Çocukları Enfeksiyondan Koruma Yolları Nelerdir? Nasıl Korunur?

Çocukları enfeksiyondan koruma yolları arasında en çok bilinen ve mutlaka uygulanması geren yöntem çocuğun aşılanmasıdır. Bu hususta, sadece çocuğun aşılanması değil annenin de aşılanması gerekmektedir. Zamanında aşısı yapılmamış bir anne yüzünden de çocuk enfeksiyon kapabilir.

Genel anlamda çocukları enfeksiyondan koruma yolları aşağıda belirtilmiştir:

  • Çocuğunuz doğduğu andan itibaren gerekli tüm aşıları yaptırın.
  • Çocuk gün içinde yeterli düzeyde sıvı almalı.
  • Çocuğunuzu kalabalık mekanlara sokmamaya çalışın.
  • Çocuk uykusunu almalı, düzenli olarak uyumalı.
  • Çocuğunuzu yararlı yiyeceklerle besleyin.
  • Hem anne hem çocuk ellerini sık sık yıkamalıdır. Çocuğun enfeksiyon kapmasına, sebep olan nedenlerden biri de annenin elini yıkamamasıdır. Bu konuda anneler dikkatli olmalıdır.
  • Çocuğun üşümemesini sağlayın, gerekirse kalın giydirin.
cocuklari enfeksiyondan koruyan besinler
çocukları enfeksiyondan koruyan besinler

Çocukları Enfeksiyondan Koruyan Besinler Nelerdir?

Özellikle, havaların soğuması çocukların enfeksiyon kapma ihtimalini arttırıyor. Sadece havaların soğuması değil, salgın hastalıkların artması da enfeksiyon bulaşmasında önemli nedenlerdendir. Bilhassa, çocukların en fazla enfeksiyon aldığı yerler de okuldur.

Bu ve bunun gibi nedenlerden dolayı, çocuğu enfeksiyonlardan korumak için gereken besinler yedirilmelidir. Çocukları hastalıklardan koruyan besinler aşağıda verilmiştir;

  • Kuruyemişler ceviz, fındık, badem faydalı yağlar içeren bu kuruyemişlerin aynı zamanda çinko oranı da oldukça yüksektir. Her gün 1 avuç bu kuruyemişlerden verilmelidir.
  • C Vitamini çocukları hastalıklardan korur ve hasta olduktan sonraki süreçte de C vitamini oldukça önemlidir. Çocuğunuzun dinç kalmasını sağlar.
  • Probiyotik içeren besinler sıkça tüketilmelidir. Probiyotikler bağışıklık sisteminin gelişmesi açısından önemlidir. Önemli probiyotik kaynağı bazı besinler; yoğurt, kefir, turşu.
çocuklarda enfeksiyon
çocuklarda enfeksiyon

Çocuk Sık Sık Enfeksiyon Alıyorsa Bağışıklığı Zayıf mıdır?

Bu durumun bir doktora anlatılması, doktorun bakması gereklidir. Çocukların bağışıklık sistemi, güçsüz olduğundan bizden fazla sayıda enfeksiyon almaları normaldir. Çocuğunuzun sürekli enfeksiyon alması genetik bir sorundan da kaynaklanıyor olabilir. Kesin bir şey söylenmesi mümkün değildir. Çocuğun sık sık enfeksiyon kapması konusunda en doğru tanıyı doktorunuz koyacaktır.

İlgili Konular;

Çocuklarda Bağırsak Enfeksiyonu Tedavisi

Çocuklar Havuz Enfeksiyonlarından Nasıl Korunur?

Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri Ve Tedavisi

Çocukların Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?