Aile apartmanı, kayınvalide, bozulan psikolojim işin içinden çıkamıyorum

Dua edin de sizin anneniz gibi gelip size yerleşmemiş. Tamamen size hak verecekken annenizin sizinle yaşadığını okudum.
Eşiniz aileye önem veriyor o ısrar etti demişsiniz ne güzel sırf o yüzden bile biraz alttan almalı insan.. sizin annenizi de önemsiyor ve beraber yaşıyor çoğu kişi istemez oysa ki.

Nedense cok kırıcı geldi bu mesaj. 🙄
Cok mu kotu biri ki anneniz?
Annem okkb rahatsızlığı olan bir insan. Kontrol etme isteğini durduramıyor. Örnek veriyorum babamı kontrol ediyor devamli. Geçen yıl eşimi bekar arkadaşları olduğu için bana ve ona müdahale etmeye kalktı. Eşim bilmiyor mesela bunu.
Uzak olmamız gerekiyor Eşim benim ailem. Ailemi korumakla mükellefim

Muhtemelen ev de kadına ait,kimin evinden kimi kovuyorsun denir böyle bir durumda.
Konu sahibinin annesi onlarla yaşamasa başka. Benim annem bizimle yaşasa kayınvalidemde çıkacak hastalıklar daha tıp literatüründe yoktur ve normalde iyi birisidir yani 😂

Ya sanırım sizi anladım. Olduğunuz psikolojinin sonraki adımları çok sevseniz bile çocuğunuzla bile ilgilenmek istememek psikolojik tedavinizi aksatmayın.
Size kızmışlar ama psikolojik olarak iyi durumda olmadığınızı, hastalığınız sebebiyle ağır geldiğini görebiliyorum. Hele önceden de kv size zarar verdiyse duygusal olarak böyle hissetmeniz çok normal. Yalnız bu duyguları kvden çok eşiniz hakediyor. Size en çok ihtiyaç duyduğunuz zamanda değer vermeyen ihtiyaçlarınızı görmeyen o sonuçta.
Siz aslında problem yaşadığınız için kv karşı merhamet gösteremiyosunuz ama şu an annenizden farkı yok. Bu arada kv durumunu da anlıyorum benimki de öyle. Şizofreni ve epilepsi hastası bi kadın. Aslında yatmaması ve sosyal hayatta aktif olması gerekirken inat edip bütün gün bi bacağının sütüne oturup o bacağının şişmesine sebep oluyor. Halbuki biraz gayret etse daha iyi hissedecek ama yapmıyor böylesi daha kolay çünkü. Hafife slmıyorum asla hastalığı ilaçları çok ağır ama birazda kendisinin istemesi lazım. Malesef hiçbir Allah kulu ikna edemez onu. Kabul etmeniz gerekiyor.

Öncelikle kv hasta ve gerçekten yardıma ihtiyacı var. Muhtemelen kıskançlık ya da ilgi isteği ki kp göstermiyomuş açtır buna muhtemelen vs vs bazı başka sebepler bu şekilde davranmasını etkiliyordur. E eşinizde bunu gösteriyor dünyada ondan ötesi yoktur. Sizde eşi olarak haklı bi şekilde bu ilginin birazını kendinize istiyorsunuz. İyi niyetli olmasa anneniz yanınıza çağırmaz hele aile apartmanında. E bu konu dışında elle tutulur bi derdimizde yok diyosunuz. Sorun çözülse evliliğiniz düzene girecek belli ki. He şu sabah gidince yüzü düşmesinden ötürü belki kv dolduruşa getiriyodur ama siz gzüel karşılayıp böyle bişey yokmuş gibi davranıp eşinize sevgi verebilirseniz anlayış gösterebilirsiniz ya size karşı açık olur ya da hiç yansıtmaz. Muhtemelen zaten hoşlanmadığınız için daha da tetiklememek adına bişey söylemiyodur ama onunda arada kaldığına eminim.

Yapabileceğiniz en iyi şey tedavinizi aksatmamak, bir iş bulup çalışmak part time bile olsa size büyük nimet olur. Sosyal anlamda başkalarıyla iletişim kurmak rahatlatacaktır.

Bir de anlayışlı olmaya çalışmalısınız. Kv yerine anneniz koyun eşiniz böyle yapsa üzülmez misiniz? Önce kvyi affetmeyi öğrenmelisiniz. Umarım bunları atlatırsınız ve rahatlarsınız. He baktınız olmuyo. Çalışma işi iyi gidiyo düzene girdiniz. Ben yapamıyorum dersiniz alırsınız annenizi çocuğunuzu başka eve taşınırsınız eşiniz ister gelir ister gelmez. Ama bir emekli maaşı ve sizde çalışırken iyi kötü idare edebilirsiniz. Korktuğunuz şey bu olmasın. Ama lütfen psikolojik tedaviniz iyiye gitmeden adım atmayın. Bu sizin için öncelik olmalı

Bazen diyorum ki

İlaç dahi kullanmıyor öyle söylim doktor daha yeni başlangıcı var dedi romatizma. Ben kullanıyor ilaç biliyordum. Ama yalan söylemiş.
Annem bütün emekli maaşını eve veriyor hatta eskiden aptallık ettim nedem kenara koymuyorum diye daha bu ay başlıcam kenara atmaya eşimin yükünün yarısını annem alıyor desem yeri bebeğimin kıyafetlerini pazar parasını annem karşılar mesela eşim sadeve mutfak masrafı.
Annem 65 yaşında bu arada ama oğluma yetişemiyor malesef yarım gün kreş bakıcam bu sene tuvalet eğitimi verdikten sonra

Tam tahmin ettiğim gibi Romatizma
Ben hastaligi anlamayanlara cok kiziyorum ya, gercekten.
Ilac dediginiz sey bir tur romatizma da ya verem yapiyor ya kanser kolay kolay baslamiyorlar surec o kdr uzun ve karisikki
disaridan konusmaniz ne kdr kolay dimi?

Siz bence kaynananıza kinlisiniz ve o yüzden geçmiş konulara takılıp kalmışsınız ona ufacık bir yardım bile sizin gözünüze batıyor ama unuttugunuz bişey var ev onun, eşiniz aynı gaddarlıgı sizin annenize yapmamış empati yoksunluğunuz var kimse ölmez biraz fazla yemek yapmaktan herkesin çoçugu kendine zor. Siz 1 çoçuk için bu denli yoruluyorum diyorsun 2 kişi baktığınız halde ikizi olanlar 3 ve 3 ten fazla olanlar napsın . Eşiniz bi yerde patlar bu arada benden söylemesi.

Oğlum zor bir çocuk. O yüzden tek bırakamıyorum annem yaşlı oldugu için genelde yapılacak birşey varsa ben yapmaya çalışırım oda şipşak çünkü oğlumla da ilgilenmem lazım. Dışarıdan iki kişi kolay bakılıyormuş gibi geliyor ama keşke evimde bir gün geçirebilseniz.
Bence siz kayınvalideden ziyade evdeki annenizden yorulmuşsunuz, tepkinizi yanlış yere yöneltiyorsunuz.Anne de olsa aynı evde çok zor,kapını kapatırsın kayınvalide dışarıda kalır ama anne evde.Çok yanlış yapmışsınız , sağlıklı emekli kadını yanınıza alarak.

Kayinvalidesi ile oturup mutlu olan son nesil X kuşağı hanımefendi. Konuşma seklinizden ve yeni evli olduğunuz için 80-90 kuşağı olduğunuzu düşünüyorum.
Bakın, toplumsal olarak en problemli uçurumu yaşayan iki kuşağın asla neden uzun zaman beraber olamayacağını anlatayım
X denilen bu kuşak insanları eğitimleri eksik ve hatta büyük çoğunluğu ilkokul 2-3 terk ve büyüklerinden gördüğü/öğrendiği ile yetişmiş insanlar. Daha kötüsü de çocuklarını da 'onlara baksın' mantığı ile yapıyorlar.
Şimdi kendi neslimizi değerlendirin. Birçoğumuz üniversite yüksek lisans ve hatta doktora mezunu meslek sahibi unvanları olan bireyleriz. Onlara akıl sormaya çok az ihtiyaç duyarız. Çünkü daha eğitimliyiz. Bireysel davranıyoruz ve çocuk yaparken 7 tane doğurup tarlaya giderken beşikte birakmiyoruz. Özel mama hazırlıyorum diyorsunuz.
Sizce bu ortamda nasıl evlilik sürebilir?
Kendim kırsal bir yerden evlendim ama aramızda 6 saat mesafe var. Kendi ailemle 2 saat. Geçen gün annem benim şehrime tasinmak istediğini söyledi. Direkt yakın olmasın 1 saat kadar uzak olsun dedim. Çünkü kendi anam dahil, benim sbu insanlarla uzlaşma şansım yok. Hele de Türkiye gibi anne oğul ilişkisi duygusal enseste doğru evrilmis problemli ortamda hiç bir anlaşma yolu yok. Evlilikler aşk ilişkisi değil. Görücü usulü yapılmış ve bir erkekten almak istediği tüm duygusal ihtiyacını oğlundan karşılamış insanlarla uğraşmak bence suya yazı yazmak.
Bir de öğrenilmiş davranışlar var. Kırsal kesimde büyüyen kadinlar 40 yaşını gördüğü zaman direkt 'yaşlandım' diye düşünüyor. Kendi ofisimde çalışan kadinlar 55 yaşında ama şık görüntüleri ile diyet listesi paylaşıyorlar birbiriyle. Kayinvalideniz gelini olarak sizin onlara uyum sağlamak zorunda ve hatta ona bakmak zorunda olduğunuza inanıyor. Boşuna bu yargıyı kırmaya çalışmayın.
Çocuğunuz var ya da yok bilmiyorum. Eşiniz çıkmıyor ise evden ayrılin. Evet zor ama dünyaya bir kez geliyorsunuz ve toprağın altına girerken kimse sizinle girmiyor. Mutlu bir şekilde yaşamayı istemiyor musunuz?
iyi de o zaman gidip kadının dairesine oturmayacak
çalışıp kirasını ödeyecek çocuğuna da bakıcı filan bulacak

bu Z kuşağı alemin akıllısı maşallah!

eş ailesini verdiği evde otururken hiç demiyorlar bunlar x kuşağı, kafaları başka, beklentileri başka vs.
çalışmıyorlar yine demiyorlar paramı kazanayım da kendi bildiğim hayatı yaşayayım

maşallah bi kaynanaya hizmet etmeye gelince modernlik, Z lik, kuşak çalışması geliyor akıllarına...

OHoo anneniz yanınizda kalıyor emeklisi var desteğiniz yanınızda daha ne istiyorsunuz çıkın gidin annenizi de alın bir ev tutun o çocuğunuza bakar siz çalişırsınız daha ne diye şu iğrenç zorbalıkları çekiyorsunuz. Başlarım onun suratına zorundamıyım kendi bakmadığı rolcü anasına bakmaya .. çok düşünüyosa annesini evine hizmetçi tutsun kimseye bu şekilde 1 gün bile ezdirmem kendimi surat tripte çekemem. annesiyle mutluluklar diler çıkar giderim

Bu arada eltim de bizimle aynı apartmanda ve annem de babamın vefatından sonra bizimle yaşamaya başladı. Evladıma birlikte bakıyoruz çünkü eşimin bu konuda bir faydası yok ( bu arada annemin bizimle kalmasını ben istemedim eşim çok ısrar etti 3. Kez söylediğinde annem de kabul etti ben hala daha diyorum keşke annemin ayrı evi olsaydı emeklisi var ama onunla geçinmesi mümkün değil. Kvdem oğlum doğduğundan beri bir kere kucağına almamıstır ne maddi ne manevi bir desteği yok. Şimdi sürekli geçmişi düşünüyorum da eşim diyorum acaba gidebileceğim bütün kapıları kapatmak için mi annemi özellikle istedi bizle kalsın diye
Ilk okudugumda acikcasi cekilmez dedim de sonra baktim anneniz sizinle yasiyor esiniz de buna katlaniyor sonucta. Ustelik ayni ev icinde cok daha zor, anneniz melek olsa sevmedigi batan birseyi olur esinize. Esiniz destek cikmis annenizi yaniniza getirmis. Cocuk bakiminda eslerin yuzde 90i zaten anne kadar anlamiyor ilgilenmiyor bu bir bahane degil annenizi getirmesine yani istese banane diyebilirdi. Siz de her yaptiginiz yemekten fazlaca yapip gonderin ya da gelip yiyip gitsin yapacak birsey yok hersey istediginiz gibi olamaz bu hayatta. Ama bu denli psikolojiniz bozulup zarar verecek hale geldiyseniz anneniz de kendine yeni hayat kursun kv ile de ilgilenmeyin sartlar esit olsun kendi hayatiniza bakin. Eger anneniz sizi kvye kiskirtiyorsa da ayrica dikkat edin gaza gelip bu hale gelmiş olabilirsiniz. Esiniz de orta yolu bulmaya calisan iyi biri gibi geldi okuyunca.

Son düzenleme:
Anneniz emekli maaşını size veriyormuş. Yani sizinle yaşayan birinin bunu yapması kadar normal bir şey yok.

Kayınvalidede sizden kira almıyor ve anneniz kadar o eve katkıda bulunuyor.

Eşiniz anneme bakacaksın , yemek yapacaksın , evini temizleyeceksin diye baskı yapmıyor size doğru mu?

ama siz de geçmişin birikimi var anladığım kadarıyla

Geçmişi af etmeyen geleceğe yelken açamaz unutmayın.

Yalnız burada boru boru gidin annenizi alın v.s. diye akıl veren arkadaşlara kanmayın neden mi?

Annenizin emekli maaşı ve sizin alacağınız asgari ücretle geçinemeyeksiniz

iki kişinin bakamadığı çocuğa anneniz bakamayacak

Ev kirası , gıdası yarın çocuğun okulu sizi daha da çıkılmaz hala sokacak mağlum hayat git gide pahalı oluyor.

Eşiniz merhametli adam sizin annenize gösterdiği merhameti de kendisi anasına gösteriyor.

Ama dediğim gibi mevzu yemek değil anladığım kadarıyla geçmişte olanlar sizi hasta etmiş

Sizi siz tedavi edeceksiniz ve kayınvalideniz gerçekten hasta olabilir dikkat edin lütfen.

insanlar akşam cıvıl cıvıl yatıp , sabah o yataktan kalkamaz halde olabilir

İnşallah hakkınızda hayırlı olanın kararını verirsiniz .

Tedavinizi aksatmayın

iyi de o zaman gidip kadının dairesine oturmayacak
çalışıp kirasını ödeyecek çocuğuna da bakıcı filan bulacak

bu Z kuşağı alemin akıllısı maşallah!

eş ailesini verdiği evde otururken hiç demiyorlar bunlar x kuşağı, kafaları başka, beklentileri başka vs.
çalışmıyorlar yine demiyorlar paramı kazanayım da kendi bildiğim hayatı yaşayayım

maşallah bi kaynanaya hizmet etmeye gelince modernlik, Z lik, kuşak çalışması geliyor akıllarına...
Z kuşağı biz değiliz...
Y oluyoruz...
Kavram kargaşası yaşamaya gerek yok.

Z kuşağı biz değiliz...
Y oluyoruz...
Kavram kargaşası yaşamaya gerek yok.
konu x olmak y olmak değil ki

k.validenin evine kira ödemeden oturup, dışarıda kiralar yüksek diyen ve çalışmadığı halde evde annesiyle beraber 1 tane çocuğa bakamayan bir kadın ister x olsun ister y ister z. hep bana hep bana kuşağı diyelim...

Cok karisik durumlar bir bebege bakmak bukadar zor olmamali annenizde yanindaymis emeklisi varmis boşanma isteseniz yaparsiniz annenizle cikarsiniz bir eve ama niyetiniz yok hadi onu gectim yemegi fazla yapin gotursun ama onun disinda istemiyorsaniz gorusmeyin esinizde yansitmasin size herseyi konusun karat verin orta yok bulun yani

konu x olmak y olmak değil ki

k.validenin evine kira ödemeden oturup, dışarıda kiralar yüksek diyen ve çalışmadığı halde evde annesiyle beraber 1 tane çocuğa bakamayan bir kadın ister x olsun ister y ister z. hep bana hep bana kuşağı diyelim...
Ben doktora yapan bir kadın olarak sosyolojik bir tespit yaparak konu sahibine bakış açısı sundum.
Sizinle bir ilgisi yok. Aynı fikirde olmak zorunda değiliz. Kuşaklar ve kuşakların davranışları, davranış farkları vardır. Siz hep bana olarak düşünürsünüz biz buna bireysellesme deriz.

Annem okkb rahatsızlığı olan bir insan. Kontrol etme isteğini durduramıyor. Örnek veriyorum babamı kontrol ediyor devamli. Geçen yıl eşimi bekar arkadaşları olduğu için bana ve ona müdahale etmeye kalktı. Eşim bilmiyor mesela bunu.
Uzak olmamız gerekiyor Eşim benim ailem. Ailemi korumakla mükellefim

Anladim ben de egitim vs yuzunden oyle dusunuyorsunuz sandim. Keske anneniz yardim alsaymiş. Gecmis olsun

X