmış ya da yapılmış dolmalık ekmeğin altındaltından 10 cm çapında yuvarlak bir bölüm kesilerek çıkartılır ve açılan yerden ekmeğin içi iyice boşaltılır. Çıkartılan ekmek içi avuçla ovularak ufalanır. Bir baş soğan ince ince doğranır ya da kaim bir dişli rende ile rendelenir, eritilmiş 100 gram tereyağında kavrulur. Kıyma eklenip kavurmaya devam edilir, sonra karabiber, tuz, 1 su bardağı nohut, ufalanmış ekmek içi katılıp iyice karıştırılır, ocaktan alınır.
Hazırlanan iç,oyulmuş ekmeğin içine her tarafını dolduracak biçimde yerleştirilir ve daha önce kesilen kapak yerine yerleştirilir. Ekmekten daha büyük bir tencerenin ya da tepsinin zeminine 1 su bardağı nohut yayılır. Ekmek dolması kapağı aşağıya gelecek biçimde nohutları üstüne konur. ıçinde 50 gram tereyağı eritilmiş et suyundan iki kepçe dolmanın üzerine dökülür ve her tarafı ıslatılır. Çok kısık ateşte ağzı kapatılarak bir saat süreyle pişirilir. Pişirme sırasında ekmek dolmasının üzerine düzenli aralıklarla et suyu gezdirilir. Son kepçedeki et suyu da gezdirildikten sonra ocak kapatılır ve dolma 10 dakikaya kadar dinlenmeye bırakılır.
Daha sonra dolma düz bir kaba alınıp pasta dilimleri biçiminde kesilerek ılık servis yapılır. Yanında yoğurt ya da ayran önerilir.

X