Universite Egitimini Birakmali Miyim?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
hepsini okudum.

1. Sen hayatında bir erkek arkadaş olmadan yapamıyor Musun ? Niye her kavgada birinden ayrılıp öbürüne gidiyorsun. Öncelikle bunun sebebini bir bul. Bağımlı kişilik misin ?

2. Yaşadığın kolay şeyler değil belki ama bu ülkede çoğu kişinin silesi bilinçsiz. Sadece sana özgü değil ki.
Herkes bunun için alkolü abartacak olsaydı ülkede ayık insan kalmazdı.

3. X bölümü demişsin ama o x in ne mühendisliği olduğunu yazmamışsın. Şimdi gıda ile bilgisayar arasında fark var mesela.

4. Okulu bırakıp başka bölüm için mi hazırlanmak istiyorsun ? Eğer öyleyse idealin ne ? Gelecekte ne yapmak istiyorsun ?

5. Pandemide herkesin dengesi bozuldu. Sadece sana özgü değil.

6. Sınıfta kaldım diye okulu bıraksam mı diyorsun bu pire için yorgan yakmak değil mi ?
1 sene daha çalışır geçersin okulu ama gidecek olan senelerin ?
Onları geri getirebilecek misin ?

herşeyi belirleyen zaten aile ama bunun için üniversiteyi bırakman hata olur kendini toparlamaya bak çok dağılmışsın
verilen imkanların daha iyi kullanman gerekirdi kaliteli arkadaşlar edin ,
haklisiniz, arkadaslarimdan yana sansliyim zaten. bircogu duzenli insanlar, zaten cok fazla arkadasim da yok. yine de toparlanmak icin elimden geleni yapacagim. cok tesekkur ederim.

Sonlara doğru artık dayanamadım devamını getiremedim.

Ama başlıktaki soruya cevabım yeniden sınava girene kadar hayır!
Konunun sonunda değişmediyse hala 1. Sınıfsın zaten. Yaşın da küçük. Yeniden hazırlanıp istediğin bölüme gidebilirsin. Ancak sorun gerçekten bölüm değil gibi duruyor. Üniversite okuyup ayaklarının üzerinde durmaktan başka hiçbir şey bu boşluktan kurtaramaz.

Bence de sorun bölüm değil.
Zaten ilk yıl dersleri üniversiteler arasında benzer olur, meslek dersleri sonraki yıllarda başlıyor.

Konu sahibi dikkatini toplayamadığı için çalışamamış, çalışamadıkça notu düşmüş, not düştükçe strese girmiş, stres arttıkça kaçınma ve depresif düşünceler gelmiş. Zaten böyle rahatsızlıklar grup grup gelir.

Mesela başka konularda dikkatini toplayıp da derste yapamasa şımarıklık vs. diyeceğim de öyle bir durum da yok.

Şimdi karşımıza alıp konuşsak kıpır kıpır tavanlara bakarak iletişim kuracak muhtemelen. Yetişkinlikte böyle durumlar elbette olabilir sadece çocuklar etkilenecek diye birşey yok.

Dersi bırakmak bu durumu çözmez, yenilerini ekler. Geçim sıkıntısı gelse ne yapacak, arkadaşlarının başarılı olduğunu görüp de kendisi anne baba eline bakınca üzülmeyecek mi?

Önünde güzel bir fırsat var, iyi değerlendirilmeli. 👍

Tekrar sinava girip kazanacagin mechul, mesleğini sevmeyeceksen okuma. Fakat sevgiliye baglilik konusunda cok abartmissin. Bu yaslardan sonra artik yetiskin oluyorsun. Okuman, meslek sahibi olman herseyden herkesten daha onemli. Sevgilin ne kadar mukemmelde olsa insanlar değişir. Annenden babandan bile daha kötü olabilir bilemezsin. Kendini kimseye kaptirma hayatinin merkezi olmasin.

haklisiniz, arkadaslarimdan yana sansliyim zaten. bircogu duzenli insanlar, zaten cok fazla arkadasim da yok. yine de toparlanmak icin elimden geleni yapacagim. cok tesekkur ederim.
dogru bir yorum mu bilmiyorum ama his benimkisi. annen seni ilkokula iyi hazirlamis, herseyi öğretmiş demissin, demek ki annen beklentileri yüksek biri. yani ya çok kotusun ya da çok iyi gibi bir mantigi sana asilamis olabilir (115 ilk yapacaksın meselesi). simdi de sınıfta kalınca kendini basarisiz hissediyorsun. ve sınıfta kaldım, o yüzden okulu birakayim, baska bir sayfa açıp basarili olayım diyorsun, yani kendini cevrene ailene ispat cabasi.

hepsini okudum.

1. Sen hayatında bir erkek arkadaş olmadan yapamıyor Musun ? Niye her kavgada birinden ayrılıp öbürüne gidiyorsun. Öncelikle bunun sebebini bir bul. Bağımlı kişilik misin ?

2. Yaşadığın kolay şeyler değil belki ama bu ülkede çoğu kişinin silesi bilinçsiz. Sadece sana özgü değil ki.
Herkes bunun için alkolü abartacak olsaydı ülkede ayık insan kalmazdı.

3. X bölümü demişsin ama o x in ne mühendisliği olduğunu yazmamışsın. Şimdi gıda ile bilgisayar arasında fark var mesela.

4. Okulu bırakıp başka bölüm için mi hazırlanmak istiyorsun ? Eğer öyleyse idealin ne ? Gelecekte ne yapmak istiyorsun ?

5. Pandemide herkesin dengesi bozuldu. Sadece sana özgü değil.

6. Sınıfta kaldım diye okulu bıraksam mı diyorsun bu pire için yorgan yakmak değil mi ?
1 sene daha çalışır geçersin okulu ama gidecek olan senelerin ?
Onları geri getirebilecek misin ?
1. uzun sure yalniz kaldim kalirim da, hayatimda birinin olmasi sart degil sadece arti. su anki erkek arkadasimi da gercekten seviyorum, kotu bir donemimde ayrildigimiz icin dengesiz davrandim su anda uzulur gecerim, takintili manyagin teki degilim, erkek duskunu de degilim. yaziya bunlari eklememe sebebim de ruh halimi daha iyi ifade edebilmekti. yoksa oturup duygusal iliskilerimi yazacak degilim.
2. dedigim gibi dunyanin en dertli insani degilim. ben de bircok kisinin yasadigi sorunlari yasadim, bagimliliga da bahane aramiyorum sebeplerini gosterdim.
3. metalurji ve malzeme muhendisligi.
4. tekrar sinava hazirlanmayi dusunmuyorum, ama bu swne yabanci dilden tekrar girebilirim. daha once 4 bin yapmistim yabanci dilde.
5. ben de zaten bir ben bozuldum dwmiyorum ki ya, elbette herkesi etkilemistir. ben kendimle ilgili olan kismini yazdim.
6. evet 1 kere kalmis olsam pire icin yorgan yakmak olurdu. ben 2. kez kaldim.

Üniversite eğitimi bırakılır neden bırakılmasın ama senin onun yerine koyacak bi şeyin yok. Yani okey bıraktın ne yapacaksın o önemli, evde olmak ağır gelip yine depresyona gireceksen manasız bunu yapman. Benim son sınıfta okulu bırakıp tekrar hazırlanan arkadaşım oldu tıp istiyordu çünkü ve kazandı da. Yani hedefin olmadan ne istediğini bilmeden ordan oraya kendini savurmak seni mutlu etmez.

Psikolojik destek almanı öneririm acilen. Her zaman her zorlukta ağlayıp döneceğin bi baba evin olmayacak bu hayatta. Ordan oraya savrulup durmak istemiyorsan kendi hayatını kendin idame etmeyi öğrenmen lazım ağlayıp sızlanmadan. Okulunu bitir yabancı dile yatkınmışsın zaten iyidir dilin gerisi gelir bi şekilde. Ya da ne istediğini bul ona göre bi yol çiz. Anlık rahatlık için hayatının içine etme yani.

Tekrar sinava girip kazanacagin mechul, mesleğini sevmeyeceksen okuma. Fakat sevgiliye baglilik konusunda cok abartmissin. Bu yaslardan sonra artik yetiskin oluyorsun. Okuman, meslek sahibi olman herseyden herkesten daha onemli. Sevgilin ne kadar mukemmelde olsa insanlar değişir. Annenden babandan bile daha kötü olabilir bilemezsin. Kendini kimseye kaptirma hayatinin merkezi olmasin.
yok hayir, o donem buyuk bosluktaydim o yuzdwn dengesiz davrandim. su an iyiyim, kaldi ki kimseye bagimli degilim. insanlar gelir gider. kimsenin kalacaginin garantisi yok elbette.

Donem donem psikotik ilac kullandim. Terapi gibi tedaviler bana pek yaramiyor. Ama su an bunalimlarimdan ziyade okulla ilgili verecegim karara odakliyim malum donem bir iki aya basliyor.

Öncelikle tedaviye odaklanın, alkol kullanımı depresyon vs derken öz tedaviye gidilmiş, hepsi birbirine bağlı. Sorunun çözümüne yönelik yaklaşım olmalı.

1-2 ayda haydi haydi randevuyu alırsınız, kararı da doktorla verirsiniz. Teşhisin net olması ve ilaçların düzenli kullanılması gerekiyor ki sonuç alınsın, maalesef birkaç doktor dolaşmak gerekebiliyor. Doğru doktorla ilerlenirse güzel sonuçlar alırsınız.

Moralinizi bozup da içinize kapanmayın lütfen, bu kırık bacağın üstüne basıp da niye yürüyemiyorum diye moral bozmaya benziyor.

Size alçı lazım yıpranma değil.

dogru bir yorum mu bilmiyorum ama his benimkisi. annen seni ilkokula iyi hazirlamis, herseyi öğretmiş demissin, demek ki annen beklentileri yüksek biri. yani ya çok kotusun ya da çok iyi gibi bir mantigi sana asilamis olabilir (115 ilk yapacaksın meselesi). simdi de sınıfta kalınca kendini basarisiz hissediyorsun. ve sınıfta kaldım, o yüzden okulu birakayim, baska bir sayfa açıp basarili olayım diyorsun, yani kendini cevrene ailene ispat cabasi.
hakli olabilirsiniz. dusundukce fark ediyorum ben de.

1. uzun sure yalniz kaldim kalirim da, hayatimda birinin olmasi sart degil sadece arti. su anki erkek arkadasimi da gercekten seviyorum, kotu bir donemimde ayrildigimiz icin dengesiz davrandim su anda uzulur gecerim, takintili manyagin teki degilim, erkek duskunu de degilim. yaziya bunlari eklememe sebebim de ruh halimi daha iyi ifade edebilmekti. yoksa oturup duygusal iliskilerimi yazacak degilim.
2. dedigim gibi dunyanin en dertli insani degilim. ben de bircok kisinin yasadigi sorunlari yasadim, bagimliliga da bahane aramiyorum sebeplerini gosterdim.
3. metalurji ve malzeme muhendisligi.
4. tekrar sinava hazirlanmayi dusunmuyorum, ama bu swne yabanci dilden tekrar girebilirim. daha once 4 bin yapmistim yabanci dilde.
5. ben de zaten bir ben bozuldum dwmiyorum ki ya, elbette herkesi etkilemistir. ben kendimle ilgili olan kismini yazdim.
6. evet 1 kere kalmis olsam pire icin yorgan yakmak olurdu. ben 2. kez kaldim.
o aman bölümü sevmiyorsun ve ne istediğini de bilmiyorsun.
Bölümün iş imkanı Nasıl bilmiyorum da İTÜ de okuyorsan bırakma derim
Dilden yine okul bitince okursun.
Yani bitirince ne yapmak nasıl bir işte çalışmak istiyorsun bunlar önemli.

Donem donem psikotik ilac kullandim. Terapi gibi tedaviler bana pek yaramiyor. Ama su an bunalimlarimdan ziyade okulla ilgili verecegim karara odakliyim malum donem bir iki aya basliyor.
bu defa doktorunuzla burada yazdığınız şekilde ayrıntılı konuşun. bu zihin-duygu durumunun kaynağı nedir? örnek olarak diyelim dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu var. ama bunun da çeşitleri vardır. eğer varsa hangi türü var vs. sonuçlarını paylaşmasını isteyin. tanı ve tedavi hakkında devamlı güncel bilgi kovalayın. tanı ne olursa olsun sadece ilaç ile şifa bulmak zordur, bunu unutmayın. farmakoterapi bir yere kadar taşır insanı. uygun psikoterapi şart. size yaramayacağını, farklı, anlaşılması çok zor biri olduğunuzu sakın düşünmeyin. hemen hiçbir farkımız yok. hepimiz de birer makinayız ve makina hakkında çok az şey bildiğimiz doğru ama bildiklerimizle de fena işler yapmıyoruz, ne yapalım. elden bu kadarı geliyor.
gerçekte mesele nedir bilmiyorum ama burada anlatılan türden dürtüselliğin tedavisi olmazsa sadece okul hayatınız değil bütün ilişkileriniz bozulur. pusun sisin içinde kalırsınız bütün ömrünüz boyunca. en kısa zamanda bir doktordan randevu alın. onunla beraber karar verin okul durumunun ne olacağına. geçmiş olsun.

bak seni üzmek icin yazmiyorum ama disaridan göründüğü kadar söyleyeyim; çok simarik gözüküyorsun. muhtemelen dis gorunusun ortalamanın uzerinde, zekisin ve sosyal iliskilerin iyi. dolayisiyla yıllarca bunun avantajını kullanmissin ve gercekten cabalamak ne demek bence bilmiyorsun. dikkat eksikliğin de olabilir, ya da yıllardır calismadigin icin tembelliğe alismissindir. öncelikle bir psikiyatriste git bence. ben de tr de ilk yüze girdim ve top bir yerde okudum. orada her yer zeki insan doluydu ama hayatta, yetişkin olduktan sonra caba göstermezsen hiç bir şey başaramazsın. 21 yasindasin, senin icin dünyadaki en onemli şey üniversiteyi bitirip dereceni almak. çok üzülürsün ilerde. erkek arkadasini da salla, sen is sahibi olursan eğitimle olursa herkes pesinden koşar zaten. çok üzüldüm okuyunca, aklini basına alman gerek
pek simarik biri degilim, aksine cevremdekiler de olgun oldugumu soyler hep. iliski konusunda da bi beklentim yok, kimsenin pesimden kosmasi da evlilik vesaire gibi seyler de umrumda degil. ama haklisiniz belki de tembellige alismisimdir, kaldi ki son 1.5 senedir yataktan kalkmak icin sebep bile bulamiyorum. kendimi motive edip universite icin cabalamak en dogrusu sanirim.

pek simarik biri degilim, aksine cevremdekiler de olgun oldugumu soyler hep. iliski konusunda da bi beklentim yok, kimsenin pesimden kosmasi da evlilik vesaire gibi seyler de umrumda degil. ama haklisiniz belki de tembellige alismisimdir, kaldi ki son 1.5 senedir yataktan kalkmak icin sebep bile bulamiyorum. kendimi motive edip universite icin cabalamak en dogrusu sanirim.
surekli ağlamak, motivasyon eksikliği, hayattan zevk alamama depresyon belirtisi de olabilir. bir suru ilaç var, öncekilerden fayda goremediyseniz baska seyler de olabilir.

Kötü şeyler yaşamış olabilirsin, başına bir sürü şey gelmiş olabilir, depresyona yenilecek zamanda değilsin. Yaşadın bitti, bugüne bakacaksın artık ve asla okulunu bırakma, toparlan ve çıktığın yolu bitir. Dertlerine sığınmak yaptığın şey evet tam adı bu, herkesin bir yaşam mücadelesi var, şurada sana yazan bizlerin hayatını bir dinlesen ne travmalar ne kayıplar yaşamışızdır. Zaten marifet bunların arasından sıyrılmak. Okulu bırakmak hayatta bir daha yerine koyamayacağın bir şey, yeniden denerim konusunu hiç düşünme, elindekini değerlendir. Yaşın çok genç, bu gençliği heba etme. Zaten hata olan davranışlarını biliyorsun, toparlan ve kendine bir program yap, canını dişine tak ve bitir. Bunu sana, binbir olayla boşanmış ebeveynleri olan ve ardından çalışmayan babasının yanında yaşamış bir çocuk olarak yazıyorum. 44 yaşındayım, başarılı bir hayatım oldu, her şeyimi çalışıp emek emek yaptım, kimseye muhtaç değilim ama üniversiteye gitmemiş olmak hala içimi acıtıyor, hala daha güzel, daha başka olabilirdi diyorum ki gitmemek elimde olan bir şey değildi...
elbette, herkes cok sey yasiyor. belki 10 15 seneye hatirlamayacagim seyler. derdin buyugu bende demiyorum zaten, sadece ruh halimi az cok anlatabilmek adina yazdim. ne kadar hos, yanlis bir aile duzeninin icinde bulunsaniz da bunlari asip basarili bir hayat kurabilmissiniz kendinize. umarim ben de yapabilirim. 1 saatte sizin gibi bircok kisi yardimci olabilmek, yol gosterebilmek adina uzun uzun yazdi. ben de dediklerinizi dikkate alacagim mutlaka. hem motivasyon icin baslangic oldu. cok tesekkur ederim.

elbette, herkes cok sey yasiyor. belki 10 15 seneye hatirlamayacagim seyler. derdin buyugu bende demiyorum zaten, sadece ruh halimi az cok anlatabilmek adina yazdim. ne kadar hos, yanlis bir aile duzeninin icinde bulunsaniz da bunlari asip basarili bir hayat kurabilmissiniz kendinize. umarim ben de yapabilirim. 1 saatte sizin gibi bircok kisi yardimci olabilmek, yol gosterebilmek adina uzun uzun yazdi. ben de dediklerinizi dikkate alacagim mutlaka. hem motivasyon icin baslangic oldu. cok tesekkur ederim.
Başaracaksın tabi
Hem zor yaşamış insanlar çok güçlü oluyor, hafife almak gibi olmasın ama depresyon bizim gibilere bir halt edemez. Yolun açık, çok güzel ömrün olsun inş🙏

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X