Aile apartmanı, kayınvalide, bozulan psikolojim işin içinden çıkamıyorum

Haklı olabilirsiniz ama ya işe girip çalışıp o evden çıkacaksınız yada görmezden geleceksiniz. Eşiniz sizin öfkesinizi anlayıp haklı buluyor mu?
İlk boşanma aşamasına geldiğimizde hak verdi ve bende asla ailesiyle alakalı birşey duymsk istemediğimi onlara karşı ne hissetiğimi söyledim. Evet bana onlar hakkında birşey demiyor ama huzursuzluğu yansıtıp yıldırma politikası uyguluyor gibi ya da onu fa kafamda ben abartıyorum bilmiyorum. Ben mesela o kavgamızdam sonra bayram harici kvdemin evine hiç çıkmadım öyle söylim.

He bu arada eski konumda biliyorsunuz. Kvdem hasta evet ama torunlarına ve eltime iş ve okuldan geliyorlar diye yemek yapıyor ve indiriyor bunu görüyorum. Eşime söylediğimde asla sesini çıkarmıyor kendine yemek yapamıyorsa onlara nasıl yemek yapıyor?

Kendi anneniz sizinle yaşıyorsa işin rengi değişiyor yalnız. Sizinki nasıl anneyse eşinizinki de anne? Sizinki yaşlı ve hasta olabilir, eşinizin annesi hastalanmış olamaz mı?
Geçen sene çıkar terasta 10 kilo yün döversin 3 gün sonra yataktan kalkamazsın olabilir yani. Benim her gün yediğim karabibere 1 günde alerjim çıktı ölüyordum. Hastalık böyle bir şey zaten.
Kayınvalideyi sevmemenizi anlarım, neler yaşandı aranızda kimse bilemez ama eşiniz size annesiyle ilgili iş buyuran biri değil, annesi yemek istiyorsa size anneme yemek yap, götür demiyor evde olan yemeği ısıtıp götürüyor.
Anneniz sizinle yaşıyor, siz kira vermeden kv kp aile apartmanında yaşıyorsunuz, eşiniz annesiyle kendi ilgileniyor. Durumun sizi rahatsız etmesini bir şekilde anlarım ama kendi içinde bir dengesi var gibi görünüyor.
Ya boşanacaksınız ya kabul edeceksiniz. Hakkınızda hayırlısı

Bu arada dün kaynım eşime yanımdayken şey dedi ( o götürdü kvdemi hastaneye) annemde biraz abartıyor dedi. Doktor ona hafif de olsa evde muhakkak yürü biraz az ye ekstrs kg almamaya çalış romatizma sevmez kgyu zorlanırsın demiş. Anneside ben yürüyemem zorlanırım demiş. Doktorda yaş iyice ilerledikçe hiç yapamazsın artık bunları kendini yavaşta olsa yürümeye alıştır demiş. Kaynımda diyoki annem özellikle doktor ne derse tersini yapıyo hiç hareket etmiyor abartılı yemek yiyip hemen uyumaya gidiyo sonra sürekli hastayım diyo abartıyor dedi yanımda. Eşim de hiç bişey demedi.

İlk boşanma aşamasına geldiğimizde hak verdi ve bende asla ailesiyle alakalı birşey duymsk istemediğimi onlara karşı ne hissetiğimi söyledim. Evet bana onlar hakkında birşey demiyor ama huzursuzluğu yansıtıp yıldırma politikası uyguluyor gibi ya da onu fa kafamda ben abartıyorum bilmiyorum. Ben mesela o kavgamızdam sonra bayram harici kvdemin evine hiç çıkmadım öyle söylim.

Allah kolaylık versin.

Kayinvalidesi ile oturup mutlu olan son nesil X kuşağı hanımefendi. Konuşma seklinizden ve yeni evli olduğunuz için 80-90 kuşağı olduğunuzu düşünüyorum.
Bakın, toplumsal olarak en problemli uçurumu yaşayan iki kuşağın asla neden uzun zaman beraber olamayacağını anlatayım
X denilen bu kuşak insanları eğitimleri eksik ve hatta büyük çoğunluğu ilkokul 2-3 terk ve büyüklerinden gördüğü/öğrendiği ile yetişmiş insanlar. Daha kötüsü de çocuklarını da 'onlara baksın' mantığı ile yapıyorlar.
Şimdi kendi neslimizi değerlendirin. Birçoğumuz üniversite yüksek lisans ve hatta doktora mezunu meslek sahibi unvanları olan bireyleriz. Onlara akıl sormaya çok az ihtiyaç duyarız. Çünkü daha eğitimliyiz. Bireysel davranıyoruz ve çocuk yaparken 7 tane doğurup tarlaya giderken beşikte birakmiyoruz. Özel mama hazırlıyorum diyorsunuz.
Sizce bu ortamda nasıl evlilik sürebilir?
Kendim kırsal bir yerden evlendim ama aramızda 6 saat mesafe var. Kendi ailemle 2 saat. Geçen gün annem benim şehrime tasinmak istediğini söyledi. Direkt yakın olmasın 1 saat kadar uzak olsun dedim. Çünkü kendi anam dahil, benim sbu insanlarla uzlaşma şansım yok. Hele de Türkiye gibi anne oğul ilişkisi duygusal enseste doğru evrilmis problemli ortamda hiç bir anlaşma yolu yok. Evlilikler aşk ilişkisi değil. Görücü usulü yapılmış ve bir erkekten almak istediği tüm duygusal ihtiyacını oğlundan karşılamış insanlarla uğraşmak bence suya yazı yazmak.
Bir de öğrenilmiş davranışlar var. Kırsal kesimde büyüyen kadinlar 40 yaşını gördüğü zaman direkt 'yaşlandım' diye düşünüyor. Kendi ofisimde çalışan kadinlar 55 yaşında ama şık görüntüleri ile diyet listesi paylaşıyorlar birbiriyle. Kayinvalideniz gelini olarak sizin onlara uyum sağlamak zorunda ve hatta ona bakmak zorunda olduğunuza inanıyor. Boşuna bu yargıyı kırmaya çalışmayın.
Çocuğunuz var ya da yok bilmiyorum. Eşiniz çıkmıyor ise evden ayrılin. Evet zor ama dünyaya bir kez geliyorsunuz ve toprağın altına girerken kimse sizinle girmiyor. Mutlu bir şekilde yaşamayı istemiyor musunuz?

Kayinvalidesi ile oturup mutlu olan son nesil X kuşağı hanımefendi. Konuşma seklinizden ve yeni evli olduğunuz için 80-90 kuşağı olduğunuzu düşünüyorum.
Bakın, toplumsal olarak en problemli uçurumu yaşayan iki kuşağın asla neden uzun zaman beraber olamayacağını anlatayım
X denilen bu kuşak insanları eğitimleri eksik ve hatta büyük çoğunluğu ilkokul 2-3 terk ve büyüklerinden gördüğü/öğrendiği ile yetişmiş insanlar. Daha kötüsü de çocuklarını da 'onlara baksın' mantığı ile yapıyorlar.
Şimdi kendi neslimizi değerlendirin. Birçoğumuz üniversite yüksek lisans ve hatta doktora mezunu meslek sahibi unvanları olan bireyleriz. Onlara akıl sormaya çok az ihtiyaç duyarız. Çünkü daha eğitimliyiz. Bireysel davranıyoruz ve çocuk yaparken 7 tane doğurup tarlaya giderken beşikte birakmiyoruz. Özel mama hazırlıyorum diyorsunuz.
Sizce bu ortamda nasıl evlilik sürebilir?
Kendim kırsal bir yerden evlendim ama aramızda 6 saat mesafe var. Kendi ailemle 2 saat. Geçen gün annem benim şehrime tasinmak istediğini söyledi. Direkt yakın olmasın 1 saat kadar uzak olsun dedim. Çünkü kendi anam dahil, benim sbu insanlarla uzlaşma şansım yok. Hele de Türkiye gibi anne oğul ilişkisi duygusal enseste doğru evrilmis problemli ortamda hiç bir anlaşma yolu yok. Evlilikler aşk ilişkisi değil. Görücü usulü yapılmış ve bir erkekten almak istediği tüm duygusal ihtiyacını oğlundan karşılamış insanlarla uğraşmak bence suya yazı yazmak.
Bir de öğrenilmiş davranışlar var. Kırsal kesimde büyüyen kadinlar 40 yaşını gördüğü zaman direkt 'yaşlandım' diye düşünüyor. Kendi ofisimde çalışan kadinlar 55 yaşında ama şık görüntüleri ile diyet listesi paylaşıyorlar birbiriyle. Kayinvalideniz gelini olarak sizin onlara uyum sağlamak zorunda ve hatta ona bakmak zorunda olduğunuza inanıyor. Boşuna bu yargıyı kırmaya çalışmayın.
Çocuğunuz var ya da yok bilmiyorum. Eşiniz çıkmıyor ise evden ayrılin. Evet zor ama dünyaya bir kez geliyorsunuz ve toprağın altına girerken kimse sizinle girmiyor. Mutlu bir şekilde yaşamayı istemiyor musunuz?
Çok istiyorum zaten o zaman eşime de dedim ben 5 yıl sonra bu evde olmayacağım sen gelmek istemezsen kendin bilirsin dedim. Çünkü çok yıprandım gerçekten son 3 yıldır güldüğüm anım yok desem yeridir sadece dert ve tasa var

Bu arada eltim de bizimle aynı apartmanda ve annem de babamın vefatından sonra bizimle yaşamaya başladı. Evladıma birlikte bakıyoruz çünkü eşimin bu konuda bir faydası yok ( bu arada annemin bizimle kalmasını ben istemedim eşim çok ısrar etti 3. Kez söylediğinde annem de kabul etti ben hala daha diyorum keşke annemin ayrı evi olsaydı emeklisi var ama onunla geçinmesi mümkün değil. Kvdem oğlum doğduğundan beri bir kere kucağına almamıstır ne maddi ne manevi bir desteği yok. Şimdi sürekli geçmişi düşünüyorum da eşim diyorum acaba gidebileceğim bütün kapıları kapatmak için mi annemi özellikle istedi bizle kalsın diye
Ay ne güzel anneni evine almışsın mutlu mesut yaşıyorsun, kayınvalidenden yana dert yanıyosun. Eşin istediği kadar ısrar etsin hayır deseydiniz?
Kim bilir ne ağladın yalnız kaldı diye yoksa adam deli mi annesinden nefret eden eşinin annesini eve alsın.
Yok bi de gideceğim kapıları kapatmak için mi diye kurmuşsunuz. Niye kapılar kapalı olsun, kapı orada çıkın anneciğinizle yeni bir yaşam kurun anneniz çocuğunuza baksın siz çalışın. Emekli maaşı da var. Ama yok illa kayınvalide illa kayınvalide.
Pesss

Ya bende öyle yapıyorum ama eşimin suratı hemen düşünce ve bunu eve Yansıtınca deliriyorum işte. Boşanmayı düşünüyorum ama malum tcde tek başına çocukla ayakta kalmak için en azından birkaç sene para biriktirmem lazım ve oğlumu kreşe verip çalışmam lazım biraz zamanı var hemen olacak birşey olsa duramam zaten 🫠
Tek erkekmi eşiniz? Gerçekten hastami acaba ,bı dktra götür anneni diyin , neyi var çıksın

Oğlum zor bir çocuk. O yüzden tek bırakamıyorum annem yaşlı oldugu için genelde yapılacak birşey varsa ben yapmaya çalışırım oda şipşak çünkü oğlumla da ilgilenmem lazım. Dışarıdan iki kişi kolay bakılıyormuş gibi geliyor ama keşke evimde bir gün geçirebilseniz.
Evet evet enn zor çocuk senin çocuktur evet. En gazlı, en ağlayan, en yemeyen, en üç kişinin birden bakmasıyla anca durabilen çocuğu sende hı hı.
Bizimkileri sabah halıya bi bırakıyoduk akşam bi geliyoruz aynı yerde, yemeğini de yemiş.

Ne güzel valla, anneni eve al kocan gık etmesin, evdeki yemeği annesine götürünce “nifrit idiyirim kiyninimdin”
Allah kocana sabır versin.

Çok istiyorum zaten o zaman eşime de dedim ben 5 yıl sonra bu evde olmayacağım sen gelmek istemezsen kendin bilirsin dedim. Çünkü çok yıprandım gerçekten son 3 yıldır güldüğüm anım yok desem yeridir sadece dert ve tasa var
En büyük hataniz aynı eve çıkmak.
Büyüklerinize sorup aynı eve girdiyseniz zaten onlar herseyi idare etme mantığında yaşayan tipler.

Sizin babanız vefat etti anneniz emekli maaşı ile geçinemiyor ve eşiniz annenizi bizimle kalsın diye yanına çağırdı. Ama kayinvalideniz hasta olsa da olmasa da eşiniz bir kap yemeği ısıtıp götürünce laf ediyorsunuz. Üstüne kadının istediği epilasyon aletini bu yaşta ne alaka diye eşinize asagiliyorsunuz. Yemeğe bir bardak fazla pirinç koymanın, çorbaya bir bardak fazla su katmanın zararı ne olabilir ki? Çocuğum var zaten yetişemiyorum diyorsunuz sonra annem yardıma geldi çocuğa diyorsunuz ve annenizle beraber çocuğa bakıyorsunuz. Üstüne kira vermemek için de aile apartmaninda oturduğunuz halde. Önceki konularının bilmiyorum ama şu konudan hareketle ben olsam eşimin anneme yaptığı bu saygı ve şefkati boş vermez onun annesine aynı hürmeti ve şefkati gosterirdim.

Evet evet enn zor çocuk senin çocuktur evet. En gazlı, en ağlayan, en yemeyen, en üç kişinin birden bakmasıyla anca durabilen çocuğu sende hı hı.
Bizimkileri sabah halıya bi bırakıyoduk akşam bi geliyoruz aynı yerde, yemeğini de yemiş.

Ne güzel valla, anneni eve al kocan gık etmesin, evdeki yemeği annesine götürünce “nifrit idiyirim kiyninimdin”
Allah kocana sabır versin.
Sfdgghhhh ya Allah senin etrafındakilere sabır versin senin gibi ne yazdığını ne dediğini bilmeyen insanlara cevap vermeye tenezzül dahi etmiyorum

Sfdgghhhh ya Allah senin etrafındakilere sabır versin senin gibi ne yazdığını ne dediğini bilmeyen insanlara cevap vermeye tenezzül dahi etmiyorum
Ne dediğimi gayet iyi biliyorum, sadece senin hoşuna gitmedi. İlk mesajında hak vermiştim ve çocuğun yemeğini annesine götürdüğü için eşine kızmıştım. Taa ki babam vefat edince annem bize yerleşti yazana kadar.
Ona bulduğun kılıf da eşim ısrar etti.
Boşan desek çocuk var..
Annen çocuğa baksın sen çalış desek annem yaşlı.
Kendi annesiyle aynı evde yaşayıp kayınvalideye bu kadar tahammülsüz olman irite etti.
Ortadaki mesele de, yemek ve epilasyon aleti.
Gerçi yemek yap diyen de yok.
Neyse.
Kocana sabır dilemiş miydim? Sabır diliyorum…

Bu arada eltim de bizimle aynı apartmanda ve annem de babamın vefatından sonra bizimle yaşamaya başladı. Evladıma birlikte bakıyoruz çünkü eşimin bu konuda bir faydası yok ( bu arada annemin bizimle kalmasını ben istemedim eşim çok ısrar etti 3. Kez söylediğinde annem de kabul etti ben hala daha diyorum keşke annemin ayrı evi olsaydı emeklisi var ama onunla geçinmesi mümkün değil. Kvdem oğlum doğduğundan beri bir kere kucağına almamıstır ne maddi ne manevi bir desteği yok. Şimdi sürekli geçmişi düşünüyorum da eşim diyorum acaba gidebileceğim bütün kapıları kapatmak için mi annemi özellikle istedi bizle kalsın diye

Boşan. Annenle ayrı eve çık. Sen çalış annen çocuğuna baksın. Evi geçindirirsiniz beraber

Eşiniz annenizi sizin yanınıza getirmiş çünkü kayinvalidenize bakmayı sorumlu tutacak . Tek yapacağınız şey ise girmek baska çözüm yok . Bir sene içinde annenizin emeklisi sizin maaş bir eve çıkacaksınız gerekirse.

Bazen diyorum ki

İlaç dahi kullanmıyor öyle söylim doktor daha yeni başlangıcı var dedi romatizma. Ben kullanıyor ilaç biliyordum. Ama yalan söylemiş.
Annem bütün emekli maaşını eve veriyor hatta eskiden aptallık ettim nedem kenara koymuyorum diye daha bu ay başlıcam kenara atmaya eşimin yükünün yarısını annem alıyor desem yeri bebeğimin kıyafetlerini pazar parasını annem karşılar mesela eşim sadeve mutfak masrafı.
Annem 65 yaşında bu arada ama oğluma yetişemiyor malesef yarım gün kreş bakıcam bu sene tuvalet eğitimi verdikten sonra
Eşimin yükünün yarısı derken? Sen ve çocuğun da var neden eşinin yükü oluyor bunlar?
Adam hem maaşıyla geçinemez diye annenizi evine almış hem de maaşı vermeyelim birikim yapayım diyosunuz yani pess.
Sadece mutfak derken faturalar aidatlar ya da ekstra sabit olmayan giderleri kim karşılıyor?
Ay valla biraz daha yazarsan kocan ve ailesi sana borçlu çıkacak.
Bir tespit daha yapayım, kocan yemeği ısıtınca çıngar çıkarmamamın sebebi annen. Kocanın annenin sizinle yaşamasıyla karşılık vereceğini biliyosun ve çoğu şeye bu sebeple ses çıkaramıyosun. Yoksa ne kavgalar edilirdi o evde.

Bunları konunuza yazsanıza önemli ayrıntılar konunun seyri değişir. Annen sizinleyse kv de altta olması normal ayrıca annen evdeyse şimdi işe girebilirsin çocuğa bakan biri var.
Arkadaşların dediği gibi yemeklerden biraz fazla yap kv yesin annen sizinle yiyor zaten kv aşağıda yesin nolcak.

Bu arada dün kaynım eşime yanımdayken şey dedi ( o götürdü kvdemi hastaneye) annemde biraz abartıyor dedi. Doktor ona hafif de olsa evde muhakkak yürü biraz az ye ekstrs kg almamaya çalış romatizma sevmez kgyu zorlanırsın demiş. Anneside ben yürüyemem zorlanırım demiş. Doktorda yaş iyice ilerledikçe hiç yapamazsın artık bunları kendini yavaşta olsa yürümeye alıştır demiş. Kaynımda diyoki annem özellikle doktor ne derse tersini yapıyo hiç hareket etmiyor abartılı yemek yiyip hemen uyumaya gidiyo sonra sürekli hastayım diyo abartıyor dedi yanımda. Eşim de hiç bişey demedi.
Hay ağzın bal yesin abi deseydiniz keşke

anladım sizi çok yıpranmış nefretle de dolmuşsunuz

ama evlerinde oturduğunuz ve annenizde sizde olduğu için maalesef gebesiniz onlara

biran önce toparlanıp işe girin

X