Bebek Beslenmesi 2 yaşındaki kızım hiçbir şey yemiyor

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.
Mamayı sulandırarak bırakın. 120 ccye 4 ölçekse hafta hafta 3 2 1 diye düşürün. Mamadandır büyük ihtimalle.

Kansızlık da İştahsızlık yapar.

Son olarak kızım evde yemediği ne varsa okulda yiyor milletten özenip. 24 aylıkken başladı kreşe. Okula gönderebilirsiniz.

İlk hatanız sadece 6 ay emzirmek olmuş.. Devam etmeliydiniz.. En az 2 yıl emzirmek gerekir...
İkinci hatanız 6 ay bitiminde mamaya başlamak. Hiç gerek yoktu.. Ek gıdaya geçip mümkünse blw yöntemi ile beslenmesini sağlamalıydınız...

Bir de her çocuk iştahlı olmuyor.. Yetişkin insanlarda da böyle. Mesela ben yemek yemeyi çok severim, yemek yerken çok mutlu olurum. Fakat eşim yaşamak için yemek yer, mecbur olduğu için...
Her insan farklıdır. Ben yemeyen, yemek istemeyen çocuğa zorla yemek yedirmeye çalışmayı doğru bulmuyorum. Bırakın istediği zaman yesin.. Mamayı da vermeyin artık.

2 yasindaki cocuk sadece mama icmez. Azaltarak basla bence bu ise.. kusuyor mu?

Sadece istek yoksa alismadigi icin mama istiyor demekki.. klise olacak ama ac birak

2 yaş çok geç mama için.Ve saglik acisindan da uygun degil.Sizin yediğiniz yemeklerden yemesi lazım artik.Neyse.
Öncelikle mamayı hiç almayın eve biberonları ortadan kaldırın.Onun sevebilecegi tarzda örneğin muz,cicibebe(evde kendiniz yapın) karistirip biraz da süt katarak mama kivaminda ya da meyveli yogurt,sonra pankek,kurabiye,krep vs.İlk etapta hiç dokunmaz ya da döküp saçar.Bunlara takılmayın.Sabirli davranın.Ac kaldığı için mecburen eninde sonunda yiyecek.Bir defa sizin direncinizi kırarsa bunu hep kullanır.Kesinlikle vicdan yapmayın taviz vermeyin onun sağlığı ve gelişimi için.

Ben oğlumda blw yöntemi kullandım.Mama sandalyesine oturttum bir yaştan önce gıdaları bütün olarak (blenderden geçirip mama kıvamına getirmeden) önüne koydum.Eline alıp ısırarak dökerek yedi herseyi.1 yasinda catal bicak bardak da koydum onune (bebeklere uygun olanlardan)Sonrasinda çok çok rahat ve saglikli oldu onun içinde benim içinde.2 yaşında 5-6 yaşında çocuk gibi çatal kaşık bardak kullanmaya başladı.Simdi 4 yasinda bir yetişkin gibi masada bizimle yemek yiyor kendisi maşallah.Bebegi küçük olan annelere de burdan tavsiye etmiş olayım blw yöntemini.
İnşallah sabırla başarırsiniz.Kolayliklar dilerim.
Çatal kaşık kullanmayı nasıl öğrettiniz
Bende blw ile verdim ek gıdayı
17 aylık
Çatal kaşık koyuyorum
Asla kullanmıyor herşeyi eliyle yemek istiyor

Arkadaşlar Mayıs’ta 2 yaşını dolduracak bir kızım var. Mama harici hiçbir şey yemiyor. 6 ay anne sütü aldı sonra hep mamayla beslendi. Katı gıdalara ilk geçtiğimizde sıkıntı yaşamadık herşeyi yiyordu. Pütürlü gıdaları yemesinde de hiç sorun olmadı. Ama yaklaşık 4-5 aydır hiçbir şey yememeye başladı. Ağzına lokma aldığında hemen çıkarıyor, istemiyor. 3-4 saate bir mama yiyor. Doktora da götürdüm biraz kansızlık çıktı. Boyu yaşıtlarından uzun kilosu ortalama. İşin bir de maddi boyutu var tabi. Aylık 800-900 tl sadece mamaya veriyoruz. Önerilerinizi bekliyorum.
Ek gıdaya geçmi geçtiniz acaba
Çünkü benimde kızım öyleydi hala istahsizdir 3 yaşına kadar mama içti
Ikincisinde tecrubelendim azar azar başladım 4.ayda yedirmeye şükür iştahı guzel

Süt vermeyi çok denedim asla içmiyor. Ağlıyor, tepiniyor. Uzun süre a, bırakıyorum bazen mama vermeyip yemek yedirmeye çalışıyorum. Bir iki lokma yiyip bırakıyor. Sonra ağlıyor mama diye. Bağımlılık belirtileri gösteriyor resmen. Direniyorum ama sonunda aç kalmasın diye veriyorum.
İşte tamda burda yanlış yapıyorsun. Kesinlikle vermemelisin. O ağlayınca vereceğini bildiği için sadece sevdiği şeyle beslenmeyi tercih ediyor. Korkma açlıktan ölmez. Birkaç gün ağlar ama sabırlı olursan ilerde uğraşmazsın.

Arkadaşlar Mayıs’ta 2 yaşını dolduracak bir kızım var. Mama harici hiçbir şey yemiyor. 6 ay anne sütü aldı sonra hep mamayla beslendi. Katı gıdalara ilk geçtiğimizde sıkıntı yaşamadık herşeyi yiyordu. Pütürlü gıdaları yemesinde de hiç sorun olmadı. Ama yaklaşık 4-5 aydır hiçbir şey yememeye başladı. Ağzına lokma aldığında hemen çıkarıyor, istemiyor. 3-4 saate bir mama yiyor. Doktora da götürdüm biraz kansızlık çıktı. Boyu yaşıtlarından uzun kilosu ortalama. İşin bir de maddi boyutu var tabi. Aylık 800-900 tl sadece mamaya veriyoruz. Önerilerinizi bekliyorum.
Ari mama alip yapin. Biraz sulu pisirin tavada veya kucuk tencerede iliklasinca biberona koyup icirin. Hem maddi olarak ucuz sorun yasamazsiniz hemde kilo aldiriyor.

Benim oğlum da 2 yaşında.
Bebekken iyiydi sanırım dişlerden sonra bozuldu.
Mamayı sürekli istiyordu.
5 ay önce düzene soktuk.

Suyu çoğaltıp mamayı azalttım.
7 ölçek verirken 5’e indirdim (suyu yine 7 ölçeğe uygun şekilde)
4-3-2 ölçek derken..
Acıkıp yemeklere heveslendi.
Yine de zorladı ama başardık.
Henüz çok küçük inatlaşmayın sadece küçük oyunlar hilelikler yaparak yeneblirsiniz bu durumu.
Başarırsınız umarım.

Mamalar asiri pahali.
Para yetistirmek cok zor.
2 yaşindaki bebegin surekli mama yediyini ilk kez duyuyorum.
İsiniz cok zor gercekten (((

Tabağı önüne koyun kaşığı çatalı eline verin döke saça 1 kaşık 2 kaşık derken yemeye başlar. Mümkün değil denememesi, sırf oyun olsun diye bile yer. :)

Cicibebenin hicbir faydasi yok cocuklara, kimseye. Hatta zarari var, icinde seker var cunku
Doğrudur ancak 30yasındaki kardesimden net biliyorum cicibebe sayesinde maşallah gayet iri yarı sağlıklı bi adam onunla büyüdü
Mamalar hakkında ne kadar saglıklılar onuda hiç bilmiyorum tabi

2 yaş çok geç mama için.Ve saglik acisindan da uygun degil.Sizin yediğiniz yemeklerden yemesi lazım artik.Neyse.
Öncelikle mamayı hiç almayın eve biberonları ortadan kaldırın.Onun sevebilecegi tarzda örneğin muz,cicibebe(evde kendiniz yapın) karistirip biraz da süt katarak mama kivaminda ya da meyveli yogurt,sonra pankek,kurabiye,krep vs.İlk etapta hiç dokunmaz ya da döküp saçar.Bunlara takılmayın.Sabirli davranın.Ac kaldığı için mecburen eninde sonunda yiyecek.Bir defa sizin direncinizi kırarsa bunu hep kullanır.Kesinlikle vicdan yapmayın taviz vermeyin onun sağlığı ve gelişimi için.

Ben oğlumda blw yöntemi kullandım.Mama sandalyesine oturttum bir yaştan önce gıdaları bütün olarak (blenderden geçirip mama kıvamına getirmeden) önüne koydum.Eline alıp ısırarak dökerek yedi herseyi.1 yasinda catal bicak bardak da koydum onune (bebeklere uygun olanlardan)Sonrasinda çok çok rahat ve saglikli oldu onun içinde benim içinde.2 yaşında 5-6 yaşında çocuk gibi çatal kaşık bardak kullanmaya başladı.Simdi 4 yasinda bir yetişkin gibi masada bizimle yemek yiyor kendisi maşallah.Bebegi küçük olan annelere de burdan tavsiye etmiş olayım blw yöntemini.
İnşallah sabırla başarırsiniz.Kolayliklar dilerim.
8 aylık bebeğim var. Önüne örneğin muz koyduğumda ezip atıyor ağzına götürmüyor. Kilosu zaten düşük. Ne yapmalıyım bir fikriniz var mı?

8 aylık bebeğim var. Önüne örneğin muz koyduğumda ezip atıyor ağzına götürmüyor. Kilosu zaten düşük. Ne yapmalıyım bir fikriniz var mı?
Bebeğiniz emiyor mu ya da mama içiyor mu?Emiyor ya da mama içiyorsa beslendikten hemen sonra eline birşey vermeyin muhtemelen yemez atar.Karni açken önüne yiyecek koyun.Hangi yiyecekleri sevdiğini keşfetmeye çalışın(8 aya uygun hergün değişik bi ek gıda deneyebilirsiniz)
Bu aylarda sabırlı olmalısınız ek gıdaya yeni geçiş dönemi ezip atması dökmesi normal.Sabirla devam edin.Mama sandalyesinin altına eski biz bez serin dökülüp saçılmaya karşı.Bebeğinize de kollu önlüklerden takabilirsiniz.Kolay gelsin...

Bende aynı sorunu yaşıyorum ben mamayı bıraktırdım su anda geceleri 1 2 defa inek sütü içiyorlar, iştahları cok az su anda son bir ayda 3. Grip oluşları hic yemek yemiyorlar 😔 Bir ara yer gibi oluyorlar tamam artık büyüdüler yiyecekler diyorum sonra hoop hastalık yine aynı çıldırıcam. Mamalar çok pahalı dün markette eşime iyide bıraktırdık bu günlere kalmadık dedim biz en son aldığımızda 900 gr 100 tl.idi ne olmuş onlar öyle.

Süt vermeyi çok denedim asla içmiyor. Ağlıyor, tepiniyor. Uzun süre a, bırakıyorum bazen mama vermeyip yemek yedirmeye çalışıyorum. Bir iki lokma yiyip bırakıyor. Sonra ağlıyor mama diye. Bağımlılık belirtileri gösteriyor resmen. Direniyorum ama sonunda aç kalmasın diye veriyorum.
Ben aşama aşama mamayı bıraktırdım oncelikle miktarını azalttim bu pek işe yaramadı daha çok icmek istedi sonra inek sütünü sulandırıp içine mama kattım 3 -4 gunde bir icine attığım mamayi azalttim en sonunda sadece süt ama sütü birazcık sıcak su ile ılıtıp veriyorum aynı yaptıgımız mama sıcaklığında bu yontemi bana ögreten arkadaşıma cok dua ettim hem mamadan kurtulduk hem süte alıştık(sütü sevdirmek için baya cabaladım muz cilek bardakla pipetle..vs), denemek isterseniz inşallah sizdede işeyarar.

X