1.sınıf ödev yaptırırken 1 saat sürüyor

Stardust-

🌸🐣🌸
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
2 Aralık 2023
707
929
İyi akşamlar herkese. Oğlum aynı okulun anasınıfına gitti şimdi 1.sınıfta. Anaokulunda da okuma yazma öğrettiler fakat çok da üstünde durmadık biz eve gelince sadece oyun oynuyordu. 1.sınıfta hergün hem türkçe hem ingilizce hem matematik illaki ödevleri oluyor. Aslında toplasınız 15 dakika sürer ama tam 1 saat sürüyor. Ödev yaptırırken sürekli ya kalemiyle oynar ya birşey anlatmak ister ya da 5 elma var diyelim hızlı yapcam diye 6 sayar yanlış yazar. Sayamadığından da değil dikkatini vermiyor sıkılıyor. Derste de öğretmenlerinin dediğine göre dikkatli dinlemiyor. Yazı yazarken de sıkılıp bir küçük bir büyük yazıyor. İpin ucunu baştan kaçırmak da istemiyorum. Tecrübeli anneler ve ilkokul öğretmenleri varsa aramızda fikir alabilir miyim 🙏🏻

Okul öncesi öğretmenliği bölümünde okuma yazma öğretimine ilişkin bir ders olmuyor. Zaten MEB 'de okul öncesinde okuma yazma öğretilmesi gibi bir şey istemiyor. Nasıl öyle anaokulunda öğrettiler?
Reklam.amacli yapiyorlar maalesef. Ne var sadece oyun oynasalar ve sosyallesseler....

Okul öncesi öğretmenliği bölümünde okuma yazma öğretimine ilişkin bir ders olmuyor. Zaten MEB 'de okul öncesinde okuma yazma öğretilmesi gibi bir şey istemiyor. Nasıl öyle anaokulunda öğrettiler?

Ozeller neler neler öğretiyor bir bilseniz

Ozeller neler neler öğretiyor bir bilseniz

Biliyorum. Nitelikli bir kuruma gönderilirse, bu tarz şeyler yaşanmaz. Okul öncesi öğretmenliğinde okuma yazma nasıl öğretilir, anlatmıyorlar. Yani sizin çocuklarınıza öğretiliyorsa, anam babam usulü öğretiliyordur.
Bu da çocukta sıkıntıya yol açar.

Biliyorum. Nitelikli bir kuruma gönderilirse, bu tarz şeyler yaşanmaz. Okul öncesi öğretmenliğinde okuma yazma nasıl öğretilir, anlatmıyorlar. Yani sizin çocuklarınıza öğretiliyorsa, anam babam usulü öğretiliyordur.
Bu da çocukta sıkıntıya yol açar.

Okuma yazma olmasa da tüm harfler toplama çıkarma 2 serli ve 5erli sayma hepsini öğreten nitelikli kurum örnekleri verebilirim

Okuma yazma olmasa da tüm harfler toplama çıkarma 2 serli ve 5erli sayma hepsini öğreten nitelikli kurum örnekleri verebilirim

Değildir. O kurum öğretmen diye önlisans- Lise çocuk gelişimi mezunu birini çalıştırıyordur. Eğitim olarak müfredatta verilmiyor diyorum 😇 Bilmediğimiz şeyi nasıl öğretebiliriz ki ? Bilmediği şeyi öğretmeye çalışan bir yer nasıl nitelikli olabilir ki ?
Hatta MEB'in okul öncesi programında harf öğretimi kesinlikle yoktur diye uyarı da var. Ama asıl mevzu, bilmeden öğretiyorlardır. Aynı sizin gibi, anneniz gibi vs.

Okuma yazmaya hazırlık var. Mesela Ekmek ile Eldivenin aynı seslerle başladığını öğretirsin. Ritmik sayma da öğretilir. Ama harf öğretimi falan yok.
Olan yerden kaçarak uzaklaşın derim

Değildir. O kurum öğretmen diye önlisans- Lise çocuk gelişimi mezunu birini çalıştırıyordur. Eğitim olarak müfredatta verilmiyor diyorum 😇 Bilmediğimiz şeyi nasıl öğretebiliriz ki ? Bilmediği şeyi öğretmeye çalışan bir yer nasıl nitelikli olabilir ki ?
Hatta MEB'in okul öncesi programında harf öğretimi kesinlikle yoktur diye uyarı da var. Ama asıl mevzu, bilmeden öğretiyorlardır. Aynı sizin gibi, anneniz gibi vs.

Okuma yazmaya hazırlık var. Mesela Ekmek ile Eldivenin aynı seslerle başladığını öğretirsin. Ritmik sayma da öğretilir. Ama harf öğretimi falan yok.
Olan yerden kaçarak uzaklaşın derim

Özel kurumlardan bahsediyorum. Var diyorum.
Öğretmeni de 4 yıllık okul öncesi mezun
Neyse anlasamiyoruz iyi günler dilerim son mesajim

1 saat çok normal, hatta iyi bence.

Ama öğretmen de sorun var diyorsa göndersin rehberliğe, dikkat eksikliği açısından değerlendirsinler.

1 saat sürüyorsa şükredin bizim 5 saat falan🤭 abarttım biraz 3 4 saat 1 sıra yazıyor kalkıyor resim yapıyor sonra 1 sıra daha yazıyor kağıt kesip bir şeyler yapıştırıyor 😂sorun değil yazıyor ya şükürler olsun 😀

Yaşına göre dikkat süresini baz alarak ona mola zamanı tanıyın. Daha eğlenceli hale getirmeye çalışın. Söylerken kolay eminim o an çok zorlanıyorsunuzdur ama dikkat eksikliği gibi şüphelendiğiniz bir şeyler varsa dilerseniz bir gösterin psikolog/ psikyatr a belki öğrenme güçlüğü vs olabilir ya da her ne varsa size yol gösterebilirler.

X