Yaşlanmayı engellemek için egzersiz programları

YAŞLANMAYI ENGELLEMEK İÇİN PROGRAMINIZA DAHİL EDEBİLECEĞİNİZ EGZERSİZLER

1.DAYANIKLIK İÇİN YAPILACAKLAR
Yaşlandıkça azalan kas kütlesi azalacağı için egzersiz programlarınıza mutlaka kas kütlenizi korumaya yönelik hareketler eklemeniz gerekiyor. Ayrıca ekleyeceğiniz bu hareketler kas dokunuzun sağlıklı olmasını sağladığı için sarkmayı da engellemiş olursunuz.
Bu uygulamalar haftada üç ile dört gün arasında yapılabilir. Daha fazla yapıldığında kaslarınız zarar görebilir. Günde 15- 20 dakika arası yeterli olacaktır.
Ağırlık makinalarında çalışmak yerine serbest egzersiz çalışmaları yapabilirsiniz. Böylece çok daha fazla kasınızı çalıştırmış olursunuz. Özellikle ileri seviyelerde serbest egzersiz çalışmaları yapmak daha fazla kas kütlesi edinmenize yardımcı olacaktır.
Kollarınızın ve bacaklarınızın sabit yönde hareket ettiği makinalardan uzak durmanızda fayda var. Bu makinalar yaralanmalara neden olabilir.


2. DÜZGÜN DURUŞ EGZERSİZLERİ EKLEYEBİLİRSİNİZ.
Yaşlanan ve zayıflayan kemikler ileri yaşlarda eğrileşmeye ve ağrıya neden olabilir. Bu yüzden yaş ilerledikçe kemik sağlığını korumak daha önemli bir hal alır. Programınızda duruşunuza yardımcı hareketler ile osteporoza savaş açabilirsiniz.
Tek bacağınızı uzatın arkanıza yaslanın ve dizlerinizi eğin. Ellerinizi başınızın arkasına koyun. Nefes alırken, dizinizi göğsünüze çekerken karın tırnağınızı omurganıza doğru çekin ve diğer bacağınızı 45 derece açı ile uzatın. Sırtınızın zemine dokunmadığından emin olun. Her bir bacağınızla 5-10 defa yapın.
Bu egzersizleri haftada iki gün ila üç gün gerçekleştirin. İstediğinize göre daha sık tekrarlayabilirsiniz. Unutulmaması gereken diğer bir noktada sırtüstü hareketler baskı uyguladığı için sırt probleminiz varsa bu egzersizi atlayabilirsiniz. Yaşlılar için yorucu bir egzersizdir.
3. YOGA
Yoga sadece stresin azaltılmasına yardımcı olmaz. Doğru nefes teknikleriyle oksijeni arttırarak cildin daha sağlıklı ve genç görünmesine olanak sağlar.
Yoga yapmayı evdeki kitaplardan, internetteki videolardan kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Diğer bir alternatif olarak spor salonlarında yoga dersleri alabilir veya bir yoga stüdyosuna katılabilirsiniz. Egzersiz rutininize haftada iki ila üç yoga oturumu eklemeyi deneyebilirsiniz.
Bir yoga dersi aldığınızda sağduyunuzu dinlediğinizden emin olun. Örneğin, eğitmen bir kafa standı önerirse ve bunu yapmaya hazır hissetmezseniz, o zaman yapmayabilirsiniz. Beceri seviyeniz göre hangi alternatif egzersizlerin hangileri olduğu konusunda yardım alabilirsiniz. Esnekliğin zaman aldığını unutmayın, sabırlı olun ve sizin için güvenli hissettiren bir şekilde yoga uygulayın.
4. ESNEKLİK VE DENGE EGZERSİZLERİNİ PROGRAMINIZA DAHİL EDİN
Vücudunuzu esnek olması yaşlandıkça formda ve dinç bir vücut sağlar. Esneklik sağlamaya yönelik çalışmalar vudunuzun ve kasların kolay hareket etmesine destek olur. Dengeleme egzersizleri ile düşme ve denge kaybı sorunlarını en aza indirebilirsiniz. Esnekliği sağlamak için haftalık programınıza 15-20 dakikalık denge egzersizleri ekleyebilirsiniz. Yoga ve pilates esneklik sağlamak için çok etkili uygulamalar olucaktır.