6 haftalık hamileyim TSH (troid bezi hormonum)yüksek çıktı hipotroid varmış napcam:(

herkese mrb,

ben her sene doktorumun talebiyle TSH ölçtürdüğümde normal çıkardı ama hamile kaldıktan sonra o kadar yüksek çıktı ki; senin göğüslerindensüt akması lazım şu anda dediler. doktorum da biraz telaşlandı ama ben hiç telaşlanmadım. tekrar tsh bile ölçtürmedim; çünkü hamileliğe bağlı olarak yükseldiğinden eminim. öyle olsa daha önce hamile kalamazdım. 5 yıldır her sene ölçtürüyorum, en ufak bir sapma dahi olmadı.

arkadaşlar, aslında burada hep aynı sonuca geliyoruz. hamile kalmadan önce düzenli sağlık kontrolleri yaptırırsak hamile kaldığımız zaman karşılaştığımız tahlil sonuçları bizi endişelendirmez.

hamileleikte tshın düşmesini bekleriz dedi benim dr yükseldiyse bence problem vardır tsh 15 in üstündeyse bebek içinde tehlikeli önemsenmeyecek bişi değil cnm

Kızlar gebelik sonlandıktan sonra test yaptırdım değerler aşağı yukarı aynı yani hamilelikte yükselmemiş zaten yüksekmiş tsh doktor değerlerin hamileliğe engel değil ama gebelik oluşursa ilaç tedavisine başlıycaz kontrol altında olacaksın merak etme dedi inş. sorun teşkil edecek düzeyde değildir ... eyvahedigeldismile

ankarada oturuyorum, 1 yıllık evliyim yaklaşık 8 aydır çocuk istiyoruz ama henüz yok çok korkuyorum. mayıs ayında doktora gittim, kalp ağrısı şikayetiyle doktota gittim kalbimde bir sorun yokmuş ama içim rahat etsin diye endokrine gönderdi ve sürpriz gibi bir anda troidte 2 nodül saptandı hipoaktif sellüler adenomatoid nodül teşhisiyele erken operasyon yaptırmam gerektiğini söylediler. ilerde kanser olma ihtimali varmış bu nodüllerin. ailemde guatr hastalığı olan çok kişi var ama hiç biri ameliyat filan olmadan ilaç kullanmadan gayet de iyi yaşıyorlar, hepsinin de çocukları oldu, ben hiç bir işlem yaptırmayıp hiçbir şeyden haberim yokmuş gibi hamile kalmayı bekledim ancak yok yok yok. t3 t4 tsh değerleri hastanenin belirlediği normal değerler aralığında normal görünüyor. operasyon yaptırmayıp doğumdan sonra operasyon yaptırmayı düşünüyorum. ankarada endokrin ve kadın doğum alanında tavsiye edebileceğiz doktor var mı, çok endişeleniyorum, stres hat safhada zaten tabi bu da hamile kalamamda bir faktör. lütfen beni rahatlatacak bir şey söyleyin, tavsiye, yol neyse artık çok ihtiyacım var........... sevgiler

canım o konuda bi bilgim yok ama ne kadar erken çaresine baktırırsan o kadar iyi olur çok geçmiş olsun ...

benimde değerim 2.3 çıkmıştı ve hemen dahiliyeye yönlendirdi.doktor biz hamilelikte 1.5 civarı olmasını istiyoruz dedi ve bana levotrin diye bi ilaç verdi günde bitane ondan alıyorum şuanda.ve bana bi ömür bu ilacı kullanman gerekebilir dedi baya korktum sanki bana doktor abartıyo gibi geldi bilgisi olan varmı bu konuda

ben 4.5 aylık hamileyim. tsh 3.05 e yeni düştü. daha önce gittiğim doktorların verdikleri ilaç yeterli gelmemiş dahada yükselmiş. şimdi biraz daha düşmesi gerekiyormuş. inş. bebek için bir zarar oluşturmamıştır bu durum. kontollerimi yaptırıyorum herşey normal görünüyor ama içim içimi yiyor yinede..

benimde değerim 2.3 çıkmıştı ve hemen dahiliyeye yönlendirdi.doktor biz hamilelikte 1.5 civarı olmasını istiyoruz dedi ve bana levotrin diye bi ilaç verdi günde bitane ondan alıyorum şuanda.ve bana bi ömür bu ilacı kullanman gerekebilir dedi baya korktum sanki bana doktor abartıyo gibi geldi bilgisi olan varmı bu konuda

benim de hamilelikte çıkmıştı hipotroidim.doğumdan sonra 3 ay kadar yarım tabletle devam ettim ilacıma.sonra tahlil yaptırdım ve düşmüş olduğunu görüp bıraktık ilacı.doktorum 3 ay sonra gel tekrar tahlille bakalım dedi.geçen gün gidip yaptırdım tahlilimi ve tekrar yüksek olduğunu gördük:KK43:(( yeniden başladım ilaca ve doktor bu böle sürebilir dedi.malesef abartı değil ama herkeste de devam edecek diye bişi yok.sıkma canını sonuçta aldığımız sentetik tiroid hormonu.ilaç bile değil.daha beter hastalıklar var allah dermansız dert vermesin.benim çevremde o kadar çok kötü hastalıkla uğraşan insan varki ben buna dua ediyorum.:Saruboceq:

Merhaba Arkadaslar,

Bende hasimoto hipotiroidi var. Biz yastaki kadinlarin, gebe olsun olmasin TSH degerinin 1-2 arasinda olmasi gerekli, dolayisiyla doktorun dedigi "hamile kaldiktan sonra hapa baslarsin" onerisi cok da dogru degil, cunku yuksek TSH hamile kalmayi da zorlastirir, ustelik TSH'yi normal sinirlara getirip hamile kalmak en iyisi, bir de hamilelik sirasinda bununla ugrasilmamis olur.

Ameliyat olmak istemeyen arkadasin da neden ameliyat olmak istemedigini anlamadim. Bir cok insan tiroid ameliyati oluyor, ustelik ameliyattan sonra tiroid tamamen temizlendiginden hamilelik boyunca doz ayari yapmak cok daha rahat olur. Stabil olmayan bir tiroidle hamilelige baslamak cok daha kotu, hipere duser, hipoya cikar, baska arazlar dogurabilir, bu da hamileligi tehdit edebilir. Ailemde kimse ameliyat olmadi demek yeterli degil ne yazik ki, ben ailemin ilk tiroid hastasiyim, cevresel faktorler genetikten daha onemli oluyor hastaliklarda.

Hepimize mutlu ve saglikli hamilelikler...

Kızlar 7.haftamda 4.21 çıkmıştı, kadın doğumcum yüksek dedi. genel cerraha gittim, çok yüksek değil, 2 hafta sonra gel kontrol edelim tekrar dedi. gittim 2.82 ye düşmüştü. kadın doğumcumda normal dedi. bende durum böyle seyretti. sanırım 6-8. haftalarda yüksek oluyor ama bebek kendi hormonunu üretmeye başlayınca düşüyor. bence çok endişe etmemek ve abartmamak lazım.

selam arkadaşlar bende hamile kalmak istiyorum her ayy dört gözle bakliyorum bende 14 yıldır hipotiroidi hastasıyım değerlerim bu ay normale döndü 28 yaşında 1 yıllık evliyim ama hamile kalamadım artık sık sık doktor değiştirmekten ruhum sıkıldı hepsi başka bişey diyorlar bu ayın 29 smear testinin sonucunu alıcam acaba rahimimde yara olduğu içinmi hamile kalamıyorum

arkadaşlar merhaba ;benimde tsh değerim 5.35 çıktı doktorum dahiliye ye gitmemi önerdi şuanda 11 haftalık hamileyim henüz doktora gitmedim ama bi çok şey okudum ve açıkçası çok korkuyorum bir sorun çıkmasından çok geç kalmamışımdır inşallh cevap bekliyorum...

Mrb arkadaşlar, hamile arkadaşlar umarım sağlıkla bebeklerine kavuşurlar.Benim de TSH 6,47 çıktı doktorum çok yüksek dedi ve ilaç vedi 3 hafta sonra gel bi daha kontrol edelim dedi.Galiba hamilelerde 2,5 gibi olması gerekiyormuş.
Rabbim korusun yavrularımızı:Saruboceq:

benmim degerim yüksek degil düsüktü...hala ilac kullaniyorum ve degerlim suanda gayet normal

benmim degerim yüksek degil düsüktü...hala ilac kullaniyorum ve degerlim suanda gayet normal

Anladım canım ben de 3 haftadır kullanıyorum ilaç bu çarşamba doktora gideceğim tekrar bakılacak TSH.İnş normal değerlere gelmiştir.
Rabbim sağlıkla kucağımıza almayı nasip etsin inş yavrularımızı:Saruboceq:

Anladım canım ben de 3 haftadır kullanıyorum ilaç bu çarşamba doktora gideceğim tekrar bakılacak TSH.İnş normal değerlere gelmiştir.
Rabbim sağlıkla kucağımıza almayı nasip etsin inş yavrularımızı:Saruboceq:

aaminnnn doktor nekadar nromal desede insn tereddüt ediyo korkuyo iste, benimde cuma günü kanim alindi yarin son sonuclari alirim ins normaldir

aaminnnn doktor nekadar nromal desede insn tereddüt ediyo korkuyo iste, benimde cuma günü kanim alindi yarin son sonuclari alirim ins normaldir

İnş normaldir canım haber vermeyi unutma merak ederim benolumunekankayizsmileBenim de kontrol perşembeye kaldı.Perşembe öğleden sonra da ben alırım sonuçlarımı.İnş dediğin gibi normale dönmüştür.:Saruboceq:

X