Aile Planlaması 3. Çocuk Korkusu ve Tüp Bağlatma

Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği sonlandırma, kürtaj konularının işlendiği bölüm.
Kökünden bitirirsen, korunmaya gerek kalmayacagi için olabilirmi? :olamaz:

Ayni sekilde birçok kadinin lazeri tercih edip, agdayi birakmasi gibi.

Tercih meselesidir. Korunmakta hem maddi külfet, hem %100 korunmuyor halen cocuk olma ihtimali vardir.

Tercih meselesidir. Korunmakta hem maddi külfet, hem %100 korunmuyor halen cocuk olma ihtimali vardir.
Ben 13 yildir hamilelik donemlerim haric korundum..O emoji size gelsin..Insanlarin ne dedigini gayet anliyor ama polemik yapıyorsunuz..Baglatmak evet tercihtir fakat donusu olmayan kesin bir bitistir.Ve ben bunu tercih etmem ..Akli basinda insanlar cocuk yapmamak icin koruna bilir..isteyen rahmini de aldirsin banane ..Ama baglatip pisman olan cok duydum.Bir saglik sorunum yok. Nicin dogurganligimi baska alternatifi varken bitireyim..

Hürafe gibi. Kesin baska birsey vardir ve akraban yanlis anladi ve anlatti. Tüp ile damarin arasinda ne baglanti var? sislik desen ödem ile olur yine damardan dolayi degil. Bebek dogurunca herhangi bir tikaniklik niye geçsin?

prof dr kalp damar cerrahına gitti ve teşhisi koyan o

tüpleri bağlatmayla oluşan bir tıkanıklık demiş arkadaşım operasyonla açtırdı ve o şişlik indi ,

hürafe değil benım 30 yıllık arkadasım ,

Ben 13 yildir hamilelik donemlerim haric korundum..O emoji size gelsin..Insanlarin ne dedigini gayet anliyor ama polemik yapıyorsunuz..Baglatmak evet tercihtir fakat donusu olmayan kesin bir bitistir.Ve ben bunu tercih etmem ..Akli basinda insanlar cocuk yapmamak icin koruna bilir..isteyen rahmini de aldirsin banane ..Ama baglatip pisman olan cok duydum.Bir saglik sorunum yok. Nicin dogurganligimi baska alternatifi varken bitireyim..

Bende ilerde baglatmak isterim çünkü benim için dogurganlik=kadinlik degildir. Niye yok kondoma, yok hapa, igneye,.. para harcayim? Ki %100 garantiside yok, halen hamile kalma ihtimalin var. Sonra bunlarin etkileride var, hapin hormonal etkileri olabiliyor. Herkes kondom ile cinsel keyif almiyor,..

Hani bana ne diyorsun sonra "niye bir kadin bunu yapar" diyorsun. Konuda anlatilmasina ragmen. Senin için dogurganlik önemli olabilir ancak bu herkes için öyle degil. En fazla "ben yapmazdim, ama umarim burdaki arkadaslar sana yardimci olabilir "diyebilirsin. Yazdigin seyler gayet yargilayici.

Bende ilerde baglatmak isterim çünkü benim için dogurganlik=kadinlik degildir. Niye yok kondoma, yok hapa, igneye,.. para harcayim? Ki %100 garantiside yok, halen hamile kalma ihtimalin var. Sonra bunlarin etkileride var, hapin hormonal etkileri olabiliyor. Herkes kondom ile cinsel keyif almiyor,..

Hani bana ne diyorsun sonra "niye bir kadin bunu yapar" diyorsun. Konuda anlatilmasina ragmen. Senin için dogurganlik önemli olabilir ancak bu herkes için öyle degil. En fazla "ben yapmazdim, ama umarim burdaki arkadaslar sana yardimci olabilir "diyebilirsin. Yazdigin seyler gayet yargilayici.
Sekerim canin polemik istiyor sanirim..Yalniz bugun keyfim yerinde sen stresini baska turlu at..Bana bulasma..Yargilamak gibi buyuk kelimeler yok..Gayet normal yaziyor herkes..Ben boyle yaparim baskasi oyle yapar..Sana da mutlu gunler dilerim

fikrimi soylerken sizden izin mi alacagim ..neyi nasil yazmam gerektigini de siz soylemeyin..nerde ne yazmam gerekir biliyorum..Ayrica benim icin dogurganlik cok muhim olsa 30 yasimda cocuk sayfasini kapatmam..ama bir saglik sorunum yokken de tuplerimi baglatmam..Rahmimin kararini da ben vereyim

Üçüncü seseryanımı olucam 2 ay sonra eşimi ikna edemiyorum bağlatmaya dünyanın bir bir türlü haki var diyo dönüşü olmayan yola girilmezmiş 🙄

siz bence doktora da danisin,
belki suan farklidir ama onceden 3. sezeryandan sonrasi riskli deyip doktorlar kendileri direk oneriyorlardi tup baglatmayi.

Evet kesinlikle tercih meselesi ama zaten amac dogurganligi bitirmek istemek. Benim icin yeterli 2 cocuk. Zaten 36 yasindayim bu yastan sonra hamilelikte birtakim riskler de olabiliyor.. Dogurganligi bitireyim kafam rahat olsun, cinselligimi yasiyim rahatca. Yok ilaci takip et, hormonlarla oyna, spiral mi kaydi, süresi mi doldu ugraşmiyim.

Evet kesinlikle tercih meselesi ama zaten amac dogurganligi bitirmek istemek. Benim icin yeterli 2 cocuk. Zaten 36 yasindayim bu yastan sonra hamilelikte birtakim riskler de olabiliyor.. Dogurganligi bitireyim kafam rahat olsun, cinselligimi yasiyim rahatca. Yok ilaci takip et, hormonlarla oyna, spiral mi kaydi, süresi mi doldu ugraşmiyim.
Evet kesinlikle tercih meselesi ama zaten amac dogurganligi bitirmek istemek. Benim icin yeterli 2 cocuk. Zaten 36 yasindayim bu yastan sonra hamilelikte birtakim riskler de olabiliyor.. Dogurganligi bitireyim kafam rahat olsun, cinselligimi yasiyim rahatca. Yok ilaci takip et, hormonlarla oyna, spiral mi kaydi, süresi mi

Tekrar açtırabilir mi 😳 Bunu bilmiyordum. Erkeklerin 50-60 yaşında da çocukları olabiliyor, hayatın ne getireceğini bilmiyoruz. Eşimi düşünerek bu ihtimali göz ardı etmiştim ama açtirabilecekse kesinlikle o bağlatmalı 👍
Vazektomi erkeklerde de güvenli değil, mesela hiç çocuğu olmamış bir erkeğe önermiyorlar yada evliliğin ilk beş yılındaki çiftlere. Dönüşüm ameliyatları çoğunlukla vazektomi sonrası oluşan ağrılı durumu düzeltmek için yapılıyor ama çocuk sahibi olma garantisi verilmiyor. Tüp bağlatma da vazektomi de aslında düşünüldüğü kadar güvenilir değil, konunun epey detayı var, çok iyi öğrenip net karar vermek lazım

Cok ozur dileyerek söylüyorum ama hayvan kisirlastirmakla ayni seymis gibi geliyor bana. Sadece kendi fikrim.
Sağlıklı insanlarsiniz, hayatta herşey insanlar için, onumuzdeki yillar ne getirecek bilinmez. Geri donulmez şekilde bir ameliyat olmak ileride sizi pisman edebilir.
3 aylik igneler gibi, uzun sureli koruma sağlayan diger alternatifleri araştırdınız mı?
Bir de 36 yasina gelmissiniz yani artik dogurganliginiz yavas yavas azalacak. Yani daha genc ve doğurgan yıllarınızı korunarak atlatabilmissiniz. Bir 5 sene daha kondom ve igne ile korunsaniz, sonrasinda hamile kalma ihtimali iyice duser zaten

Cok ozur dileyerek söylüyorum ama hayvan kisirlastirmakla ayni seymis gibi geliyor bana. Sadece kendi fikrim.
Sağlıklı insanlarsiniz, hayatta herşey insanlar için, onumuzdeki yillar ne getirecek bilinmez. Geri donulmez şekilde bir ameliyat olmak ileride sizi pisman edebilir.
3 aylik igneler gibi, uzun sureli koruma sağlayan diger alternatifleri araştırdınız mı?
Bir de 36 yasina gelmissiniz yani artik dogurganliginiz yavas yavas azalacak. Yani daha genc ve doğurgan yıllarınızı korunarak atlatabilmissiniz. Bir 5 sene daha kondom ve igne ile korunsaniz, sonrasinda hamile kalma ihtimali iyice duser zaten
Hamile kalma ihtimali düser ama ortadan kalkmaz. 42-43te dogal yoldan hamile kalan tanidiklarim var. İstenmeyen gebelik de var. Haklisiniz hayatin ne getirecegi bilinmez bu sebeple esimin vazektomi olmasini istemedim zaten. Erkekler her yasta saglikli cocuklara sahip olabiliyorlar. Ama kadin icin durum farkli. İleri yas hamilelik annede ve cocukta problemlere sebep olabiliyor. Haplar ve igneler hormonlarla oynamiyor mu? Onlarin da bir sürü riski ve yan etkisi vardir. Ve evet amac kendimi kisirlastirmak 🤷🏻‍♀️

siz bence doktora da danisin,
belki suan farklidir ama onceden 3. sezeryandan sonrasi riskli deyip doktorlar kendileri direk oneriyorlardi tup baglatmayi.
Danıştım rahimin durumuna göre karar veriyoruz dedi çok yapışık kötü durumdaysa bağlıyorlar Mış değilse dört de sıkıntı olmaz dedi

Dördüncü sezeryanda sana birşey olsa,kocan geri dönülmez yolu iyi kavrar o zaman.Doktorlar ucten fazlasını önermiyor,esin neye güveniyor acaba
Doktor önermiyorum demiyo rahim durumuna göre karar veririz dedi kimi rahimler ikinci sezeryanı bile kaldıramıyomuş. Zaten bizde 4. Yü düşünmüyoruz eşimin de güvendiği bişey yok

Merhaba kk🙋🏻‍♀️ Ben 36 yaşında 2 çocuk annesiyim. 2. çocuğum sürpriz oldu ve çok zorlandım. Şimdi her regl gecikmesinde strese giriyorum (bugün olmalıydım bekliyorum 😰) Evliliğin başından beri kondomla korunuyoruz. Hormonal etkiler, adet düzensizlikleri vb sebepleriyle iğne, hap ya da ria tercih etmedim. Şimdi aklımda tüpleri bağlatma var. Sezaryen esnasında değil de ayrıca bağlatmak nasıl oluyor acaba? Çocuklarım küçük olduğu için fazla istirahat şansım yok. Ayrıca yan etkisi var mı? Bir de bağlatırsam kondomu güvenle hayatımdan çıkarabilir miyim?
2.hamileliğimde hastanede bir hanimla tanışmıştım 4 tane cocugu varmis tuplerini baglatmak icin 4.yu sezeryan olmus ve baglatmis ancak hamileydi.Nasil olur imkansiz falan filan derken tupler bagli olsa da 10.000 de 1 ihtimal hamile kalinabiliyormus onu ogrendim😊

Merhaba kk🙋🏻‍♀️ Ben 36 yaşında 2 çocuk annesiyim. 2. çocuğum sürpriz oldu ve çok zorlandım. Şimdi her regl gecikmesinde strese giriyorum (bugün olmalıydım bekliyorum 😰) Evliliğin başından beri kondomla korunuyoruz. Hormonal etkiler, adet düzensizlikleri vb sebepleriyle iğne, hap ya da ria tercih etmedim. Şimdi aklımda tüpleri bağlatma var. Sezaryen esnasında değil de ayrıca bağlatmak nasıl oluyor acaba? Çocuklarım küçük olduğu için fazla istirahat şansım yok. Ayrıca yan etkisi var mı? Bir de bağlatırsam kondomu güvenle hayatımdan çıkarabilir miyim?
Sizinle hemen hemen aynı durumda ve bu ameliyatı yakın zamanda olmuş biri olarak yazıyorum.
Bazı insanlar bizi anlamayacaktır diye düşünüyorum ki yorumlarda da gördüm. Sağlık sadece anatomik, bedensel olarak önemli değildir, ruhsal sağlık da en az onlar kadar önemli.
Spiral taktırdım, vücudum kabul etmedi sanırım karın boşluğuma kaçtı, operasyon olmak zorunda kaldım.
Kondoma alerjim var.
Yıllarca doğum kontrol hapı kullandım. Ama artık vücudumu zorlamaya başladı 36 yaşındayım adetim saatine varıncaya kadar her ay aynı gelirdi, 2 ay hiç gelmedi. Zaten haplarda yazar 35 yaşına kadar filan diye. Hap değiştirdik. Doktorum bunu 40 yaşına kadar kullanabilirsin sorunsuz dedi. Ama prospektüsü eşim okudu korktu yaş ilerleyince hapların riskleri de çok artıyor(özellikle kalp krizi riski)
Ayrıca jinekolojik muayenemde yumurtalamam yaşıma göre çok iyi olarak görünüyor, yani kaç doktor korunmayı bıraktığın an hamile kalırsın demişti. Zaten işk çocuğuma yıllarca hap kullandıktan sonra bir ay bıraktığımda hamile kalmıştım.
Doktorum ile aylar süren istişare ve bir arkadaşım aracılığıyla yaptığımız terapi sonrası hayat kalitem için bu kararı tek başına aldım. Çevremde birkaç yakınım hariç kimseye de söylemedim. Çünkü milletin hep bir fikri var, sizin ne yaşadığınızı bilmiyorlar.
Operasyona gelince.(laparoskopikti)Zor değil ama öyle çok da kolay değil. Ben tek başına gittim. Bir gün sonra çıktım. Tabi ilk birkaç gün oturup kalkarken biraz zor oluyor. Bir hafta sonra normal hayatıma döndüm ama doktor yine de 2 ay ağır iş yapma demişti. 2 ayın sonunda tekrar kontrole gittiğimde şimdi her şeyi normal yapabilrisin, korunmayı da bırak artık demişti(çünkü son dönemlerde hap kondom gün hesabı hepsini kullanıyordum. Bir yandan da aklım devamlı en iyi korunma hiç sevişmemektir modundaydı)
Şu an her şey yolunda şükür. Sormak istediğiniz bir şey varsa elimden geldiğince yardımcı olurum.
Not: eş imzası hala gerekli.

Son düzenleme:
Hamile kalma ihtimali düser ama ortadan kalkmaz. 42-43te dogal yoldan hamile kalan tanidiklarim var. İstenmeyen gebelik de var. Haklisiniz hayatin ne getirecegi bilinmez bu sebeple esimin vazektomi olmasini istemedim zaten. Erkekler her yasta saglikli cocuklara sahip olabiliyorlar. Ama kadin icin durum farkli. İleri yas hamilelik annede ve cocukta problemlere sebep olabiliyor. Haplar ve igneler hormonlarla oynamiyor mu? Onlarin da bir sürü riski ve yan etkisi vardir. Ve evet amac kendimi kisirlastirmak 🤷🏻‍♀️
Soyledikleriniz hep doğru.
Ben aslinda sizin bir kez daha anne olma isteginizden ziyade, Allah korusun cocuklarinizdan birinin buna ihtiyaci olma ihtimalinden bahsetmek istemiştim. Insallah icinize sinecek kararı verebilirsiniz

Iyi de baglatmada %100 degil ki doktorum 100/1 ihtimal olma ihtimali var hicbir yontem asla kesinlik icermez yuzde yuz diye bir sey yok dedi.
Ben yine de baglaticam tabii tercih meselsi.

2.hamileliğimde hastanede bir hanimla tanışmıştım 4 tane cocugu varmis tuplerini baglatmak icin 4.yu sezeryan olmus ve baglatmis ancak hamileydi.Nasil olur imkansiz falan filan derken tupler bagli olsa da 10.000 de 1 ihtimal hamile kalinabiliyormus onu ogrendim😊
Aynen oyle ben duzensiz dogum kontrol hapı kullandigim ay hamile kaldim ve baglayalim sezeryandan sonra dedim iyi de hicbir yontem kesin degil ki baglatan 1000 kadindan 1 kalabiliyor dedi.
Ama tabii digerlerinden daha guvenilirdir.

X