2 aylık evliliğim iyi gitmiyor, yardım

merhabalar. evet çocuk gelişimi lisans mezunuyum. okulum tıp fakültesi bünyesindeydi ve kaliteli hocalarla eğitim alarak bitirdim, not ortalamam da 3.63dür. okul boyunca 1 sene özel ve bilinmiş bir kolejde staj yaptım, 1 sene de özel eğitim kurumunda staj gördüm. 1 senede bulunduğum şehrin en prestijlli anaokulunda öğretmenlik yaptım. okul öncesi öğretmeni olmam için yeterli mi ? meb bile beni sisteminde öğretmen olarak kabul ediyorken size ne oluyor

Çocuk Gelişimi Programı mezunları resmi ve özel okul öncesi eğitim merkezleri, çocuk kulüpleri, kreş ve yuvalarda, yetiştirme yurtlarında, anaokullarında eğitici yardımcısı olarak görev yapmaktadır.

Hayır öğretmenlik değil.
Müfredata baktım, eğitim fakültesinin müfredatı ile alakalı değil bölüm.
Formasyonsuz öğretmen olamazsın.
Öğretmen olman için yeterli değil.

evet, evlendiğimizin ertesi günü sabah kardeşi geldi sen artık burda mısın 100 gün bitti mi bizimle misin diye heyecanla boynuma atlamıştı çok seviyorlar beni o yüzden her biri günde bir kez kapıyı çalardı, o zamanlar yaptığımız tartışmalar ve çocuklara aşılamam sayesinde şuan gelmiyorlar ama ilk günler "acaba hep böyle mi olcak,çocukları düzene sokamıcak mıyım, sürekli gelcekler mi"diye düşünmekten tartışmalar çıkıyordu. ilk hafta bittikten sonra misafir ağırlamaya başladık. eşim düğünümüz için gelen ve dönecek olan birkaç kuzenini evimizde ağırlamak istedi, bir daha ne zaman görcem onları vs diyerek beni ikna etti. 2 haftadan sonra konu komşu akraba gelmeye başladı. bence çok erken hepsi için en az 1 ay kimsenin ayak basmaması gerekiyordu ama eşim aşırı sosyal ve sülalesinde çok sevilen birisi, mesela şuan 2 aylık evliyiz şuan gelmelerinde hiç sorun yok şikayet etmemde ama ilk zamanlar olması beni çok üzdü ve yıprattı. ne anlayışsız insanlar diye düşündüm birde sülalesinin yüzde beşi geldi daha evimize ve ben bu haldeyim :KK70:
düğününüz için gelen kuzenlerini evinemi davet etti.. gerçekten çok sinir bozucu bir durum. haklısın tabi sinirlenmekte, o zaman ne söylemiştin mesela eşine? yani yeni evlisiniz sonucta kuzenlerinin düşünüp gelmemesi gerekirdi madem eşin akıl edemedi..

merhabalar. evet çocuk gelişimi lisans mezunuyum. okulum tıp fakültesi bünyesindeydi ve kaliteli hocalarla eğitim alarak bitirdim, not ortalamam da 3.63dür. okul boyunca 1 sene özel ve bilinmiş bir kolejde staj yaptım, 1 sene de özel eğitim kurumunda staj gördüm. 1 senede bulunduğum şehrin en prestijlli anaokulunda öğretmenlik yaptım. okul öncesi öğretmeni olmam için yeterli mi ? meb bile beni sisteminde öğretmen olarak kabul ediyorken size ne oluyor
Bu saydıklarınızın hiçbirinden dolayı MEB sizi öğretmen olarak kabul etmez. Formasyon alırsanız ve atanmak isterseniz de meslek lisesinde çocuk gelişimi bölümü öğrencilerine bölümünüzle alakalı ders verebilirsiniz. Yani mebe göre okul öncesi öğretmeni falan değilsiniz.

Bu saydıklarınızın hiçbirinden dolayı MEB sizi öğretmen olarak kabul etmez. Formasyon alırsanız ve atanmak isterseniz de meslek lisesinde çocuk gelişimi bölümü öğrencilerine bölümünüzle alakalı ders verebilirsiniz. Yani mebe göre okul öncesi öğretmeni falan değilsiniz.
e okul sisteminde öğretmen olarak gelişim raporları yazabildiğime göre ve meb'in her öğretmenler gününde beni unutmadan mesaj attığına göre damgalı mühürlü öğretmenim buda sizi hiiiiiiiiiiç alakadar etmiyor meslek ayrıştırma bakanı mısınız hayırdır?

e okul sisteminde öğretmen olarak gelişim raporları yazabildiğime göre ve meb'in her öğretmenler gününde beni unutmadan mesaj attığına göre damgalı mühürlü öğretmenim buda sizi hiiiiiiiiiiç alakadar etmiyor meslek ayrıştırma bakanı mısınız hayırdır?
E çünkü ücretli öğretmen olduğunuz için bazı sistemler "o sene" dahilinde üzerinize tanımlanıyor. İşletme mezunları da matematik dersine giriyor. Oldu o zaman herkes öğretmen. Eğitim fakülteleri boşuna var zaten. Evet gerekirse ayrıştırma bakanı olurum biz eğitim fakültesinde o terleri boşuna dökmedik. Kpss masasında boşuna dirsek çürütmedik. Önüne gelen öğretmenim diyerek ahkam kesmesin.

E çünkü ücretli öğretmen olduğunuz için bazı sistemler "o sene" dahilinde üzerinize tanımlanıyor. İşletme mezunları da matematik dersine giriyor. Oldu o zaman herkes öğretmen. Eğitim fakülteleri boşuna var zaten. Evet gerekirse ayrıştırma bakanı olurum biz eğitim fakültesinde o terleri boşuna dökmedik. Kpss masasında boşuna dirsek çürütmedik. Önüne gelen öğretmenim diyerek ahkam kesmesin.
aaa sizin gocunmanız ondan dolayı haklısınız. bu konuya olan hıncınızı bizden değil devletten ve kurulu düzenden çıkartın. çünkü herkes bir şekilde bu hayatta bişeylere tutunma ve ekmek parası kazanma derdinde, sizin gibiler ne derse desin

aaa sizin gocunmanız ondan dolayı haklısınız. bu konuya olan hıncınızı bizden değil devletten ve kurulu düzenden çıkartın. çünkü herkes bir şekilde bu hayatta bişeylere tutunma ve ekmek parası kazanma derdinde, sizin gibiler ne derse desin
Ekmek parası kazanma derdiniz beni ırgalamaz. Demogojiye gerek yok. Burada gerçekler konuşulsun. Her önüne gelen öğretmenim diyor. Bu nedir yahu.? İşimi aşımı 6 senedir kazanan biriyim gocunacak bir yanım yok. İnşallah meslektaşlarım atanarak hakettikleri yerlerini alacaklar. Neyse yukarıdaki arkadaş MEB'in açık müfredatını yazmış zaten. 😁

Ekmek parası kazanma derdiniz beni ırgalamaz. Demogojiye gerek yok. Burada gerçekler konuşulsun. Her önüne gelen öğretmenim diyor. Bu nedir yahu.? İşimi aşımı 6 senedir kazanan biriyim gocunacak bir yanım yok. İnşallah meslektaşlarım atanarak hakettikleri yerlerini alacaklar. Neyse yukarıdaki arkadaş MEB'in açık müfredatını yazmış zaten. 😁
tabi siz kendi paçamı kurtarayımda, kimin ne yaptığından banane derdinde bencil bir vatandaş olabilirsiniz
ben kendi adıma değil genel sosyolojik bir durumdan bahsettim bir meslek sahibi olmak için çeşitli bölümlerde okuyan onca insan var, ve öğretmen olma hakları varsa da kullanıyorlar bu hakkı verenlerden hesap sorun sorcaksanız
eğitim fakültesi dışında fen-edebiyat fakültesi ve çocuk gelişimi mezunlarıda öğretmenlik yapabiliyor asıl siz bu gerçekle yüzleşirseniz hazmınız kolay olacak boşuna sinir küpü olup insanlara sataşmazsınız saçma sapan yerlerde

tabi siz kendi paçamı kurtarayımda, kimin ne yaptığından banane derdinde bencil bir vatandaş olabilirsiniz
ben kendi adıma değil genel sosyolojik bir durumdan bahsettim bir meslek sahibi olmak için çeşitli bölümlerde okuyan onca insan var, ve öğretmen olma hakları varsa da kullanıyorlar bu hakkı verenlerden hesap sorun sorcaksanız
eğitim fakültesi dışında fen-edebiyat fakültesi ve çocuk gelişimi mezunlarıda öğretmenlik yapabiliyor asıl siz bu gerçekle yüzleşirseniz hazmınız kolay olacak boşuna sinir küpü olup insanlara sataşmazsınız saçma sapan yerlerde
Yoo aksine meslektaşlarımı düşündüğüm için bu yorumu yapıyorum. O çocuklar da gariban ananın evlatları değil mi, kim bilir o bölümü bitirmeleri için anne babaları ne emekler verdi. Ee sonuç; o okul öncesi öğretmeniyim desin bu öğretmenim desin. Dediğim gibi okul öncesi öğretmeni falan değilsiniz. Çalışabilirsiniz fakat okul öncesi öğretmeni olmayan yerlerde ücretli öğretmen olarak çalışabilirsiniz. Ancak formasyonunuz ile kamuda lise düzeyinde çocuk gelişimi eğitimi verebilirsiniz. Öncelikle siz bunu bir hazmedin bakalım. Yani Meb de kabul etmiyor. Bilemem artık kim sinir küpü olmuş. Gerçekleri hatırlatmam bir miktar zoruna mı gitti kız Sshsh

Son düzenleme:
Yoo aksine meslektaşlarımı düşündüğüm için bu yorumu yapıyorum. O çocuklar da gariban ananın evlatları değil mi, kim bilir o bölümü bitirmeleri için anne babaları ne emekler verdi. Ee sonuç; o okul öncesi öğretmeniyim desin bu öğretmenim desin. Dediğim gibi okul öncesi öğretmeni falan değilsiniz. Çalışabilirsiniz fakat okul öncesi öğretmeni olmayan yerlerde ücretli öğretmen olarak çalışabilirsiniz. Ancak formasyonunuz ile kamuda lise düzeyinde çocuk gelişimi eğitimi verebilirsiniz. Öncelikle siz bunu bir hazmedin bakalım. Yani Meb de kabul etmiyor. Sshsh
meb kendi kadrosuna kadrolu öğretmen olarak kabul etmiyor olabilir fakat özel okullarda öğretmen olarak bal gibi kabul ediyor, çalıştım biliyorum öyle merdiven altı da değil bariz okulun kadrosunda müfettiş gözetiminde dersim bile izledi neyin tribindesiniz ???? çocuk gelişimi okuyanların anası babası emek vermiyor mu? bu nasıl bir karşılaştırma. uğraşamam sizin kafanızla

Konu sahibi burada yorum yapanlara yapıştırdığınız cevaplara ayırdığınız aklı keşke evliliğinizi yürütmekte ve insan ilişkilerinde de kullanabilseniz 🫠
Yahu sonra öğretmenlere laf geliyor. Nasıl öğretmensiniz oluyor. Bari doğru düzgün söyle degil mi? Lise mezunu olup din kültürü dersine girip öğretmenim diyen duydu bu kulaklar. Konuda çocukları kovmasından anla artık.

meb kendi kadrosuna kadrolu öğretmen olarak kabul etmiyor olabilir fakat özel okullarda öğretmen olarak bal gibi kabul ediyor, çalıştım biliyorum öyle merdiven altı da değil bariz okulun kadrosunda müfettiş gözetiminde dersim bile izledi neyin tribindesiniz ???? çocuk gelişimi okuyanların anası babası emek vermiyor mu? bu nasıl bir karşılaştırma. uğraşamam sizin kafanızla
Haaaaa ondan.

Kabahat önüne gelene formasyon dağıtanlarda canım, maalesef formasyonunu alan 'atanamayan öğretmenim' diye bağırıyor. Eğitim fakültesinin bir değeri de kalmadı. Eskiden eğitim fakültelerine ülkenin en yüksek puanlı 30bin öğrencisi içinden yerleşilirdi. Bu da ortalamanın üzerinde zeka ve algı demekti. Şimdi durum bambaşka. Maalesef sorumlusu da bizzat bu işe çanak tutanlar.

Canım bende aynı binada yan yana yasiyorum
2 aylık evliyim, 26 yaşındayız, 2. evliliğimi yaptım (ilki 21 yaşında 15 gün sürmüştü), eşimin ilk evlil.
konu eşimin ailesine olan aşırı düşkünlüğü. ailesinde baba rolünü üstlenmesi ve 7 kardeşine karşı kendini manevi olarak yakınlık sorumluluğu hissetmesi.

sürekli onlara karşı sorumlu hissetmesinden dolayı tartışıyoruz, 2 aydır belki 10-15 kez ailesi bu evde bulundu çeşitli sebeplerden ötürü.
hayırlı olsuna akrabaları geliyordu, kayınvalidem ve eşimin kardeşleri de bizde oluyordu. bir sebepten ötürü bu evde oluyorlar.
14 katlı binanın en üst katındayım, kayınvalidem alt katta yaşıyor, ailem ise 120 km uzakta.
bazen kendimi enayi gibi hissediyorum, ben ailemi göremiyorken o ailesini hergün görüyor, benim ailem daha 1 kez evime gelmişken onun ailesi defalarca kez oturmaya geldi. bu canımı çok sıkıyor, sanki ağaç kavuğundan çıkmışım benim ailem yokmuş gibi sürekli onun ailesiyle yakın olmak canımı acıtıyor. ailemi terkedip, başka aile transfer olmuş gibi hissediyorum. ve tek kız evladıyım, ailem benden sonra çok eksik kaldı, annemse evliliğimin ilk 3 haftası onu hiç arayamadım görüntülü konuşamadık diye bana küstü, arayamadım çünkü eşimle çok kavga ediyorduk neredeyse gün aşırı eve misafir geliyordu diye, annem bunları bilsin istemedim çünkü huzursuz olurdu ve eşim gözünden düşerdi.

kardeşleri evlendiğimiz ilk günden beri hergün eve bir bahaneyle geliyordu (3 küçük kardeşi var 6-8-11 yaşlarında). ilk günler sinir krizleri geçirdim hep böylemi olcak diye birini gönderiyorum öteki kapıyı çalıyor, eşim çocuklara anlayışlı olmam gerektiğini söyledi bende onlara hep hoşgörülü olursam alışamazlar diye bi süre sonra çocuklara sert tavırla buraya gelmemeleri gerektiğini söyledim. bu şekilde çocukları alıştırdım artık ailesi gelmeden gelmiyorlar. aileme karşı çektiğim vicdan azabı bir yana dursun, eşimin ailesini kardeşlerini gerçekten çok seviyorum hepsi o kadar iyiler ki, şimdiye kadar her süreçte kayınvalidem, kayınbabam ve büyük kardeşleri bizim için çok çaba veriler maddi olarak. kayınvalideme resmen hayranım hergün yemek gönderir, davet etmeden gelmez, çocuklara da bunu öğretiyor ama çocuklar dinlemiyordu, tüm derdimi sıkıntımı onunla paylaşırım şimdiye kadar tek bir kelimesi bile rahatsız etmedi kalbimi kırmadı, boşanmış olma durumuma kucak açtı, yani ailesi aşırı iyidir ama yine de bukadar yakın olmak beni rahatsız ediyor rahatsız olduğum içinde vicdan azabı çekiyorum haketmiyorlar diyorum. eşim dün kuzenlerim gelsin okey oynayalım dedi, geçen hafta burdalardı yine oynadınız bu kadar sık istemiyorum dedim diye bana küstü, nasıl bi zihniyetim varmış herkesten uzak kalmak istiyomuşum bla bla. almanyaya gitmek istiyor, vizesini verdi diyorki orda yerleşir tutunursak kardeşlerimi de getirticem onlarda kendine hayat kursun, annemlerde gelsin çocuklar orda büyüsün diyor, he dedim ordada onlarla dipdibe ol iyice beni ihmal et benim kimsem olmayacak orda. yapayalnız kalıcam kendi sülalemden kimse kalmayacağı için. kafam karışık oyüzden karışık yazdım kb.

velhasıl kelam, kendi ailenizle az, eşin ailesiyle çok görüşmek normal bişey mi ? eşim normal gibi davranıyor gelin geldin normal diyip asabımı bozuyor niye yakın oturdunuz derseniz evleri var kiraya para vermek istemedik, birde evi baştan dayayıp döşeyince bize cazip geldi. bu güzellikte bir evde 30 bin lira kiradan aşağıya oturamayız. birisi bana madem ailesi çok iyi rahat mı batıyor görüş işte desin de normalleştireyim şu durumu. artık tartışmaktan yoruldum.

güncelleme : bu ailelere gitme- gelme durumunun zamanla oturacağını farkettim. evliliğimizin ilk günleri olmasından ötürü aşırı görüşmeler bana fazla geldi, ilerleyen dönemde olsa bu kadar sorun etmezdim. annem ve babam hariç tüm akrabalarımla aynı şehirdeyiz, onlara gidip gelerek bu kendimi yalnız hissetme durumunu eşitleyeceğim.
beni anlayamayanlara ve nankörlükle suçlayanlara kocamaan öpücük, evet kayınvalidem gibi melek insanlarda var, ve bana prensesss gibi davranıyorlar sağolsunlar :) ayrıca benim kadar kayın aile içinde bulunsaydınız delireceğinize eminim - NE KADAR İYİ OLURLARSA OLSUNLAR- insan sıkılıyor.
bunu oturtuyoruz eşimle beraber oda alışacak bende. burda okuyunca bu sorunu yeni evlenen çoğu kadının yaşadığını farkettim. gerçi zaten almanyaya gideceğiz bu dertlerim olmayacak. :KK70:
Canım bende aynı binada yan dairede yaşıyoruz bizlere paraları geçmedi hiçbirsey almadılar evimize hatta çoğu şeyimiz eksik 1yil 3 aydır evliyim bana hicbirsey yapmamalarina rağmen ailem uzakta bende severek evlendim ailem uzakta diye onları aile bildim lardesinlerini kardeşim bildim ama kız kardesini kaç kez cagirmama rağmen gelmiyorlardi hep bir soguk mesafeli hiç sohbet etmezler hep kendi kendilerine odalarda takılırlar binanin asonserinde karsilassak yürüyerek cikarlar benimle aynı asönsere binmezler kaynanam beni kıskanır benim eşim birşey alsa onu kiskanir sürat yapar ben çok cana yqkin biriyim herk3sin herseyini en küçük ayrintisina kadar düşünürüm kaynanmin hastane randevusunu ben alirim 4 bekar çocuk olmasına rağmen 3 gün öncesinden hergun haber veririm hastane randevun var diye eşimle ben götürür ben ilgilenirim ama hiç değerim olmaz evime bir bardak almamıştır bunlara rağmen herşeyi diğer çocuklara yapıyorlar çok zoruma gidiyor eşim onlarin herseyini yapar çok düşkünler onlara ve bana bu saçma geliyor çok düşkün olmalari diğerleri değil diğerleri eşimin birseyini bile dusunmwzl2r yani eşim düşkün sadece onlara evimize koltuk aldık oda kocama aldirdi bunca zamandır 33 yıllık evli koltuk aldirmadi biz aldık huzurumuzu bozup aldırdı demem insan bazen kendinden kötü durum yasani görünce anlıyor hayatını eşini o yüzden eşimden yana sansliyim ama birazcık bizi düşünüp önüne baksak sana zararı olmayıp herşeyi maddi manevi yapıyorlarsa değerini bil bana maddi manevi zararları olmasına rağmen onları ben çağırıp ben düşüyorum üstlerine sanki sevgi dinleniyorum o yüzden herşey gönlünce olsun dilerim hep mutlu olursun

X