9 yaş fark.

civilenginar

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
2 Haziran 2019
297
580
merhabalar,
kafama takılan bir sorun hakkında sizlerin fikirlerini almak istiyorum. özellikle bu durumu birebir yaşayanlardan, çevresinde görenlerden objektif bir bakış açısı istiyorum.
ben 23 yaşında, geçen sene mezun olmuş bir mühendisim. özel sektörde çalıştıktan sonra denemedim dememek için bir süredir evde kpss çalışıyorum. flört ettiğim kişi ise 32 yaşında, o da mühendis. bunları sırf okumamış, dünyaya gözü açılmamış, tek derdi evlilik mi diye düşündürtmesin diye belirttim.
biz tam 2 aydır flört ediyoruz. bir arkadaş aracılığı ile tanıştık ama evlenin baskısıyla değil. bu yaşta da evlilik düşünmüyorum henüz. gerek ilişkimizin gidişatını öğrenen çevrem olsun gerek bazen kendi kendime bu yaş farkı sorun mu olur diye düşünmeden edemiyorum. bugüne kadar genelde erkek arkadaşlarım benden 5-6 yaş büyük olurdu. yaşıtım insanlarla da sevgili olduğum oldu. kafam uyuştuktan sonra dert etmiyordum. ama şimdi mesleğimi elime almış olmak, karşı tarafın bir yerden sonra evlilik isteyeceğini bilmek beni bir çıkmazın içine sokuyor.
yaş farkı enerji bakımından sorun olur mu? çocuk sahibi olduğumuzda annesi 30 babası 40 yaşında olacak belki de bu ilişkide, ve hatta ebeveyn çocuk ilişkisinde sorun olur mu? kimisi o yaştaki bir erkek kendi yaş grubunu etkileyemediği için küçük yaştaki kadınlarla birlikte olur diyor.. ben yanındayken çok mutluyum, eğleniyoruz, geziyoruz, mesleklerimizin yakın olmasından kaynaklı sohbetimiz tıkanmıyor, samimiyiz, gün içinde iletişimimiz kuvvetli. ayakları yere sağlam basan bir erkek. hayatını kurmuş, parasını boşa savuran biri değil, ailelerimiz benzer, kültürlerimiz benzer, siyasi görüşümüz, hayata bakışımız aynı..
ama bazı konularda mesela doğum günü kutlama konusunda çok önem vermediğini söyledi. ya da ben bazen espri yaptığımda sosyal medya kullanmamasından sebep gülmüyor. ilişkilerin daha yavaş yaşanması konusunda mutabığız. ikimiz de hoşlanıyoruz evet ama henüz dolu dolu aşık değiliz bu yüzden beylik laflar etmiyoruz.
yazı çok karışık olmuş olabilir, kusuruma bakmayın. bana bu konuda fikirleriniz ile yol gösterebilir misiniz?

Bunun bir çizelgesi yok ki şu yaşa kadar sorun olmaz şu yaştan sonra sorun olur diye. Her insan gibi her ilişkinin de kendi karakteri vardır.

Eşimle aramızda yaş farkı var, 15-16 senedir birlikteyiz henüz bir problem yaşamadık. Ama her ilişki bizimki gibi sorunsuz olacak diye bir kural yok. Bazı yaş farkı olan çiftler ciddi sorunlar yaşıyor. Bazı yaş farkı olmayan çiftler de ciddi sorunlar yaşıyor. İlişkinin gidişatının yaşla bir ilgisi yok yani.

ebeveynlerim arasında 8 yaş var. 25 yıl süren evliliğin ardından boşandıklarında annemin acı şekilde itiraf ettiği şeylerden birisi "asla yaşımı olması gerektiği gibi yaşayamadım. hep babana göre davranmak zorunda kaldım" idi. en acısı da giden zaman geri gelmiyor. ben bu denli büyük yaş farklarını makul karşılamıyorum

Bu kadar ortak nokta bulduğunuz ve sevdiğiniz biriyle yaş farkı problem olmamalı bence.
Yaş farkı her ilişkide farklı tabi ama sizin kafanızda bir insansa ölçüp tartıp karar verebilirsiniz. Benim eşimde doğum günü evlilik yıl dönümü vs kutlamaz sevmediği için, 6 yaş büyük benden ama bununda yaşla alakası yok bunlara takılmayın :)

Daha bugün önüme çıkmıştı paylaşayım

Eklentiler

• IMG_9176.jpeg
    IMG_9176.jpeg
    95,2 KB · Görüntüleme: 471
  • IMG_9177.jpeg
    IMG_9177.jpeg
    134,5 KB · Görüntüleme: 463
  • IMG_9178.jpeg
    IMG_9178.jpeg
    135 KB · Görüntüleme: 432
  • IMG_9179.jpeg
    IMG_9179.jpeg
    139,8 KB · Görüntüleme: 414
  • IMG_9180.jpeg
    IMG_9180.jpeg
    134,4 KB · Görüntüleme: 397
  • IMG_9181.jpeg
    IMG_9181.jpeg
    129 KB · Görüntüleme: 396
  • IMG_9182.jpeg
    IMG_9182.jpeg
    131,3 KB · Görüntüleme: 413
  • IMG_9183.jpeg
    IMG_9183.jpeg
    139,5 KB · Görüntüleme: 466
9 yas normalde bence olmayacak sey degil ama hayatinizdaki donem açısından zor.

Yani 30-39 daha denk ama 23-32 daha ucurum. Siz hayatin basindayken o bircok seyi yasamis, gormus, hevesini almis. Bunlari sizinle ayni hevesle yasamaya gonullu mu mesela?

Bir arkadasimla sevgilisi vardi mesela. Yas farki yoktu ama adam cogu yeri gezip gormus. Arkadasim bilmemnereye gidelim dediginde adam "ben orayi gordum, bisi yok" diyordu ornegin. Kendi gordugu, yaptigi, denedigi icin hayatindaki kisiyle tekrar yasamaya gerek gormuyordu.

Onun disinda evlilik ve cocuk konusunda hayatta ayni yerde degilsiniz. O kendince hakli olarak sizin kadar beklemek istemeyebilir, siz de hazir olmadığınız bir surecin icine girebilirsiniz.

Ama bu kadar iyi anlasiyorsaniz kestirip atmayin. Biraz zamana bırakın, deneyin, yaklaşımlarini gorun. Iyice taniyin.

Daha bugün önüme çıkmıştı paylaşayım

Yani şu ilişkideki sorun yaş farki mi?
Bi defa 18 yaş ve 23 yaş ayni değil bunu bi kenara koyarsak 18 yaşinda sanaldan hayran olduğu ve ilişkinin cogunu sanaldan yuruttugu biriyle "kendini evli bulan" biri yaşitiyla evlense de başka sorunlar olurdu.
Hatta 18 değil 25-30 yaşinda böyle sanaldan yuruyen ilişkide birden evlilik soz konusu olsa yine sıkıntı olmasini yükseek görürdüm. 🙄

Bunu deneyip görebilirsiniz. Çoğu kız aynı yaşta olduğu erkekten daha olgundur. olgunluğu farklı yaştaki erkeklere denk olabilir, çünkü erkekler biraz şey.. :-)

Yaş farkı o kadar da dikkat çekmiyor benim nazarımda toplumda, takılmayın. Yaş farkına rağmen olur mu olmaz mı bakıp göreceksiniz. 2 yıldır flört edip de bu konuda kafa karışıklığınızı nasıl gideremediniz o da ilginç bir durum. Flört aşamasının o kadar uzun sürmesi de çok ilginç.

İçinizde yaş farkına dair şüpheler var. o yüzden bazı şeyler yerine oturmadan asla ciddi bir yola gitmeyin. şuan da dikkat edin gerçekten sizinle uyumlu mu yoksa zorunlu olarak mı size uymaya çalışıyor. Çünkü yaşı büyük adımlar genelde çıtır kız bulduğunda kendin karakterlerini çok iyi gizleyebiliyorlar.
Zaten aşık falan da değilsiniz bir süre takılın, yapmasanız ayrılırsınız.

merhabalar,
kafama takılan bir sorun hakkında sizlerin fikirlerini almak istiyorum. özellikle bu durumu birebir yaşayanlardan, çevresinde görenlerden objektif bir bakış açısı istiyorum.
ben 23 yaşında, geçen sene mezun olmuş bir mühendisim. özel sektörde çalıştıktan sonra denemedim dememek için bir süredir evde kpss çalışıyorum. flört ettiğim kişi ise 32 yaşında, o da mühendis. bunları sırf okumamış, dünyaya gözü açılmamış, tek derdi evlilik mi diye düşündürtmesin diye belirttim.
biz tam 2 aydır flört ediyoruz. bir arkadaş aracılığı ile tanıştık ama evlenin baskısıyla değil. bu yaşta da evlilik düşünmüyorum henüz. gerek ilişkimizin gidişatını öğrenen çevrem olsun gerek bazen kendi kendime bu yaş farkı sorun mu olur diye düşünmeden edemiyorum. bugüne kadar genelde erkek arkadaşlarım benden 5-6 yaş büyük olurdu. yaşıtım insanlarla da sevgili olduğum oldu. kafam uyuştuktan sonra dert etmiyordum. ama şimdi mesleğimi elime almış olmak, karşı tarafın bir yerden sonra evlilik isteyeceğini bilmek beni bir çıkmazın içine sokuyor.
yaş farkı enerji bakımından sorun olur mu? çocuk sahibi olduğumuzda annesi 30 babası 40 yaşında olacak belki de bu ilişkide, ve hatta ebeveyn çocuk ilişkisinde sorun olur mu? kimisi o yaştaki bir erkek kendi yaş grubunu etkileyemediği için küçük yaştaki kadınlarla birlikte olur diyor.. ben yanındayken çok mutluyum, eğleniyoruz, geziyoruz, mesleklerimizin yakın olmasından kaynaklı sohbetimiz tıkanmıyor, samimiyiz, gün içinde iletişimimiz kuvvetli. ayakları yere sağlam basan bir erkek. hayatını kurmuş, parasını boşa savuran biri değil, ailelerimiz benzer, kültürlerimiz benzer, siyasi görüşümüz, hayata bakışımız aynı..
ama bazı konularda mesela doğum günü kutlama konusunda çok önem vermediğini söyledi. ya da ben bazen espri yaptığımda sosyal medya kullanmamasından sebep gülmüyor. ilişkilerin daha yavaş yaşanması konusunda mutabığız. ikimiz de hoşlanıyoruz evet ama henüz dolu dolu aşık değiliz bu yüzden beylik laflar etmiyoruz.
yazı çok karışık olmuş olabilir, kusuruma bakmayın. bana bu konuda fikirleriniz ile yol gösterebilir misiniz?

32 yaşında bir adam 23 yaşında birine bakıyorsa, sadece bu yaşlarda birini etkileyebiliyorsa sıkıntısı vardır. 23 yaş ve 32 yaşın yaşanmışlıkları hayat tecrübesi çok farklı.

2 aydır sadece 2 aydır tanıdığın biri için çok ortak yönümüz var diyemezsin. Daha tanımıyorsun adamı.

Bi defa 18 yaş ve 23 yaş ayni değil bunu bi kenara koyarsak 18 yaşinda sanaldan hayran olduğu ve ilişkinin cogunu sanaldan yuruttugu biriyle "kendini evli bulan" biri yaşitiyla evlense de başka sorunlar olurdu.
Hatta 18 değil 25-30 yaşinda böyle sanaldan yuruyen ilişkide birden evlilik soz konusu olsa yine sıkıntı olmasini yükseek görürdüm. 🙄
38 sonlarındayım 47-48 yaşındaki adamlara amca gözüyle bakıyorum yapamam anlaşamam kendi adıma.
Genç bir kız nasıl anlaşşın hiç hayal edemiyorum. Belki de çok mutlu olan çiftler vardır muhakkak ama istisnai
Bir yerde patlak verecektir ilişkinin başlarında belki hissedilmez ama akıl başa gelmeye başlayınca sorun olur diye düşünüyorum

38 sonlarındayım 47-48 yaşındaki adamlara amca gözüyle bakıyorum yapamam anlaşamam kendi adıma.
Genç bir kız nasıl anlaşşın hiç hayal edemiyorum. Belki de çok mutlu olan çiftler vardır muhakkak ama istisnai
Bir yerde patlak verecektir ilişkinin başlarında belki hissedilmez ama akıl başa gelmeye başlayınca sorun olur diye düşünüyorum

Ben, " yaşitsa çok mutlu olursunuz, şu yaşta mutsuz olursunuz diyemem. Yani evlililte mutlulugu etkileyen o kadar cok sey var ki 9-10 yaşı gecmiyorsa yaş mevzu etmiyorum kendi adima.
Ama bu kimsede sorun olmayacagi anlamina da gelmiyor. Adamin yasindan, işinden baska bir seyi bilmiyoruz burada sonucta ve konu sahibinin de endişeleri varsa belki de bu yaş farki olmamalidir.

23-32 bence fazla 30-39 gibi değil yada 35-44 gibi. Ben 23 yaşında 32 yasindakilere abi diyodum hal tavir olarak abiydiler😄 şimdi düsünmesede 2 seneye düzenini kurmak isteyecektir 25 yasinda evlenseniz bile 34-35 yaslarinda adamla ayni beklentide bakis acinizda kalmazsiniz o ne istedigini bilen cogu şeyi keşfetmiş biri olur siz daha yeni başliyor olursunuz. Genellikle sizi yönetir yön gösterici model olur evlilikte ki buda sıkıntı diye düsünüyorum.

Ben, " yaşitsa çok mutlu olursunuz, şu yaşta mutsuz olursunuz diyemem. Yani evlililte mutlulugu etkileyen o kadar cok sey var ki 9-10 yaşı gecmiyorsa yaş mevzu etmiyorum kendi adima.
Ama bu kimsede sorun olmayacagi anlamina da gelmiyor. Adamin yasindan, işinden baska bir seyi bilmiyoruz burada sonucta ve konu sahibinin de endişeleri varsa belki de bu yaş farki olmamalidir.
Ben kendi adıma yazdım zaten misal eski eşimle aramızda 7 yaş vardı iliklerime kadar hissederdim koruyup kollaması vs hoşuma gitse de aynı kafaları yaşayamıyorduk,her konuya farklı bakardık. Tabi yaş farkı değildi boşanma sebebimiz daha çok başka sebepler ama yaş farkını hep hissederdim

Bunu deneyip görebilirsiniz. Çoğu kız aynı yaşta olduğu erkekten daha olgundur. olgunluğu farklı yaştaki erkeklere denk olabilir, çünkü erkekler biraz şey.. :-)

Yaş farkı o kadar da dikkat çekmiyor benim nazarımda toplumda, takılmayın. Yaş farkına rağmen olur mu olmaz mı bakıp göreceksiniz. 2 yıldır flört edip de bu konuda kafa karışıklığınızı nasıl gideremediniz o da ilginç bir durum. Flört aşamasının o kadar uzun sürmesi de çok ilginç.
2 aydır.

Genelde bende yaş farklarına karşıyım fakat şöyle bir şey var eğer iki taraf arasında çok büyük aşk,uyum varsa, bunu sürdürecek vizyona sahiplerse ve son olarak küçük olanın yaşı belli bir yaşın üzerinde ise isterse 50 yaş olsun asla karşı olmam. Ama arada gerçek aşk yoksa şiddetle karşıyım.

Bir de şöyle bir şey var kendi adıma. Eski eşim yaşlı biri değildi hem görüntü hem yaşam tarzı olarak 7 yaş vardı aramızda ama,ben belki de kendi yaşımı yaşamıyorum bilmiyorum düşünce tarzı olsun,görüntü olsun,gençlerle anlaşabilen,trendlerden haberi olan,sosyal medyaya gündeme hakim hayatı dolu dolu yaşamayı seven biriyim belki de bundan kaynaklı hissederdim şimdi düşününce 😐

Ben kendi adıma yazdım zaten misal eski eşimle aramızda 7 yaş vardı iliklerime kadar hissederdim koruyup kollaması vs hoşuma gitse de aynı kafaları yaşayamıyorduk,her konuya farklı bakardık. Tabi yaş farkı değildi boşanma sebebimiz daha çok başka sebepler ama yaş farkını hep hissederdim

Bizim 8 yaş fark, yaş farkini hissetmedim. Eşimin de oyle ben büyüğüm en çok ben bilirim 😀tavirlari olmadi.
Onun disinda ayni seylerden hoşlanmamak, benzer amaclar taşimamak filan yaş farkindan mi emin degilim. Ayni yaşta olup ayni yöne bakamadigim, ayni kafalarda yasamadigim insanlar da oldu cunku arkadas olarak bile.

Ilişkideki iki kişi çok şey değiştirir ve anlaşamamanin bir cok nedeni olur.

X