Bebek Beslenmesi 6 aylık bebek beslenmesi

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.
6 aydan sonra mama verılmez zaten canımm..
inek sütü verebılırsın kutuda olanlardan pınar ılk adım mesela..
mamalık durumu kalmamış..

hala anne sütü de veriyorsan, bebeğinin sana vereceği işaretleri izle derim. Mesela benimki sabahları anne sütüyle güne uyanır zaten gece boyunca aralıklı olarak emer. 11 gibi yani bebegim uykudan ve uyku artığı kestirmelerden tamamen sıyrılınca, bebe yumurtalı bisküvisi ve yanında bir çay kaşığı labne veriyorum.labneye bayılıyor ama 11den önce sadece anne sütü istiyor. saat 2 ye kadar istedikçe meme veriyorum 2 gibi sebzeli pirinç püresi veriyorum bazen kaşık mama bazen kendi yaptıgım pirinç-havuç-kabak-azıcık zeytinyagı, sonra yine süt veriyorum. yine sütün yetmediğini anladıgım bir saatte ki genelde saat 3-4 gibi ya meyveli muhallebi veriyorum -cünkü içine meyve püresi katmayınca istemiyor-, uyuyana kadar yine süt veriyor, saat 8 gibi kaşık mama veriyorum sebze püresi olarak, tok uyusun diye. zaten uyurken de meme istiyor. yani garip bir şekilde beni yönlendiriyor ; örneğin fasülyeli patates püresine bayılırken bazen aç da olsa kesinlikle reddedip memeye sarılıyor, ama bazen sütten hemen sonra mızırdanınca veriyorum ,yiyor.
kızlar sanırım bu anne sütü verenler için geçerli bir gerçek, sütümüz günün belli saatlerinde farklı özelliklerle geliyor, bazen daha sulu bazen az bazen bol bazen cok besleyici. yedigimiz içtigimiz ve ruh halimiz etkiledigi için bu konuda bebeklerimizin bizi yönlendirmesine ve içgüdülerimize güvenmek lazım. bir tek suyu ne sıklıkta verecegimi şaşırıyorum cünkü benimki su içmekten nefret ediyor...

valla kızım su içmek konusunda acayip iştahlı (annesi gibi:) ) keşke aynı iştahı diğer yiyecekler konusunda da görebilsek. bugün ilk defa biraz peynir tattırdım serçe parmağımın ucuyla. çok güzel bir surat buruşturmasıyla karşılık verdi. kimbilir belki erkendi belki de labne yi sevmedi.

İlk olarak meyve suları ile başla,10 gün sonra yoğurt ve sebze çorbalarına geç ( sebze çorbası bol bol lif içerdiğinden şart, içerisinde patates ve havuç mutlaka olmalı ) bi 15 gün sonra da kahvaltıya ve diğer çorbalara ( tarhana, tavuk, mercimek çorbası ) geçersin... Kolay gelsin kaydirigubbakcemile5

hazır yoğurtların içlerine ne koydukları belli değil.Bence öncelikle yoğurdu tutturmaya çalışın zor değil. Küçük 200 ml 'lik reçel kavanozlarına sütü koyun sıcaklığı serçe parmağınızı yakar gibi olunca yarım çay kaşığı yoğurdun içine 1-2 kaşık kavanozdaki sütle ılıtıp içine koyun. kavanuzu iyce sarın sıcak kalsın. küçük polar battaniyeye sararsanız daha sıcak kalır. 3-4 saat beklesin tutar . Günlük pastorize sütler var onlardan kullanıyorum ben.

doktorumuz yoğurdun tam tutmuş sımsıkı , falan olması gerekmediğini, sulu da olsa evde yaptığımız yoğurdu yedirmemizi önerdi. önemli olan kıvamlı yoğurt yemesi değil prebiyotik bakteri alabilmesi dedi. günlük sütü 1 su bardağı kadar ölçüp cezveye koyuyorum. bir taşım kaynatıp su bardağına koyuyorum(çok ılınmasına gerek yok sıcakken daha kolay) cezvede birazcık bırakıyorum. o az olduğu için çabuk soğuyor onun içine 1 çay kaşığı tepeleme yoğurt koyup iyice ama iyice karıştırıyorum. bu karışımı bardağa koyup karıştırıp ağzını kapatıp havluya sarıyorum ve mutfağın en ılık yerine koyuyorum. 3- 4 satte çok güzel tutuyor.

mrb anneler
benim bebeğim bugün 6 ay 1 günlük:))
5 aylıkken başladım meyve suyuna(elma ile) cam rendeden geçirip pozasını öylelikle veriyodum.yaklaşık 1 aydır sebze çorbası(patates kabak pirinç haşlıyorum çiğden zeytinyağı koyup veriyorum 4 5 kaşıkta olsa yiyor.ben pastorize değil açıkta satılan inek sütüyle yapıyorum yoğurdunu gayette güzel tutuyor oğlumda çok seviyor.hazır meyve pürelerinin satıldığı kavanoza yapıyorum tam günlük oluyor.benimde karar veremediğim kahvaltı, bebe bisküvisini pekmez rezene veya ıhlamur ile sulandırıyorum çok azda peynir eziyorum içine veriyorum yiyor.fakat artık yumurtaya geçicez diye telaşlanıyorum alerji yapma riski varya birde ceviz vereyim diyorum ama erkenmi acaba

ben cam rendeden geçirip meyveleri daha sonra tel süzgeçten geçiriyorum. ama benim sorunum bebeğim suyu sevmiyor 6 aylık. ağzında tutup tükürüyor ve sudan korkuyor. birkaç kez de boğulur bibi oldu çok korktum.

Sebze çorbalarını yedirebilenlere hayranım...Benim kız kahvaltıdan 1-2 kaşık yese bile sebze çorbalarının hiçç yüzüne bakmıyor...
Havuç patates kabak ne bir arada ne de ayrı ayrı, yoğurtla falan da karıştırsam da yemiyor..
6 ay 9 günlük olduk...6 ay sadece emdik şimdi de yalnız emmek istiyor...

Ağzını kitlemediği şeyler muz, kayısı, şeftali bunları cam rendede hazırlıyorum yiyor..

Ama maalesef su dahil başka hiçbir şey istemiyor..7 aylık olduğunda işe başlayacağım önümüzdeki 20 günde nasıl alıştıracağım hiç bilmiyorum...

Önerileri olan arkadaşlar yazarsa çok sevinirim..Özellikle sebze ve yoğurt konusunda ...

soğan kabak ve patatesi sırayla yağda bir iki çevirip su kattım. pişince blendırdan ya da süzgeçten geçirip verdim çok güzel yedi. bu çorbayı ailenin bütün üyeleri severek yiyor. denemenizi tavsiye ederim üstüne yeşil soğanı robotta çekip zeytinyağla karıştırırıp sos yapınca çok güzel bir çorba çıkıyor ortaya. kesinlikle deneyin.

Sağol canım ben direk suda haşlayıp bir de buharda pişirip denemiştim dediğin gibi de yapacağım inşallah böyle yer.

hala emzırıyor musun bebegı?

benım oglumda bugun 6 ayını doldurdu 7.cı ayına bastı.bende patates havuc ve ırmıkten olusan pureyı yaptım ama pek begenmedı tadını yemek ıstemıo.daha cok corba falan ve tatlı seylerı daha cok sevıyo ve halen emıo.ben pureyı yemesını cok ıstıorum ama sevmedı heralde puskurtuyo ıstemıo sevmedıgı bısey oldugunda onu zorlamıyorum dogrumu yapıyorum bılmıyorum

bende bir kasaya 5-6 bebe bisküvisi biraz açık çay içine yumurta sarısı bir çay kaşığı zeytin yağı koyup öyle yedirmeye çalışıyorum.
kıskandım şu sebze çorbası yapıp afiyetle yedirenleri:)
benimki asla yemiyor zorlamakta istemiyorum bu kezde kusuyor.
yazmayın şuraya soğan sarmısak kabak patates havuç püresini ve çorbasını yahu hakikaten kıskandım:KK43:
kaseye azcıkta terayağı ekleyeceğim bakalım oğlum bu şekilde severse diğer yemekleri benimseyeye kadar bu karışımı yedireceğim.bu arada muhakkak anne sütüne devam tabiki:))

Slm kızlar benım bebısım bugun 6. Ayına gırdı. Ek gıdalara baslıcaz nasıpse. Benım merak ettıgım bu kahvaltıların pürelerın ve corbaların mıktarını nasıl baslıcaz. Suan sadece emıyo dıger gıdaları kase ılemı baslıcaz. Cunku heryedıgımden cay kasıgı ıle aldıgı yedıgı kadar verıyorum. Cok heycanlıyım nasıl nekadar yedırcem bılmıyorum. Sızler nekadar vererek basladınız.

bebeği kabızlık problemini ortadan kaldırmak için ;
bebeğe bol su ve sıvı gıdalar verilmeli özellikle kayısı,erik,üzüm,armut suyu gibi
su öğün aralarında verilmeli
anne sütü veriliyorsa emzirmeye sık sık devam edilmeli
bebeğin beslenmesinde tahıl içeren ürünlere yer verebilirsiniz
kabızlık süresince bebeğe şeftali,muz,patates,pirinç içeren gıdlar verilmemeli
yediği yemekleri biraz yağlı yapabilirisiniz ya da ağzına bir kaç damla zeytinyağı damlatabilirsiniz

arkadaslar lutfen dr sormadan ordan burdan duydugunuz seyleri baskalarina onermeyin.dr sorun o anlatsin size bebege zeytinyagi verince nasil korkunc sonuclar olabilecegini

ben ne devam mamasıyla nede pastörize sütle yoğurt tutturamıyorum bir türlü:1no2: doktor verme demişti ama çaresiz kaldım hazır yoğurt veriyorum:çok üzgünüm: çok vicdan azabı çekiyorum acaba hazır yoğurdun zararı nedir bilen varmı

canım ben her marka sütle denedim ya sulu oldu yada sündü..şimdi atatürk orman çifliğinin günlük sütünü al iice kaynat ve bezlerin içine koy soğumaya bırak arada git serçe parmağını sok içine yanmayacak kadar sıcak olsun sonra yoğurda biraz o sütten at sulandır ve hepsini karıştır sıkıca ört üstünü 4saat bekle ve dolaba koy enfes oluyoooo....

hala anne sütü de veriyorsan, bebeğinin sana vereceği işaretleri izle derim. Mesela benimki sabahları anne sütüyle güne uyanır zaten gece boyunca aralıklı olarak emer. 11 gibi yani bebegim uykudan ve uyku artığı kestirmelerden tamamen sıyrılınca, bebe yumurtalı bisküvisi ve yanında bir çay kaşığı labne veriyorum.labneye bayılıyor ama 11den önce sadece anne sütü istiyor. saat 2 ye kadar istedikçe meme veriyorum 2 gibi sebzeli pirinç püresi veriyorum bazen kaşık mama bazen kendi yaptıgım pirinç-havuç-kabak-azıcık zeytinyagı, sonra yine süt veriyorum. yine sütün yetmediğini anladıgım bir saatte ki genelde saat 3-4 gibi ya meyveli muhallebi veriyorum -cünkü içine meyve püresi katmayınca istemiyor-, uyuyana kadar yine süt veriyor, saat 8 gibi kaşık mama veriyorum sebze püresi olarak, tok uyusun diye. zaten uyurken de meme istiyor. yani garip bir şekilde beni yönlendiriyor ; örneğin fasülyeli patates püresine bayılırken bazen aç da olsa kesinlikle reddedip memeye sarılıyor, ama bazen sütten hemen sonra mızırdanınca veriyorum ,yiyor.
kızlar sanırım bu anne sütü verenler için geçerli bir gerçek, sütümüz günün belli saatlerinde farklı özelliklerle geliyor, bazen daha sulu bazen az bazen bol bazen cok besleyici. yedigimiz içtigimiz ve ruh halimiz etkiledigi için bu konuda bebeklerimizin bizi yönlendirmesine ve içgüdülerimize güvenmek lazım. bir tek suyu ne sıklıkta verecegimi şaşırıyorum cünkü benimki su içmekten nefret ediyor...

sanki beni ve bebeğimi anlatmışınız çok güzel şeyler paylaşmışınız annelerin ve bebeklerin en büyük sorunu bu zaten hiçbir annenin ve bebeğin standartı yok bu arada emen çocuklar su istemiyolar heralde ben şekersiz kompostoyla gideriyorum su ihtiyacını

Yoğurt yediremiyorum ekşi geliyo..gunluk yaptığım halde..altı aylık olduk neyi nasıl verecem bilmiyorum bi tek arada elma puresi yiyor o kadar..lutfen deneyimliler yardım

sigara, çay veya kahve kullanıyorsan kesinlikle içmemelisin. Bebeğiniz bir meme ile beslenmiş ise bir sonraki emzirmede diğer meme verilmelidir. İki meme verilmişse bir sonraki öğüne son verilen taraftan başlanır. Dört aydan önce bebeğinizin anne sütü dışında suya ya da başka sıvılara (bitkisel çaylar, meyve suyu, vb.) ihtiyacı yoktur.

Bu aylarda anne sütü ile birlikte verilen ek besinler bebeğin emme gereksinimini azaltacağından anne sütünden yeterince yararlanmasını engeller. Dört aydan önce bebeğinizin anne sütü dışında suya ya da başka sıvılara (bitkisel çaylar, meyve suyu, vb.) ihtiyacı yoktur. Doğumdan sonra ilk günlerde salgılanan anne sütü çok besleyicidir.

Bebeğinizi sık sık (1-2 saat aralarla veya her ağladığında) emzirerek bu sütten faydalanmasını sağlayınız. Anne sütü ile beslenen bebeklere 4. haftadan başlayarak D vitamini içeren damla ya da şurubu düzenli kullanınız. Bebeğinizi emzirirken rahat bir pozisyonda oturunuz. Bebeğinizin yalnız meme ucunu değil, meme ucu etrafındaki koyu renkli bölümü de kavramasına dikkat ediniz. Göğüs uçlarında acıma, çatlak gibi durumlar görülebilir. Böyle bir durumda bebeğinizi doğru teknikle emzirmeye devam ediniz. Göğüslerinizi kuru tutun , geçmezse doktorunuza başvurunuz.

Bebeğiniz bir meme ile beslenmiş ise bir sonraki emzirmede diğer meme verilmelidir. İki meme verilmişse bir sonraki öğüne son verilen taraftan başlanır. Tüm annelerin sütü yararlıdır. Anne sütü ile beslenen bebekler her beslenmeden sonra kaka yapabilirler. Bu durum normaldir. Emziren anneler her zaman sütyen giymelidir. Bebeğinizi sık besleyiniz çünkü göğüslerin boşalması ile süt yapımı artar. Emzirmediğiniz durumlarda göğsünüzü elle sağarak veya süt pompası yardımıyla mutlaka boşaltın. Bebeğin yeterince anne sütü aldığı , haftada en az 150 gr. kilo alması ve günde en az 6-7 kez bezini ıslatması ile anlaşılır. Emziren anneler günde en az 2 su bardağı süt veya yoğurt tüketmeli , tüm besin gruplarından düzenli olarak yemelidir.

Emziren anneler SİGARA İÇMEMELİDİRLER!!!

Çay ve kahve içilmemeli veya az tüketilmelidir. Çalışan anneler sütlerini sağarak saklayabilirler. Anne sütü oda ısısında 6 saat, buzdolabı rafında 24 saat, derin dondurucuda 6 ay değerini kaybetmeden bekletilebilir. Saklanan anne sütü hiç bir zaman kaynatılmamalıdır. Kullanmadan önce kavanoz sıcak suda bekletilerek ısıtılmalıdır.

Son düzenleyen: Moderatör:
6. ayını dolduran bebekler ek gıdaya geçiş yapmalı. Ek gıdaya geçişte dikkat edilmesi gereken hususlar çok önemli

Son düzenleyen: Moderatör:
X