ablam ve sınav stresi her şey karman çorman

Aynen canım kimse kardeşiyle mükemmel geçinmek zorunda değil. Sen sınavlarına odaklan ve bi an önce bitirmeye çalış. Eminim okul hayatını ve başarılarını kıskanıyordur. Baban senin üzerine daha mı çok düşüyor? Benim ablam bunu çok kıskanıyodu mesela ve işimi.

evet biraz öyleydi, kavgalarda genelde benim tarafımı tutar, annem de ablamın tarafını.

Evde değil kütüphanede çalışın, sabah 8 akşam 10. Zaten hazırlandığınız sınav ancak bunu kaldırır. Sabah işe gider gibi kalkın, kahvaltı edin gidin. Öğlen yemek için yanınızda bazen bir şeyler götürün, bazen orada yiyin. Akşama eve gelince de direkt yatarsınız, daha az vakit geçirmek zorunda kalırsınız.

evet biraz öyleydi, kavgalarda genelde benim tarafımı tutar, annem de ablamın tarafını.

Allah kolaylık versin canım sana bencede kütüphane gibi bir yerde çalışmalısın. Ya da seninle aynı sınava girecek kişilerle buluşabileceğin bir ortam yok mu. Çoklu çalışırsanız daha verimli olabilir.

tabi ki de yemeyi kastetmedim. üretmeyen bir insandı kastettiğim. bilemiyorum hiçbir şekilde anlam yükleyemedim. yani evdeki 300 liranızın göze battığını düşüp hafta da 3 gün çalışmamak saçma. yani 7/24 olmasa da uygun günler belirleyip çalışabilirsiniz. ha elbette ki karışmak haddim değil. ama işte siz durumdan şikayetçiyseniz çalışmalısınız başka yolu yok.

ablamın laflarıdır da bu "yemek" meselesi o yüzden gerildim. sürekli bana para yiyorsun diyor da. elektrik ışığını açmama bile laf eder. biliyorum dışarıdan bakınca çok saçma görünüyor muhtemelen ben de 5 sene önce kendime sizin dediklerinizi derdim.

Kendi odan ayrı mı canım? Kapat kapını. Kimseyle konusma

evet ayrı. kapımı kitlediğimde bile kapıma gelip vurup bağırıyordu, o yüzden ben de kapımın önüne eski bir dolabı koydum kapağını açıp arkasına bir şey koyuyorum böyle olunca gelip kavga etmeyi kesti biraz.

Evde değil kütüphanede çalışın, sabah 8 akşam 10. Zaten hazırlandığınız sınav ancak bunu kaldırır. Sabah işe gider gibi kalkın, kahvaltı edin gidin. Öğlen yemek için yanınızda bazen bir şeyler götürün, bazen orada yiyin. Akşama eve gelince de direkt yatarsınız, daha az vakit geçirmek zorunda kalırsınız.

evet aynen, öyle az bir odaklanmayı kaldırmıyor günde 10 saatten az çalışmamak lazım. bu ara koptum yine o yüzden yazdım. kütüphane olarak eski okulumu kullanmak istemiyorum bütün arkadaşlarım kazandı onlarla denk gelmek istemiyorum :KK43: ama başka bir fakülte açıldı yakınıma onun kütüphanesini araştıracağım. teşekkürler.

sen ameliyat için hastaneye gidecekken, arabası olduğu halde minibüsle mi git diyor, ben böyle bi kıza kardeş diyemem, annene daha çok şaşırdım, anneni manipüle ediyor herhalde başka bi açıklama bulamadım
boşver sen sınavlarına konsantre ol, kurtulcayın günler yakın, fesat insanlar hiç bir zaman mutlu olamaz bu arada oturup üzülmene gerek yok, o kendi cezasını kendi kesiyor zaten

sen ameliyat için hastaneye gidecekken, arabası olduğu halde minibüsle mi git diyor, ben böyle bi kıza kardeş diyemem, annene daha çok şaşırdım, anneni manipüle ediyor herhalde başka bi açıklama bulamadım
boşver sen sınavlarına konsantre ol, kurtulcayın günler yakın, fesat insanlar hiç bir zaman mutlu olamaz bu arada oturup üzülmene gerek yok, o kendi cezasını kendi kesiyor zaten

ameliyat olmadım ama ameliyat olma ihtimali olan bir hastalık çıktı, karın ağrım çoktu yürüyemiyordum bile. aynen ben de tüm kavgaları unutabilirim, hatta hakaretlerini bile şartlar değiştiğinde aramızdaki ilişki değişir diye düşünüp takmıyordum ama bu olaydan sonra ona asla güvenemeyeceğimi anladım.

evet annemi manipüle ediyor, ne zaman odasının önünden geçsem beni konuştuklarını duyuyordum içeride. annem hiç böyle bi kadın değildi, esas ona daha çok kırgınım aslında. neyse.

ameliyat olmadım ama ameliyat olma ihtimali olan bir hastalık çıktı, karın ağrım çoktu yürüyemiyordum bile. aynen ben de tüm kavgaları unutabilirim, hatta hakaretlerini bile şartlar değiştiğinde aramızdaki ilişki değişir diye düşünüp takmıyordum ama bu olaydan sonra ona asla güvenemeyeceğimi anladım.

evet annemi manipüle ediyor, ne zaman odasının önünden geçsem beni konuştuklarını duyuyordum içeride. annem hiç böyle bi kadın değildi, esas ona daha çok kırgınım aslında. neyse.

hayat uzun sana çook muhtaç oldukları zamanlar gelecek...

evet aynen, öyle az bir odaklanmayı kaldırmıyor günde 10 saatten az çalışmamak lazım. bu ara koptum yine o yüzden yazdım. kütüphane olarak eski okulumu kullanmak istemiyorum bütün arkadaşlarım kazandı onlarla denk gelmek istemiyorum :KK43: ama başka bir fakülte açıldı yakınıma onun kütüphanesini araştıracağım. teşekkürler.

Boş ver karşılaşırsan ne olabilir ? Bu tarz şeyleri takıntı haline getirmemek lazım. Ne diyecekler ki, deseler ne olur ? Kütüphane ders çalışmak için çok verimli, hatta mümkünse yanında akıllı telefon yerine internete girmeyen bir telefon götür, çok faydasını görürsün.

hayat uzun sana çook muhtaç oldukları zamanlar gelecek...

evet. ama işte ben biraz safım sağlık konuları olunca yine onun gibi gaddar olamıyorum yardım ediyorum. ama diğer konularda tırnağımı oynatmam.

Boş ver karşılaşırsan ne olabilir ? Bu tarz şeyleri takıntı haline getirmemek lazım. Ne diyecekler ki, deseler ne olur ? Kütüphane ders çalışmak için çok verimli, hatta mümkünse yanında akıllı telefon yerine internete girmeyen bir telefon götür, çok faydasını görürsün.

ne bileyim böyle okurken baya sosyaldim herkesle anlaşırdım popülerdim şimdi böyle ezik gibi hissediyorum öyle bakmasalar bile. eski arkadaşlarımla görüşüyoruz tabi hala onlar hiç değişmediler bana karşı ama tabi herkes o kalitede insanlar değil. ters bir laf tepeden bakma falan üzüyor insanı. çevrem de eskiden geniş olduğundan karşılaşınca konuşuyoruz mutlaka.

bende 2 gün önce ablamla görüşmeme kararı aldım. kendisi evli barklı ama bazı şeyleri öğrenememiş. söylenen ve can yakan o kadar şey var ki. yılların birikimi de olunca artık halim yok uğraşmaya diyerekten kendimi düşünmek zorundayım çünkü kimse düşünmüyo.

aynen ben de öyle düşünüyorum arada görmemişim yazdığınızı özür dilerim.

büyüdükçe olgunlaşır sanıyordum tam tersi oldu. hakaretler küfürler göz ardı edilmiyor 35 yaşında biri tarafından söylenince.

• Beğen
Reactions: KV_
aynen ben de öyle düşünüyorum arada görmemişim yazdığınızı özür dilerim.

büyüdükçe olgunlaşır sanıyordum tam tersi oldu. hakaretler küfürler göz ardı edilmiyor 35 yaşında biri tarafından söylenince.

aynen öyle. ve bende artık alttan almak istemiyorum çünkü yoruluyorum. ben bu kadar değersizim onun gözünde o zaman en iyisi uzak durmak.

ama sizin durumunuzda ne mümkün ne değil bilmiyorum

İlk okuduğumda yaşınızı küçük sandım ama ablanız 35 olduğuna göre siz de 29 sunuz yani neredeyse 30. Bu yaşa kadar hiç çalışıp para kazanmadıysanız gözlerine batmanız çok normal. Benim bildiğim doktorlar çalışırkende tusa çalışıp kazanabiliyorlar. Ben sizi biraz haksız buldum. Sanırım ablanız öğretmen siz doktor diye biraz kendinizi şımartıp üstün görmüşsünüz.

ablamla aramda 6 yaş var. ben ortaokuldayken o üniversiteye gitti. çocukken biraz haylazdı sonra toparladı lise zamanı öğretmen oldu. bense 1. sınıftan beri çok başarılıydım hep okul 1.si idim ilçemin 1.si idim. lisede anadolu lisesini kazanınca ilçe değiştirdik ablam da üniversitede okuyordu yanımıza taşındı.

çocukluğumdan beri ben hep daha zayıftım, aramızdaki yaş farkına rağmen, bana 1 ona 1 alınan kıyafetlerin hep benimkiler daha küçük daha dar diye benimkileri giyer esnetirdi, sonra ben de giyemez olurdum onu.

benim başarımı kıskandığını hiç düşünmemiştim küçükken, çünkü etrafımdaki arkadaşlarımın kıskançlıklarıyla uğraşıyordum.

neyse ben sonra tıp kazandım, tabi korkunç yoğunum kimsenin yüzünü göremiyorum, okula odaklandım 7/24. oysa daha o zamanlardan kinlenmiş bana, ben derslerle uğraşırken "bu bizi siler" demiş anneme ki öyle bir şey yok, kendimle uğraşıyordum ki bu arada ablamı da yanımda tutuyorum. inanın arkadaşlarımla gezmeye gidiyoruz, onu da getiriyorum hiç ortama uyum sağlayamamasına rağmen, denize gidiyoruz, arkadaşımın yazlığına gidiyoruz onu da getiriyorum çok saçma olmasına rağmen ortamda amacım o da gezsin görsün, kafası dağılsın benim gittiğim güzel yerlere o da gidebilsin idi ve belki kafasına uygun birileriyle tanışır bu vesileyle demiştim.

ta ki bir gün yaz zamanı tatilde hiçbir arkadaşım yok çok sıkılmıştım, ablam arkadaşlarıyla konsere gidiyordu ben de geleyim mi dedim "sen sıkılırsın" dedi? ilk kez o zaman gerçekten bir sorun olduğunu fark ettim. ben zaten sıkılmışım, kafam dağılsın istemişim. ne alaka? sanırım hoşlandığı çocuk da geldiği için çocuğun beni görmesini istemedi? bundan öncede bir yere birlikte gideceksek hep daha az süslenirdim ondan mesela bir ruj sürdüm diyelim, ablam 2 katı makyaj yapardı beni görünce. ben sevgilim olduğu için bunları sineye çektim, bana bir keresinde "sen daha gençsin, doktor olcaksın daha cazipsin" falan demişti de alınmıştım sanki ben adam ayartan bir tipmişim sevgilim yokmuş gibi.

sonrasında 3-4 tane farklı erkek arkadaşı oldu, ciddileştiklerinde tanıştım birer kez hepsiyle, hepsiyle farklı sebeplerden ayrıldılar, bu arada ben senelerdir sevgilimle birlikteyim sevgilim var yani. bir gün bana ben tanıştıktan sonra erkek arkadaşlarıyla ayrıldığını benim aralarını bozduğumu söyledi. ki alakası yok, görüşme boyunca gayet normal esprili sohbet etmeye çalışırım, ayrıca nerede nasıl davranacağını bilen bir insanım, en ufak yanlışım, ters sözüm olmadı hiçbirine. ben de bu söz üzerine karar aldım bir daha evlenme kararı alana kadar hiçbir sevgilisi ile tanışmayacağım.

neyse bunlar az çok durumu anlamanız içindi... konu ise şuna geldi. esas sorunum kendisiyle şu. ben mezun oldum ve sınava hazırlanıyorum tabi her şey sıkıntılı ve stresli yeterince. ev de klasik türk ailesi kavgası gürültüsü dıdısı bıdısı hiç bitmez zor odaklanıyorum zaten 3 seneye uzadı sınav maratonum, normalde çalışkan ve zeki bir insan olmama rağmen konsantre olamıyorum, istediğim bölüm de yüksek dolayısıyla tam odaklanma istiyor ama başaramadım bir türlü. ben şu anda çalışmadığım için ablam beni sürekli evde ezmeye çalışıyor. benim bir işte çalışmamamı vs evde herkesin gözüne sokuyor. inanın bi para harcamıyorum, sadece evdeki yemekleri yiyorum, dışarıdan bir şey alıcaksam sevgilim alıyor bu durumlarını bildiği için. geçen günler bikaç kez market alışverişi yaptım kartla, birkaç kez dışarıdan yemek söyledim diye 300 liralık kredi kartının hesabını sordular bana ki ben lisede bile harçlığım bundan daha fazlaydı. şu anda maddi sıkıntımız da yok üstelik, ablam ev almak istiyor, istediği yer de çok lüks bir semtte dolayısıyla 400 binden aşağı ev yok, ona para biriktirmek için evde toplanan toplam paradan maksimum kısıp maksimum arttırmaya çalışıyorlar. en çok gocunduğum da annemi de bana karşı doldurdu, annem de beni sanki gezip tozan, bütün gün yatan, sürekli para harcayan ev kızıymışım gibi görüyor inanın kanıma dokunuyor.

en ufak bir şeyde kavgalar çok büyüyor, ablamın ağzı çok pistir ve çok hakaret ediyor, sürekli beni ezmeye çalışıyor, artık çok yoruldum. çocukken kendime çok güvenli pozitif, güleç bir insandım, zorluklarla savaşırken bile hep espiri yapar insanları güldürmeye ortamı yumuşatmaya çalışırdım artık kendime bile moral veremiyorum. evde kendi çamaşırımı temizliğimi yapıyorum, ablamsa tek bir şeye dokunmuyor, hala annem koşturuyor peşinden, üstelik de çok pis, aynı evde yaşanacak gibi değil, her duşa girişinden sonra gider tıkanıyor. ablam da kpss ile uğraştı o da 2 sene arkadaşları kazanmıştı, beni en iyi onun anlaması gerekirken her gün bana hakaretler etmesi "ben senden 10 gömlek üstünüm, sen benim yanımda hiçsin, sen gerizekalısın, sen ne işe yararsın, ben çalışıyorum, para kazanıyorum" laflarından bıktım artık. saçım, başım, kaşım, gözüm her şeyime laf ediyor. az kilo aldım selülitlerin çıkmış diyor, boynun kırışmış diyor, bi sivilcem çıksın surata bak diyor, mesleğime laf ediyor sürekli ama son 3 erkek arkadaşı da doktordu, sürekli doktor sevgili arıyor resmen peşlerinden koşuyor. annemle babam da hiçbir şey yapmıyorlar üstelik bu duruma susturmuyorlar. hatta annem ablamı kolluyor sürekli bazen ikisi bir birlikte bana hakaret ediyorlar birleşip hangi biriyle baş edeceğimi şaşırıyorum. sürekli şu evlilik programlarını, survivorları izleyip, kişisel gelişim kitaplarından taktik alıyor, ütopya'daki ve survivor'daki semih'e aşık ve adamın yaptıklarını çok zekice buluyor size o kadar söyleyeyim. beni aşağı çekip kötü olmamı istiyor anlayamıyorum sebebini, onun iyi olması beni mutlu ederdi eskiden, oysa bütün bu laflarından ve yaptıklarından sonra ben de şimdi o iyi olsun istemiyorum. içimde nefret birikti ona karşı suratını bile görmek istemiyorum, aynı evde iki yabancıyız resmen.

geçen gün kitapların arasında eski günlüğü geçti elime, daha ben 14 yaşındayken o 20 yaşındayken, sırf sınav sonrası bir hikaye kitabını okumaya kendimi kaptırmışım, ablam okumayamamış o anda diye, resmen neler yazmış silmiş atmış beni "sakız çiğniyorum keşke çiğnediğim kardeşim olsa onu sildim" falan demiş. bu nasıl iş ya? insan 14 yaşında ergen kitap okuyor diye bu kadar sinirlenip kardeşini siler mi? ki sonra özür dilediğim bi kağıt yazmışım onu da buldum, böyle saçma bir olay için binlerce özür dilemişim.

insanın ailesinin böyle olması çok korkunç. şu son 3 senede içimde hiç sevgi kalmadı. en büyük silmeyi ise, bir yaz günü ablam da tatildeydi, kadınsal bir hastalığım oldu ameliyat olmam gerekebilecek bir şey, çok karnım ağrıyordu, sabah birlikte hastaneye gidecektik, sırf benle uğraşmamak için blöften kavga çıkardı arabasının anahtarını da aldı gitti sabah 8de gezmeye, hastaneye minibüsle git dedi çıktı evden. oysa alışveriş merkezine gidelim desem gezmeye 2 dakikada hazır olur. şimdi söyleyin allaşkına böyle bir insana nasıl abla diyeyim ben? zor günümde benle kavga edip beni üzen insana, yardımına ihtiyaç olduğunda köstek olana nasıl güveneyim? içimde ona karşı hiç sevgi kalmadı.

napıcam bilmiyorum çok fena sıkıştım kaldım arada. bu durumdan kurtulmamın tek yolu çalışıp sınavı kazanmam ama kafamı toplayamıyorum, huzur bulamıyorum. yapamadıkça da kazanamıyorum artık dayanamıyorum bu psikolojik baskıya. ablamın sürekli hakaretlerinden ve aşağılamalrından kendime güvenimi kaybettim. bir yandan da arkadaşlarımla bağım koptu herkes kendi akışına kaptırdı kendini, çok sık görüşmüyoruz, ben de resmen çekiniyorum görüşmeye. ablam sanırım kazanamayım da, hep böyle çalışmayan tıp mezunu olarak kalayım böylece kendini benden üstün görebilsin istiyor. anlamıyorum bu kafasını.

amacım aramızı iyileştirmek değil, zaten bu saatten sonra da mümkün değil bence, çok fazla kırgınlık var içimde. amacım ablamı takmayıp kendi sınavıma odaklanabilmem için bir çare aramak. yazmak bile iyi geldi, çünkü çok ketum bir insanım kimseye de anlatamıyorum korkum içime atmaktan hasta olacağım artık. lütfen bir akıl verin, bir yol gösterin, kafam karman çorman, hayatım dondu kaldı, sıkıştım burda, çığlık atasım geliyor.

Senin yerinde olsam bu kadar soruna boyun eğeceğime atamaya girerdim hem ailemden uzaklaşırdım, hem üç beş kuruş para kazanırdım hem de işten arta kalan zamanlarda ders çalışırdım. Az çalışmayla olmaz deme,nasılsa bu şartlar altında da çalışamıyorsun kazanamıyorsun 3 yıldır hazırlanmaya devam ettiğine göre, en azından ruh halin iyi olarak girersin sınava. Zaten uzun süre kalitesiz çalışacağına, kısa sürede ciddi yüklenerek çalış, Tus için bu daha iyi.
Ayrıca 3 yıl gerçekten çok uzun bir süre, aileler de ister istemez okuttuk ettik hala bir işe yaradığı yok diye düşünebiliyorlar. Ebeveyn gözüyle baktığımda çok absürt bulmuyorum. Tabii seninkilerin dozu fazla olmuş.

Allah kolaylik versin size, sanirim 29 yasindasiniz bugune kadar calismadiniz mi? Siz mecburi hizmetinizi ne zaman yaptiniz? bir de ozel hastaneye girip pratisyen hekim olarak calisabilirdiniz bi taraftan da tus a hazirlanabilrdiniz.neden boyle bir sey dusunmediniz ki? benim enistem hem acilde calisiyordu hem de tus a hazirlandi ve dahiliye yi kazandi. bu arada tus tan kac almaniz gerekiyor istediginiz bolum icin?

Ablan 35 yaşında ise sen 29 olmalısın.24yaşında mezun olsan 3 ekle 27.Aradaki 2 yılda da lys'ye mi hazırlandın naptın?Bi de sürekli birinci olmana rağmen.
Tıp okuyan çok arkadaşım var hiçbiri tus için 3 sene hazırlanmadı.Mecburi hizmet var zaten bildiğim kadarıyla onu neden yapmadın?Hayır sınav için 3 sene dershaneye gittin diyelim 3 sene pratik yapmamışsın hangi doktor böyle bişey ister ki?
Kısaca konu bana aşırı sahte geldi.Sanırım gerçekte ablanı kıskanan sen olduğun için bize böyle bi hayalini yazdın ama pek inandırıcı değil,biraz daha çabala

Haha mesela 2013 de mezunum kpssye hazırlanıyorum demişsiniz tıp mezunları ne zamandır kpss ye giriyor :halay:

Wuu işler değişti şimdi tıp okuyanlar genelde çalışır çalışırken tus a girer en azından biraz pratik vs kazanir...
Bölüm gerçekten tıp diyelim ama 3 sene ne sınavına çalışıyorsun ilk sene okula girdim diyelim 24-25 yaşında mezun oldun kayıp 1-2 yil var ortada yani mezun olunca hiç çalışmadiniz mi mecburi hizmet vs

yanlış anlama ama kalacak yer ve yemek masrafın dışında her şeyini sevgilin ödüyor zaten neden evlenmiyorsunuz ? merak ettim .

X