Sivilceli Ciltler Zoretanin Günlüğüm

Sivilceli Ciltler ve Çözümleri

uzaklardan1

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
2 Temmuz 2019
38
9
24
Herkese merhaba ben Sena. 20 yaşındayım. Nerdeyse 16 yaşından beri aktif sivilce sorunum var. Öncelikle geçmiş sivilce tedavimden bahsetmek istiyorum. 16 yaşındayken alnımda 5-6 tane sivilce çıkmaya başladı ben de bilinçsizce doktora gitmek yerine eczaneye gittim. Eczacı bana biodermanın tonik ve kremden oluşan setini verdi. Hatırladığım kadarıyla 100₺ civarında bir ücreti vardı. Kesin sonuç sağlarsınız diye bir vaatte bulundu ben de kanıp almıştım. 2015 yılında 3 ay kadar bir süre kullandım tam tersi alnımda sivilceler arttı. Siyah noktalarım çıkmaya başladı. Tekrar eczacıya gittim. Neden doktora gitmedin diye sorabilirsiniz. Galiba kerizliğimden. Eczacı bana 6 aya tamamlamak gerektiğini 1 set daha almam gerektiğini söyledi ben de aldım. Hiçbir işe yaramadı. Bir süre böyle devam etti yaz geldiğinde doktora gittim bana isotrexin jel verdi. Jel bitene kadar 2-3 ay kullandım. Ama bilinçsizce bir yandan da sivilcelerimi çok sıkıyordum. Sadece alın bölgemde çok çıkıyordu ve burnumun üzerinde siyah noktalar vardı. Jeli bitirdikten sonra artan sivilcelerim geçer gibi oldu ama çok fazla iz kaldı ve yine aktif sivilcelerim bir süre sonra yine arttı. Bir kış böyle geçirdikten sonra 2016 yılında yazın tekrar doktora gittim sivilce şikayetimden dolayı. Acnemix jel verdi. Antibiyotik içerdiği için baya faydasını gördüm aslında. Kullanırken cildim çok fazla soyuldu, nerdeyse harita gibi oldu. Aşırı kurudu. Ama faydasını gördüm sivilcelerim geçti. 4-5 ay içinde de lekelerim geçti ama özellikle iki kaşımın arasında çok fazla çukurluklar kaldı ama çok fazla göze batmadığı için bir süre böyle devam ettim. Tabi ki kış boyu ara sıra sivilcem çıktı ama çok fazla kimyasal kullanmak istemiyordum biraz bıkmıştım. Doğal maskeler yapmaya başladım kendi çapımda. Telve maskesi, karbonatlı limonlu yoğurt maskesi vs. Aradan bir buçuk yıl geçti liseden mezun olmuştum tekrar üniversiteye hazırlanıyordum. Stresten yine sivilcelerim arttı. Kistik sivilcelerim oluştu bu sefer de. İyi bir eğitim ve araştırma hastanesine gittim. Roaccutane istediğimi söyledim. Tehlikeli bi ilaç olduğu için vermekten çekindi. Sınav senen bu sene o yüzden artmıştır başka bir tedavi uygulayalım sınavın bittiğinde tedavi işe yaramamış olursa belki yazarız dedi. Azro diye bir hap, acnelyse krem ve özel yapım bir losyon verdi. 4-5 ay kullandım galiba ama kullanırken aşırı zorlandım. Önce sivilcelerim çok arttı insan içine çıkamadım nerdeyse. Dershaneye gidiyordum hocalarım arkadaşlarım falan sana noldu diye soruyolardı. Gülünce dudaklarım kuruluktan kanıyodu. Derilerim pul pul dökülüyodu. 2017 aralık gibi başladım. 2018 yaza doğru bitmişti tedavim sonunda. Gerçekten işe yaramıştı. Hiç sivilcem kalmamıştı. Çok az lekelerim ve yine en başından beri hiç gitmeyen çukurlarım hariç... Ama en baştaki durumuma bakarak yine çok iyiydi bence. Zamanla geçer diye düşündüm. Zaten genelde yazları yüzümde hiç sivilce çıkmazdı kışın artardı. Yaz ayına girdik. Tuzlu deniz suyu da baya iyi gelmişti. Sonra üniversiteyi kazandım 2018 yılında. Allahtan artık öyle aşırı bi sivilcem çıkmıyodu ama bilirsiniz, bütün yaşıtlarınızın yüzü pürüzsüzken sizinkinde izler ve lekelerle dolu olunca rahatsız edici oluyor. 19 yaşındaydım artık. Yeni yeni makyaj yapmaya başlamıştım bir iki yıldır. Fondötenler, kapatıcılar.. Kapatmak için çok şey kullanıyordum. 2019 yılı ocak ayında tam alnımın ortasında 4-5 sivilce çıktı yine. Sivilcelerden çok şikayetim yoktu açıkçası ama izlerim ve lekelerim beni çok rahatsız ediyordu. Bu sefer yine roaccutane kullanmayı çok istiyordum. Çünkü yıllarca sivilce sorunu yaşamaktansa 6-7 ay katlanıp sonra kesin bir çözüme ulaşmak istiyordum artık. Ama doktorum yine vermedi nerdeyse yalvardığını hatırlıyorum doktora versin diye. Neyse el mahkum yine onun dediği tedaviyi uyguladım. 3 ay sürdü. Nisanın başlarında bitmişti. Tetradox hapı + acne mix jel verdi. İnternetten tetradoxla ilgili yorumları okuyunca gözüm korktu. İnsanlar tuhaf şeyler yazmıştı. Yapışkan yapıda bi ilaçtı. Ayakta ve bol suyla içilmesi gerekiyormuş. Eğer yatarak veya az suyla içersek yemek borusuna yapışma ihtimali varmış. Doktorum sıkı sıkı tembihledi. İlaç kutusunun üzerine de koyu puntolarla ilacı içtikten sonra 30 dk yatmayınız diye yazmışlar. Ben de öyle olunca çok dikkatli kullandım. Acnemix de kullandım her gece yatmadan. Gerçekten lekelerim ve sivilcelerim geçti çok şükür. Sadece regl zamanlarımda bir iki tane çıkıyordu. Ama çıkınca da uzun süre gitmiyor ve gidince koyu kahve leke kalıyordu. 20 yaşındayım artık sivilceleri sıkmamamayı öğrendim. Roaccutane hevesim kalmadı. Her gün dışarı çıkmadan güneş kremimi sürmeyi ihmal etmiyorum. Yüzüm eskiden karma yapıdaydı t bölgem çok yağlıydı ama son aylarda karmadan yağlıya döndü yüzüm. Lekelerim ve aktif sivilcem yok. Ama alnımda özellikle iki kaşımın arasında o kadar çok çukurum var ki. Beni rahatsız ediyor. İnsan bebek gibi bir cildi olsun istiyor. Güzellik merkezinde cilt bakımına gidecektim ama öğrenci olduğum için fiyatları çok pahalı geldi. Şimdilik erteledim para biriktiriyorum :) Birkaç gün önce tekrar doktora gittim. Bu sefer mahallemdeki sağlık ocağına gittim. Gittiğim eğitim araştırma hastanelerinden daha ilgili bir doktordu. Bütün tedavi geçmişimi ona da anlattım. Kan değerlerime baktıktan sonra 20 mg günde 1 tane olmak üzere zoretanin, sabah akşam sürmek üzere magnis krem ve bionnex marka yüz temizleme toniği yazdı. 4 ay kullanacaksın dedi. Aktif sivilcem hiç yok. Alın ve çene bölgemde çok az leke var rahatsız etmeyecek düzeyde. Bir de dudak üzerinde kararma var. Ama çukurlarım çok kötü. İşte böyle... Dün tedaviye başladım bakalım. Zoretaninle ilgili gözlemlerimi yazacağım buraya. Tüm bu ilacı kullananlara, kullanacaklara geçmiş olsun. İyi günler diliyorum :)

Ben bu dediğiniz ilacı kullandım bana zarar verdi karaciğer enzimlerim yükseldi ve ben ilacı bıraktıktan sonra bu ilaç yüzünden Fransa’da 4 kişinin öldüğünü duydum

Ben bu dediğiniz ilacı kullandım bana zarar verdi karaciğer enzimlerim yükseldi ve ben ilacı bıraktıktan sonra bu ilaç yüzünden Fransa’da 4 kişinin öldüğünü duydum
Evet zaten roaccutanenın bi tık hafif versiyonu bu ilaç muadili diyebiliriz. Ben de okudum tüm yan etkilerini. Ama benimki en düşük dozda ve normalde kullanım süresi 6-7 ay. Ben 4 ay kullanacağım. Her ay doktor kontrolünde kan değerlerime bakılacak. Bir de sağlıklı beslendiğim için risklerini göze aldım çünkü başka türlü geçeceği yok. Herkeste gösterdiği etkisi farklı zaten. Size de geçmiş olsun bu arada :)

Evet zaten roaccutanenın bi tık hafif versiyonu bu ilaç muadili diyebiliriz. Ben de okudum tüm yan etkilerini. Ama benimki en düşük dozda ve normalde kullanım süresi 6-7 ay. Ben 4 ay kullanacağım. Her ay doktor kontrolünde kan değerlerime bakılacak. Bir de sağlıklı beslendiğim için risklerini göze aldım çünkü başka türlü geçeceği yok. Herkeste gösterdiği etkisi farklı zaten. Size de geçmiş olsun bu arada :)
Sağolun teşekkür ederim benimki yaklaşık 7 yıl önceydi :)

Bugün 5 temmuz tedavimin 5. günü. Aslında ne pozitif ne de negatif olarak şimdilik pek bir etkisi yok sadece dudaklarım çok hafif kurumaya başladı ilerleyen günlerde tekrar durum güncellemesi yapacağım

Bugün 9. gün... Her gün aşırı değişimler olmadığı için günü gününe değil de belirli zaman aralıklarıyla yazmayı tercih ettim. Dudaklarımdaki kurumalar çok fazla. Sürekli lip balm kullanıyorum. Dün kahve telvesiyle dudaklarıma peeling yaptım ve baya bi ölü deri gitti ama alttan canlı deri geldiği için bi süre yandı dudaklarım. Yüzümde ise iyileşme açısından herhangi bir değişiklik yok ama yüzüm de kurumaya başladı. Doktorun zoretaninin yanında verdiği magnis krem baya yağlı olduğu için aslında zaten sabah akşam onu sürdüğümde yüzümün nemlendiriciliği idare ediyor. Son olarak sol yanağımda hafif soyulmalar başladı. Bu ilacı izlerim ve çukurlarım için kullanıyorum çok şükür ki zaten şu an hiç aktif sivilcem yok ve sadece 5-6 tane açık kahve sivilce lekelerim var. Ama henüz izlerime hiç etkisi olmadı. Zamanla bekleyip göreceğiz....

Merhabalar şu an 14. Gündeyim tedavi başlangıcında burnumun üzerinde az düzeyde siyah nokta vardı. Yani gözüme batmıyordu. Ama bugün öyle bir dikkatimi çektiler ki... Aşırı artmışlar. Hafta hafta yüzümün fotoğraflarını çekiyordum, ilk baştaki burnuma şu anki burnum arasındaki siyah nokta farkını gördüğümde ağzım açık kaldı abartmıyorum inşallah normal bir süreçtir. Onun dışında yüzüm çok fazla kurumuyor ama dudaklarım aşırı düzeyde kuruyor ve çatlıyor yanımda sürekli lip balm bulunduruyorum ve ruj asla kullanamıyorum. Son olarak, alnımda bulunan çok hafif tek tük lekelerde azalma gözlemledim

Yan etki olarak kollarımda ağrılar ve saç diplerinde aşırı şekilde kaşınma gözlemliyorum. 17. Günümdeyim. Birinci ayın sonunda doktoruma bunları rapor edeceğim. Yüzümde kurumalar hafif pul pul dökülmeler var. Dudaklarıma aşırı kuruluktan dolayı bepanthen plus sürmeye başladım. İzlerimde herhangi bir iyileşme gözlemlemedim henüz...

Şu an 25. Günümdeyim üzülerek hiçbi iyileşme belirtisinin başlamadığını söylemek istiyorum. Yüzümde hiç sivilcem yoktu 2-3 tane sivilce çıktı çene kısmında küçük bir yanma dolayısıyla kararma oldu inşallah iz kalmaz bepanthen sürüyorum oraya geceleri. Onun dışında siyah noktalarım aynı şekilde devam ediyor. İzlerimi ise zamana bıraktım yüzümde aşırı bir kuruma yok düzenli olarak nemlendiriyorum dudaklarıma da sürekli procsin lip balm veya bepanthen plus kullanarak nemli tutmaya çalışıyorum artık rutinim oldu bu. 3 günde bir de kahve telvesiyle dudaklarıma peeling yaparak ölü deriyi arındırıyorum. 4 gün sonra doktor randevum var bakalım...

Bende bu izler için tretin krem krem kullandım 10 gün içinde yüzüm de yıllardır geçmeyen izlerin hepsi geçti şimdi 11inci gün sadece belli belirsiz gölge gibi iz var onlarada 2 3 gün daha kullanıcam :) sonuç mükemmel

Bende bu izler için tretin krem krem kullandım 10 gün içinde yüzüm de yıllardır geçmeyen izlerin hepsi geçti şimdi 11inci gün sadece belli belirsiz gölge gibi iz var onlarada 2 3 gün daha kullanıcam :) sonuç mükemmel
Yaa peki yan etkisi oldu mu sizde derinizde soyulmalar falan oldu mu? Bir de izden kastınız delikli görünüm müydü yoksa leke tarzı izler miydi?

Bir de doktor kontrolünde mi kullanıyorsunuz çünkü internetten baktım genelde insanlar 1 aydan fazla kullanmışlar

Merhaba 2. ayıma geçtim dün itibariyle. Doktorum kan sonuçlarım güzel gelince dozu günlük 20 mg dan 30 mg a çıkardı. Sabah 10 mg akşam 20 mg alıyorum. Bu arada magnis kremin çok yağlı bie görüntüsü var gündüzleri de genelde evde olmadığım için sadece geceleri sürüyorum onu. Etkilere gelirsek de bahsettiğim artmış siyah noktalarda gözle görülür azalma var fazlasıyla bu biraz bana tuhaf geldi hızlıca arttı ve hızlıca geçti sanki. Onun dışında izlerimde bir gelişme yok. Yüzümde aşırı bir kuruma gözlemedim tek şikayetim ileri düzeyde dudak kuruluğu...

Merhaba şu an 2. ayın 15. günündeyim. Yüzümde nerdeyse hiç leke kalmadı bu yönden çok mutlu oldum. Sivilce zaten yoktu. Çukurlu delikli izlerim ve burnumun üzerinde siyah noktaların çıktığı yerde küçük izler kaldı. Yüzüm önce karma yapıdaydı ve t bölgem baya yağlıydı. Şu an kupkuru yüzüm. Nemlendiriciyle falan nemlendiriyorum. Yan etki olarak da regl dönemim biraz düzensiz oldu sanki bir de aşırı dudak kuruluğum devam ediyor. Geçen dudağım yarıldı kuruluktan. Bepanthen sürüyorum sürekli. İlerleyen zamanlarda yine yazacağım

2. Ayın 24. Günündeyim hayatımda dudaklarımın bu kadar kuruduğunu ve dudaklarım konusunda bu kadar zorlandığımı hatırlamıyorum. Eğer gün içinde yanıma lip balmımı almamışsam canım çok acıyor. Gülemiyorum bile... Gülersem kanıyor. Ve her gün deri atıyor dudaklarım. Aşırı soyuluyor. Allahtan yüzüm soyulmuyor. Bir de yoğun geçen günlerden sonra aşırı şekilde bacaklarımda kemik ağrısı hissediyorum.

Merhaba öncelikle geçmiş olsun benim ismim de sena tesadüf karşılaştım konunuzla. 21 yaşındayım ve ergenliğe girdiğimden beri sivilce sorunu yaşıyorum .Şu an 5. kutu tetradoxa başladı doktorum ve yanında da aknetrent yazdı.Kan sonucum bugün çıktı değerlerim iyi geldiğinden akşam aknetrente başlayacağım.Kutu bitene kadar sabah tetradox ( 9 tane kaldı bitince sabah da aknetrent olacak )akşam aknetrent 20 mg kullanacağım. Dudak balmı eczaneden aldım, kuruluk için kol ve ellerime bi krem yazdı doktor.Korkuyorum açıkçası hemen başlıyor mu kuruluk.Sivilceleri hortlatıyor demişler ,eylülde okulum açılacak insan içine çıkamazsam diye üzülüyorum.Kullandığınıza değdi mi 1 tane aktif sivilcem var geri kalanlar yüzümün sağ tarafı sivilce izi kırmızı renkte. İzleri de yok edecek mi acaba?

X