Acil! Gebelikte Proluton iğne hakkında

BurcuOzker

Bir insanı sevmekle başlıyor herşey 🤎
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
26 Eylül 2020
37
25
Kızlar merhaba sırf bu konuyu açabilmek için üye oldum. O konuya giriyorum. Ben bugün tam 8+2 hamileyim. Hamileliğimi ögrendigimden beri hic bir lekelenme kanama yasamamistim. Gecen hafta kalp atışlarını falan duyduk gayet her sey yolunda dedi doktor. Ama akşam camasirimda bir damla koyu sarı açık kahve bir leke gördüm. Hemen doktoruma yazdım yarin sabah gel bakalım dedi. Gece uyudum sabah kalktigimda birşey yoktu. Sonra tuvalete girdim idrar yaptım ve normaldi ama peceteyle sildigimde yine açık kahverengi leke geldi reçeteye kiloduma da bir iki damla cok küçük iğne ucu kadar geldi o kadar. Tabi apar topar hastaneye gittik bu sabah. Doktor hemen bebege bakti ultrasonda ve bebek gayet iyi kalp atışları da iyi dedi duyduk hatta. Aktif bir kanama yok suan muhtemelen eski bir kandir dedi. Ama yine de düşük tehdidi olarak düşünüp ona göre davranalım dedi ve bana proluton 500 luk igne verdi 4 tane haftada bir vurdur dedi. Bugünde bir tane yapıldı hastanede. Ve 2 hafta yatak istirahati verdi. Ama ben bu iğneleri olmaktan cok korkuyorum cünkü aktif bir kanama değilse neden verdi kafam cok karışık bebeğe bir zararı olur mu diyede. Progestan hapta verdi günde iki defa al dedi. Az bi kahverengi lekelenme icin cok fazla geldi bu ilaclar bana tabi ilk hamileligim yanlış düşünüyor da olabilirim. Böyle bir durum yaşayan yada bu ilaçları kullanan varsa lutfen fikir bekliyorum. Bu iğneleri vurdurmali miyim yoksa abartilacak bisey yok mu kafam cok karışık sizden fikir bekliyorum. Bebeğimin bugünkü ultrason görüntüsünü de ekliyorum.

Bebegimin ultrason görüntüsü. O siyahliklar gazmis kizlar cok gazim ve kabizlik vardida

Eklentiler

• 20200926_181304.jpg
    20200926_181304.jpg
    107,5 KB · Görüntüleme: 854
Benimde ayni şekilde olmustu bende kullandim bebeğe zararı olan ilaçları doktor zaten vermez canim
Progestan proluton bende kullandim suan 8. Ayimdayim kullanmanı öneririm

Eşinizle kan uyuşmazlığınız var mı? Ben de 2 sefer oldum o iğneden ama kan uyuşmazlığı sebebiyle. Aynı şekilde progestan da verdi doktorum

Benimde ayni şekilde olmustu bende kullandim bebeğe zararı olan ilaçları doktor zaten vermez canim
Progestan proluton bende kullandim suan 8. Ayimdayim kullanmanı öneririm
Peki siz daha öncesinde düşük falan yasamis miydiniz? Yani ben yaşamadım daha ilk gebeligim cok sorunlu hissettim kendimi ne biliyim cok üzüldüm

İğneyi olmak istemiyorsanız başka doktora da gidebilirsiniz. Ben düşük yapmıştım da düşük kanaması için açık kırmızı olana tehlikeli demişti gittiğim 4 5 doktor da. Adet ya da normal akıntı olabilir. Kendinizi yormayın, dinlenin bir süre. Unutmayın stres daha kötü etkiler. Paniklemeyin.

Yani sanırım yok cünkü biz 3 aylık evliyiz ve nikâh esnasında gerekli tüm testler yapilmisti
Kan uyuşmazlığı testi özel taleple yapılır. Nikâh öncesi bize yapmadılar mesela. Gebelikte soruyor doktor. Eğer sizin kan grubunuz negatif, eşinizinki pozitifse, kan uyuşmazlığı var demektir. Bu da düşüğe neden olabiliyor, önlem olarak proluton iğne yapılıyor

Kan uyuşmazlığı testi özel taleple yapılır. Nikâh öncesi bize yapmadılar mesela. Gebelikte soruyor doktor. Eğer sizin kan grubunuz negatif, eşinizinki pozitifse, kan uyuşmazlığı var demektir. Bu da düşüğe neden olabiliyor, önlem olarak proluton iğne yapılıyor
Benim a pozitif esimin ab pozitif sanıyorum yok o zaman

İğneyi olmak istemiyorsanız başka doktora da gidebilirsiniz. Ben düşük yapmıştım da düşük kanaması için açık kırmızı olana tehlikeli demişti gittiğim 4 5 doktor da. Adet ya da normal akıntı olabilir. Kendinizi yormayın, dinlenin bir süre. Unutmayın stres daha kötü etkiler. Paniklemeyin.
Insallah normaldir. Ve bu kadar bir lekelenmede birsuru igne verince cok korkuttu beni yani

dışarıdaki kanamaya bakarak ilaçları fazla bulmanız sizin açınızdan mantıklı olabilir ama usg’de doktorunuz ilaçları kullanmanızı gerektirecek bulgular görmüş olabilir. burada ilaç konusunda fikir almayı doğru bulmuyorum şahsen. eğer doktorunuza güvenmiyorsanız başka bir hekime muayene olmanız en sağlıklısı olacaktır. bebeğinizi sağlıkla kucağınıza almanız dileğimle 🥰

o kadar cok kullandim ki ben o igneden hrmde haftada 1 degil 2 gunde bir seklinde... ilk 3 ay kanama sebebiyle son 3 ay ise erken dogumu engellemek icin... benim ultrasonda kanama alani hic gorunmedi ama bir defa yogun bir kan bosalmasi yasamistim ilk trimesterda bir de son trimester da lekelenmem olmustu pembe pembe.

kahverengi kanama genellikle onceden kalan kanamanin atilmasidir, aktif bir kanama olmayabilir. ama bahsi gecen ignelerin zaten cocuga herhangi bir xarari yok merak rtmeyin. bu arada cocugum 3 yasina geldi, onca igneye ragmen herhangi bir sorun yasamadik😬

Ben hamilileğim boyunca kullandım erken doğum riski sebebiyle korkulcak ilaçlar değil rahim ağzını koruyor

O ilaçların bebeğe hiçbir kötü etkisi yok tam tersi sağlıklı bir hamilelik geçirmen için önlem almış doktorun iyi demekki.Hiç korkma ve kullan. İhmal etme . Allah sağ salim.Kucağına aldırsın

Hiçbir zararı yok. Ben de gebeliğimin 8. Haftasında hafif kanama geçirdim ve 4 aylık olana kadar da ara ara lekelenmelerim oldu. 4. Aydan sonra 8. Aya kadar lekelenmem olmadığı halde haftada 1 kez tedbir amaçlı yaptırdı dr.um bu iğneyi. Öncesinde 3 tüp bebek denemem var ki embriyo transferinden itibaren tutsun ya da tutmasın her ihtimale karşı veriyor dr pruloton iğneyi. Gönül rahatlığıyla kullanabilirsin.

bende boyle 7.haftada 2 3 damla kanama oldu progestani zaten tedaviyle hamile kaldigim icin kullaniyordum
hic boyle igne falan vermediler, ama verdilerse bir bildikleri vardir
yinede icinize sinmediyse 2.bir dr la daha gorusun

Kızlar merhaba sırf bu konuyu açabilmek için üye oldum. O konuya giriyorum. Ben bugün tam 8+2 hamileyim. Hamileliğimi ögrendigimden beri hic bir lekelenme kanama yasamamistim. Gecen hafta kalp atışlarını falan duyduk gayet her sey yolunda dedi doktor. Ama akşam camasirimda bir damla koyu sarı açık kahve bir leke gördüm. Hemen doktoruma yazdım yarin sabah gel bakalım dedi. Gece uyudum sabah kalktigimda birşey yoktu. Sonra tuvalete girdim idrar yaptım ve normaldi ama peceteyle sildigimde yine açık kahverengi leke geldi reçeteye kiloduma da bir iki damla cok küçük iğne ucu kadar geldi o kadar. Tabi apar topar hastaneye gittik bu sabah. Doktor hemen bebege bakti ultrasonda ve bebek gayet iyi kalp atışları da iyi dedi duyduk hatta. Aktif bir kanama yok suan muhtemelen eski bir kandir dedi. Ama yine de düşük tehdidi olarak düşünüp ona göre davranalım dedi ve bana proluton 500 luk igne verdi 4 tane haftada bir vurdur dedi. Bugünde bir tane yapıldı hastanede. Ve 2 hafta yatak istirahati verdi. Ama ben bu iğneleri olmaktan cok korkuyorum cünkü aktif bir kanama değilse neden verdi kafam cok karışık bebeğe bir zararı olur mu diyede. Progestan hapta verdi günde iki defa al dedi. Az bi kahverengi lekelenme icin cok fazla geldi bu ilaclar bana tabi ilk hamileligim yanlış düşünüyor da olabilirim. Böyle bir durum yaşayan yada bu ilaçları kullanan varsa lutfen fikir bekliyorum. Bu iğneleri vurdurmali miyim yoksa abartilacak bisey yok mu kafam cok karışık sizden fikir bekliyorum. Bebeğimin bugünkü ultrason görüntüsünü de ekliyorum.
Bnde vurundum canim aktif kanamaya dönmesin diye vurduruyorlar ben bı 4. Aya kadar kullandım zararı yok aksine çocuğun düşmesini engelliyor progestan da aldım aynı zamanda

X