Anasayfa >> Sağlık >> Gebelik testi ve b-hcg merak ettikleriniz…!
Gebelik testi ve b-hcg merak ettikleriniz...!
Gebelik testi ve b-hcg merak ettikleriniz...!

Gebelik testi ve b-hcg merak ettikleriniz…!

HCG, tıp dilinde “humon coryonik gonadotropin”, gebeliğin erken dönemlerinden itibaren kanda ve idrar da tespit edilmesi ile gebeliğin teyit edilmesinde kullanılan bir hormondur. Gebeliğin ilk zamanlarında önce kanda yükselir daha sonra idrarda yükselerek idrar testlerinin pozitif olmasını sağlar. Yapı olarak “alfa” ve “beta” olmak üzere iki alttipi vardır. Alfa alt tipi yapı olarak vücudumuzda salgılanan diğer hormonlardan TSH ve LH hormonları ile aynı yapıya sahiptir. Beta alt tipi ise tamamen kendine özgüdür. Bu nedenle gebeliksürecinde beta alt tipinin ölçümü yapılmaktadır.

Beta-HCG hormonu yumurtalıklardan atılan yumurta hücresi ile erkeğin sperm hücresinin birleşmesinden meydana gelen zigotun oluşumu ile salgılanmaya başlamaktadır. Zigot, bölünerek çoğalan hücre kitlesi şeklinde kadının tüplerinden rahim içine doğru yer değiştirir. Rahim iç duvarında yuvalandıktan sonra gebelik kesesi içerisinde daha sonra plasenta ya da eş oluşumunu sağlayan, gebelik kesesini çevreleyen “trofoblast ” olarak isimlendirilen hücreler tarafından HCG hormon salınımı olur. Bu hücreler gebeliğin ilerleyen zamanlarında “plasenta” ya da halk arasında “eş” olarak isimlendirilen yapının oluşumunu sağlar. Plasenta anne ile bebek arasındaki besin-oksijen-karbondioksit alışverişinde primer organdır. Aynı zamanda gebeliğin devamı için gerekli hormon sentezinde de görev alır.

Görevi:

Gebeliğin devamı için gerekli en önemli hormon Progesteron hormonudur. İlk üç ayda progesteron salgısı yumurtalıkta yumurtanın atılmasından sonra oluşan “korpus luteum” denilen yapıdan salgılanır. HCG hormonunun gebelikte son derece önemli bir görevi vardır; korpus luteumdan progesteron hormon salgılanmasını sağlar. Plasenta oluşumu tamamlandıktan sonra yani yaklaşık 10-12 haftalardan itibaren korpus luteum geriler ve progestereon artık bebeğin eşinden salgılanmaya başlar. Bu süreçte HCG hormon seviyeleri eskisi kadar yükselmez, bir miktar düşer ve aynı seviyelerde gebeliğin sonuna kadar kalır.

hamilelik_gebelik_Testi

Düzeyi:

Döllenme oluştuktan 8-9 gün sonra kanda tespit edilebilen HCG hormonu gebeliğin 9-10. haftalarına kadar düzenli bir artış gösterir. İki günde bir yaklaşık iki katına ( en az %66 artış) çıkar. Daha sonraki süreçte plasenta gelişimini tamamlamış ve gerekli hormon sentezini üstlendiği için HCG seviyeleri 9-10. haftalardan itibaren bir miktar düşer ve sonrasında sabit kalır.

HCG hormonu kan seviyesi laboratuardan laboratuara farklılık göstermekle birlikte 5-10 IU/ml değerlerinin üstüne çıktığında gebelik pozitif olarak kabul edilir. Dahan önce de belirttiğimiz gibi yapı olarak benzer olduğu başka hormonlar nedeniyle 5 IU’ye kadar üretiliyormuş gibi görülebilir. Bunun yanıltıcılığı nedeniyle bazı labotaruarlar 5 U/ml en alt kabul ederken bazıları 10 IU/ml’yi sınır kabul etmektedir. Maksimum olarak 100 000 IU/ml seviyelerini görmektedir.HCG hormonu gebelikte görülen bulantı ve kusmanın nedeni olarak suçlanmaktadır. Özellikle gebeliğin erken dönemlerinde daha az görülen, HCG’nin maksimum düzeylerine çıktığında bulantı ve kusmanında artması bu olasılığı güçlendirmektedir. HCG hormon sentezinin daha fazla olduğu çoğul gebelikler ve molar gebelikte (üzüm gebeliği) bulantı ve kusmalar tekiz gebeliklere göre daha fazla olmaktadır.

Anormal artış gösteren HCG…

HCG hormon seviyeleri normal tekiz gebeliklerde iki gün de bir iki katına ya da en az %66 artış gösterirken bazen bu artış düzenli olmamaktadır. Bu durumda seri HCG ölçümleri yapılarak gebeliğin gidişatı hakkında bilgi edineniliriz. Sık karşılaşılan durum henüz adet gecikmesi birkaç günlük iken gebeliğin tespit edilmesi ve ultrasonografi ile daha bir gebelik görülmesi söz konusu değil iken kan HCG düzeylerinin gerilemesi yani düşmesidir. “Biokimyasal gebelik ” olarakta bilinen bu durumla kadınlar çok sık karşılaşmaktadır. Gebeliklerin neredeyse %50’si bu şekilde sonlanmaktadır. Daha doğrusu cinsel aktif kadınların gecikmeli olarak gördükleri adetlerinin birçoğunda biokimyasal gebelik yaşadığı çalışmalarla gösterilmiştir.

Dış gebelik anormal artış gösteren HCG değerlerinin diğer nedenidir. Dış gebelik gebelik ürününün rahim dışında yerleşmesi ile oluşan durumdur.

Molar gebelik, diğer adı mol hidatiform ya da halk arasında üzüm gebeliği olarak bilinen gestasyonel trofoblastik hastalıkların bir türü olan bu durumda da HCG seviyeleri, normal gebeliğe göre daha fazla ve düzensiz artış ile kendini gösterir. Bu hastalık bebeği, plasenta ve zarlarını oluşturan hücrelerin anormal şekilde bölünmesine bağlı olarak meydana gelir. Kanserleşen tipleri olduğu gibi komplet mol ve parsiyel mol olmak üzere iyi huylu iki tipide bulunmaktadır. Komplet molde plasentayı oluşturan hücrelerde anormal artış ve bu hücrelerde ödem, şişlik nedeniyle üzüm benzeri şekilde ultrasonda tipik bir görüntü oluşturur. Buna kar yağdı manzarası denilmektedir. Ultrasonografik incelemede fetüs görünümü olmaz. Hastalar genellikle adet gecikmesi ve beraberinde gebelik testinin pozifleşmesi ile rutin kontrole geldiklerinde tanı alırlar ya da kanama olması üzerine yapılan küretaj işleminin patolojik incelemesi sonucunda tanı alır. İyi huylu diğer tip ise parsiyel molde kromozom yapısı bozuk fetüs ile birlikte yine şişmiş, ödemli plasenta görünümü vardır. Her iki durumda da gebelik devam ettirilemez sonlandırılması gerekir. Tedavi de vakum küretaj yöntemi kullanılır ama kanama riski nedeniyle hastane ortamında yapılması gerekli ve istenildiği takdirde kan, transfüzyon için hazır edilmelidir. Hastaların takiplerde HCG değerleri sıfır olana kadar bakılması gerekir. Üzüm gebeliği yaşayan kadınların kesinlikle 1 yıl korunması gerekmektedir. Gestasyonel trofoblastik hastalıkların diğer tipleri kanseröz gelişim göstermektedir. Tedavi bu durumda çok daha farklı olmaktadır

Yine yumurtalık kanserlerinin bazı tiplerinde ve mesane kanseri gibi kanserlerde de hasta gebe olmadığı halde gebelik testi değerleri anormal olarak pozitif olabilmektedir.

Çoğul gebelikler de plasenta hacim olarak daha fazla olduğu için salgılanan HCG düzeyi de daha fazla olmaktadır.

Gebelik testi…

Adet gecikmesi yaşayan her kadının aklına öncelikle gebelik gelmelidir ve mutlaka gebelik testi yapmalıdır. Adet gecikmesi her zaman gebelik anlamına gelmez ama eğer düzenli korunma yöntemi kullanmıyorsanız mide-bulantısı, kusma, göğüslerde hassasiyet, halsizlik, uyku hali, kasık ağrıları, karında şişlik gibi bulgularınız varsa gebe olma ihtimali oldukça yüksektir. Bu durumda mutlaka doktorunuzdan randevu alın ve muayene olun. Gebeliğin kesin bulgusu ultrason ile bebeğin gözlenmesi ve kalp atışlarının duyulmasıdır. Gebelik testi ile çok nadirende olsa yanıltıcı olabilmekte ya da yukarıda anlatıldığı gibi anormal gebelikler nedeniyle de pozitif olmaktadır.

Gebelik testleri iki türlüdür: kan testi ve idrar testi

Kan testi beklenilen adet tarihinizdeki gecikme ile birlikte pozitifleşir. Tahmini olarak beklenilen adet tarihindeki kan HCG değeri 100 IU/ml kadardır. Normal gelişen gebeliklerde iki günde bir iki kat artarak sentezine devam edilir. İdrar testleri ise kan HCG seviyeleri artıkça ortalama 1 hf sonra ancak pozitifleşmeye başlar. Eczanelerde satılan bu testler kullanım kolaylığı nedeniyle sık başvurulan testlerdir. Hastalara önerim aldıkları testleri prospektüslerini dikkatlice okumaları, son kullanma tarihine dikkat etmeleri ve doğru bir şekilde yapmaları. Gebelik beklentisi olan bayanlarda negatif sonuçlar hüsran yaratabilmektedir. Erken dönem de yapılan test ile negatif sonuçlar alınsa bile adet gecikmeniz devam ettiğ sürece doktorunuza başvurarak kan gebelik testi yaptırabilir, sonucu teyit edebilirsiniz.

Op. Dr. Sonay İSENLİK tarafından yazılmıştır.

27 yorum

 1. Benim adetime daha var 1 oğlum var ıkıncını istiyorum.Bu ay korunmadım acaba hamıle kala bılırmıyım en erken ne Zaman oyrene bılırım

 2. Oğlumun 4 yaş olucak Eylulde artık 2-cı lazım

 3. Merhabalar, adet tarihimden 4 gün önce clearblue gebelik testi yaptım 3 haftalık gebeyim. Aynı gün kan testi yaptırdım beta hcg 14.45 çıktı şu an pozitif gözüküyor ama 2 gün sonra tekrar kan testi yaptırmamı istedi dr sizce hamile miyim yoksa kimyasal gebe miyim ??

 4. Merhabalar adet olamiyorum gebelikde yok tavsiye oneren var mi

 5. Merhabalar bende de karın ağrıları adet sancıları başladı kasıklarımda ağrı da var adet olmadım 2 gün sonra olmam lazım lekelenme olmuş bugün hiç lekelenme olmazdı bende hamile miyim sizce

 6. Adet görüyorsun bi iki günden bi şey olmaz geriye atar ileriye atar bazen stres sıkıntı yapariz ondan dolayı geriye atabilir

 7. Gebelik testinde ikinxi cigi net ama beyaz olunca nedemek oluyo arkadaslar luften yardmci olmsnz

 8. Bn 15gündr adet olmuyorum bugünde kan tahlili yaptrdım ve çok büyük bi negatif yanıtı aldımm.. Napcağmı şaşırdm.. Testlerde de negatf çıktı inanmıyodum, nedense hamile hssediyrum kndimi ama napıcm tekrar mı kan tahilili yaptırıym adet olduğm da yok bi cevap cerirsenz çok ferahliycam yaa

 9. Kızlar bugün bir test yaptım buraya nasıl yükliycem çok arada kaldım varmı yokmu

 10. Selam arkadaşlar bende bu ay klomen kullandım bu gün 28.günümdeyim adet olmadım göğüs uçlarım kopacak yara gibi agriyor normalde komple agriyor ama bu ay sadece uçları bu sabah evde test yaptım tek çizgi ama yinede umudum var sizce bişi varmidır

 11. Meraba ben adet oldum bir hafta gecti penbe akinti geliyo acaba gebemiyim yardim ltfen

 12. Kizlar beta hcg ve idrar tedti ysptidim idrar testim negatid hcg ise 0<8,0 bu ne anlama grliyo hamilmiyimdir :(

 13. Gecenlerde hsmilelik icin idrar testi ve kan testi ysptirdim idrar negtif hep beta hcg ise 0<8,0 acaba hamilemiyim

 14. Bende 3 eylulde oldum en son 3 gun oncede pembe bir leke gordum 5 gun gecti adetim Hiz nedir hanimlar

 15. Merhaba adetim normalde her ayın 11inde olurdu gecen ay 8inde oldu ve bugün itibariyle hala adet olmadım eşimle ilişkimizde içe boşalma olmadı test yaptım negatif çıktı :( başına gelen var mı

 16. Merhabalar adetime 9 gün var. 6 gündür sol kasık batmasi vardi bugün geçti ve sarı bi akıntı geldi.meme uçlarında hassasiyet başladı.ne olabilir. Test yapsam bişey çıkar mı. Hamile olabilir miyim.

 17. Adet tarihimden 1 hafta önce 2 gün pembe akintim oldu sonra kahverengi akıntı oldu 3 gün sürdü 16 Kasım da adetim olması gerekiyodu fakat olmadım ve şimdide adet olmadım karın ağrısı sancim yok evde test yaptım negatif sizce hamilelik var mıdır?

 18. Dün aksam bende kanda gebeliğe baktirdim gece doktor hamilesin kadın doğuma git dediler giyim hamile değilsin dediler şaşırdım kan sonucun 0.607 bu ne anlama geliyor napmam lazim kala kaldım yani 😐😐 adeditm 15 gün geçti uyku halim karin sisligim kaşık agrim var ve göğüsleri sizliyo çok yemek yiyorum napicam

 19. bende de aynı durum var kan testi yaptırmadım ama 3 tane miratech test yaptim negatif hepsi adette olmuyorum bugün 13. gün

 20. Merhaba adetim 10 gün geçti hcg ilk testim 1,3 çıktı en son testimde 0,24 çıktı idrar testim negatif hcg sonuçlarına görede negatif görünüyor hamilelik belirtilerim var ama değilim sizce bu durum normAl mi

 21. Hayirli aksamlar bir sorum olucakti evde 3 tane idrar testti yaptim pozitif cikti ama kan testti yaptirdim negatif cikti 5 gün adetim geciyor lutfen cevap

 22. Merhabalar bebek sahibi olmak istiyorum. Eşimle doğurgan dönemim de ilişkiye girdik adetim 10 gün gecikti defalarcs idrar testi yapmama rağmen negatif çıkıyor. Karnımda kasılmalar oluyor göğüslerimde ağrı oluyor adet olucakmışım gibi oluyor ama olmuyorum sizce hamile miyim ne yapmalıyım

 23. 4 martta adet gordum ama adet olmadan bi kac saat once iliskiye girdim . Bu ay adet olmadim sizce hamile kalma ihtimalim var mi bugun de test yaptim yaptiktan bi kac saat sora cok az silik bi cizgi gordum fotorafi nereden atabilirm yardimci olurmusunuz lutfen .

 24. arkadaşlar merhaba aramıza yeni katıldım öncelikle şunu soyliym hepinizin tecrübeleri ve fikirleri çok önemli..20 mart son adet tarihim 21nde verdigim beta hcgm 11.5 25nde verdiğim 65 çıktı bunlar pozitf değerler olmasına karşın çok düşükler. Yani hamile miyim degilmym kafam allak bullak oldu bu konuda tecrübeli arkadaşlarım yardiminizi bekliyorm

 25. Merhabalar grupda yeni yim bugün test yaptırdın 2.9 cıktı devlet hastanesi.oldugundan çok kalabalıktı doktor protestan yazdı bebek istediğimi söyledim kanamam olursa 2.3. Gunu için gelmemi söyledi..anlamadim soruda soramadım kızlar sizce gebelik varmıdır benim gibi boyle bir durumda olan varmı yükseliş saglarmi sizce sonuç

 26. SAT 3 MAYIS ayında da oldu, 31 mayısta btcg testi yaptırdım sonuç 104.13 çıktı hazıranda 252.8 çıktı 4 Haziran da 443,5 dün hafif kanamam oldu leke tarzında hastanede doktor tekrar testi tekrarladı ve kan gurubumu istedi test olarak, 732,5 çıktı bugün ki sonuç sizce normal mi yoksa düşük boşmu..

 27. Biraz düşük qibi ama qenede bekle bşraz daha bazen kimyasal oluyo

x

Check Also

Menstrual kap ile hamile kalma

Menstrual kap ile hamile kalma

Kadınların en büyük arzularından olan anne olabilmek için uygulanan farklı uygulamalardan biri ...