2009 Mart Anne Adaylarından,Şekeri Yüksek Çıkanlar :(

benimde dananın kuyruğu yarın kopacak:)) 50 lik şeker yüklemesi 197 çıktı bakalım yarınki 100 lük olana göre yönlendircekmiş doktorum ama ben 4 gündür dikkat ediyorum inşallah yarınkiler süper çıkacak ve ben bir yere yönlendirilmeyeceğim(iyi düşünelim iyi olsun ama dimi...))) )

Herkese selamlar,
Cumartesi 50mg ve pazar günü de 100mg'lık şeker yüklemem yapıldı, pazar öğlen aldığımız tahlil sonucuna göre artık bende aranızdayım... Benzer bir diyet listesi bana da verildi, birde evde ölçüm yapmamızı sağlayacak olan alet sağolsunlar kliniğimizden eve ulaştırıldı; böylece diyetim ve pıt pıt parmağımı delen ölçümler başladı. Ölçüm yaparken fark ettim ki yürüyüş gerçekten çok etkili kızlar, denemek için yemekten 2 sonra yaptım ölçümü ve 15dk yürüdüm tekrar yaptım 20mg/dl fark vardı. Kesinlikle yemeklerden sonra (yarım saat veya bir saat sonra o anki yoğunluğunuza kalmış artık) mutlaka yürümenizi tavsiye ederim. Benim deneyip bakmak anca bugün aklıma geldi :KK43: Yürüyüşlerin 45dk'yı geçmemesi ve bel ağrısı gibi herhangi bir ağrınız olduğunda bırakılması gerektiği unutulmamalı...
Şimdilik bu kadar, inşallah hepimiz sağlıkla, sağlıklı bebişlerimizi kucağımıza alırız...

hamişler 24haftalık gebeyim.doktoruma gittim ama 28.haftada yapalım diyor hatta dediği tarih 29 oluyor.ben idrar problemindn dolayı perşembe doktora gitmeyi düşünüyorum.sizce 28i bekleyeyim mi?yoksa gitmişken basit bişey herhalde yaptırayım mı?aç gidiliyo dğil mi?ne kadar suya katılıp içiliyo?1 saat sonra mı kan veriliyo?teşekkürler...

Merhabalar...
Ben aslında şubat annesiyim. Ama gebelik şekeri ilgiimi çektiğinden yazıyorum. Ben de de şeker çıktı. Dr bana tokluktan bir saat sonra ölçüm veriyor. Bazılarınızda dikkatimi çekti 2 saat sonra ölçenler var. Acaba hangisi doğru? Çünkü benim 1 saat sonralarım yksek 2 saat sonralarım normal çıkıyor.

Halay selam,
Araştırdığım kadarıyla yemekten 1 saat sonraki değerinin <140mg/dl, 2 saat sonraki değerinin <120mg/dl'nin altında olması gerekiyor diye biliyorum...

"Gestasyonel diyabetli bir annede amaç, açlık kan şekerini 90 mg/dl, yemekten 2 saat sonraki tokluk şekerini ise 120 mg/dl'nin altında seyretmesini sağlamaktadır. Bu amaçla, kişiye önce özel bir beslenme planı uygulanır ve kan şekeri bir hafta boyunca izlenir. Eğer bu süre içinde şeker değerleri belirtilenin üzerine çıkıyorsa, hemen insülin tedavisine başlanmalıdır. Bu dönemde anne mutlaka bir şeker ölçme cihazı almalı ve kan şekerinin her öğünden önce, öğünlerden 2 saat sonra ve yatarken olmak üzere günde 7 defa ölçmelidir. Ölçüm sıklığı haftada en az iki gün olmalıdır. Ölçülen değerler bir günlüğe kaydedilmelidir. Bebeğin sağlıklı büyüme ve gelişimi için bu önlemlerin alınması gerekir."Alıntıdır.

Son düzenleme:
Selam kızlar,
Ben de geçenlerde yaptırdım 50'lik şeker yüklememi.
Şimdi konuyu görünce kafama takılan birşeyi sormak istedim:
Benim açlık kan şekerim:106
1 saat sonraki değer: 135 çıktı.
Doktorum bana değerlerimin normal olduğunu söyledi ama raporda açlık kan şekerinin referans değerri azami:95 görünüyordu.
Şimdi sizin açlık kan şekeri değerlerinize baktım,hiçbirinizinki benimki kadar yüksek değil..fisfisfis.

Seli'cim yanlış yönlendirmek istemem ama bildiğim kadarıyla cevap vermeye çalışayım...
Burda akşam 12:00'dan sonra yemek yemememiz söylendi, 50'likte de açlık değerime bakıldı, ikisi birlikte değerlendirildi, ama diğer arkadaşlardan bildiğim kadarıyla, 50'likte aç/tok farketmez denilen arkadaşlar olmuş, yani 50'likte önemli olan yüklemeden sonraki değer olabilir ki bununda 140mg/dl'nin altında olması istenir ki seninki de öyle...
Öte yandan açlık kan şekeri değerinin 90mg/dl'nin altında tutulması gerektiği yazıyor birçok yerde, kendi kendi yemene dikkat ederek kolaylıkla halledebilirsin diye düşünüyorum... Bu tabii ki benim kişisel görüşüm...

Son düzenleme:
Seli'cim yanlış yönlendirmek istemem ama bildiğim kadarıyla cevap vermeye çalışayım...
Burda akşam 12:00'dan sonra yemek yemememiz söylendi, 50'likte de açlık değerime bakıldı, ikisi birlikte değerlendirildi, ama diğer arkadaşlardan bildiğim kadarıyla, 50'likte aç/tok farketmez denilen arkadaşlar olmuş, yani 50'likte önemli olan yüklemeden sonraki değer olabilir ki bununda 140mg/dl'nin altında olması istenir ki seninki de öyle...
Öte yandan açlık kan şekeri değerinin 90mg/dl'nin altında tutulması gerektiği yazıyor birçok yerde, kendi kendi yemene dikkat ederek kolaylıkla halledebilirsin diye düşünüyorum... Bu tabii ki benim kişisel görüşüm...

Teşekkür ederim,Zarag.a.s.
Ben de şimdi bakındım nette:"Açlık kan değeri 100'den yüksek çıkarsa da 100'lük şeker testi istenir,"yazılmış bir kaç yerde..
Benim doktorumsa,burdaki referans 95 ama biz 110'dan yüksek çıkarsa şekere yoruyoruz dedi.Benimki normal yani,doktoruma göre..
Ama dediğin gibi 100'lük yüklemede problem çıksa bile ilk önerilen şey diyet zaten..
En iyisi ben de yediklerime dikkat edeyim..a.s

Kesinlikle katılıyorum sana, hem boşuna kendine kilo almamış da olursun, daha öncede belirttim şuandaki fiziksel durumun el veriyorsa kısa yürüyüşler yaparakda dengeleyebilirsin, hem dolaşım sistemine de faydalı olur...
Ve her zaman dediğim gibi; inşallah hepimiz sağlıkla, sağlıklı bebişlerimizi kucağımıza alırız...

ne yazık ki 100 lük testimiz bizi 1800 kalorilik diyete sürükledi.....aslında üzülmüyorum desem yeri bir nevi sağlıklı beslenme planı gibi birşey ama istediğini yiyememek fikri insanı biraz kasıyor....neyse bunada şükür...şimdi 15 günlük diyetimle mutlu mesut günler beni bekliyor...umarım 15 günün sonundaki değerler iyi çıkarda insülinsiz diyetle bu işi kotarırız....sağlıklı gebelikler herbirimize

bende senin gibiyim rumelili.....1800 kalorilik bir diyet...benim değerlerim çok yüksek değildi sadece biri sınırı aşmıştı önlem amacıyla vermişti...cuma ikinci testim var kontrol için..inşallah yüksek çıkmaz...

bende senin gibiyim rumelili.....1800 kalorilik bir diyet...benim değerlerim çok yüksek değildi sadece biri sınırı aşmıştı önlem amacıyla vermişti...cuma ikinci testim var kontrol için..inşallah yüksek çıkmaz...

umarım sorunsuzca atlatırız ayshınce bu zamanlarıda..sanırım biz aynı hastaneye gidiyoruz(avrasya hospıtalsa şayet)..bu arada sayfayı açan ve diyete devam eden arkadaşlarım diyetten sonra yaptırdığınız testlerin sonuçlarınıda yazarsanız sevinirim.....ayshınce sen yazarsın artık cumadan sonraki değerleri...:1rolleyes:

merhaba arkadaşlar bende mart annesiyim geçen gün bende yaptırdım şeker yüklemesini açlık şekerim 74 yüklemeden bir saat sonraki değerimse 142 çıktı doktorum gebelik şekerin yok dedi sizce normal değerlermi bunlar yoksa sınırdamıyım:KK43:(

umarım sorunsuzca atlatırız ayshınce bu zamanlarıda..sanırım biz aynı hastaneye gidiyoruz(avrasya hospıtalsa şayet)..bu arada sayfayı açan ve diyete devam eden arkadaşlarım diyetten sonra yaptırdığınız testlerin sonuçlarınıda yazarsanız sevinirim.....ayshınce sen yazarsın artık cumadan sonraki değerleri...:1rolleyes:

canım benim değerler normale döndü....bugünkü sonuçlarım sınırların altında hep...ama şeker yok diyip diyeti bozmak yok..yine mümkün olduğu kadar uymaya çalışıcam...bakalım yarın dr. ne diyecek...değerlerim açlık 95 yükleme sonrası 166-98-94

sabırsızım arkadaşım değerlerin normal ...üst sınır 145 yani aşmamışsın..merak etme..benimde 148 idi ilk ölçümde 100 lük istemişti benden ama yırttım yine ikinci 100 lük yüklemede normale döndüm sanrıım biraz dikkat istiyor..... :CüvCüv: :CüvCüv:

canlarım benim görümcemin de yüksek çıktı şekeri.
ne yemeniz ve ne yememeniz gerektiği konusunda bilgi verirmisiniz.
diyet listeniz nasıl

slm kızlar...kısmetse 13 gün sonra anne olcam hamileliğimin 5. ayında seker yüklemesi yaptırdım degerlerim cok yüksek cıktı...diyete basladım diyetlede düşmedi 3 aydır insüline basladım baslarda dozlarım düşüktü bebek büyüdükçe hamilelik ilerledikçe ne kadar diyete uyarsanız uyun degerleriniz yüksek cıkıyor...
öncelikle insülin tedavisinden korkmayın en etkili yöntem o diyet yaptıgınız halde düşmüyorsa baslayın insüline...ve hareket yürüyüş müthiş seker düşürüyo her gün mutlaka en az 1 saat yürüdüm ...tarcınlı su cok güzel seker düşürüyo diyetimdeki meyve süt ara ögünümde tarcın atıyorum sütüme cok etkili aklınızda olsun....beyaz herseyden uzak durun havuc patatestende...unutmayın diyet listenizdeki hersey bebeklere son derece faydalı ...hamile kaldıgımda 57 kg idim şimdi 65 toplamda 8 kg aldım 13 gün içinde de alcagımı sanmıyorum oglum şimdi 3,100 gr 3,300 gibi dogucak...saglıklı beslendigim için cok rahat bir hamilelik gecirdim son haftalarımdayım hiç şişliğim olmadı agırlasmadım kus gibi hafifim ...seker işime yaradı yani....saglıkla bebegimi bir kucagıma alabilsem ...istanbuldaki arkadaslar nerde oturduklarını yazarlarsa sizi harika bir merkeze yönlendiricem hepinize saglıklı hamilelikler diliyoruma.s.

merhaba arkadaşlar bende mart annesiyim geçen gün bende yaptırdım şeker yüklemesini açlık şekerim 74 yüklemeden bir saat sonraki değerimse 142 çıktı doktorum gebelik şekerin yok dedi sizce normal değerlermi bunlar yoksa sınırdamıyım:KK43:(

canım benim değerlerim açlık 86 tokluk 145 doktorum normal demiş. her laboratuarın değerleri farklı oluyor.

X