Ailem sevgilimin ayağı aksıyor diye evlenmemi istemiyor

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Merak etmenize gerek yok çünkü dinimizde evet anneye ve babaya karşı gelmek doğru değil fakat evlenmek istediği birinin engeli yüzünden istemiyorlarsa orda işler değişir zamanla ailesini yumuşatır o zaman günaha girmez.
Buraya yazma amacım yumuşatmak için ne yapabilirimdi aslında. İnşallah kolaylıkla olur. Teşekkür ederim.

27 yaşındayım uzun süredir evlenmek niyetiyle görüştüğüm birisi var o da 33 yaşında. Ben ambulansta çalışıyorum kendisi adliyede çalışıyor. Sevgilimin ayağının birinde bebeklik zamanında yanlış tedavi ve ilgisizlikle peydah olan bir aksama problemi var. Aile tanışması oldu ailem başından ayağının aksadığını bilerek eve çağırdılar. Sonra da ayağı aksıyor diyerek evliligimizi onaylamiyorlar. Karakteri ve ahlakıyla alakalı hiçbir problemleri yok ahlaki güzel olabilir iyi bir insan olabilir ama ben kızımı topala vermem diyorlar. Ben uzun süredir tanıdığım sevgilimin ahlakına beni mutlu edebileceğine evine ailesine sahip çıkacağına yürekten inanıyorum ama ailem sırf yanıma yakışmadığı için evlenirsen hakkımızı helal etmeyiz diyorlar. Sevgilimin ayağı araba sürmesine bisiklet kullanmasına spor yapmasına günlük işlerine engel değil her işini yapabiliyor elhamdülillah. Aileme her şeye fiziksel bakmayın karakterini biraz daha tanıyın seveceksiniz eminim diyorum tanımak dahi istemiyorlar. İyiyse kendisi iyi olsun bizden uzak olsun diyorlar. Ben de sırf ayağı aksıyor diye değer verdiğim ve değer gördüğüm bir insandan vazgeçmeyi mantıklı bulmuyorum. Aileme sordum benim görmediğim sizin gördüğünüz başka bir sebep varda ondan mı bu kadar katısınız diye hayır yok fiziksel olarak benim kızıma paşa gibi adam lazım adam gibi adam lazım diyorlar. Ben de bu zaten adam gibi adam dediğimde hahaha deyip küçümsüyorlar. Sevgilim benim boynum bükülmesin diye her şey olması gerektiği gibi olsun onların dediklerine kırılmıyorum kızları için en iyisini istemekte haklılar karakterimde bir yanlış görülerse düzeltmeye hazırım ama ayağım için de çabalayacagim daha iyi olacak ve onları ikna edelim razı olsunlar öyle evlenelim sabredelim kararlı olalım diyor. Aileme nasıl tepki vereceğimi nasıl bir yol izlemem gerektiğini bilmiyorum.
Fiziksel olarak iyi ama beyin yoksunu o kadar erkek varki.Önemli olan insanlık seninde fiziken öyle bir sorunun ola bilirdi sanada ayni tepkiyi verseler ailenin hoşuna gidicekmiydi acaba?😏

Çok teşekkür ederim birbirimize olan sevgimiz için çabalayacağız
Sizinde durumunuz zor inşallah çözülür ama bir şey sormak istiyorum sevdiğiniz adama ailenizin onu bu sebep yüzünden istemediğinizi söylerken onun ne hissedeceğini düşünmeden nasıl söyleyebildiniz. Size belli etmese de ne kadar içten içe uzmussunuzdur

Fiziksel olarak iyi ama beyin yoksunu o kadar erkek varki.Önemli olan insanlık seninde fiziken öyle bir sorunun ola bilirdi sanada ayni tepkiyi verseler ailenin hoşuna gidicekmiydi acaba

Fiziksel olarak iyi ama beyin yoksunu o kadar erkek varki.Önemli olan insanlık seninde fiziken öyle bir sorunun ola bilirdi sanada ayni tepkiyi verseler ailenin hoşuna gidicekmiydi acaba?😏
Haklısınız. Bunları söyledim aileme ama dediğim gibi her şeye kapalılar şuan

Anne baba rizasi önemli ama bir yere kadar. 10 sene berabersiniz. Annenizin babanizin fiziksel durumu var diye hayir deme hakki yok. Hic kusura bakmasinlar. Benim de bir akrabagim inat etti sacmaladi sonuna kadar ve kiz kacip evlendi mecbur. Gecerli sebepleri olsa aileni dinle derim. Bu durumda ama sevgilinin arkasinda dur.

Sizinde durumunuz zor inşallah çözülür ama bir şey sormak istiyorum sevdiğiniz adama ailenizin onu bu sebep yüzünden istemediğinizi söylerken onun ne hissedeceğini düşünmeden nasıl söyleyebildiniz. Size belli etmese de ne kadar içten içe uzmussunuzdur
Tabiki de üzüleceğini de dikkate alıp direkt olduğu gibi söylemedim. Üzülme ihtimaline de üzüldüm emin olun. Kendisi ayağının bir engel boyutunda olmadığının farkında abarttiklarinin farkında neden olumsuz gördüler diye sorduklarında başka bir sebep olmadığından doğruyu söylemek durumunda kaldım. Bilmesi daha doğruydu. Ve bu bizi birbirimize daha çok bağladı

Buraya yazma amacım yumuşatmak için ne yapabilirimdi aslında. İnşallah kolaylıkla olur. Teşekkür ederim.
Yumuşatmak sizin elinizde size tavsiyem sevdiğiniz adamı yuyuze getirmeyin bir süre onu sevdiğinizi ve bu kararınıza saygı duymaları gerektiğini söyleyip kabullenmelerini bekleyeceksiniz sohbet ederken ailenizle ara ara iyi güzel yanlarını yeteneklerini vs. Konuşacaksınız benimsemeleri anca bu şekilde olur.

Ayrilin, es adayiniz kapi gibi arkasinda durabilecek bir eşi hak ediyor. Mıy mıy ne yapacagini bilmeyen kararsız birini degil.
😁 Arkasındayım zaten sonuna kadar. Kararsız da değilim önceki cevaplarimda da belirttim son ana kadar tüm şartları zorlayıp aile rızası almayı deneyeceğim. Sonrasında olmazsa başarım nikahı bu kadar.

27 yaşındayım uzun süredir evlenmek niyetiyle görüştüğüm birisi var o da 33 yaşında. Ben ambulansta çalışıyorum kendisi adliyede çalışıyor. Sevgilimin ayağının birinde bebeklik zamanında yanlış tedavi ve ilgisizlikle peydah olan bir aksama problemi var. Aile tanışması oldu ailem başından ayağının aksadığını bilerek eve çağırdılar. Sonra da ayağı aksıyor diyerek evliligimizi onaylamiyorlar. Karakteri ve ahlakıyla alakalı hiçbir problemleri yok ahlaki güzel olabilir iyi bir insan olabilir ama ben kızımı topala vermem diyorlar. Ben uzun süredir tanıdığım sevgilimin ahlakına beni mutlu edebileceğine evine ailesine sahip çıkacağına yürekten inanıyorum ama ailem sırf yanıma yakışmadığı için evlenirsen hakkımızı helal etmeyiz diyorlar. Sevgilimin ayağı araba sürmesine bisiklet kullanmasına spor yapmasına günlük işlerine engel değil her işini yapabiliyor elhamdülillah. Aileme her şeye fiziksel bakmayın karakterini biraz daha tanıyın seveceksiniz eminim diyorum tanımak dahi istemiyorlar. İyiyse kendisi iyi olsun bizden uzak olsun diyorlar. Ben de sırf ayağı aksıyor diye değer verdiğim ve değer gördüğüm bir insandan vazgeçmeyi mantıklı bulmuyorum. Aileme sordum benim görmediğim sizin gördüğünüz başka bir sebep varda ondan mı bu kadar katısınız diye hayır yok fiziksel olarak benim kızıma paşa gibi adam lazım adam gibi adam lazım diyorlar. Ben de bu zaten adam gibi adam dediğimde hahaha deyip küçümsüyorlar. Sevgilim benim boynum bükülmesin diye her şey olması gerektiği gibi olsun onların dediklerine kırılmıyorum kızları için en iyisini istemekte haklılar karakterimde bir yanlış görülerse düzeltmeye hazırım ama ayağım için de çabalayacagim daha iyi olacak ve onları ikna edelim razı olsunlar öyle evlenelim sabredelim kararlı olalım diyor. Aileme nasıl tepki vereceğimi nasıl bir yol izlemem gerektiğini bilmiyorum.
Ya sevgiline cok uzuldum saglik onsanin wlinde olan bir sey degil .Ailende bu gun saglam bacaklarin guveniyorlar ama dusmez kalkmaz bir Allah onlarinnyatinlarinin bir garantisi var mi ?

Ailenizin böyle düşünmesi ve sizin bu düşünceleri arkadaşınıza aktarmanız çok incitici olmuş.

İnsanlar çok kötü niyetli ya. Karşıdakinin hakkına girer miyim, üzer miyim, başıma gelir mi diye düşünmüyorlar. Anne babayı bilmiyorum ama fitne sokan akrabaları da bir konuşmak lazım. Bugün duyduğum bir şey yüzünden de canım bu densizliklere çok sıkıldı. Arkadaşım yakın zamanda gencecik kardeşini kötü hastalıktan kaybetti. Geride küçük iki çocuk bırakarak. Akrabalardan densizin teki de artık neden gerek görmüş bilmiyorum ölen kızın eşine " eh damatlık da akrabalık da bitti" demiş. İnsan bunu nasıl söyler ya? Adam da yazık arkadaşımı aramış bu lafın acısıyla hakkını helal et demiş madem akrabalık bitmiş ne yapalım minvalinde konuşmuş. İnsanlar ve durumları hakkında kurduğumuz en ufak cümle ne kalpler kırıyor bilemezsiniz. Söyleyecek hayırlı bir sözün yoksa susmak zor değil.
Eski nesil konu komşu, akraba sözüne çok bakıyor maalesef. İnsanlar salak salak konuşunca da su bulanıyor tabii. Sevgilinizin arkasında durmaya devam edin. Aileniz sizi kararlı görünce geri adım atacaktır. Allah yüreklere merhamet versin. Başka da bir şey demiyorum.

Ailen iğrenç bi zihniyette gerçekten miğdem bulandı.
Onlar adına ben utandım.
Ben olsam dinlemeden evlenirdim.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X