2.sınıfa giden oğlum

Merhaba herkese
Oglum 2. Sınıfa gidiyor konuları kolay kavrıyor 1 kere anlatıp bıkac soru cözmek yeterli oluyor genellikle. Fakat yazı konusunda cok yavas nasıl desem tahtayı defterine gecirip yetiştiremiyor. Bir soru yazdıklarında yazıpta çözüme gecemiyor. Dolayısıyla öğretmen yapamadığını düşünüyordu. Neysek bu durumu önce çözümü yapıp öğretmene göstermesiyle çözdük. Artık yapabildiğini biliyor öğretmenimiz. Yazma konusunda pratıkler yapıyorum asla yazmayı bilmiyor degil dikte yapıldığında hızlı ve doğru yazıyor sorunum bakarak yazmak. öğretmenimiz surekli bakarak yazdırıyor ve çok sorun oluyor. Türkçe dersıne iyi vermiş yavaslığım yüzünden diyip ağlıyo cok üzülüyorum evde daha hızlı yazıyor okuldan gelince saşırıyorum bunu mu yetiştirememiş diye. Rehberlik öğretmeniyle görüştüm bir sorun yok dedi napcamı bilmiyorum sınıfta birtek o yazamadığım göre bir sorun var ama çözemiyorum bu arada bir kuruma göturdum onlarda sorun yok dedi bu durumu yasayan öneride bulunca birileri var mı...
Okumasi Nasil? Gelisimsel pediatri bolumune goturme imkaniniz var mi? Belki dyslexia gibi bir sey olabilir mi? Bence bir an once bir uzmana gorunsun ona gore bir yol cizersini, Belki de sadece azicik ek destek almasi gerkeiyordur.

Merhaba herkese
Oglum 2. Sınıfa gidiyor konuları kolay kavrıyor 1 kere anlatıp bıkac soru cözmek yeterli oluyor genellikle. Fakat yazı konusunda cok yavas nasıl desem tahtayı defterine gecirip yetiştiremiyor. Bir soru yazdıklarında yazıpta çözüme gecemiyor. Dolayısıyla öğretmen yapamadığını düşünüyordu. Neysek bu durumu önce çözümü yapıp öğretmene göstermesiyle çözdük. Artık yapabildiğini biliyor öğretmenimiz. Yazma konusunda pratıkler yapıyorum asla yazmayı bilmiyor degil dikte yapıldığında hızlı ve doğru yazıyor sorunum bakarak yazmak. öğretmenimiz surekli bakarak yazdırıyor ve çok sorun oluyor. Türkçe dersıne iyi vermiş yavaslığım yüzünden diyip ağlıyo cok üzülüyorum evde daha hızlı yazıyor okuldan gelince saşırıyorum bunu mu yetiştirememiş diye. Rehberlik öğretmeniyle görüştüm bir sorun yok dedi napcamı bilmiyorum sınıfta birtek o yazamadığım göre bir sorun var ama çözemiyorum bu arada bir kuruma göturdum onlarda sorun yok dedi bu durumu yasayan öneride bulunca birileri var mı...
Konunuzu tekrar okudum, anskiyete gibi duruyor ama bir an once bi uzmana danisin, onlar yonlendirirler.

Sorun bu sistem aslında.. 2. Sınıf çocuğu için fazla olan bu saçmalıklar. Konuya yardımcı olamıcam ama sanırım oğlunuz birden panik yapıyor yazamayacağını düşünerek🤷🏻‍♀️çocuklarımıza çok üzülüyorum.

Merhaba herkese
Yazma güçlüğü çok sık karşılaşılan bir durum. Kısa süreli belleği geliştirecek egzersizler yaptırmanızı ve küçük motor becerilerine yönelik çalışmalar yapmanızı tavsiye ederim.

Öğretmenden de kaynaklı olabilir,sınıfta bilerek yada bilmeyerek etiket yaptıysa çoçuğunuzda nasılsa dikkat etmiyor diye çoçuk ta kendini salmış olabilir. Sizin anlatımızdan şunu anladım, çoçuk problemi çözüyor ama siz bu konuyu öğretmenin fark etmesi sağlıyorsunuz, bunu zaten öğretmen bilmeli (bu çoçuk çözüyor ama yazamıyor diye) ama siz kendiniz öğretmene kanıtlamışsınız bu demektir ki öğretmen ilğilenmiyor. Göz kontrollerini mutlaka yaptırın. Dikkat dağınıklığı testlerini öneririm, bir kere yaptırıp dikkat dağınıklığı var mı yok mu öğrenirsiniz en azından içiniz rahat olur. Bir de ne olursa olsun bu çoçuğun eksik yanıymış gb çoçuğunuza eksiklik duygusunu hissettirmeyin. Yapabileceğini, çabasının farkında olduğunuzun bildiğinizi hissettirin.

Evet soruyu tahtadan yaziyolar cevaolayanlar gosteriyo benimki soruyu yazip bitiremedigi icin çözümü gösteremiyor ogretmende yapamadığını söyledi bende bunlar onun icin basit sorular yapamicagi birsey degil dedim cok sasirdim yazamamistir dedim hepsinin yazicagi sureyi verdim dedi siz sure verdiniz ama bakalim benim cocuk yazabildimi evde kolayca yaptığı sorular bunlar dedim siz evde yardimci oluyosunuzdur o yuzden yapıyordur dedi .bende ogluma dedimki soruyu yazmayla zaman harcama not defterine direk cevabi yapip göster en azından yapabildiğini bir görsün o gün dedi yazamadigindan cozemiyormus diye goz doktorunada göturdum gozluk kullaniyo butun onerileri denicem tesekkur ederim zaman harcayıp yorum yapan herkese

Sorun bu sistem aslında.. 2. Sınıf çocuğu için fazla olan bu saçmalıklar. Konuya yardımcı olamıcam ama sanırım oğlunuz birden panik yapıyor yazamayacağını düşünerek🤷🏻‍♀️çocuklarımıza çok üzülüyorum.
Bende cok üzülüyorum aslinda üzüldüğüm nokta cok iyi yaptigi seyleri okulda yapamiyor ve cok üzülüyor inanilmaz bir hafizasi var okudugu bir parçada benim dahi unuttugum sozleri noktasi virgulune söylüyor ama okulda bu tur etkinliklerde cevabi yazamiyorki okusun öğretmende sozlu soyleme firsati vermiyor sanirim yazan parmak kaldirsin diyip okutuyor cok hizli yazanlar var maşallah hemen yazip okuyorlar diger soruya geçiyorlar benimki geldiginde her soruya bikac kelime yazmis oluyor sadece dolayisiyla öğretmenin gozunde tembel çocuk hevesi kırılıyor cok cok uzuyor bu durum beni öğretmen fen bilimleri öğretmeni 1. Sinif ogretmeni dogum yapti onun yerine geldi tecrübesiz birisi çünkü gecen senede yavaslik vardi ama sirf benim oglum icin once cevaplari alalim diyordu onun bilgisini de olcuyordu hikayeyi anlattiriyordu herkesin yazıya dokme becerisi eşit değildir diye

Merhaba herkese
Her gün evde kısa bir yazıyı bakarak kağıda geçirsin. Kısa bir süre içinde hızlanacaktır. Dert edilecek bir şey yok üzülmeyin.

Bende cok üzülüyorum aslinda üzüldüğüm nokta cok iyi yaptigi seyleri okulda yapamiyor ve cok üzülüyor inanilmaz bir hafizasi var okudugu bir parçada benim dahi unuttugum sozleri noktasi virgulune söylüyor ama okulda bu tur etkinliklerde cevabi yazamiyorki okusun öğretmende sozlu soyleme firsati vermiyor sanirim yazan parmak kaldirsin diyip okutuyor cok hizli yazanlar var maşallah hemen yazip okuyorlar diger soruya geçiyorlar benimki geldiginde her soruya bikac kelime yazmis oluyor sadece dolayisiyla öğretmenin gozunde tembel çocuk hevesi kırılıyor cok cok uzuyor bu durum beni öğretmen fen bilimleri öğretmeni 1. Sinif ogretmeni dogum yapti onun yerine geldi tecrübesiz birisi çünkü gecen senede yavaslik vardi ama sirf benim oglum icin once cevaplari alalim diyordu onun bilgisini de olcuyordu hikayeyi anlattiriyordu herkesin yazıya dokme becerisi eşit değildir diye
Mükemmelliyetçilik olabilir mi acaba oğlunuzda? Muntazam olsun hiç hata yapmadan yazayım düşüncesi. Ben de ilkokul döneminde hoca tahtaya soru sorduğunda hızlı yazanlardandım ama çabucak yazayım da cevap da yetişsin diye düşünerek özenmeden yazardım

Büyük kızım ilkkul öğretmeni sürekli heceleyerek okuyor diye çocuğu etiketlemesi ve okul arkadaşlarınin da onu örnek alarak.cocugu düzeltmesi sonucu ilk dört yılı okulda heceleyerek bitirdi.
Fakat evde asla hecelemiyordu. Tersine cokakici okuyordu. Zaten hep cokokuyan bir çocuk oldu. simdi 7. Sınıfta okulda okutulması gereken sunulması gereken birşey olduğunda kızımı seçiyorlar.
Demek bebem istediğim şu eğer çocuğun sınıfta ilgisini dağıtan birşey yoksa bazen öğretmenler de çocukları surekli uyari vererek tedirgin ediyor
Bazen öğretmenler gerçekten at gözlüğüyle bakıyorlar. Başka bir yol olduğunu, öğrencinin başka yetenekleri olduğunu, aslında başardığını anlatmak mümkün değil. Kızım tüm harfleri bitirdikten sonra tarih, bilim, çocuk edebiyatı vs. pek çok farklı konuda kitaplar okuttum. Kendisi de çok hevesli zaten okumaya. Ama öğretmenimiz takti hızlı okumuyor diye. Bize aldirdigi ilkokuma setlerinden öte kitap bilmiyor adam. Yahu "Ali top artı, Ayşe ata baktı" gibi tipik cumleleri hızlı okumadığı için kızımı başarısız görüyor. Ama kızım dinozorlardan tutun, mezopotamyaya, bilim insanlarının hayatına, gök cisimlerine kadar çok farklı alandan farklı kelimelerle tanışıyor. Tek okuduğu ip, top değil ki. Ben artık öğretmenin bilinçsiz yaptığı değerlendirmeleri ciddiye almıyorum. Öğrencisini tanımıyorsa bu artık onun sorunu.

Bazen öğretmenler gerçekten at gözlüğüyle bakıyorlar. Başka bir yol olduğunu, öğrencinin başka yetenekleri olduğunu, aslında başardığını anlatmak mümkün değil. Kızım tüm harfleri bitirdikten sonra tarih, bilim, çocuk edebiyatı vs. pek çok farklı konuda kitaplar okuttum. Kendisi de çok hevesli zaten okumaya. Ama öğretmenimiz takti hızlı okumuyor diye. Bize aldirdigi ilkokuma setlerinden öte kitap bilmiyor adam. Yahu "Ali top artı, Ayşe ata baktı" gibi tipik cumleleri hızlı okumadığı için kızımı başarısız görüyor. Ama kızım dinozorlardan tutun, mezopotamyaya, bilim insanlarının hayatına, gök cisimlerine kadar çok farklı alandan farklı kelimelerle tanışıyor. Tek okuduğu ip, top değil ki. Ben artık öğretmenin bilinçsiz yaptığı değerlendirmeleri ciddiye almıyorum. Öğrencisini tanımıyorsa bu artık onun sorunu.
Kesinlikle aynısını düşünüyorum.
Güzel öğretmenlerle tanışınca çocukların hayatı çok değişiyor. Onları aramak bulmak ve desteklemek lazimm .

ben bu okuma yazma kavrama şeylerinde bayağı gerideydim ilkokulda. türkiye birincisi oldum bir sınavda şimdi demiyim ararsanız videom var youtube da ifşa olmiyim.

kardeşim okumayı ilk söken çocuktu sınıfında. sonrasında çok iyi bir eğitim hayatı olmadı, son dakika golü atarak iyi bir üniversite besyo kazandı, şimdi başarılı çünkü çocuk bu dünyaya sporla uğraşmak için gelmiş.
öğretmenlerin hepsinin çok iyi ve nitelikli olduğunu düşünmüyorum.

Merhaba herkese
Çocuğunuz miyop olmasın?

X