2013 İkiz Anneleri Bilgi Paylaşımı

Bebeklerinizin cinsiyeti nedir?

• İki kız

OY: 29 24,6%
  • İki erkek

OY: 34 28,8%
  • Bir kız bir erkek

OY: 55 46,6%

• Ankete Katılan
    118
  • Anket Kapalı .

deli_kiz0606

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
30 Eylül 2011
7.271
9
Herkese merhaba..
Bu topikte yavrularını kucağına almış ikiz annelerinin tecrübeleri ,önerileri ,paylaşımları yer alsın istedim..
Hamilelik sürecinde neler yaşadık ,bebekler doğduktan sonra neler yaşadık ,tavsiyelerimiz ,öğrendiklerimiz ,merak ettiklerimiz....
Hepsini burdan birbirmizle paylaşalım ki anne adaylarına hem bilgi olsun hem de yeni anneler bilgilerini tazelesin..
Hadi bakalım pamuk eller klavyeye :KK16:

Eline sağlik inşallah hep güzel şeyler paylaşiriz burda. Ben yarin bebişlerimi 1. Ay aşisina a. Hekimliğine götürcem. Kilolarinada bakarlar inşallah sütüm yaramiştir.

Eline sağlik inşallah hep güzel şeyler paylaşiriz burda. Ben yarin bebişlerimi 1. Ay aşisina a. Hekimliğine götürcem. Kilolarinada bakarlar inşallah sütüm yaramiştir.

maş. valla aramızda bir gün var bizim de cuma günü 1.ay doluyor hayırlısıyla..
farkedersin aslında kilolarını ,ele geliyorlarmı ,kıyafetlerinden anlarsın ..
nasıl geçti bir ay biraz anlat bakalım o zaman :KK1:
emiyorlarmı ,gazları var mı ?
en çok tecrübe ettiğin şey ne ?
bak daha bismillah sorular başladı :KK1:

bence kıyafet alırken tulum almamalı ben hiç kullanamadım, 2 parça kıyafet almalı..ayrıca çıtçıtlı body lerdende kruvaze yani yandan çıtçıtlı olanlar daha kullanışlı..çünkü bebekler başlarından bir şey geçirirken pek hoşlanmıyorlar..
birde bebeğiniz özellikle kış bebeği ise portbebe ana kucağından daha kullanışlı..benim bebeklerim 2.5 aylık oldu ben hala ana kucağına oturtmuyorum çocukların beli eğiliyo bana erken aylarda çok kullanışlı gelmedi..ayrıca ikiz hamileyseniz bana göre gögüs pompası mutlaka hastane çantanızda olmalı..

Son düzenleme:
maş. valla aramızda bir gün var bizim de cuma günü 1.ay doluyor hayırlısıyla..
farkedersin aslında kilolarını ,ele geliyorlarmı ,kıyafetlerinden anlarsın ..
nasıl geçti bir ay biraz anlat bakalım o zaman :KK1:
emiyorlarmı ,gazları var mı ?
en çok tecrübe ettiğin şey ne ?
bak daha bismillah sorular başladı :KK1:

Bizim bir ay nasil geçti anlamadim. Benim iki hafta agrim çoktu hep yatarak emzirdim. Ama çok şükür hep emzirebildim. Şimdi de sadece anne sütü aliyorlar. Oğlumun gazi cok oluyor zinco önerdiler ama faydasini görmedim. Annemle birlikte bakiyorum ben tek başinaçok zor. Yani hala bir duzen kuramadim. Bizde ozetle boyle.

Herkese merhaba..
Bu topikte yavrularını kucağına almış ikiz annelerinin tecrübeleri ,önerileri ,paylaşımları yer alsın istedim..
Hamilelik sürecinde neler yaşadık ,bebekler doğduktan sonra neler yaşadık ,tavsiyelerimiz ,öğrendiklerimiz ,merak ettiklerimiz....
Hepsini burdan birbirmizle paylaşalım ki anne adaylarına hem bilgi olsun hem de yeni anneler bilgilerini tazelesin..
Hadi bakalım pamuk eller klavyeye :KK16:

delikız yine bi başlangıç yapmışsın,hadi hayırlı olsun bakalım hepmiz adına:) eline sağlık.... bu arada bebişlerinizin kilosunuda yazarmısınız arasıra,merak ediyorum,nasıl toparlanıyolar diye...ben eve tartı aldım,daha doğrusu duygu sömürüsü yaptım kardeşim aldı:) hergün kuzuları tartıyorum,biliosunuz benim kuzular,çok küçüktü,o yüzden kilo konusunu takıntı yapmıştım,ilk zamanlar hergün tartıyodum,şimdi iki güne bir banyo yaptırıyorum,o zaman tartıyotum,bu arada bebişleriniz uyku düzeni nasıl,özellikle geceleri,bizimkilerin cok düzensiz,özellikle geceyi sevmiyolar:KK43:

bence kıyafet alırken tulum almamalı ben hiç kullanamadım, 2 parça kıyafet almalı..ayrıca çıtçıtlı body lerdende kruvaze yani yandan çıtçıtlı olanlar daha kullanışlı..çünkü bebekler başlarından bir şey geçirirken pek hoşlanmıyorlar..
birde bebeğiniz özellikle kış bebeği ise portbebe ana kucağından daha kullanışlı..benim bebeklerim 2.5 aylık oldu ben hala ana kucağına oturtmuyorum çocukların beli eğiliyo bana erken aylarda çok kullanışlı gelmedi..ayrıca ikiz hamileyseniz bana göre gögüs pompası mutlaka hastane çantanızda olmalı..

kapnax sana bastan sona katılıyorum,yalnız ben ana kucağını kullanıyorum ama şöyle,ilk zaman yatıramadım,benim kuzular çok küçüktü,doktor 2.5kg olunca kullanabilirsin dedi,ama ben yine tedirgindim,tesadüfen chiccoda gördüm,''ana kucagı için bel destek minderi'' diye bişey gördüm,biraz pahalı ama aldım,gayet güzel ve kullanışlı,benim kuzular sesi,gürültüyü çok seviyo:) o yüzden biz yemek yerken falan durmayınca,ana kucağına koyup yanımıza alıyoruz,o yüzden çok işimize yaradı evdede,dışardada,tavsiye ederim:KK66: yalnız bu ana kucağı tahminimdende ağırmış,yani çocuk büyüdükçe zorlanıyorum açıkçası,valla 13 kg a kadar kullanır mıyım bilmem:) kısa süreli plcak heralde,sanki kısa süreliğine boşa almışım gibi geliyo:KK43:

Bizim bir ay nasil geçti anlamadim. Benim iki hafta agrim çoktu hep yatarak emzirdim. Ama çok şükür hep emzirebildim. Şimdi de sadece anne sütü aliyorlar. Oğlumun gazi cok oluyor zinco önerdiler ama faydasini görmedim. Annemle birlikte bakiyorum ben tek başinaçok zor. Yani hala bir duzen kuramadim. Bizde ozetle boyle.
maş. ne güzel ..seninkilerin kilosu gayet iidi ama onun da etkisi var ..Ben de kırkı çıksın da inş. artık sadece meme tutacağım yavaş yavaş azaltacağım biberonu ..
yanında birinin olması da ii inş. zamanla düzeni de kurarsın
delikız yine bi başlangıç yapmışsın,hadi hayırlı olsun bakalım hepmiz adına:) eline sağlık.... bu arada bebişlerinizin kilosunuda yazarmısınız arasıra,merak ediyorum,nasıl toparlanıyolar diye...ben eve tartı aldım,daha doğrusu duygu sömürüsü yaptım kardeşim aldı:) hergün kuzuları tartıyorum,biliosunuz benim kuzular,çok küçüktü,o yüzden kilo konusunu takıntı yapmıştım,ilk zamanlar hergün tartıyodum,şimdi iki güne bir banyo yaptırıyorum,o zaman tartıyotum,bu arada bebişleriniz uyku düzeni nasıl,özellikle geceleri,bizimkilerin cok düzensiz,özellikle geceyi sevmiyolar:KK43:
başak burcuyumya ondandır :)) düzenci tertipçi başak:))
kiloya o kadar takılma ,kilo sütle alakalı
kimisinin sütü yağlı oluyor o k,ilo yapıyor kimisininki de su gibi yağsız oluyor o kilo yapmıyor
sağlıklı olsunlar da kilo çok önemli değil ..
biz de ilk başlarda 3-4 güne bir yaptırıyorduk hasta olurlar korkusuyla ama artık biz de 2 güne bir yaptırıyoruz
ben evdeki kendi tartımızla tartıyorum ne kadar doğru bilmiyorum ama pazartesi sağlık ocağına gideceğiz aşı için , o zaman tartıracağım kesin kiloyu o zaman yazarım sana ..
benimkiler gündüz 3 saate bir uyanıyor ben öyle alıştırdım baştan beri ,şimdi kurulu saat gibi 3 saate bir kalkıyorlar
hangisini önce yatırdıysam onu kaldırıp yedirip altını alıp ilaçlarını içirip gazını çıkarıp uyutuyorum
geceleri de aynı 3 saate bir ama bu gece 2 kere 4 er saat uyudular
gitgide daha uzun olması gerekiyor uykularının zaten ..
umarım böyle devam eder ,darısı başına inş.
ama mutlaka bi düzen kur belirli aralığa alıştır bebişleri ,zamanla onlar alışıyor ve saat gibi senin alıştırdığın rutinde uyanıyorlar

ben de sana katılıyorum ..tulum da çıtçıtlı olmalı ama benimkilere daha büyük geliyor tulumlar ,kış olduğu için de içine bişey giydirmek gerekiyor çünkü büyük geldiği için hava alıyor bacakları açıkta kalıyor
tulumlar için biraz dha büyümeleri tulumu doldurmaları lazım ..
kesinlikle bence de portbebe kullanışlı ,ana kucağı hem ağır hem de bu kışta soğuğa karşı tam kapatmıyor
ama port bebenin içini kalın battaniyelerini serip içine de bebişleri kendi battaniyelerine sarıp yelekleri üzerlerinde atınca sıcacık oluyor ,sağı solu da kapalıya sadece yüzü açık oluyor ,daha sıkı sarmalıyor bebişleri ..

kapnax sana bastan sona katılıyorum,yalnız ben ana kucağını kullanıyorum ama şöyle,ilk zaman yatıramadım,benim kuzular çok küçüktü,doktor 2.5kg olunca kullanabilirsin dedi,ama ben yine tedirgindim,tesadüfen chiccoda gördüm,''ana kucagı için bel destek minderi'' diye bişey gördüm,biraz pahalı ama aldım,gayet güzel ve kullanışlı,benim kuzular sesi,gürültüyü çok seviyo:) o yüzden biz yemek yerken falan durmayınca,ana kucağına koyup yanımıza alıyoruz,o yüzden çok işimize yaradı evdede,dışardada,tavsiye ederim:KK66: yalnız bu ana kucağı tahminimdende ağırmış,yani çocuk büyüdükçe zorlanıyorum açıkçası,valla 13 kg a kadar kullanır mıyım bilmem:) kısa süreli plcak heralde,sanki kısa süreliğine boşa almışım gibi geliyo:KK43:

Bende ana kucagindan memnunum ama gercekten cok agir. Bosa gidecek diye dusunme ama bir yasina kadarda araba koltugu olarak kullanilr. Bizde bu gun 2. doz hepatit asimizi olduk. Cok huzursuzlar devamli agliyorlar. Sadece memede susuyorlar. İnsallah cabuk atlatiriz. Kilolarida iyi cikti cok sukur. Oglum 900 g kizim 700 g almiş. Sadece anne sutu aldiklari için iyi bir artişmiş. Boyle devam edebiliriz insallah.

kızlar ben sunu anladım benim oğlanlar kuduruk:)kırkından sonra özellikle büyük azdı,valla ben bi düzen kuracağımı sanmıyorum,yani ilk basta 2 saatte bir uyandırayım,düzenli olsun dedim,uyandırdığımda uykylu oluyodu,emmiyodu,doktorda üç saati aşmamak şartıyla bırak uyusun kendi uyanınca emsin dedi,öyle yaptım,ama sonradan huyları değişti,uzun süreli bi uykumuz asla yok,24 saatte 20 sefer besliyorum heralde,yoksa susmuyo,zaten doğru dürüst süt yok,dayan mamaya:KK43: iki gün önce sabah 4te bi basladı,16 saat boyunca sürekli mızırdanma yada ağlamayla geçti,bi 45 dk uyudu ,baska uyku yok,sinirimden ağlıycaktım,annemgilden utanmasam,valla neyi istemediysem hepsini yapıyorum çaresizlikten,annemin diline dolandım,sürekli sallıyorum,pış pışlıyorum,kucakta gezdiriyoruz,zorla emziğe alıştırmaya calışıyorum,hatta 2 gündür ayakta sallamaya basladık :KK43: onların fendi beni yendi valla :KK43:

bizimkilerin acayip gazı var,uyku esnasında gaz bi geliyo,ağlayarak uynıyolar,o yuzden uykularıda uzun süreli olmuyo,doktor gazın kesin çözumu yok diyo,rezene kimyon çayı fan kullandım ama hala aynı ya :KK43: bu arada klasik müzik falan hikaye bizimkilere:)

sürekli biz yemek yerken uyanıyolar,nasıl denk getiriyolar anlamıyorum,yemekta yanımızda kucağımızda flan durdurmaya calışıyoz,artık ana dizi diye bişeyvarmış ondan almayı düşünüyorum

bebişlerinin fotoğraflarına baktım çok tatlılar maşallah,:nazar:Allah bağışlasın. Emzik verebilmişsin ne güzel benimkiler emzik almadı malesef:KK50:

Kizlar sabredin biraz Sanirim sizinkiler kücük daha yavas yavas düzelirler basakcim her zaman Mama verme 2 saatte bir rezene cayida ver Mama saati uzar o zaman Gaz sancisi icinde Benim kizlara sab simplex Cok iyi geldi digerleri hic iyi Degildi kullanmadiysaniz onu kullanin

bebişlerinin fotoğraflarına baktım çok tatlılar maşallah,:nazar:Allah bağışlasın. Emzik verebilmişsin ne güzel benimkiler emzik almadı malesef:KK50:
sağolasın tarcın :KK16:
ben baştan beri uğraştım verdim ,öyle çok fazla emzikle uyumuyorlar ama mesela altlarını alırken hiç hoşlanmıyorlar o zaman veriyorum ağzına ya da uykuya dalarken dalsınlar diye veriyorum
onun dışında almıyorlar zaten ama ona da şükür yine de işimi görüyor :KK1:
arada uyanıyorlar mesela o zaman ağızlarına veriyorum susuyorlar tekrar uykuya dalıyorlar ,5 dakika sonra uykuya dalıyorlar ama işe yarıyor emzik bu noktada
hala geçmiş değil bence emzik için uğraş emziğin ucuna çok az bal sür öyle vermeyi dene
kocakarı tavsiyeleri deniyor ama en çok onlara işe yarıyor emin ol..

ben baştan beri uğraştım verdim ,öyle çok fazla emzikle uyumuyorlar ama mesela altlarını alırken hiç hoşlanmıyorlar o zaman veriyorum ağzına ya da uykuya dalarken dalsınlar diye veriyorum
arada uyanıyorlar mesela o zaman ağızlarına veriyorum susuyorlar tekrar uykuya dalıyorlar ,5 dakika sonra uykuya dalıyorlar ama işe yarıyor emzik bu noktada
hala geçmiş değil bence emzik için uğraş emziğin ucuna çok az bal sür öyle vermeyi dene

Canım, ben bazı bebeklerin bala alerjisi olabildiği için 6 aydan önce bal verilmiyor diye biliyorum.

Canım, ben bazı bebeklerin bala alerjisi olabildiği için 6 aydan önce bal verilmiyor diye biliyorum.

6aydan önce anne sütünden başka birşey verilmiyor doğru ama bu yeme babında değil çok az hafif olacak tadını alacak kadar
tatlı olsunki emziğe alışsın diye ..
benim bir arkadaşım var 2 oğlu var kendisi de sağlıkçı doktor gibidir çok bilgili..
o hep şunu söyler ,2 çocuk büyüttüm ,ilkini doktorlara göre 2.yi anneme göre ..
2.si süpermiş yemişim doktorları eski sistem çok daha başarılı der..
gerçekten ben de öyle gözlemledim ,çok pimpirikli olmamak lazım bence bu konuda
annelerin yöntemleri de çok işe yarıyor gözardı etmeyin derim ben size ...

bebeklere 1 yaşından önce kesinlikle bal verilmemeli..belki şekerli su denebilir ama bal kesinlikle vermeyin botilinum toksini olabiliyor ve buda kas felcine neden oluyor..

sevgili anneler,
bebeklerinizi banyosunu evin normal ısısında mı yaptırıyorsunuz? yoksa yıkama leğeninin yanına ayrıca bir elektrikli ısıtıcı da koyuyor musunuz? üşütmemek için ekstra bir ısıtıcıya gerek var mı sizce yıkarken ve giydirirken? annem bütün torunlarını elektrikli sobanın yanında yıkıyordu. bir de çok giydirmekten taraftar. üşümesin de terlesin yeter ki düşüncesinde. ben de odanın ısının iyi ayarlalyıp 23 derece civarında terletmeyecek şekilde giydirmek istiyorum. hele sırtlarına havlu koymak da istemiyorum. şu sırta havlu koyma olayına bir alıştırdı mı azıcık terde bile çok rahat hasta olabiliyor bebekler ve çocuklar. alıştırmayanların çocuğuna da hiç bir şey olmuyor. nasıl alıştırırsan öyle gidiyor. geçende bir çocuk doktoru bu havlu koyma yöntemini çok eleştirdi de. sizlere de sorayım dedim.
bir de yaklaşık bir yaşına kadar yastık kullanılmamalıymış bebeklerde. sizler nasıl yapıyorsunuz?
gerçi ben çocuk doktoruna danışacağım bunları ama tecrübeyi de reddetmemek gerek.

X