Aile Planlaması 3. Çocuk Korkusu ve Tüp Bağlatma

Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği sonlandırma, kürtaj konularının işlendiği bölüm.

Hellohappiness

Popüler Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
20 Haziran 2016
1.562
2.584
38
Merhaba kk🙋🏻‍♀️ Ben 36 yaşında 2 çocuk annesiyim. 2. çocuğum sürpriz oldu ve çok zorlandım. Şimdi her regl gecikmesinde strese giriyorum (bugün olmalıydım bekliyorum 😰) Evliliğin başından beri kondomla korunuyoruz. Hormonal etkiler, adet düzensizlikleri vb sebepleriyle iğne, hap ya da ria tercih etmedim. Şimdi aklımda tüpleri bağlatma var. Sezaryen esnasında değil de ayrıca bağlatmak nasıl oluyor acaba? Çocuklarım küçük olduğu için fazla istirahat şansım yok. Ayrıca yan etkisi var mı? Bir de bağlatırsam kondomu güvenle hayatımdan çıkarabilir miyim?

Merhaba kk🙋🏻‍♀️ Ben 36 yaşında 2 çocuk annesiyim. 2. çocuğum sürpriz oldu ve çok zorlandım. Şimdi her regl gecikmesinde strese giriyorum (bugün olmalıydım bekliyorum 😰) Evliliğin başından beri kondomla korunuyoruz. Hormonal etkiler, adet düzensizlikleri vb sebepleriyle iğne, hap ya da ria tercih etmedim. Şimdi aklımda tüpleri bağlatma var. Sezaryen esnasında değil de ayrıca bağlatmak nasıl oluyor acaba? Çocuklarım küçük olduğu için fazla istirahat şansım yok. Ayrıca yan etkisi var mı? Bir de bağlatırsam kondomu güvenle hayatımdan çıkarabilir miyim?
Kardeşimin doktoru coronadan ötürü elzem olmayan anesteziler yapılmıyor şu dönem dedi, o da mecbur sezaryan doğum yaptı, sırf bu bağlatma olayı için...

Siz bir doktorunuza danışın, her yerde geçerli bir uygulamaysa covid sürecinin bitmesini bekleyeceksiniz mecbur.

Ben ikinci doğumumda bağlatmıştım doğum sonrası bağlatmada süreç nasıl olur bilemiyorum, ama evet çok rahat kesinlikle hamile miyim derdiniz olmuyor. Bağlatalı 11 yıl oldu ve hiçbir şekilde korunmuyoruz.
Ben de doğumda bağlatmayı düşündüm eşim belki ilerde 3.yü isteriz diye düşünüyordu ve bağlatmamı istemedi. Şu anda ödümüz kopuyor bir kaza olacak diye 😅

Ben de doğumda bağlatmayı düşündüm eşim belki ilerde 3.yü isteriz diye düşünüyordu ve istemedi. Şu anda ödümüz kopuyor bir kaza olacak diye 😅
Ahh ahh o benim eşimin içinde hala yara o imzayı vermeyecektim (şimdi nasıl bilmiyorum ama o zaman eşin imzası olmadan bağlamıyorlardı) diyor, şimdi 3. çocuğumuz olurdu ne güzel diye aklına estikçe söyleniyor :)

Esiniz baglatsin. Onlarda islem daha kolay ve istese tekrar actirabilir. Kadinlarda kalici
Tekrar açtırabilir mi 😳 Bunu bilmiyordum. Erkeklerin 50-60 yaşında da çocukları olabiliyor, hayatın ne getireceğini bilmiyoruz. Eşimi düşünerek bu ihtimali göz ardı etmiştim ama açtirabilecekse kesinlikle o bağlatmalı 👍

Ben de 2 cocuk annesiyim.
Benim de 2. cocugum supriz oldu ve hayret bir sekilde kondom ile korunurken oldu.
Hamd olsun diyorum yine de, Allah evlat aratmasin kimseye.

Nitekim sorunun ozune gelirsek, ben de 3. cocuk istemiyorum.
Kendi doktorum ile konustum bu konuyu ve spiral tavsiye etti.
Normal bir spiral taktirdim, ama asiri kanamam oldu.
Ciddi anlamda, hastanelik olacak kadar.
Fakat 2. cocugum o donemde 6 aylik falandi, doktor cikartmadi spirali ilaclar ile kanamayi kontrol altina alip spirale vucudun alismasini bekledi bir sure, ama o da ise yaramadi.
Sonuc olarak hormonlu spiral taktirdim ve cok rahatim 4 senedir.
Hormonlu spiral tavsiye ederim.

Tupleri baglatmayi saglik nedenleri ile doktorum tavsiye etmemisti.
Gun gelip neyin nelere sebep olacagini bilemezsin, saglikli bir kadinsin o yuzden tupleri baglatmak cokda dogru birsey degil demisti.
Karar yine sizin tabii ki, ancak doktorunuz ile konusun ve konuyu danisin derim.
Sezeryan esnasinda tupleri baglayabiliyorlar, cok zor bir islem olmadigini soylemisti doktorum.
Ve evet, tupler baglandiktan sonra kondom kullanmadan, korunmadan cinsel iliskiye girebiliyorsunuz.

Ben de doğumda bağlatmayı düşündüm eşim belki ilerde 3.yü isteriz diye düşünüyordu ve bağlatmamı istemedi. Şu anda ödümüz kopuyor bir kaza olacak diye 😅

o zaman esiniz vazektomi olsun,
madem o donem sizi engelledi.

ben de dogum esnasinda yaptirdim ve super rahatim.

ama dogum esnasinda olmayacaksa ameliyat seklinde olacaktir. Anestezi alacaksiniz ve bilinen riskler ameliyat oldugu icin.

Vazektomi ise ameliyat sayilmiyor benim anladigim. Okudugum kadariyla geri dondurebilir oldugu, kolay yapildigi ve de ucreti daha uygun oldugu icin vazektomi oneriliyor.

Tekrar açtırabilir mi 😳 Bunu bilmiyordum. Erkeklerin 50-60 yaşında da çocukları olabiliyor, hayatın ne getireceğini bilmiyoruz. Eşimi düşünerek bu ihtimali göz ardı etmiştim ama açtirabilecekse kesinlikle o bağlatmalı 👍

Doktorunuza danisin. Erkekler tekrar actirabiliyor. Bir süre önce biz esimle bu konuyu konustuk ordan biliyorum.

Üçüncü seseryanımı olucam 2 ay sonra eşimi ikna edemiyorum bağlatmaya dünyanın bir bir türlü haki var diyo dönüşü olmayan yola girilmezmiş 🙄

Üçüncü seseryanımı olucam 2 ay sonra eşimi ikna edemiyorum bağlatmaya dünyanın bir bir türlü haki var diyo dönüşü olmayan yola girilmezmi
Dördüncü sezeryanda sana birşey olsa,kocan geri dönülmez yolu iyi kavrar o zaman.Doktorlar ucten fazlasını önermiyor,esin neye güveniyor acaba

Ben de yaklasik 10 sene once 2. Sezeryanimda baglatmistim.hic bir sorun yasamadim, 3. Cocuk hic dusunmedim hala dusunmuyorum.rahat ve konforlu bir yontem.ama su an pandemiden dolayi yapilir mi bilmiyorum.
Erkeklerde bu islem daha kolaymis, ama bence o topa girmek istemiyorlar.

Hamile kalmaktan cok korkmama ragmen asla baglatmam..cok sacma geliyor bana ..tibbi bir gerekce yoksa nicin bunu yapayim.
Diğer korunma yöntemlerinden daha güvenilir. Çok fazla bir bilgim yok ama kondomun hos olmayan hissi, hormon ilaclari, spiralin kanamayi artirmasi gibi nedenlerle bu operasyon sonrasi daha konforlu bir cinsellik olacagini düsünüyorum.

Diğer korunma yöntemlerinden daha güvenilir. Çok fazla bir bilgim yok ama kondomun hos olmayan hissi, hormon ilaclari, spiralin kanamayi artirmasi gibi nedenlerle bu operasyon sonrasi daha konforlu bir cinsellik olacagini düsünüyorum.
tabii bu kesin cozum..ama ben nasil soyleyeyim nicin bu durumu kokunden bitireyim.zaten 13 yildir korunuyorum..Asla benimde cocuk dusuncem yok..yine de bunu ben yapmazdim..ben ilac kullaniyorum simdilik

arkadaşım bağlatmıştı
yıllar sonra kalpe giden damarı tıkanmıştı , yaa açtıracan yada ölürsün demiş dr ,
hatta dogurman lazım dedi ama bir daha çocuk olmadı kısmet değilmiş , ama o şişliği gitti ,
dışarıdan bile bellydi , dr bir akrabamda bu bağlatmayı onaylamıyor

genede siz bilirsiniz,

Hürafe gibi. Kesin baska birsey vardir ve akraban yanlis anladi ve anlatti. Tüp ile damarin arasinda ne baglanti var? sislik desen ödem ile olur yine damardan dolayi degil. Bebek dogurunca herhangi bir tikaniklik niye geçsin?

tabii bu kesin cozum..ama ben nasil soyleyeyim nicin bu durumu kokunden bitireyim.zaten 13 yildir korunuyorum..Asla benimde cocuk dusuncem yok..yine de bunu ben yapmazdim..ben ilac kullaniyorum simdilik

Kökünden bitirirsen, korunmaya gerek kalmayacagi için olabilirmi? :olamaz:

Ayni sekilde birçok kadinin lazeri tercih edip, agdayi birakmasi gibi.

Tercih meselesidir. Korunmakta hem maddi külfet, hem %100 korunmuyor halen cocuk olma ihtimali vardir.

X