43 kadına sorduk: Feminizm nedir?

Chess

Nirvana
Kayıtlı Üye
14 Ağustos 2009
53.301
42.832
43 kadına sorduk: Feminizm nedir?
fft107_mf7265702.Jpeg

08/03/2016 07:00

Facebook'ta Paylaş

RADİKAL - Bugün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü. Kadınların özel ve kamusal alanda dinmeyen mücadelesine güç katan, bugüne kadar edindiği, daha fazlası için de mücadelesini verdiği türlü kazanıma yol açan ama kimi zaman bizzat kadınlar tarafından bile çekinilerek yaklaşılan ‘feminizmin’ yine bizzat kadınlar için ne ifade ettiğini merak ettik. Farklı yaş ve mesleklerden, sosyal çevrelerden kadınlara sorduk: Feminizm nedir? İşte yanıtları… Tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlar, mücadelenin güçlenerek sürmesini dileriz…

-Kadının kendine verdiği değerdir. Şebnem Kavutçu, Ev hanımı, 50

-Bir insan kadın olması sebebiyle baskı ve zorluk yaşamasın diyen ve bunun için uğraşan kişiye feminist denir. Ayşe Nimet Dalay, Emekli Matematik Öğretmeni, 60

-Erkeklere karşı durmaktır. Bize uymayan çokça düşüncelerine karşı olmaktır. Saniye Çıtır, 84.5, Terzi

-Feminizm deyince aklıma Duygu Asena geliyor... Nesrin Bozkurt, Göz Hekimi

-Feminizm, aklımın ve bedenimin özgürleşmesi… Yonca, STK Çalışanı, 33

-Erkek egemen bir dünyada sürekli mücadele etmek. Sevengül Sönmez, 43

-Feminizm anlamı benim için kadın ve erkeğin her alanda eşit olması demektir. Günümüz kadınları gerek sosyal, gerek politik alanda her yerde, her işte varlar. Yüzyıllar öncesindeki gibi, evlerinde ev hanımlığı yapmıyor. Çevremize baktığımızda da hanımlar hem iyi bir eş, hem ana, hem başarılı iş kadını olabiliyor. Erkekler dünyayı kendilerinin yönetiklerini sanıyorlar ama aslında her erkeği yöneten bir kadının olduğunun farkında değiller. Çiğdem Ateş, Ev Hanımı, 49

201603071406_FEM5.jpg

-“Haklarını bilen ve savunan” demek ama ilk aklıma gelen ‘erkek düşmanı’ demek oldu! Berna Kocaoğlu, Satın Alma Müdürü, 45

-Çağlar boyunca süregelen ataerkil tahakküme karşı sürdürülen mücadele. Evin Özgül, 40, banka çalışanı

-İkinci sınıf insan olmayı kabul etmeyen kadınların kendini ifade ediş biçimi. Gülsen Kocaoğlu, 55, Öğretmen

-Kadınların akıllanma ve uyanma hareketidir. Halime Çuhadar, Öğretmen, 55

-Feminizm annemden ve anneannemden devraldığım bayraktır. Sürekli ‘yapamayacağını ve yalnız olduğunu’ kafana vuran topluma rağmen ayaklarının üstünde durmak, gelen dalgalar karşısında yıkılmamak, hem kendin hem diğer tüm kadınlar için mücadeleye devam etmektir. İdil Kumbasar, 30, Finans analisti

-Feminizm, adalete inanan ama topluluk içinde çoğunlukla “Burası bunun yeri değil” diye kendini tutan bireyde bile “Hayır” deme cesaretini bulmasını sağlayan direniş gücüdür. Neslihan Koyuncu, 30, Sanatçı

-Feminizm, cinsiyet ilişkilerinin politik ilişkiler olduğunu görebilmek demektir. Ancak bu şekilde “Biz kadınlar bir cins olarak eziliyor ve sömürülüyoruz” der, ezilmeyle ve sömürülmeyle mücadele edebilirsin. Aksu Bora, Öğretim Üyesi, 52

-Ataerkil toplum normlarına karşı, ezilen kadınların haklarını savunma hareketi. Selin Çohadar, Pazarlama uzmanı, 28

-Kadınların yaşam içerisinde (hatta belki erkek egemen toplum içersinde de denebilir) hakkını, eşitliğini, özgürlüğünü, insanca yaşamasını savunan, bu değerler konusunda toplumu eğitmeyi bilgilendirmeyi ve farkındalık yaratmayı misyon edinmiş bir hareket... Belkıs Elgün Akyıldız, 35, Sinemacı

-Kadın-erkek eşitsizliğine karşı bir duruş, kadının da her alanda yer alabileceğini gösteren bir direniştir. Aybike Şatana Başargan, Banka çalışanı, 31

-Erkeklerin kadınların, kadınların da erkeklerin beklentilerine göre yaşamak zorunda kalmadıkları bir dünyaya giden yolun ilk adımı. İnsanların sırf sahip oldukları organlar üzerinden belli kalıplara, rollere sokulmaması. Su Sonia Herring, Editör, 28

-Feminizm, ataerkil yapılanmaların tümüne eleştirel bakma ve buna karşı dayanışma zemininde mücadele etme bilincidir. Zozan Özgökçe, Mali müşavir, 40

-Kadın haklarını savunmak. Zeynep Mungan Yılmaz, 35, Okutman

-Eşit birey olmak. Özay Türker, 60, Yayıncı.

-Cinsiyet ayrımcılığını kabul etmeyen kadınların düşüncelerinden oluşan bir düşünce akımı... İnci Ateş, Çevre Mühendisi, 42

-Özgür düşünmek, hakkını aramak. Aynur Çuhadar, 55, Ev hanımı

201603071407_FEMMM.jpg

-Öğretmen olan annem, ergenlik yıllarımda bana “Kadının altın bileziği olacak” cümlesini bol bol kurmaya başlamıştı. Ancak ne demek istediğini tam olarak anlayamıyordum sanırım. Sonra bir sabah, hayatım boyunca unutmayacağım bir örnek sayesinde bu cümle iyice aklıma kazındı. O sabah serviste annemle yan yana oturuyorduk. Kanlıca sırtlarındaki lüks bir siteden bir başka öğrenciyi alacaktı servis. Siteye girdiğimiz sırada, okulumuzdaki bir başka öğretmenin o sitedeki bir evden çıktığını gördüm. Bugüne dek hiç ilgimi çekmemiş olan bu öğretmen, üç katlı evinden çıktı, BMW model arabasına bindi ve servisin yanından geçip gitti. Anneme dönüp "Aaa, bilmemne öğretmen de mi bu sitede oturuyormuş? Öğretmen maaşıyla nasıl oturabiliyor ki?" dediğimi hatırlıyorum. Annem de bana dönüp, "Evet, ne var bunda? Belki eşiyle beraber almışlardır" diye soruma soruyla karşılık verince iyice kafam karışmıştı. "Ama eşi burayı alabilecek kadar zenginse, bilmemne öğretmen neden hâlâ çalışıyor ki?" diye sormuş bulundum. Annem bir hışım bana dönüp “Ben bu kadar zamandır ne anlatıyorum sana? Her kadının kolunda bir altın bileziği olması, kocasından bağımsız bir geliri ve mesleği olması lazım. Yoksa hep kocasının eline bakar, asla da özgür olamaz” demişti. İşte feminizm benim için bu hikâyedir. Eda Utku, 28, Kullanıcı deneyimi uzmanı

-Feminizm deyince aklıma kadın hakları geliyor. Nazan Ülkü, Psikolog

-Feminizm kadınların ses çıkarması, “Biz de varız, yeryüzünün üreten, bölüşen, ortaklaşanıyız” demesidir. Bilindik notalarla, yeni melodiler seslendirenlerdir. Nursel Cingöz, Emekli Memur, 59

-Feminizm deyince aklıma kadın dayanışması ve kadın hakları geliyor, kadının gücü adına... Sibel Çiftçi, Anestezi teknikeri

-Kadının da erkeğin de insan olma hakkını savunan pek radikal görüş. Özge İzdeş, Akademisyen, 35

-Feminizm denince aklıma eşitlik savunucusu geliyor. Ayça, 33

Tanıştığım andan itibaren bana nefes, ses ve güç veren; kadın olmanın dünyanın neresinde, kaç yaşında ve hangi konumda olursam olayım mücadeleyle eşit olduğunu belleten hareket. Bahar Çuhadar, 35, Gazeteci

-Kadınların toplumdaki ve “insan olmasından kaynaklanan” doğal hak ve özgürlüklerinin savunulmak ve hatırlatılmak zorunda kalınması. Evrim Yangın - 36 Mühendis

-Kadınsallık, kadının sesini duyurma hareketi… ama karşı taraf kalasizm üyesi olduğundan bu ses hiç duyulmaz. Ayşen Bilir - 38 Öğretmen

-Kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olması, boyunduruk altında kalmadan kendi kararlarını kendilerinin verebilmeleri. Nuray Şenocak - 28 Psikolog

-Kadının üstünlüğü veya erkeğin üstünlüğü yoktur, kadın erkek eşitliğini savunur. Kadınların tüm haklarını tanır ve eşitsizliklerin ortadan kaldırılması için mücadele eder. Gamzenur Yıldırım - 22 Öğrenci

-Feminizm erkek egemenliği altında olan bir toplumun aslında gereksi olduğunu, olması gerekenin kadın egemenliği olduğunu öngören bir bakış açısıdır. Duygu Polat - 22 Öğrenci

-Feminizm benim. Selin Sönmez - 28 Mühendis

-Kadının her ortamda özgürlüğünün savunulmasıdır., Semra Çelik - 44 İşletmeci

-Özgürlük, özgünlük, özgüven ve rahatlıktır, Elif Çot - 35 Mühendis

-Bireyin tüm toplum tarafından kadın erkek ayrımcılığı ile değil, evrendeki eşit insan gözüyle değerlendirilmesi için verilen adalet ve özgürlük mücadelesi… Simin Sabuncu - 40 Mühendis

-Benim için ise, feminizm, toplumun kadın için koyduğu kalıpların dışında sadece birey olabilmesi ile alakalı. Türkiye kadın hak ihlalleri açısından son zamanların en kötü dönemlerinden birini yaşarken, kadınlar ve erkekler olarak feminist olarak kendimizi tanımlamaktan çekinmememiz gerektiğini düşünüyorum. Dila Yumurtacı,

-Feminizmin en güzel tarafı, toplumda tam tersi bir algı hakim olmasına rağmen, aslında erkeklerin de üzerindeki önyargılar ve yazıya dökülmemiş kültürel kanunlardan kaynaklanan aşırı beklenti ve baskıları ortadan kaldırmayı hedefliyor olması’ Sıla Yücesoy -29, Tasarımcı

-Dünyadaki bütün kadınların kulağına, eşitliği, özgürlüğü ve hayatta kendi istediğinden başka girmesi gereken bir hiza olmadığı gerçeğini fısıldayan bir ses bence feminizm. Bana iyi ve adaletli bir insan olarak yaşamak konusunda çok yardımcı oluyor. Birce Altay - 28, Editör

-Feminizim, öldürülmekten, dövülmekten, psikolojik ve fiziki şiddet tehditinden, ev işlerinin yükümlülüğünden kurtulduğumuz günün habercisidir. Ece Çelik - 26, Gazeteci

http://www.radikal.com.tr/hayat/43-kadina-sorduk-feminizm-nedir-1524014

Bir t-shirt üzerinde görmüştüm H&M'de: Feminisim is the radical notion that women are people. (Feminism kadınların insan olduğunu belirten radikal! bir kavramdır)

44. Kadın : Kadın/erkek eşittiri savunurken , erkeği yerin dibine sokan , iki farklı cinsin motamot aynı olabileceğini kavrayamamış , asıl meselenin aynı olmak değil , farklılıkları kabul edip insanca yaşamak olacağını çözememiş , bence kadını öven değil , yeren bir görüş olarak , az kaldı karşısına adamizm akımının çıkacağı kavramdır .(aus/37)

"Kadın doğulmaz, olunur"
Ve feminizm, toplumun cinsiyet safsatası altında empoze etmeye çalıştığı dogmalara, ritüellere ve baskılara karşı grup ruhunu, birlikten güç doğar mantığını yeşerten yegane akımdır.
Gereksiz bulan, anlam yüklemekte zorlanan, eylemlerine bakarak "örnekler" sunmakta üstlerine olmayan lakin iş harekete geçmeye gelince köşe bucak kaçan kimseler feminist aktivistleri "Erkek özentisi, hayranı. Kadın düşmanı. Fıtrata aykırı vb" olmakla suçluyor.
Oysa bir hak, emek arayışı mevcut.
Doğuştan edinilmesi gereken haklara sahip olamayan, ya da en azından "kağıtta" olan hakları bir türlü gerçek hayatında göremeyen kimselerin isyanıdır feminizm.

Elbette kast sistemine sıkı sıkıya bağlı, sözde "üstün, statü sahibi" kimseler karşı safta yer alacaktır.
Siz hiç, bir Kapitalistin "gereğinden fazlasına sahip olmak hırsızlıktır" diyen kişileri desteklediğini, hak verdiğini gördünüz mü? Kaybedecekleri öyle çok hakları, kutular dolusu paraları var ki, uğruna adaleti, emeği hiçe saymayı kadere, sözde üstün ve mükemmel olmalarına bağlıyorlar. Tabi yine üstün ahlaklarından dolayı bunu açıkça size söylemezler.

Tarih bize gösteriyor ki, çifte standarta maruz kalan tek grup kadınlar değildir. Siyahilerden yerli Maya'lara kadar.
Ve her haksızlık kendi isyancısını doğurur.
Siyahiler örgüt kurar, Mayalar dağa çıkar...
Aksi halde süre gelen yanlışı nasıl ortadan kaldırabilirsiniz?
Devletin bir gün sizi fark etmesi için dua mı edeceksiniz?
Vandalistler duvara graffiti yapmanın bile daha etkili bir yol olduğunu kanıtlamışken...

erkeklerin kadınlara yönelik şiddetine karşı yürüyen ve bu şiddeti dile getirdiği için bir grup marjinal kadın olarak aşağalanan ve bugün hala bir grup tarafından marijinal kabul edilen kusursuz aile yapılarından dem vuran kalıplaşmış kadın profiline delik açabilecek kadın hareketi

sürekli kadın erkek ilişkileri konuşuluyor, sürekli eşitlik konuşuluyor, kadın öyle olmalıydıda erkek böyle yapmalıydıda, vs.. vs... peki bunlar hiç konuşulmasa nolur, sanki konuşuldukça bir yere varılamıyor, ayrım artıyor, kadınlar çiçektirde, cennet anaların ayağının altındadır gibi sahte payeler verilerek kadınlar manipüle ediliyor, bu laflar sözler konuşmalar hiç olmasa ne olurdu acaba?

Ancak kadınlar gününde feministler çoğalıyor normal günde çoğunluk ben feminist değilim cümleler çoğunlukta bu utanılacak bir şey deği ki feminist olmak açık açık söyleyin ,
kadın için kullanılan hakları kullanırken gocunmuyorsunda feministliği niye tüü kakaa olarak lanse ediyorsun git ozaman arabistanda yaşada gör , bu ben feministim söyleyenlerede dil uzatma be kara cahil seni !

Nerde esitsizlik varsa orda feminizm ortaya cikar bu kotu birsey degil erkek ve kadinin esit haklara sahip olmasini istemek yanlismi bir ortamda kadin yapamaz erkek yapar denilince tabiki icimdeki feminist kendiliginden ortaya cikiyor:) bide bunu soyle algilayanlar var feministsiniz erkek sevmiyorsunuz erkeklerle esit olmaliyiz deyince bunu anliyorlar

Bu algıyıda erkekler ortaya çıkardı feminizmi baltalamak için , salak kadınlarda buna uydu ve feminizmi karalamaya geçti zaten bu kadınlar herşey ve her olayda kadını suçlu buluyor dayakta,tecavüzde varsa yoksa hep erkeği yüceltmeleri devam ediyor ve bu kalıptada erkeği yetiştiriyorlar akıllara ne zaman başlarına geiir? Ancak mağdur olduklarındada ağızlarından kadın hakları dökülmeye başlayacaktır , geçen yıl doğudaki kadınların başına geldi eşleri 2 eş alıp bunları evden kovunca hemen adliyeye gidip eşleri hakkında dava açınca dillerinden kadın hakları cümleleri dökülmeye başladı tedbir nafakası ve haklarını talep etmişler ancak o
zaman anladılar
Nerde esitsizlik varsa orda feminizm ortaya cikar bu kotu birsey degil erkek ve kadinin esit haklara sahip olmasini istemek yanlismi bir ortamda kadin yapamaz erkek yapar denilince tabiki icimdeki feminist kendiliginden ortaya cikiyor:) bide bunu soyle algilayanlar var feministsiniz erkek sevmiyorsunuz erkeklerle esit olmaliyiz deyince bunu anliyorlar

Bu algıyıda erkekler ortaya çıkardı feminizmi baltalamak için , salak kadınlarda buna uydu ve feminizmi karalamaya geçti zaten bu kadınlar herşey ve her olayda kadını suçlu buluyor dayakta,tecavüzde varsa yoksa hep erkeği yüceltmeleri devam ediyor ve bu kalıptada erkeği yetiştiriyorlar akıllara ne zaman başlarına geiir? Ancak mağdur olduklarındada ağızlarından kadın hakları dökülmeye başlayacaktır , geçen yıl doğudaki kadınların başına geldi eşleri 2 eş alıp bunları evden kovunca hemen adliyeye gidip eşleri hakkında dava açınca dillerinden kadın hakları cümleleri dökülmeye başladı tedbir nafakası ve haklarını talep etmişler ancak o
zaman anladılar
zaten kadını suclayan kadını hic anlayamıyorum bazıları kabullenmis dayagı aldatılmayı sanki normalmis gibi baskalarına bu konuda tavsiye verir erkekdir yapar yuvanı bozma nedir bu yuva askı tek basıma kedilerimle:) birlikte yasayıp mutlu olmayı tercih ederim.. kadının bir erkege ihtiyacı yok mutlu olmak icin kimi kadında mazosist oluyor demekki seviyor ezilmeyi..basına gelip anlayanları takdir etmek lazım buda bir gelisme:)

Beraber yaşayanlardada cinayete kurban giden kadın çok
zaten kadını suclayan kadını hic anlayamıyorum bazıları kabullenmis dayagı aldatılmayı sanki normalmis gibi baskalarına bu konuda tavsiye verir erkekdir yapar yuvanı bozma nedir bu yuva askı tek basıma kedilerimle:) birlikte yasayıp mutlu olmayı tercih ederim.. kadının bir erkege ihtiyacı yok mutlu olmak icin kimi kadında mazosist oluyor demekki seviyor ezilmeyi..basına gelip anlayanları takdir etmek lazım buda bir gelisme:)

X